Davosa Argonautic Carbon to model, który powstawał dość długo, bo od około 2018 roku. Teraz w końcu możemy zaprezentować dopracowaną, gotową do sprzedaży, nową odsłonę tych zegarków, które premierę miały na tegorocznych targach w Bazylei. Argonautic to ciesząca się popularnością i uznaniem linia zegarków do nurkowania marki Davosa.
W tym roku szwajcarski producent, właśnie za pomocą wersji Carbon, zdecydował się na znaczące zmniejszenie wagi i bardzo interesujący wygląd tych dużych przecież zegarków, poprzez rezygnację ze stali szlachetnej na rzecz włókna węglowego. To także doskonały zegarek do celebracji 140-lecia marki, której korzenie sięgają 1881 roku.
Koperta z włókna węglowego
Koperta nowego Argonautic Carbon ma średnicę 42,5 mm i została wykonana z włókna węglowego, którego warstwy świetnie widać na jej powierzchniach.
Materiał ten charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne oraz niewrażliwością na korozję, a jednocześnie jest bardzo lekki, choć wytrzymały.
Warstwy włókna węglowego w kolorze czarnym i szarym dały gotowy materiał, z którego za pomocą obróbki utworzono kopertę o znanym z innych wersji tego zegarka kształcie. Warstwowy układ włókien, jak pisałem, jest doskonale widoczny, co pozwoliło na uzyskanie niezwykle ciekawego i zarazem atrakcyjnego efektu wizualnego. I mimo, że to odejście od koperty wykonanej ze stali szlachetnej, to mnie osobiście jej wygląd przypomina mimo wszystko właśnie stal damasceńską.
Na godzinie 3., czyli w tradycyjnym miejscu umieszczono koronkę, którą od góry i z dołu chronią wypustki koperty. Po przeciwnej stronie, ale na godzinie 10., czyli niesymetrycznie, znajduje się druga koronka, która w tym przypadku pełni funkcje zaworu helowego.
O jego funkcji pisaliśmy na łamach Zegarki i Pasja niejednokrotnie, opis działania znajdziecie w naszym słowniku pojęć zegarmistrzowskich tu – zawór helowy.
Ceramika i stal
Tarczę okala obrotowa w jednym kierunku luneta z ceramiczną wkładką. Obrzeże lunety, podobnie jak we wcześniejszych wersjach modeli Argonautic, otrzymało charakterystyczne ząbkowanie w postaci grup trzech zębów odsuniętych od siebie na nieco większą odległość. Zabieg ten pozwala na swobodne i precyzyjne korzystanie z pierścienia nawet w mokrych, nurkowych rękawiczkach.
Spód zegarka Davosa Argonautic Carbon to pełny stalowy dekiel. Jest on oczywiście czarny, dzięki zabarwieniu za pomocą metody PVD. Na krawędzi znajdują się nacięcia pod klucz do odkręcania. Krawędź ta jest skośna i okrężnie szczotkowana. Na krawędzi płaskiej części dekla wygrawerowano podstawowe informacje o najnowszym modelu zegarka marki Davosa, a centralną część zdobi relief z wizerunkiem historycznego hełmu nurkowego na pofalowanym tle. Jest nad nim także napis informujący o jubileuszu 140 lecia oraz pod nim numer w limitowanej do 140 sztuk serii. Całość jest wodoszczelna do 300 m.
Model Davosa Argonautic Carbon Limited możemy wybrać w dwóch wersjach kolorystycznych. Koperta i ogólnie czarna kolorystyka zostały zestawione z dwoma bardzo kontrastowymi akcentami kolorystycznymi. Pomarańczowym lub jaskrawo żółtym.
Te akcenty kolorystyczne to masa luminescencyjna na wyrazistych, dużych indeksach godzinowych, również masa luminescencyjna na wskazówkach. W ich przypadku to pokrycie masą świecącą około 2/3 długości minutowej i dużego, trójkątnego grotu godzinowej i małego grocika na sekundniku. To także zaakcentowanie pierwszych 20 minut skali nurkowej na ceramicznej wkładce lunety, oraz nadrukowanej nazwy modelu pod osią wskazówek.
Zestawienie czerni i odrobiny szarości z tak jaskrawymi barwami daje mocno ekstrawagancki, rzucający się w oczy wygląd. To także zapewnienie oczekiwanej od divera czytelności tak w dobrych warunkach gdzie jest wprost doskonała jak i w kiepskich warunkach dzięki wysokiej jakości masie luminescencyjnej SperlumiNova.
Indeksy mają kształt wydłużonych prostokątów dobrze komponując się z technicznym charakterem zegarka. Indeks godziny 12. jest wyróżniony. Ma kształt odwróconego grotem do środka trójkąta, co pozwala na szybkie zorientowanie się w kwestii położenia tarczy zegarka. Poza elementami służącymi do odczytu czasu, zegarkowa twarz jest przyozdobiona logo firmy nadrukowanym pod godziną 12. Na godzinie 3. wycięto okienko wskazań datownika. Spowodowało to mocne skrócenie indeksu.
W okienku możemy odczytać datę w postaci dnia miesiąca, oczywiście na czarnym tle. Cyferblat chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną nałożoną od wewnątrz.
Mocowanie do nadgarstka i mechaniczne serce
Koperta dwubarwna, smoliście czarna ceramiczna wkładka lunety, jak i równie głęboko czarna tarcza są zestawione z również oczywiście czarnym gumowym paskiem, który zapinany jest na klamrę typu motylkowego. W zestawie jest jeszcze pasek typu NATO.
Czarny, z czarnymi szlufkami i zapięciem, oraz biegnącą przez środek linią w kolorze dostosowanym do wersji kolorystycznej tarczy, czyli żółtym lub pomarańczowym.
Sercem modelu Davosa Argonautic Carbon Limited jest szwajcarski mechanizm Sellita SW-200-1 z naciągiem automatycznym sprężyny napędowej, pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Rezerwa chodu wynosi około 38 godzin, a elementy ruchome zabezpieczono przed zużyciem poprzez łożyskowanie na 26 kamieniach.
Davosa Argonautic Carbon Limited – dostępność i cena
Najnowsza odsłona modelu Argonautic w wersji Carbon, z kopertą wykonaną z włókna węglowego, to przyciągający wzrok nurkowy zegarek. Bardzo praktyczny w przypadku codziennego użytkowania z racji obniżonej wagi wobec wersji stalowej.
Atrakcyjna stylistyka zegarka Davosa Argonautic Carbon sprawia, że z powodzeniem może stanowić on właśnie interesującą opcję dla osób lubiących nosić sportowe zegarki na co dzień.
Każda wersja kolorystyczna została przygotowana w liczbie 140 sztuk.
Cena zestawu z limitowanej kolekcji to około 5 500 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Davosa znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – DAVOSA.
Adrian Szewczyk
13:15 10.12.2021Zegarki
Davosa Argonautic Carbon Limited – długo wyczekiwana premiera
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki męskie mechanicznezegarki automatycznezegarek mechanicznyzegarki sportoweczarny zegarekzegarki szwajcarskie

REKLAMA

Zegarmistrzowska Aleja Zasłużonych
Święto Wszystkich Świętych. Święto zmarłych. Czy taka okazja powinna być impulsem do przygotowania materiałów na zegarkowy portal? Jako redakcja branżowego medium nie chc ...

Zegarkowy savoir-vivre – czyli co wolno, co należy, a czego robić nie wypada
Zegarki (skoncentruję się na męskich) nie stanowią obecnie jedynie urządzeń do wskazywania czasu. Tych mamy wokół siebie na tyle dużo, że noszenie zegarka nie jest niezbę ...

Amerykański przemysł zegarkowy – trochę historii
Jako, że o firmach europejskich, w tym w szczególności o szwajcarskich wiemy i rozmawiamy bardzo dużo, to warto także dowiedzieć się czegoś więcej o zegarmistrzostwie „za ...

Tissot i Olimpijska Rada Azji rozszerzają partnerstwo na kolejne lata
Tissot, lider szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego, rozszerzył partnerstwo z Olimpijską Radą Azji (OCA), dzięki czemu marka będzie świadczyła usługi profesjonalne ...

Video recenzja: Epos Sportive Diver 3504
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Sportive Diver 3504 marki Epos. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyc ...

Davosa Argonautic Lumis Automatic. Ciągłe dążenie do perfekcji
Szwajcarska marka Davosa wyraźnie angażuje się w rozwijanie swojej kolekcji zegarków do nurkowania. Model Argonautic, obecny od dłuższego czasu w ofercie Davosy, jest już ...

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripheral Dual Time Big Date
Perrelet Lab Peripheral Dual Time Big Date demonstruje, wedle producenta, nowe podejście w branży zegarmistrzowskiej do takich zagadnień jak innowacja, estetyka i rozwiąz ...

Nie trać czasu, korzystaj z niego. MeisterSinger Primatic Power Reserve
Jednowskazówkowe zegarki naręczne to świetna propozycja dla osób, które lubią ciekawe, nietypowe przedmioty użytku codziennego, bądź też chcą się wyróżnić, ale w sposób n ...

Najdroższy zegarek sprzedany na aukcji internetowej! Patek Philippe Sky Moon Tourbillon
W dniu 22 marca 2023 roku został ustanowiony kolejny rekord w świecie zegarków i zegarmistrzostwa. Na aukcji internetowej “Christie’s Hong Kong Top Of The Time Watches On ...

Roamer Optimus Automatic. Klasyczna kolekcja zegarków mechanicznych
Roamer, szwajcarski producent zegarków, od lat głosi, iż jego produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania i bardzo dobrym stosunkiem tejże do ceny. W naszej red ...

Przyszłość luksusowych zegarków! H. Moser & Cie Endeavour Central Second Genesis
Firma H. Moser & Cie. została założona przez Heinricha Mosera w 1828 roku. Ciekawostką jest fakt, że miejscem powstania firmy była Rosja. A dokładnie - Sankt Petersburg. ...

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023
Na przestrzeni niemal 10 lat działalności wydawnictwa Zegarki i Pasja (nasz pierwszy portal zaczął funkcjonować w 2014 roku) mieliśmy okazję uczestniczyć już w niezliczon ...