Kolekcja Startimer to „lotnicza” część oferty sportowych zegarków marki Alpina, należącej do grupy Frederique Constant. Firma Alpina od niemal samego początku swojego istnienia skupiała się na tworzeniu zegarków, które swoją wytrzymałością będą przewyższać produkty konkurencji. W 2022 roku postanowiono więc nieco zmienić kopertę zegarków typu pilot. Choć to swego rodzaju powrót do korzeni, gdyż nowe modele wizualnie nawiązują do zegarków tworzonych dla pilotów przez markę Alpina na początku XX wieku.
Pionierskie dni lotnictwa
Założona w 1883 roku firma zegarmistrzowska Alpina była obecna podczas pionierskich dni lotnictwa, gdy awiacja się rodziła i rozwijała. Stała się jedną z tych firm, której produkty były punktem odniesienia dla profesjonalnych zegarków pilotów.
W pierwszej połowie ubiegłego wieku Alpina była oficjalnym dostawcą wojskowych zegarków lotniczych dla wielu sił powietrznych na kontynencie. Zegarki te, a właściwie instrumenty pomiarowe, musiały spełniać surowe wymagania - musiały być precyzyjne i oferować najwyższą odporność na wstrząsy. Co więcej, zegarki typu pilot marki Alpina były w większości wyposażone w antymagnetyczne koperty, oraz tarcze o wysokim kontraście, ze wskazówkami i indeksami pokrytymi masą luminescencyjną dla zapewnienia łatwego odczytu w ciemności.
Dziś marka przeprowadziła modernizację swoich najnowszych modeli z kolekcji Startimer wracając do … starych wzorów. Jednak już na wstępie warto dodać, że bardzo udanych i atrakcyjnych. Ta zmiana to także w moim odczuciu potwierdzenie, że branża zegarkowa powoli wycofuję się z ciągłego rozrostu wymiarów kopert zegarków.
Odświeżone koperta i wskazówki
Dotychczasowa kolekcja zegarków Startimer składała się głównie z modeli z kopertami o średnicy 44 mm. Nowa odsłona bazowo ma 41 mm. To istotnie pomniejszenie. Nowa średnica obudowy jest jednym z najmocniej zaznaczanych cech najnowszej odsłony kolekcji Startimer.
Zmieniono również wskazówki.
Początkowo miały one kształt wydłużonego liścia, ale teraz są inspirowane stylem katedralnym, dzięki temu ich powiększa oferuje większy obszar do wypełnienia masą luminescencyjną. Ich zakończenie to ostry grot, który umożliwia dokładniejsze odczytanie wskazań. Wskazówka sekundowa została dopracowana i zachowuje element tworzący tożsamość wszystkich zegarków Alpina, czyli trójkątną przeciwwagę w kolorze czerwonym. Koronka, również specjalnie przeprojektowana, aby powrócić do oryginalnego lotniczego stylu, jest umieszczona na godzinie 3. Ponadto jest w bardziej dyskretnym rozmiarze.
Zegarki dla pilotów to teraz w branży po prostu lubiana stylistyka. Natomiast dla prawdziwego pilota to coś w rodzaju analogowego „backupu”, bo przecież współcześnie używane samoloty są wyposażone w takie narzędzia nawigacyjne, że dziś zegarek nie pełni już tak ważnej roli. Jednak dawniej był to jeden z kluczowych przyrządów lotnika.
Powstanie tej grupy zegarków miało więc praktyczny cel. Dziś daje nam to bardzo szeroką paletę modeli oferowanych niemal przez każdego producenta, które niezmiennie cieszą się ogromnym powodzeniem. Modele marki Alpina należą, moim zdaniem, do grupy tych najatrakcyjniejszych. Dodatkowo ważne jest również, że przy cenie, którą można uznać za atrakcyjną, są to zegarki dopracowane pod względem stylistyki, oraz jakości wykonania.
Nowa kolekcja 2022 dla entuzjastów lotnictwa
Nowa, dostępna od marca 2022 roku kolekcja Startimer przeznaczona jest dla entuzjastów lotnictwa. Stylistycznie przenosi nas ona z powrotem do początków branży w tym zakresie. Ale wiele elementów jest nowych - nowa koperta, nowa charakterystyczna luneta, nowe wskazówki i zupełnie nowa średnica obudowy wynosząca 41 mm.
Koperta jest oczywiście stalowa, okrągła, i ma łagodnie wyprowadzone uszy. Dwie wersje całej kolekcji Startimer są już reprezentantami tej zmiany. To prezentowane na zdjęciach w tym artykule modele Startimer Pilot Automatic i Startimer Quartz Chronograph Big Date. Jeden i drugi to także wersje kolorystyczne.
Nowy rozmiar uzupełnia lukę pomiędzy nadal oferowanym zegarkiem z kopertą o średnicy 40 mm i sporych, mierzących 44 mm średnicy, pilotach stanowiących trzon kolekcji.
Alpina Startimer Pilot Automatic
Zacznę od zegarka z tradycyjnym mechanizmem.
Model Alpina Startimer Pilot Automatic ma dwie wersje z czarną tarczą. Jeden z nich oferowany jest na stalowej, trójrzędowej bransolecie, a jego wskazówki w retro stylu oraz indeksy w postaci cyfr arabskich pokryte są masą luminescencyjną w białym kolorze. Dzięki temu zapewniona jest doskonała czytelność na matowej, czarnej powierzchni cyferblatu. Skala minutowa jest naniesiona na krawędzi tarczy na wzór torowiska.
Logo i nawa firmy są widoczne pod godziną 12., a po drugiej stronie czerwonym lakierem nadrukowano nazwę linii i informację o rodzaju naciągu. Nad indeksem godziny 6. jest okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca na czarnym tle.
Druga wersja z czarną tarczą jest oferowana na czarnym skórzanym pasku. Inna jest też nadająca retro charakteru masa luminescencyjna, która tu nie jest w kolorze białym a beżowym. Nie pogarsza to czytelności wskazań, bo dalej jest wystarczająco kontrastowa na matowo czarnym tle, ale za to unosi się nad nią pewna – jakbym to określił - nostalgiczna nutka. Ostatnia z wersji to zegarek z tarczą w kolorze ciemno błękitnym, określanym jako „pertrol blue”. Kto pamięta benzynę niebieską potwierdzi, że to słuszne skojarzenie. Ten model jest nieco bardzie ekspresyjny, niż czarne warianty. Jest moim faworytem z całej trójki.
Alpina Startimer Pilot Quartz Chronograph Big Date
Kolejny nowy model z serii to Alpina Startimer Pilot Quartz Chronograph Big Date, który ma bardziej rozbudowane możliwości z racji dodatkowej funkcji stopera. Jednak ich wnętrze to nie tradycyjny mechanizm mechaniczny, a nowoczesne, kwarcowe zegarkowe serce.
I tu także są dostępne trzy wersje tego modelu.
Zegarek z tarczą w kolorze czarnym na bransolecie. Różnica w stosunku do wyżej prezentowanego modelu to nieco większa grubość koperty, wynosi ona 13 mm zamiast 11,5 mm w wersji mechanicznej, oraz obecność przycisków nad i pod koronką, które służą do obsługi stopera, no i oczywiście dodatkowe subtarcze. Na godzinie 9.30 jest tarcza zliczająca minuty stopera, a na 1.30 tarcza wskazująca dziesiąte części sekundy. Obie nieco nachodzą na indeksy godzin 10. i 2. Na godzinie 6. jest mały sekundnik oraz dwa okienka wskazania dużej daty. Indeksu godziny 6. nie ma. Masa luminescencyjna na wskazówkach i indeksach jest biała. Kolejna wersja jest na jasno brązowym skórzanym pasku i ma tarcze w kolorze „petrol blue” z tymi samymi opcjami, jak wersja czarna oczywiście. Ostatni wariant ma tarczę w kolorze butelkowej zieleni, ale jego koperta i luneta są zabarwione dzięki powłoce PVD na kolor czarny. Pasek jest taki sam jak w wersji niebieskiej. Masa luminescencyjna w tym zegarku jest beżowa.
Alpina Startimer Pilot Automatic i Alpina Startimer Pilot Quartz Chronograph Big Date – cena i dostępność
Wszystkie trzy kwarcowe zegarki, tak samo jak wersja z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, mają stalowy, pełny i wkręcany dekiel z symbolem marki Alpina, czyli zarysem góry wygrawerowanym w centralnej części i stylizowanym samolotem na jej tle.
Zegarek Alpina Startimer Pilot Automatic z naciągiem automatycznym na bransolecie to koszt rzędu 4999 złotych, wariant na pasku jest w cenie 4599 złotych. Model Alpina Startimer Pilot Quartz Chronograph Big Date, czyli zegarki kwarcowe, w wersji na bransolecie wyceniony jest na kwotę 4949 złotych, a w wariancie na pasku na kwotę 4399 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Alpina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: Alpina.
Adrian Szewczyk
07:45 04.04.2022Zegarki
Nowe modele Alpina Startimer Pilot Automatic i Quartz Chronograph Big Date z kolekcji dla entuzjastów lotnictwa
Powrót do kategorii
Tagi:
czarny zegarekzegarki automatycznesrebrny zegarekzegarki męskie eleganckiezegarki wojskowezegarki sportowezegarki kwarcowezegarki szwajcarskiezegarki lotniczezegarek mechanicznyzegarki męskie mechaniczne

REKLAMA

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Abraham-Louis Breguet - zegarmistrz urodzony by odnieść sukces.
W zachodniej Szwajcarii, nad brzegiem malowniczego jeziora Neuchâtel, 10 stycznia 1747 roku urodził się pierwszy syn Janas-Louisa Breguet i Suzanne-Marguerite Bollein. Ab ...

Seiko Astron – to w końcu kryzys czy rewolucja?
Niedawno minęło 51 lat od premiery zegarka, który według wielu wstrząsnął przemysłem zegarmistrzowskim. Rocznica, nawet jeśli niezbyt okrągła, wydaje się dobrym pretekste ...

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej
Zlokalizowana w szwajcarskim Biel/Bienne gmina Lengnau jest miejscem narodzin szeregu znanych i cenionych do dziś marek zegarmistrzowskich. Przyjrzymy się jednej z nich. ...

Nie trać czasu, korzystaj z niego. MeisterSinger Primatic Power Reserve
Jednowskazówkowe zegarki naręczne to świetna propozycja dla osób, które lubią ciekawe, nietypowe przedmioty użytku codziennego, bądź też chcą się wyróżnić, ale w sposób n ...

Norweskie zegarki wykonane według ściśle określonych kryteriów. Micromilspec
Kontynuując cykl publikacji na portalu Zegarki i Pasja, w którym prezentujemy i przybliżamy sylwetki producentów zegarków z odległych krajów, często niekojarzonych z zega ...

Raport: rynek dóbr luksusowych w Polsce. Poprawa sytuacji w segmencie zegarków i biżuterii
Wartość sprzedaży luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce w 2021 roku wyniosła 493 mln zł, co oznacza wzrost o 15 procent w stosunku do roku 2020 - to dobra wiadomość. W ...

Tissot PRX Powermatic 80 18K Gold Bezel. Złoty, a skromny
Tissoty z serii PRX to jeden z dużych zegarkowych przebojów minionego, 2021 roku. Sukces nowej serii to zasługa udanej retro stylistyki, która czerpie w aspekcie wizualny ...

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic
Pamiętam doskonale, wiele lat temu ogromne wrażenie zrobił na mnie pewien zegarek. Wyróżniało go bardzo odważne wzornictwo - atrakcyjne, ale nacechowane technicznym, narz ...

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition
Trudno się oprzeć wrażeniu, że wielu producentów zegarków ostatnio dość mocno stawia w swoich na kolory. Tak pisałem w artykule, w którym prezentowaliśmy zegarek Oris Pro ...

Video recenzja: Davosa Argonautic BG Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Argonautic BG Automatic marki Davosa. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...

Venezianico Nereide Ceratung GMT. Atrakcyjny wygląd i niespotykany dotąd Ceratung
W dniu 12 lipca 1913 roku w Arsenale w Wenecji zwodowana została jedna z dwóch jednostek typu Nautilius, włoski okręt podwodny Nereide. Zaprojektowany przez włoskiego inż ...

Omega Aqua Terra Shades. Eksplozja żywych kolorów na 2023!
Trendy w zegarmistrzostwie wyznaczają zazwyczaj ci „najwięksi”, marki takie, jak chociażby Omega. Zegarki zaprezentowane w najnowszej kolekcji Aqua Terra Shades to dowód ...