• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic – obudź zmysły


W redakcji Zegarki i Pasja niemal trzy lata temu miałem przyjemność przy okazji wykonywanej recenzji zapoznać się z wchodzącym wtedy na rynek zegarkiem Rado Hyper Chrome Captain Cook Automatic XL Titanium. Było to spotkanie, które zostawiło miłe wspomnienia, bo model ten - mimo, że był duży - to bardzo wygodny podczas użytkowania i świetny stylistycznie. Jego wygląd nawiązywał do modelu marki Rado zaprezentowanego po raz pierwszy w 1962 roku.

Ponad 100 lat tradycji

Rado to firma zegarmistrzostwa z długą i bogatą historią. Początki firmy, czyli fabryka Schlup & Co. założona przez braci Fritza i Ernsta Wernerów, sięgają 1917 roku. Ich pierwszą, bardzo skromną pracownią była przerobiona część domu rodziców. Przedsiębiorstwo funkcjonuje od początku istnienia w miejscowości Lengnau w Szwajcarii, ale pod nazwą Rado firma ta zaczęła oferować swoje wyroby dopiero od 1957 roku.

Pod koniec lat 50-tych Rado było prawdziwie międzynarodową marką, obecną w 61 krajach.

Jako kierunek swego rozwoju, a zarazem element charakterystyczny, obrano innowacje w dziedzinie wykorzystania różnych, materiałów do wykonania kopert oraz bransolet. W szczególności, mając na względzie ich wytrzymałość oraz odporność na zarysowania i - tym samym - efekt doskonałego wyglądu zegarka nawet po wielu latach użytkowania. Zapoczątkowała to linia zegarków Diastar z 1962 roku. Z upływem lat zegarki Rado były coraz bardziej charakterystyczne, natomiast dopiero ostatnie lata to powrót do bardziej tradycyjnego wyglądu, nadal z wykorzystaniem oczywiście nowoczesnych materiałów, a także zachowując szczególną dbałość o wygląd zegarka po latach.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

W 1970 roku firma Rado kontynuowała wprowadzanie innowacji w zakresie wykorzystania nowych materiałów prezentując zaawansowaną technologicznie i ponadprzeciętnie odporną na zarysowania bransoletę wykonaną z ceramiki, nazwaną Integral. To moment, w którym ceramika stała się znakiem rozpoznawczym marki Rado.

Tak kojarzymy ją do dziś.

Ceramika – znak rozpoznawczy marki

Rok 1990 to moment, w którym ceramika stałą się jeszcze mocniej zauważalna w zestawieniu z firmą Rado. To dla firmy swego rodzaju „rewolucja ceramiczna”, której efektem było stosowanie tego materiały w jak największej liczbie zegarków, niemal w każdej kolekcji marki.  

Od tego momentu marka starała się włączyć ten zaawansowany technicznie materiał ceramiczny do większości swoich kolekcji. Jako zdobywca wielu prestiżowych, międzynarodowych nagród w dziedzinie designu, szwajcarska marka Rado uznawana jest przez wielu za najbardziej postępowego gracza w zakresie wzornictwa na rynku zegarmistrzowskim. Co więcej, od zawsze jest pionierem i liderem, który wyznacza nowe standardy oraz stale podnosi poprzeczkę w dziedzinie wzornictwa i materiałów szczególnie.

Rodzina modeli Captain Cook, która została ponownie wprowadzona do oferty Rado w 2017 roku, to kolekcja zegarków, która jak wspomniałem, jest stylistycznie oparta na archiwalnej linii czasomierzy, która została po raz pierwszy zaprezentowana w 1962 roku. Ówczesny zegarek miał mechanizm A. Schild 1700/01 z naciągiem automatycznym sprężyny napędowej i był wodoszczelny do 220 metrów. To, co wyróżniało ten model, to jego wygląd, zachowany w dzisiejszej wersji, oraz bardzo charakterystycznie nachylona ukośnie do wewnątrz wkładka lunety, która także cechuje dzisiejsze zegarki Captain Cook w każdej z wersji.

Na fali rosnącej mody na reedycje czy inspiracje archiwalnymi modelami zegarków, także Rado poszło tą drogą. Współczesny, przeprojektowany oczywiście, model Captain Cook to zegarek, który niezależnie od wersji, oddaje ducha pierwowzoru, wykorzystując dotychczasowe doświadczenie, wiedzę i współczesne możliwości jakie są w zegarmistrzostwie.
 


Oczywiście także pod względem materiałów, gdzie Rado jest liderem.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic
 
Prezentowany, nowy model zegarka występuje w kilku wersjach kolorystycznych.

Dostępna jest wersja Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic z dominującą szarością połączoną z kolorem niebieskim. Kolejna opcja to mocne postawienie na kolor czarny. Czerń tarczy, lunety, koperty i bransolety lub gumowego paska. Trzeci wariant kolorystyczny to połączenie tej czerni z akcentami w kolorze złota. Wtedy to ramka lunety, koronka i inskrypcje na tarczy mają właśnie złocistą barwę.  

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Każdy z modeli to klasycznie okrągły kształt koperty z łagodnie wyprowadzonymi, szerokimi na początku i zwężającymi się ku końcom uszami. Niezależnie, czy mówimy o wersji szarej czy czarnej, powierzchnie koperty są matowe. Wykonano je z ceramiki High-tech.

W wariancie szarym to plazmowa ceramika.

Średnica koperty to 43 mm, grubość 14,7 mm i wysokość od ucha do ucha 49,7 mm. Wymiary można nazwać uniwersalnymi, szczególnie, że mamy do czynienia z zegarkiem do nurkowania. Od góry obudowę wieńczy stalowa luneta o ząbkowanych, złocistych lub srebrzystych krawędziach, i wspomniana skośne ustawiona wkładka ze skalą nurkową. W modelu szarym stal jest dodatkowo utwardzana. Może ona być lśniąco czarna lub ciemnoniebieska. Ten atrakcyjny wizualnie i charakterystyczny element okala wyraźnie wypukłe szkło szafirowe z wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną, które chroni tarczę, dość wyjątkową w tym modelu.

Pod szkłem widzimy pierścień, między nim a wąskim okręgiem, na którym zaczynają się wyraziste, nakładane indeksy godzinowe. Te elementy są czarne lub niebieskie. Te główne znaczniki na miejscu godzin: 3., 6., 9. i 12. mają trapezowy kształt, a pozostałe prostokątny.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Mają one lśniące ramki, srebrzyste lub złociste i obfite wypełnienie masą luminescencyjną w białym kolorze. Częściowo sprawiają wrażenie zawieszonych, ponieważ poza wspomnianym okręgiem reszta tarczy, niemal cała, jest wykonana z szafirowego szkła. Jest ono lekko zaciemnione, choć oczywiście transparentne, przez co możemy obserwować widoczną pod nim górną część mechanizmu.

Co ciekawe, zgodnie z pierwowzorem, nowe modele posiadają także tarcze o wypukłym kształcie i także ta szafirowa zachowuje ten atrybut. To bardzo atrakcyjnie wygląda.

Stanowi też dobre tło dla kolejnego, wyróżniającego elementu, jakim są wskazówki. Ramię wskazówki minutowej jest dość wąskie, kończy się ostrym czubkiem. Z drugiej strony, przy osi, także mocno się zwęża, co daje ciekawy efekt symetrii. Część metalowa jest polerowana o srebrzystym lub złocistym kolorze, zależnie od wersji, a wypełnienie jest jak w przypadku indeksów - białe. Wskazówka godzinowa ma szerokie, solidne ramię, polerowane, zakończone dużym trójkątnym grotem, który ma wypełnienie masą luminescencyjną.

Takie wskazówki zapewniają łatwy odczyt w dobrych jak i złych warunkach oświetlenia. Wysokiej jakości masa SuperLuminova znana jest z doskonałych właściwości pod tym względem. Nie ma na szczęście niekorzystnego wpływu na odczyt czasu widoczny przez transparentną tarczę mechanizm, zapewne za sprawą przyciemnienia szklanej części. Uzupełnieniem jest wąski sekundnik z niewielką przeciwwagą i zakończeniem w postaci wydłużonego grotu z miejscem na masę luminescencyjną, co pokazuje pracę zegarka nawet w ciemności.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Ponad godziną 6. nadrukowano nazwę modelu pochyloną czcionką oraz informację o wodoszczelności do 300 metrów lub 1000 stóp. Po przeciwnej stronie, nad osią wskazówek, a pod godziną 12., nadrukowano nazwę firmy, a ponad nią umieszczono charakterystyczną kotwicę na rubinowym tle, które obraca się wokół własnej osi, co jest elementem znanym z zegarków Rado z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.

