• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo, specjalnie na targi SIAR w Meksyku


Powrót do kategorii

Pośród zegarkowych producentów najwięcej znajdziemy marek trzymających się klasycznego, w miarę bezpiecznego wzornictwa. Oczywiście zegarki przez nie produkowane można podzielić na bardziej eleganckie, czy też bardziej sportowe, jednak one wszystkie mieszczą się w ramach tego, co przychodzi nam do głowy, gdy słyszymy słowo “zegarek”.

Niektóre jednak marki swoim wzornictwem wychodzą poza klasyczne ramy. Tworzą zegarki niecodzienne, często z wieloma komplikacjami konstrukcji mechanizmu, futurystyczne.

Do tego typu producentów możemy zaliczyć np. markę Cvstos.

Założona w 2005 roku od razu obrała sobie za cel pionierski styl i zaawansowane rozwiązania techniczne. Sama nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa “custos”, które oznacza opiekuna. Swoimi czasomierzami firma ta szybko podbiła serca mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Dlatego też przy okazji tegorocznych targów SIAR zdecydowała się uczcić 15. edycję tego wydarzenia mocno limitowaną serią zegarków.

SIAR 2021

Salón Internacional Alta Relojería México - w skrócie SIAR - w ubiegłym roku odbywał się już po raz piętnasty. Jest to coroczna wystawa ekskluzywnych zegarków organizowana w Meksyku. Edycja przypadająca na 2021 rok miała miejsce w The St. Regis Hotel w mieście Meksyk w dniach 19-21 października.

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo

W ciągu poprzednich 14 lat w targach tych uczestniczyło ponad 120 marek, wystawionych zostało ponad 14 000 zegarków, a ponad 50 000 osób odwiedziło samo wydarzenie. 70 marek zaś postanowiło uczcić obecność na targach specjalnymi edycjami czasomierzy.

W 2021 roku taką propozycję można było obejrzeć m.in. w wykonaniu marki Cvstos. Limitowany do zaledwie 2 egzemplarzy(!) model Challenge III Chronograph-S Autódromo został przygotowany specjalnie z okazji wystawy SIAR 2021.

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo

Zegarek zaprezentowany przez markę Cvstos z okazji SIAR 2021 jest specjalną wersją modelu Challenge III Chronograph-S opisaną jako Autódromo.

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo

Jego koperta ma nietypowy kształt, przypominający nieco beczułkę. Jej konstrukcja składa się z połączenia różowego złota z tytanem klasy 5. Główna jej część jest wykonana z tego drogocennego metalu, tytanu zaś użyto do wystających z obu stron bocznych osłon oraz koronki i przycisków na boku koperty. Na ten drugi rodzaj metalu naniesiono również granatową i pomarańczową farbę.

Na koronce znajdziemy gumową nakładkę ułatwiającą chwyt, również w kolorze pomarańczowym. Przyciski nad nią i pod nią służą do obsługi funkcji chronografu i są podpisane: górny “start/stop” i dolny “reset”. Po bokach szkiełka, na wierzchu złotej części koperty, znajdziemy również osiem śrubek, po cztery na każdą stronę.

Beczułkowate szafirowe szkiełko pokryte jest warstwą antyrefleksyjną, a zaraz pod nim - w dolnej i górnej części - umieszczono czarne paski z nazwą marki i modelu.

Główna część tarczy jest zaś osadzona niżej.

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo

Otacza ją dosyć stroma, pomarańczowa podziałka minutowa, na której znajdziemy również naniesioną skalę tachometryczną. Indeksy na godzinach: 1., 5., 7. i 11 mają formę jednocześnie liczb i małych równoległoboków.

Na godzinach: 2., 4., 8. i 10. zobaczymy tylko równoległoboki, dłuższe niż poprzednio, a na pozostałych godzinach indeksów nie znajdziemy wcale. Ustąpiły one miejsca wskazaniom realizowanym na subtarczach w tych miejscach się znajdujących. Na godzinie 3. znalazło się okno datownika razem ze wskaźnikiem rezerwy chodu.

Na 6. możemy śledzić upływ czasu mierzonego za pomocą funkcji stopera określony w godzinach, a to samo wskazanie wyrażone w minutach umieszczono na godzinie 12.

Na 9. zaś w przedstawiono upływ sekund czasu bieżącego, mierzony za pomocą trójramiennego wskaźnika. Zarówno ten ostatni jak i indeksy są dopasowane kolorystycznie do koperty i mają czarne wypełnienie.

Główne wskazówki - minutowa i godzinowa - mają kształt zbliżony do typu “sword” z tą różnicą, że zwężają się przy osi, na której są zamocowane. Bliżej środka zastosowano na nich zabieg szkieletowania, a bliżej ich końców znajdziemy wypełnienie pomarańczową farbą. Tę znajdziemy również na wąskim pasku przy końcu wskazówki sekundowej, która poza tym miejscem ma prosty kształt z owalną przeciwwagą.

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo

Podstawa tarczy jest półprzezroczysta, ukazując nieznacznie znajdujący się w środku własny mechanizm marki Cvstos o oznaczeniu 577. Jest to mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny i dodatkowymi komplikacjami konstrukcji w postaci chronografu i wskazań daty i rezerwy chodu. Została na niego naniesiona granatowa powłoka DLC, co jest dosyć rzadko spotykanym zabiegiem na tym elemencie zegarka.

Cała konstrukcja uzyskała klasę wodoszczelności na poziomie 100 metrów.

Każda z dwóch sztuk zegarka Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo otrzymała gumowy pasek - pomarańczowy lub granatowy.

Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo

Jego składane zapięcie zostało specjalnie opracowane przez markę Cvstos.

Ekskluzywnie na SIAR

Ekspozycja tej ściśle limitowanej edycji modelu Challenge III Chronograph była zarezerwowana ekskluzywnie dla targów SIAR 2021. Przez trzy październikowe dni można było podziwiać tam jej wyjątkowe egzemplarze, które ze względu na limitację ograniczoną raptem do 2 egzemplarzy pewnie nieprędko ujrzą szerszą publikę ponownie.

Model Cvstos Challenge III Chronograph-S w kopercie wykonanej także z tytanu i złota kosztował około 38 000 dolarów, czyli około 160 000 złotych, więc można założyć, iż cena limitowanych egzemplarzy Cvstos Challenge III Chronograph-S Autódromo jest zbliżona.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Seiko Presage Cocktail Time Star Ba...
Seiko Presage Cocktail Time Star Ba...
21.01.2022
Urwerk UR-105 TTH „Tantalum Hall”. ...
Urwerk UR-105 TTH „Tantalum Hall”. ...
24.01.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco