• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa

Nowe zegarki Citizen L – efekt zrównoważonego podejścia do zegarmistrzostwa


Firma Citizen coraz wyraźniej stawia na minimalizację niekorzystnego wpływu procesu produkcji na środowisko naturalne. Zegarki tej japońskiej marki są z każdym kolejnym rokiem produkowane w sposób możliwie jak najbardziej zrównoważony. Przykładem takiego podejścia mogą być najnowsze modele dla kobiet Citizen L, inspirowane minerałami Ziemi, światłem Księżyca i gwiazd. To linia zegarków damskich marki Citizen produkowana, jak wspomniałem na wstępie, w sposób zrównoważony.

Zrównoważony proces powstawania zegarków – na czym to polega?

Jednym z kluczowych elementów zaprezentowanych nowości japońskiego producenta jest podkreślany na wstępie zrównoważony proces ich powstawania i produkcji. Citizen jest pionierem w tej dziedzinie. Zaangażowanie marki polega na dokonywaniu odpowiedzialnych wyborów i decyzji na rzecz bardziej zrównoważonego społeczeństwa oraz dzieleniu się pomysłami, które promują możliwości pozytywnego działania.

Firma określiła cztery następujące zobowiązania na przyszłość.

1.Ujawnianie materiałów

Marka chce, aby jej klienci mogli nosić zegarki Citizen z pełnym spokojem. Dlatego jest całkowicie transparentna w kwestii ujawniania wszystkich materiałów zaangażowanych w ich produkcję, w tym materiałów chemicznych (co i ile).

2.Ujawnianie emisji CO2

Pierwszym krokiem w kierunku zmniejszenia emisji CO2 jest przeanalizowanie, ile CO2 faktycznie emituje produkt. Dlatego obliczana jest całkowita ilość gazów cieplarnianych emitowanych podczas cyklu życia produktu – od zakupu materiałów i produkcji po żywotność i ewentualną utylizację zegarka. Firma przedstawia wynik w łatwy do zrozumienia sposób: "Ten zegarek odpowiada xx kilogramom CO2".

Weryfikacja przez stronę trzecią, Citizen to pierwsza w Japonii firma branży zegarmistrzowskiej, która się na to zdecydowała. Certyfikacja na bazie programu CFP Japońskiego Stowarzyszenia Zarządzania Środowiskowego dla Przemysłu.

Nowe zegarki Citizen L

3.Audyt minerałów.

Demokratyczna Republika Konga i kraje sąsiednie ("kraje DRK") są zgłaszane i krytykowane na arenie międzynarodowej za nieludzkie działania uzbrojonych rebeliantów. Tantal, cyna, złoto i wolfram ("minerały z regionów ogarniętych konfliktami") występujące w krajach DRK stają się niestety ważnym źródłem funduszy.

Opierając się na głębokim przekonaniu, że produkcja marki Citizen "nie może powodować nieszczęścia u nikogo" i "nie powinna stanowić poświęcenia dla piękna", w oparciu o Raport Szablonu Minerałów Konfliktowych przedłożony ze źródła, firma upewnia się, że wszystkie minerały używane do produkcji zegarków CITIZEN L nie pochodzą z " krajówDRK", a jeśli pochodzą z kraju DRK to są dostarczane z CFS (Conflict Free Smelter).

4. Zrównoważone podejście do opakowania zegarków.

Opakowania są również ważną częścią naszego doświadczenia produktowego.

Citizen dba, aby były produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Japoński producent opracował projekt opakowania i materiały tak, aby można je było ponownie wykorzystać jako futerał na zegarek lub biżuterię po zakupie.

Opakowanie może być również używane do przechowywania kosztowności, a także transportu przedmiotów podczas podróży.

Poznajmy zatem bliżej nowości Citizen, wśród których jest limitowana edycja obejmująca zaledwie 500 sztuk zegarków - to model inspirowany minerałami Ziemi, oraz seria nowych modeli inspirowanych światłem księżyca i gwiazdami.

Obie serie są tworzone mając na szczególnym względzie poszanowanie środowiska naturalnego, co - jak wiemy - jest bardzo znaczące w dzisiejszej sytuacji ekologicznej.

Ziemia i minerały

Citizen L Ambiluna "Minerały" o nr referencyjnym EG7095-13E to wspomniany już limitowany model z kolekcji "Ambiluna". To zegarek bardzo charakterystyczny, przyciągający wzrok i wykorzystujący naturalne piękno do budowy swojego wizerunku.

Zobaczmy jak wygląda na żywo na krótkim wideo:
 


Wygląd jego tarczy to swego rodzaju wgląd w organiczną przemianę składników mineralnych jaka odbywała się w długiej ewolucji geologicznej Ziemi. Dało to efekt pozwalający podziwiać wiele oszałamiająco unikalnych kolorów i wzorów, które nie dość że są niepowtarzalne, to nie powstały dzięki aktywności człowieka.  

Koperta Citizen L Ambiluna "Minerały" wykonana została z zastrzeżonego przez markę Citizen materiału Super Titanium, a pokryta jest powłoką DLC Duratect, która sprawia, że powierzchnia obudowy jest około pięć razy twardsza niż zazwyczaj stosowana stal nierdzewna.

Zabieg ten nadał także kopercie chłodny, ciemnoszary kolor o gładkiej fakturze pasujący do tarczy.

Nowe zegarki Citizen L

Nowe zegarki Citizen L

Co więcej, nietypowe górne mocowanie paska, będące niejako zintegrowanym elementem przechodzącym w standardowo mocowany pasek, ma na swojej powierzchni subtelne wzory inspirowane strukturą ziemskich minerałów.

Zrównoważone podejście do zegarmistrzostwa

Jednym z wyrazów zrównoważonego podejścia do zegarmistrzostwa jest sposób wykonania tarczy zegarków - mieniące się i opalizujące tarcze zostały przyozdobione diamentem, ale nie jest to diament pochodzący z wydobycia z kopalni, tylko został on  „wyhodowany” w laboratorium.

Umieszczono go w taki sposób, iż pełni on funkcję indeksu godziny 12. Diamenty wyhodowane mają taki sam skład chemiczny, twardość i jasność jak naturalnie występujące diamenty. Zaletami diamentów hodowanych w laboratorium są jednak względy związane ze środowiskiem, bezpieczeństwo i praktyki pracy w górnictwie. Diamenty wyhodowane w laboratorium z przeznaczeniem do zastosowania w nowych zegarkach Citizen L są dostarczane przez firmę Swarovski, która posiada certyfikat RJC (Responsible Jewelry Council). Pozostałe trzy indeksy to lśniące punkciki.

Nowe zegarki Citizen L

Na tarczy jest też nazwa marki oraz informacja o zastosowaniu zasilania Eco Drive, które również ma znaczenie dla środowiska, bowiem energia do pracy zegarka pozyskiwana jest dzięki elementom fotowoltaicznym uzyskującym ją ze świata. Sporo miejsca opisowi innowacyjnej technologii Eco Drive poświęciliśmy już na naszym portalu w artykule: technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen – co oferują i jak działają?

Czas odczytujemy za pomocą subtelnych, prostych i kontrastowych wskazówek.

Tarczę chroni sferyczne szkło szafirowe.

Kolejny element działań związanych z etyką mającą wpływ na środowisko są paski.

W tym przypadku użyto skóry syntetycznej ECOPET®, która została stworzona na bazie materiału uzyskanego z poddanych recyklingowi plastikowych butelek.

Nowe zegarki Citizen L

Cena tego limitowanego modelu to około 1 600 złotych.

Zegarek ten to kontynuacja modeli z serii Citizen L Ambiluna nawiązującej do żywiołów, kolejny poświęcony ziemi – minerałom. Poprzednia seria wygląda tak:
 


Księżyc i gwiazdy

Kolejne zegarkowe nowości Citizen są inspirowane światłem księżyca i gwiazdami. To sześć nowych modeli Citizen L, które są inspirowane nocnym niebem.

Modele te są również tworzone w oparciu o zaangażowanie etyczne.

Nowe zegarki Citizen L

Nowe zegarki Citizen L

Nowe zegarki Citizen L

Tarcze trzech pierwszych zegarków – kolekcja Milky Way to odniesienie do światła gwiazd - są one również wykonane z naturalnego materiału jakim jest masa perłowa, co zapewnia niepowtarzalność, a także atrakcyjne wizualnie, mieniące się powierzchnie. I również zastosowano w nich diament jako jeden z indeksów. Tym razem jest to jednak indeks godziny 8., na której umieszczono także koronkę przyozdobioną kaboszonem.

Indeksy w postaci drobnych kropek wyrażać mają gwiazdy rozrzucone na nocnym niebie.

Ponadwymiarowa koronka, zagłębiona nieco w kopercie, nadaje eleganckiego charakteru zegarkom. Do wyboru mamy warianty z jasną tarczą, prawie białą, w stalowej kopercie i na stalowej bransolecie. Druga wersja różni się tarczą o zabarwieniu niebiesko-zielonym, a trzecia to tarcza nieco wpadająca w barwę różową i koperta oraz bransoleta z powłoką w kolorze różowego złota. Wskazówki są eleganckie, mają kształt wydłużonych liści a całość chroni zagięte szkło szafirowe.

Nowe zegarki Citizen L

Nowe zegarki Citizen L

Nowe zegarki Citizen L

Sercem zegarka jest mechanizm Citizen E031 Eco Drive.

Cena to 1 290 złotych za wersje stalowe i 1 380 złotych za tę w kolorze złota.

Ostatnie trzy nowości z serii Citizen L Moonlight to zegarki inspirowane światłem Księżyca.

Błyszczące  wykończenie ma przywodzić na myśl delikatny blask naturalnego satelity Ziemi padający na powierzchnię oceanu, szczególne w wersji z niebiska tarczą.

Nowe zegarki Citizen L


Nowe zegarki Citizen L

Smukła  luneta 28 milimetrowej koperty i proste, kropkowe indeksy dają delikatne, ale wyrafinowane wrażenie. Wskazówki w kształcie wydłużonych liści i indeks w postaci rzymskiej cyfry 12. podkreślają charakter zegarka.

Na godzinie 6. jednego z modeli (EM0924-85Y) umieszczono niewielki diamencik, będący elementem stylistycznym łączącym wszystkie nowe modele Citizen L. Dostępne jest wersja z tarczą niebieską w stalowej kopercie i na stalowej bransolecie oraz wersja z jasną tarcza z masy perłowej w obudowie o kolorze różowego złota oraz opcji bi-color.

Nowe zegarki Citizen L

Nowe zegarki Citizen L

Nowe zegarki Citizen L

Szkło jest szafirowe, a mechanizm to oczywiście Eco Drive kaliber E031.

Cena modelu Citizen L z tarczą w kolorze niebieskim to około 980 złotych, a wersji z tarczą wykonaną z masy perłowej to około 1 170 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Citizen znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marku tu: zegarki Citizen.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Seiko przedstawia King Seiko Collec...
Seiko przedstawia King Seiko Collec...
04.02.2022
Frederique Constant przedstawia now...
Frederique Constant przedstawia now...
08.02.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco