• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made

G.Gerlach prezentuje kolejny „dywizjonowy” zegarek - Dywizjon 303


Polska marka zegarkowa G.Gerlach stara się, by zegarki przez nią produkowane miały swoje indywidualne, narodowo - patriotyczne powiązania. Czasomierze z logiem Fundacji G.Gerlach są poświęcone znaczącym wydarzeniom, doskonale lub mniej powszechnie znanym osobom, czy organizacjom. Tym, który właśnie w tej chwili pojawia się na rynku i który na pewno wart jest szerszego przedstawienia jest model Dywizjon 303 – poświęcony polskiemu dywizjonowi myśliwskiemu, który w Bitwie o Anglię okrył się bojową chwałą, którego zasługi trudno przecenić i którego losy opisane zostały w znanej chyba każdemu Polakowi książce Arkadego Fiedlera – Dywizjon 303.
Czasomierz został zaprezentowany na krótko przed dorocznym świętem dywizjonu, jakie przypada na dzień 1 września, a teraz jest już dostępny w punktach sprzedaży marki G.Gerlach.  


303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki był pododdziałem lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, wchodzących w skład RAF (Royal Air Force).
W czasie bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisano mu 126 pewnych, oficjalnie potwierdzonych zestrzeleń samolotów wroga. Dzięki takiej skuteczności znalazł się on na pierwszym miejscu, wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w tym starciu. Historia bitwy o Anglie i tego polskiego pododdziału jest bardzo ciekawa i warta uwagi każdego Polaka, a teraz, poprzez wyprodukowanie dedykowanego, posiadającego elementy nawiązujące do dywizjonowej symboliki, wysokiej jakości zegarka, jest ona doskonale propagowana.

Arkady Fiedler - Dywizjon 303 i zegarek G.Gerlach Dywizjon 303

Niezależnie, że dzięki książce Arkadego Fiedlera jednostka ta jest stosunkowo dobrze rozpoznawalna, a jej historia szeroko znana, to na pewno zawsze warto wiedzę o niej rozpowszechniać. Wyjątkowy zegarek – Dywizjon 303, wyprodukowany przez markę G.Gerlach, poza wskazywaniem czasu i dekoracją nadgarstka, dzięki użyciu symboliki oddziału funkcję taką na pewno doskonale spełnia.
 
G.Gerlach - Dywizjon 303

Trzyczęściowa – wykonana ze stali szlachetnej noszącej oznaczenie 316L koperta, na swoim pełnym, zakręcanym deklu w centralnej jego części posiada wygrawerowaną, okrągłą odznakę Dywizjonu 303. Jej wygląd tak doskonale odzwierciedla oryginalną odznakę, że wcale nie dokucza brak charakterystycznych wyróżniających pododdział kolorów – amarantowych pionowych pasów i granatowych pięcioramiennych gwiazd. Odznaka Dywizjonu posiada oczywiście na sztorc przekute, skrzyżowane dwie kosy, czapkę „krakuskę” i numer taktyczny Dywizjonu – 303.

Warto tutaj wtrącić, że noszenie szkarłatnych szalików nawiązujących do godła Dywizjonu było zwyczajem pilotów tej wybitnej jednostki. Może właśnie tego elementu – choćby przy projektowaniu paska zegarka zabrakło?
Z odznaką doskonale komponują się napisy określające rodzaj zegarka tradycyjnie obecne na deklach zegarków. Jak przystało na polskiego wytwórcę są one oczywiście wykonane w języku polskim.

G.Gerlach - Dywizjon 303

Luneta koperty jest w nietypowy sposób – wklęśle zatoczona i polerowana na błysk, a korpus koperty jest satynowany.
Kształt i konstrukcja koperty o średnicy 43 mm, zapewniającej wodoszczelność zegarka na poziomie 100 metrów jest własnym projektem firmy G.Gerlach. Posiada ona sferyczne szafirowe szkło pokryte powłokę antyrefleksyjną. Producent nazywa ją transparentną, bo w odróżnieniu od powszechnie spotykanych na rynku i rozpoznawanych dzięki niebiesko–granatowym blikom światła, ta takich efektów nie daje. Odbicia światła obserwowane na szkle zegarka Dywizjon 303 nie są zakłócone inną barwą, a warstwa antyrefleksyjna doskonale eliminuje bliki. Najlepszą obserwację można przeprowadzić porównując ten model czasomierza z tradycyjnym „antyrefleksem” i  z jakimś zegarkiem który takiej powłoki wcale nie posiada.
Na walcowej powierzchni korpusu koperty, po przeciwnej jego stronie w stosunku do, ozdobionej logiem marki G.Gerlach, koronki, znajdziemy grawerowaną odznakę Dywizjonu usytuowaną pomiędzy wyrazami „DYWIZJON” „MYŚLIWSKI”


Charakterystycznym elementem zegarka jest na pewno śnieżnobiała, sprawiająca wrażenie porcelanowej tarcza zegarka. Na jej powierzchni naniesione są aplikacje – doskonale odcinające się dzięki ciemnej barwie arabskie cyfry godzin. Podziałka minutowa jest namalowana. Tak samo wykonane jest logo marki G.Gerlach i ponownie – u dołu tarczy odznaka Dywizjonu znajdująca się pomiędzy wyrazami „DYWIZJON” MYŚLIWSKI”. Tutaj dodatkowo, poniżej odznaki znajduje się duże oznaczenie numeru taktycznego – „303”.

Barwione jonowo na kolor niebieski wskazówki zegarka  także doskonale ocinają się od białej tarczy, a łącznie ze sferycznym szkłem sprawiają wrażenie sporej przestrzeni pomiędzy tarczą i szkłem.
Jest to na pewno zasługa kontrastowych barw i sferycznego profilu szkła zegarka, oraz obecności antyrefleksyjnej.


Zgodnie z sugestią producenta, zegarek posiada pasek w stylistyce militarnej. Rzeczywiście - brązowe, przypalane paski podobne do tego z jakim mamy do czynienia przy zegarku, znajdziemy przy wielu elementach wyposażenia żołnierzy i sprzętu wojskowego.

G.gerlach - Dywizjon 303 Kościuszkowski

Czasomierz ten równie doskonale prezentuje się na popularnej ostatnio w zegarkowym świecie bransolecie typu „Milano mesh”

Obecny Dywizjon 303 jest drugą odsłoną czasomierza o tej nazwie w ofercie firmy G.Gerlach. P:oza tym, że pierwsza edycja była limitowana i kierowana do grona skupionych w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków członków, czasomierze te różnią się od siebie znacząco. W pierwszej edycji zegarki posiadały mechanizmy nakręcane ręcznie, a obecny wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny. Jest to japoński wyrób marki Seiko oznaczony jako kaliber TMI NH35A.

Modyfikując Seiko/TMI NH35A korzystano z brytyjskiej specyfikacji 6B/159 dotyczącej zegarków dla pilotów RAF. Dzięki poprzedniej edycja Dywizjonu 303, było wiadomo na jakie elementy trzeba było zwrócić uwagę przy obecnej produkcji. Porównując obydwa modele można stwierdzić, że lepiej dopracowana tarcza i większa koperta ucieszą wielu wiernych miłośników marki G.Gerlach.

Aneta Biernat
www.e-zegarki.info.pl


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Victorinox prezentuje dwie nowe ods...
Victorinox prezentuje dwie nowe ods...
08.09.2016
Apple watch od… H. Moser & Cie
Apple watch od… H. Moser & Cie
12.09.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco