Eksportowa sprzedaż szwajcarskiej branży zegarkowej w 2023 r. przekroczyła wartość 26,7 mld franków szwajcarskich i była o 7,6 proc. wyższa niż w roku 2022. W roku 2024 roku branża spodziewa się utrzymania poziomu zeszłorocznej sprzedaży lub tylko niewielkiego wzrostu.
Po dobrych wynikach w roku 2022, również w roku 2023 szwajcarska branża zegarkowa szybko się rozwijała. Jak podała Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego (FHS), eksport szwajcarskiej branży zegarkowej za cały 2023 rok przekroczył wynik z 2022 r. o 7,6 proc. i wyniósł 26,74 miliardów franków, podczas gdy w roku 2022 eksport był na poziomie 24,85 mld franków.
Wzrost eksportu w pierwszej połowie roku wyniósł 11,8 proc. po czym - zgodnie z oczekiwaniami - spadł do 3,6 proc. w drugiej połowie roku.
Ostrożny optymizm. Branża narzeka na wysoki kurs franka
Dobre wyniki sprzedażowe zanotowano zarówno w segmencie zegarków luksusowych, który korzystał na rosnącym popycie na tego typu dobra, jak i w segmencie zegarków tańszych.
Ten wzrost eksportu przyczynił się do wzrostu liczby pracowników w branży, który wyniósł 7,7 proc. Obecnie w szwajcarskiej branży zegarkowej pracuje ok. 65 tys. osób.
Według prognoz FHS, rok 2024 zapowiada się spokojniej zarówno pod względem eksportu, jak i poziomu zatrudnienia. Prognozy FHS mówią, że w 2024 r. sprzedaż utrzyma się na poziomie podobnym co w roku 2023, lub też nieznacznie wzrośnie. Podobna sytuacja będzie w przypadku zatrudnienia: utrzyma się ono na dotychczasowym poziomie, lub wzrośnie w niewielkim stopniu. Jak podkreślono, w przypadku poszczególnych marek ta sytuacja może różnie wyglądać.
FHS zwraca uwagę, że trudna sytuacja gospodarcza wydaje się mieć tylko częściowy wpływ na rynek towarów luksusowych, ale poszczególne marki zachowują dużą ostrożność w swoich prognozach. Negatywny wpływ na branżę ma wysoki kurs franka szwajcarskiego, co będzie miało wpływ na wyniki szczególnie w segmencie podstawowym i średnim.
Najlepiej sprzedają się zegarki drogie i tanie. Zastój w średniej półce cenowej
Liczba wyeksportowanych szwajcarskich zegarków na rękę w 2023 r. wzrosła o 7,2 proc. w porównaniu z 2022 rokiem, do 16,9 mln sztuk. To znaczy że w 2023 r. za granicę wysłano o 1,1 mln zegarków więcej niż w roku 2022, co potwierdza ożywienie gospodarcze zaobserwowano rok wcześniej. W rezultacie wartość eksportu samych zegarków wzrosła o 7,7 proc., do 25,5 miliarda franków.
Wartość eksportu zegarków mechanicznych wzrosła o 7,0 proc. do poziomu nieznacznie przekraczającego 22 mld franków.
W przypadku zegarków kwarcowych wzrost wartości eksportu wyniósł 12,6 proc. do wysokości 3,51 mld franków.
Wykres 1: wartość eksportu zegarków mechanicznych i kwarcowych, w mld franków
Tę samą polaryzację widać także w głównych przedziałach cenowych. Przy wzroście o 940 tys. sztuk (wzrost o 11,2 proc.), zegarki z ceną eksportową do 200 franków stanowiły 83 proc. wzrostu ogólnej liczby sztuk. Zegarki wycenione na ponad 3 tys. franków zanotowały wzrost 9,4 proc. wartości.
Natomiast segment cenowy od 200 do 3 tys. franków różnił się tylko nieznacznie w porównaniu z 2022 r., przy czym nastąpił wzrost o 0,9 proc. wartościowo i 1,9 proc. pod względem liczby zegarków.
Zegarki stalowe, stanowiące ponad 50 proc. eksportu, zanotowały stagnację zarówno pod względem wolumenu (wzrost o 0,4 proc.), jak i wartości (wzrost 1,4 proc.). Największy udział w obrotach eksportowych miały zegarki wykonane z metali szlachetnych (wzrost 9,2 proc.) lub zegarki bimetaliczne (wykonane z dwóch rodzajów metalu, wzrost o 11,2 proc.).
Oprócz zegarków, szwajcarska branża zegarkowa, eksportuje także części do zegarków. Wartość tej sprzedaży jest jednak bardzo niewielka i w 2023 r. wyniosła ona 159,4 mln franków, czyli o 4,4 proc. mniej niż w 2022 r.
Azja największym rynkiem eksportowym
Ciekawie wyglądają kierunki sprzedaży eksportowej szwajcarskiej branży zegarkowej.
Ameryka Północna i Południowa (wzrost sprzedaży o 6,7 proc.), napędzana głównie przez Stany Zjednoczone, wchłonęła 19 proc. eksportu szwajcarskich zegarków w 2023 r.
Europa (ze wzrostem o 6,8 proc.) miała 30 proc. udział w sprzedaży. Azja (wzrost sprzedaży o 8,2 proc.) odpowiada za 49 proc. proc. eksportu szwajcarskich zegarków.
Wykres 2: wartość eksportu szwajcarskiej branży zegarkowej z podziałem na regiony świata, w proc.
Największym pojedynczym rynkiem eksportu są Stany Zjednoczone.
W 2023 .r wartość eksportu szwajcarskiej branży na ten rynek przekroczyła 4,16 mld franków i była o 7 proc. wyższa niż w roku 2022. W latach 2021-23 wzrost wyniósł imponujące 35,1 proc.
Drugim co do wielkości rynkiem sprzedaży są Chiny.
Tam w 2023 r. wyeksportowano szwajcarskie zegarki za 2,76 mld franków, co dało wzrost o 7,6 proc. względem roku 2022. Co ciekawe, sprzedaż w Chinach w 2023 r. była o 6,9 proc. niższa niż w roku 2021.
Na trzecim miejscu uplasował się Hong Kong z eksportem w wys. 2,35 mld franków. Wobec roku 2022 to wzrost aż o 24,4 proc., ale wobec roku 2021 to wzrost o 10,5 proc.
Wykres 3: wartość sprzedaży szwajcarskiej branży zegarkowej na największych rynkach, w mld franków
Na kolejnych miejscach uplasowała się Japonia z eksportem wartości 1,82 mld franków (wzrost 7,7 proc. wobec 2022 r.), Wielka Brytania ze sprzedażą 1,74 mld franków (wzrost 7,6 proc.), Singapur z 1,65 mld franków (wzrost 2,5 proc.), Niemcy z 1,35 mld (wzrost 5,1 proc.), Francja z 1,27 mld (wzrost 8,1 proc.) i Zjednoczone Emiraty Arabskie z 1,26 mld (wzrost 12,2 proc.). Ostatnią dziesiątkę zamykają Włochy z eksportem 1,06 mld franków (wzrost o 9,3 proc. względem roku 2022) - i to ostatni kraj ze sprzedażą szwajcarskich zegarków powyżej 1 miliarda franków.
Wśród 30 największych rynków eksportowych szwajcarskich zegarków tradycyjnie nie ma Polski.
Na 30 miejscu jest Malezja ze sprzedażą w wys. 95,4 mln franków szwajcarskich.
Może już wkrótce na tej liście znajdzie się także Polska?
Jacek Ciepiela
08:36 20.03.2024Wiadomości
Wartość sprzedaży szwajcarskich zegarków rośnie! Jakie zegarki sprzedają się najlepiej?
Tagi:

REKLAMA

Misja Apollo 13 i zegarki Omega - 14 sekund między sukcesem a porażką
Firma Omega tworząc model Speeedmaster chciała nawiązać do motoryzacji, a przede wszystkim do sportów motorowych. W tamtym czasie, 63 lata temu, wpisywało się to w rodząc ...

Certyfikacja w świecie zegarków. Trzy odmienne przykłady.
Bezawaryjne i dokładne działanie, oraz precyzja wskazań to kluczowe wymagania w stosunku do urządzeń odmierzających czas. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku zegarków ...

111 lat FORTIS - marki, która zmieniła oblicze zegarmistrzostwa
Co myślisz słysząc “Fortis”? Ja widzę gotową do startu rakietę, eskadrę myśliwców w szyku bojowym. Czuję, że za chwilę rozpocznie się jakaś przygoda, podbój, eksploracja. ...

Ikoniczny Vacheron Constantin “222” w stalowej wersji, z okazji 270 urodzin marki
Bardzo charakterystyczny, a w zasadzie ikoniczny już model zegarka, który po raz pierwszy został zaprezentowany równo 48 lat temu, ponownie wzbudza zachwyt, tym razem w n ...

Zegarek na medal. Omega Paris 2024 Bronze Gold Edition
Omega już 30 razy mierzyła czas zawodnikom podczas igrzysk olimpijskich, w tym roku w Paryżu, robi to po raz trzydziesty pierwszy. Historia rozpoczęła się w 1932 roku, ki ...

Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...

Renaud Tixier - Monday. Dwóch wizjonerów, jeden nowy, niecodzienny zegarek
Historia powstawania wielkich marek zegarmistrzowskich w prawie stu procentach opiera się na wizji osób marzących o tym, aby stworzone przez nich zegarki zdobiły nadgarst ...

Pierwszy butik szwajcarskiej marki Tissot w Polsce już otwarty!
W sobotę, 21 września 2024 roku, w warszawskich Złotych Tarasach swoje podwoje otworzył pierwszy w Polsce butik szwajcarskiej marki Tissot. Monobrandowy salon marki Tisso ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...