• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Alpina

Certina DS-1 Skeleton. Elegancja i minimalizm, ale także sporo do oglądania


Certina to szwajcarska marka zegarmistrzowska, która od wielu lat tworzy zegarki nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także wytrzymałe. To zazwyczaj zegarki sportowe. Jednak producent ten nie zapomniał także o swoich miłośnikach, którzy mogą potrzebować zegarków eleganckich. Taką rolę w bogatym portfolio Certiny odgrywa, i to całkiem skutecznie, model DS-1.

To zegarek o bardzo stonowanej stylistyce, funkcjonalny, ale zapewniono mu wiele zegarmistrzowskich detali wpływających na atrakcyjność. Ta linia, inspirowana modelami z kolekcji DS. Concept z lat 60. ubiegłego wieku, charakteryzuje się pięknymi wypukłymi tarczami o gradientowym zabarwieniu, lub przyozdobionych szlifem słonecznym. Każda wersja ma smukłe i eleganckie, nakładane indeksy godzinowe i doskonale pasujące wskazówki. Wszystko w kopercie z bardzo wąską lunetą, zaokrąglonymi bokami i ciekawie ukształtowanymi uszami.

Tym razem, w 2023 roku, ta kolekcja uzupełniona została o serię modeli ze szkieletowaną tarczą. Jak pisze producent, Certina DS-1 Skeleton to zegarek zaprojektowany z myślą o świetle.

Zaprojektowane z myślą o świetle

Ten rodzaj zegarków mechanicznych pozwala przecież na przejście światła na przestrzał.

Certina DS-1 Skeleton

Zegarki DS-1 standardowo charakteryzują się estetyką minimalistyczną. Teraz to odchodzi nieco na bok, bo szkieletowane zegarki to raczej sporo do oglądania, a nie minimalizm.

Choć wyraźnie widać, iż nie starano się odchodzić od głównej koncepcji tego atrakcyjnego wizualnie i lubianego rozwiązania, tonując to, co widać pod szkłem.

Koperta modelu Certina DS-1 Skeleton wykonana jest ze stali. Ma oczywiście ten sam kształt, co poprzednie wersje tego zegarka. Jej wymiary to 40 mm średnicy oraz 10,98 mm grubości, co daje zegarek niezbyt duży, łatwy do dopasowania dla każdego nadgarstka. Taki wymiar pozwala na ułożenie się zegarka bez problemu na szczupłym przegubie, a wąska luneta - optycznie powiększająca tarczę - sprawia, że wygląda dobrze także na szerokim nadgarstku.

Uszy, patrząc od góry, są dwupłaszczyznowymi elementami wyprowadzonymi z okrągłego korpusu łagodnie, ale z wyraźnymi odcięciami, dającymi początek każdego z nich. Na górnej części są ukośnie do siebie ustawione powierzchnie. Zewnętrzna szczotkowana i wewnętrzna polerowana.

Patrząc z boku widać, że uszy koperty są ergonomicznie zagięte ku dołowi.

Certina DS-1 Skeleton

Certina DS-1 Skeleton

Certina DS-1 Skeleton

Zaokrąglone boki koperty i lśniąca, polerowana luneta dopełniają całości wizerunku.

Od spodu obudowy producent zastosował wciskany, stalowy dekiel.

Ma on wygrawerowane podstawowe informacje o tym modelu zegarka, a centralna część dekla to przeszklenie pozwalające właśnie na przechodzenie światła przez ażurowane elementy tarczy i mechanizmu, gdy zegarek nie jest na ręku.

Certina DS-1 Skeleton

Otwory pozwalające na to są w okolicy koła balansowego i na godzinie 9. mniej więcej. Poza tym widzimy tył cenionego i sprawdzonego już mechanizmu ETA Powermatic 80.631 z naciągiem automatycznym. Poza sztandarową 80-godzinną rezerwą chodu, mechanizm ten ma antymagnetyczną sprężynę włosową Nivachron. Na godzinie 3., w standardowym miejscu, znajduje się dość płaska koronka o ciekawym kształcie, z logo marki na czołowej części.

Tarcza zegarka, clou programu

Wspomniana luneta okala lekko wypukłe szkło szafirowe z naniesioną powłoką antyrefleksyjną, nałożoną od wewnętrznej strony. Clou programu znajduje się pod nim właśnie.

Jeśli chodzi o tarczę, to zachowano ją w formie dość szerokiego pierścienia. Jego krawędź zewnętrzna jest zagięta. Do wyboru są trzy warianty nowego modelu. W kolorze srebrzystym, niebieskim i brązowym. Wszystkie wyjątkowo udane, moim zdaniem.

W wersji z tarczą srebrną bardzo wyraźnie widać szlif słoneczny.

Na tych pierścieniach nałożono smukłe indeksy godzinowe. Są one wielopłaszczyznowe, a w podstawie mają kształt mocno wydłużonych trójkątów skierowanych grotami do wewnątrz. Cztery główne są szersze, można powiedzieć podwójne.

Certina DS-1 Skeleton

Certina DS-1 Skeleton

Certina DS-1 Skeleton

Każdy z indeksów tą wąską, szpiczastą częścią wystaje za krawędź pierścienia, tym samym sprawiając wrażenie zawieszenia nad tarczą.

Dwupłaszczyznowe wskazówki centralne w stylu dauphine komponują się z indeksami doskonale. Ramię sekundnika jest delikatne i proste. Ciekawie pomyślano o zaprezentowaniu nazwy firmy. Logo, nazwę i rok powstania marki Certina umieszczono bowiem na godzinie 3., ale nie klasycznie, lecz poprzez nadruk na wewnętrznej stronie szkła.

Wewnętrzną część, otoczoną opisywaną „pozostałością” klasycznej tarczy, zajmuje mechanizm, który możemy niemal w pełni podziwiać. Postawiono tu, jeśli chodzi o jego wygląd, na nowoczesność. Nie ma klasycznych zdobień, a raczej precyzyjne, ale surowe wykończenie. Powierzchnie widocznych elementów są szczotkowane i mają szary kolor, na tle którego kontrastowo uwydatnione są złociste barwy koła balansowego czy kół zębatych, oraz rubinowe łożyska. Widzimy pracujący balans, ale też zwiniętą w beczce sprężynę napędową.

Na tym szarym tle ramiona wskazówek są doskonale widoczne, co zapewnia - nieoczywistą dla zegarków typu skeleton - czytelność na wysokim poziomie.

Certina DS-1 Skeleton

Certina DS-1 Skeleton

Certina DS-1 Skeleton

Warto wspomnieć, że w tej serii indeksy i wskazówki w każdym wariancie tego modelu są złociste, co doskonale komponuje się z każdym kolorem pierścieni na tarczy.

Elegancki, ale wytrzymały

Dodatkowo każda z wersji Certina DS-1 Skeleton ma nieco inne „wyposażenie”, jeśli chodzi o sposób mocowania do nadgarstka. Wersja z niebieską tarczą jest noszona na polerowanej i satynowanej, pięcioogniwowej bransolecie ze stali szlachetnej. Zewnętrze i środkowy rząd ogniw są szczotkowane, a dwa pozostałe polerowane na wysoki połysk.

Bransoleta zapinana jest na motylkowe zapięcie, gdzie jej końce schodzą się ze sobą.

W wariancie z tarczą srebrzystą przygotowano stalową bransoletą typu Milanese, również zapinaną na motylkowe zapięcie.

Opcja najbardziej elegancka moim zdaniem, ta brązowa, jest oferowana na klasycznym, ciemnobrązowym, skórzanym pasku, idealnie dopasowanym do ciepłych odcieni tarczy.

Oczywiście wszystkie  wersje modelu Certina DS-1 Skeleton są wyposażone w autorski system DS (Double Security), który zapewnia zwiększoną trwałość zegarka, jego odporność na wstrząsy i wodę, dzięki połączeniu uszczelek i wytrzymałych materiałów. Z tego powodu ten elegancki zegarek mechaniczny jest wodoszczelny do 100 metrów, i wytrzymały jak modele sportowe.

Certina DS-1 Skeleton

Certina DS-1 Skeleton

Certina DS-1 Skeleton – dostępność i cena

Nowy, elegancki, ale zarazem dość uniwersalny model Certiny, czyli prezentowany DS-1 Skeleton, poszerza ofertę tej szwajcarskiej marki, stanowiąc ukłon wobec użytkowników lubiących na co dzień podziwiać mechanikę swojego zegarka.

Cena Certina DS-1 Skeleton za wersje zegarków na bransoletach to 4 990 złotych, a opcja na pasku została wyceniona na kwotę 4 790 złotych. Zegarki są już dostępne w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Certina znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Certina.
 


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Tylko 2 mm grubości koperty! Piaget...
Tylko 2 mm grubości koperty! Piaget...
16.10.2023
Luminox Original Navy SEAL 3000 EVO...
Luminox Original Navy SEAL 3000 EVO...
18.10.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco