Na rynku zegarków coraz częściej możemy obserwować nawiązania do różnych elementów branży rozrywkowej. Tworzone są limitowane edycje związane z muzyką, filmami, a także coraz częściej - z grami komputerowymi.
Całkiem niedawno swoją premierę miał zegarek Hamilton Khaki Field Titanium Far Cry® 6 Limited Edition, przygotowany z marką Ubisoft z okazji wydania gry Far Cry 6 - znalazł on nawet swoje miejsce jako element ekwipunku głównego bohatera w samej grze. My jednak chcielibyśmy się przyjrzeć nowszej propozycji, prosto z polskiego rynku.
Z połączenia sił polskich przedsiębiorstw Błonie i CD Projekt powstał zegarek Cyberpunk T-2077, który - jak można już po jego nazwie się domyślić - nawiązuje do jednej z najgłośniejszych premier z ubiegłego roku - gry Cyberpunk 2077.
Welcome to Night City
Produkcja polskiego studia, Cyberpunk 2077, przenosi gracza do Night City.
W rzeczywistości wykreowanej w grze jest to kalifornijskie miasto położone na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jak nazwa gry sugeruje, jej akcja odbywa się w przyszłości - w 2077 roku. W tym czasie Night City jest miastem kontrastów - znajdziemy w nim bogate i biedne dzielnice, a obok walczących o swoje wpływy korporacji, to samo robią miejskie gangi.
Jego mieszkańcy są wyposażeni we wszelkiego rodzaju wszczepy - od drobnych wspomagaczy, po silne modyfikacje całego ciała. Stały się one więc istotnym elementem wyglądu społeczności przedstawionej w grze - tak istotnym, że niektórzy mieszkańcy decydują się na implanty wyłącznie w celach czysto wizualnych.
Na porządku dziennym jest mijanie ludzi z robotyczną ręką, nogami czy nawet całkowicie wymienioną skórą. To wpływa również na całkowite postrzeganie stylu przez ludzi.
Dlatego też przy projektowaniu zegarka Błonie Cyberpunk T-2077 postarano się o jak najlepsze oddanie klimatu i dopasowanie się do potrzeb ówczesnego mieszkańca Night City.
Never Fade Away
Tytuł piosenki znanego w 2077 roku zespołu Samurai, “Never Fade Away” nie do końca można dopasować do samego zegarka T-2077 - wyświetlana na nim godzina gaśnie po chwili od wciśnięcia przycisku. Zadbano jednak o to, żeby data, która jest jedną z funkcji zegarka, uwzględniała lata aż do 2077 roku. Zarówno jedno i drugie wskazanie (razem z osobnym wskazaniem sekund) realizowane jest na żółtym, ledowym wyświetlaczu na froncie zegarka, wykonanym z przyciemnionego szkła mineralnego, pokrytego szafirową powłoką. Jest on nachylony pod kątem do użytkownika, tak żeby jego odczytywanie było łatwiejsze - w końcu w mieście przyszłości każda sekunda jest cenna.
Czas może być pokazywany w formacie 12- lub 24-godzinnym.
Tak jak wcześniej wspomniałem, aktywacja wyświetlacza odbywa się za pomocą przycisku umieszczonego na boku koperty. Cała obudowa ma zaś specyficzny kształt, osadzony na podstawie zaoblonego prostokąta. Rogi w górnej części są całkowicie zaokrąglone, podczas gdy w dolnej, bliżej wyświetlacza, mają wyraźniejszy kształt. Boki koperty łączą się poprzez jednolitą z nimi powierzchnię na górze koperty. Na dole koperty zaś znajdziemy pokaźne wycięcie na wcześniej opisany wyświetlacz.
Nad nim znajduje się mały “daszek”, który jest jednocześnie elementem całego wierzchu koperty. Ten posiada trzy płaszczyzny: szerszą środkową, i dwie boczne, nachylone pod kątem w kierunku boków koperty. Po obu stronach zegarka znajdziemy przyciski odpowiedzialne za podświetlenie wyświetlacza i korektę wskazań.
Mają one okrągły kształt, a na ich czołach naniesione zostały żółte koła. Wszystkie te elementy są wykonane z tytanu klasy drugiej - hipoalergicznego i lekkiego materiału wykończonego techniką piaskowania. Z tego samego metalu zrobiona została również bransoleta. Jest ona mocowana pod spodem koperty, nie znajdziemy więc w zegarku T-2077 klasycznych uszu.
Samo mocowanie umożliwia jednak założenie własnego, standardowego paska, a zdjęcie bransolety jest ułatwione dzięki zastosowaniu systemu szybkiej zmiany.
Wszystkie ogniwa mają prostokątny kształt, a na pierwszym przy mocowaniu znajdującym się bliżej wyświetlacza, możemy zobaczyć wygrawerowane logo gry Cyberpunk 2077. Długość bransolety może zostać od razu dostosowana do kupującego przed wysyłką, jeśli ten posiada nadgarstek obwodzie od 17 do 19 cm.
Zapięcie bransolety to typowy “motylek” otwierany za pomocą dwóch przycisków.
Dekiel zegarka jest przykręcany na cztery śrubki, utrzymany w futurystycznej stylistyce całego projektu, i wyprofilowany, żeby mógł dobrze przylegać do nadgarstka.
Znajdziemy na nim ponownie logo gry, a także informacje o materiale, z którego jest wykonany i wodoszczelności wynoszącej 5ATM. Oprócz tego umieszczono tu również napis “made by Błonie”, sugerujący oczywiście producenta zegarka. W kopercie, pod deklem, osadzony został kwarcowy mechanizm odpowiadający za działanie i wskazania zegarka.
You’re breathtaking!
Cały zegarek prezentuje się futurystycznie i interesująco, dobrze oddaje klimat gry.
Oprócz umieszczenia na nim jej logo, ciekawym nawiązaniem do produkcji są żółte akcenty, które korespondują z głównym motywem kolorystycznym grafik promujących grę.
Producent sugeruje również, że sam materiał jest nawiązaniem do wszczepów obecnych w grze CDPR, które były wykonane z tytanu. Zegarek zostanie zapakowany w nawiązujące stylistycznie pudełko, składające się z żółtego modułu wsuwanego w czarną otoczkę.
Cyberpunk T-2077 by Błonie – dostępność i cena
Istotnym dodatkiem będzie również cyfrowy paszport z niewymienialnym tokenem (NFT), który został zaimplementowany przez Piksel.art i jest kompatybilny z blockchainem Ethereum. Dzięki temu możliwe jest potwierdzenie autentyczności zegarka bez konieczności posiadania i weryfikowania fizycznych dokumentów.
Aktualnie trwa przedsprzedaż T-2077 prowadzona w oficjalnym sklepie CD Projekt Red. Zakończy się ona 31 grudnia 2021, a wysyłka zaplanowana jest na czerwiec 2022.
Cena, za która można zamówić zegarek Cyberpunk T-2077 Made by Błonie to 1 999 złotych. Na czasomierz ten nałożono limitację, która wynosić będzie 700 sztuk na cały świat.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Błonie znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Błonie
Piotr Tatar