Mechaniczne serce zegarka

Właśnie tego rodzaju mechanizm zastosowano w prezentowanych zegarkach.

Ma on oznaczenie R734. Posiada antymagnetyczną sprężynę włosową Nivachron, oraz charakteryzuje się 80-godzinną rezerwą chodu. Koło balansu pracuje z częstotliwością 3 Hz, a elementy ruchome łożyskowane są na 25 kamieniach. Trzeba też zauważyć, że mechanizm jest atrakcyjnie wykończony.

Od strony tarczy widzimy powierzchnie perłowane, a od  strony dekla, czyli od spodu, także perłowane jak również efektowne zdobienie w postaci pasów genewskich na wahniku, któremu nadano kształt zbliżony do kotwicy. Mechanizm jest regulowany w 5 pozycjach, co powinno mieć korzystny wpływ na precyzję chodu.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Wersje Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Zegarek Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic w szarej tonacji z niebieskimi elementami jest dostępny na trójrzędowej bransolecie. Ogniwa skrajne są matowe, doskonale dopasowując się do koperty, a środkowy rząd jest polerowany na wysoki połysk, co pozwoliło na uzyskanie opalizującego efektu.

Wersja czarna to także opcja na bransolecie w przypadku modeli tak ze srebrzystymi jak i złocistymi aplikacjami. Jest także trójrzędowa, z matowymi ogniwami skrajnymi i mocno lśniącymi, polerowanymi środkowymi. Dopasowują się one tak do koperty, te skrajne, jak i do wkładki lunety te środkowe. Zapięcie jest tytanowe z elementami ceramiki High-Tech.

Opcja zegarka ze srebrzystym wykończeniem jest także dostępna na gumowym pasku z odciśniętym wzorem imitującym strukturę bransolety typu „milano”.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Ciemna, szafirowa tarcza jest nietypowym akcentem, niekoniecznie spodziewanym w zegarku do nurkowania, ale ten model zbudowano tak, składając ukłon wszystkim, którzy lubią widzieć w zegarku jak najwięcej elementów mechanizmu, by w żaden sposób nie zaniedbano najważniejszej w zegarku nurkowym cechy, jaką jest najlepsza czytelność wskazań. Widoczne szkieletowanie nie jest na pierwszym planie. Stonowano je zaczernionym szkłem, co powoduje, że patrząc na zegarek z większej odległości nawet trudno zauważyć ten efekt.

Poza tym, to nurkowy zegarek zbudowany z innowacyjnego, najwyższej jakości materiału. Materiału, który poprzez swoją twardość zapewnia doskonały wygląd na wiele lat, a inne jego właściwości skutkują komfortowym użytkowaniem z racji niewielkiej wagi, jak i miłym odczuciem podczas noszenia.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic – dostępność i cena

Nie zmienia to faktu, że Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic to rasowy diver, z klasą wodoszczelności do 300m, bardzo czytelny, a przy okazji mający dość uniwersalne rozmiary koperty. Lśniąca wkładka lunety i środkowy rząd ogniw bransolety nieco tonują sportowy charakter zapewniając odrobinę elegancji.

Model czarny ze złocistymi dodatkami wyceniono na kwotę 16 680 złotych. Model czarny na bransolecie to kwota 16 230 złotych, a w zestawieniu z gumowym paskiem to 14 880 złotych. Najdroższy jest zegarek w tonacji szaroniebieskiej. Zapłacić za niego trzeba 17 130 złotych.

Zegarki Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Automatic są już dostępne w Polsce – by dowiedzieć się o nich więcej i sprawdzić, gdzie można je kupić, wystarczy zajrzeć tu – RADO Captain Cook

Adrian Szewczyk
* artykuł sponsorowany


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Czapek & Cie Antarctique Rattrapant...
Czapek & Cie Antarctique Rattrapant...
10.11.2021
Delma Shell Star Decompression Time...
Delma Shell Star Decompression Time...
15.11.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco