JUNGHANS Meister Telemeter Chronoscope

POWRÓT 19.11.2014 Zegarki
JUNGHANS Meister Telemeter Chronoscope

Czasomierze wyposażone w dodatkową komplikację konstrukcji mechanizmu w formie chronografu od lat darzone są przez miłośników zegarków mechanicznych wyjątkowymi względami i zawsze wzbudzają wiele emocji. Właśnie dlatego, z myślą o wszystkich entuzjastach odczytywania pomiaru czasu, odległości oraz prędkości za pomocą jednego spojrzenia na tarczę zegarka, niemieckie przedsiębiorstwo Junghans stworzyło model Meister Telemeter wyposażony w skalę telemetryczną oraz tachometryczną.

Meister Telemeter to doskonałe połączenie tradycji z nowoczesnością. Model ten nawiązuje do historycznych czasomierzy tworzonych przez zakłady produkcyjne Junghansa w latach 50' XX wieku. Niemiecka marka już od dekad z powodzeniem stosuje w swoich chronografach skalę tachometryczną i telemetryczną, a poprzez swoje najnowsze dzieło pragnie ożywić pamięć o pięknych, naręcznych urządzeniach służących do dokładnego pomiaru odcinków czasu. Pragnienie ukazania prędkości oraz przebytej odległości za pomocą cyfr towarzyszy ludzkości już od wieków, natomiast realizacja tego marzenia miała miejsce dopiero w XIX wieku, kiedy stworzono skalę telemetryczną umożliwiającą pomiar odległości za pomocą dźwięku. Natomiast nagły rozwój motoryzacji oraz wyścigów samochodowych skutkował potrzebą pomiaru czasu w odniesieniu do prędkości, czego efektem było powstanie skali tachometrycznej. Junghans już w 1930 roku sprostał tym oczekiwaniom tworząc stoper ze skalą tachometryczną, a 21 lat później, w 1951 roku zaprezentował legendarny model Chronoscope wyposażony w chronograf oraz obie wspomniane wcześniej skale. Tworząc model Meister Telemeter, niemiecka firma z Schramberg czerpała inspirację właśnie z tego kultowego czasomierza, dzięki czemu nowe dzieło umożliwia właścicielowi zarówno pomiar prędkości, jak i odległości.

Przechodząc do aspektów technicznych oraz wizualnych nowego chronografu Junghansa na uwagę zdecydowanie zasługuje piękna tarcza, która urzeka klasycznym, stonowanym stylem charakterystycznym właśnie dla modeli tworzonych w połowie ubiegłego wieku. Tarcza jest doskonale czytelna, bez zbędnych ozdobników, a elementem dodającym jej uroku i sportowego charakteru są dwa umieszczone symetrycznie totalizatory chronografu. Skalę tachometryczną oraz telemetryczną umieszczono nad podziałką minutową, a dla odróżnienia ich od siebie, podziałkę telemetryczną wyróżniono czerwonym kolorem. Skala ta jest dwudziestostopniowa, gdzie każdy indeks odpowiada jednemu kilometrowi, i umożliwia ona ocenę odległości za pomocą pomiaru czasu, jakiego potrzebuje dźwięk do przebycia tejże odległości. Tachometr służy natomiast do określania prędkości obiektu na podstawie czasu, jaki zajmuje mu przebycie 1 kilometra. Zarówno wskazówki zegarka, jak i indeksy wypełnione są masą fluorescensyjną, a stylem przypominają te stosowane w modelu Chronoscope sprzed lat, dzięki czemu Meister Telemeter doskonale nawiązuje do tradycyjnych chronografów z lat 50'.

Koperta zegarka wykonana jest ze stali szlachetnej, a jej średnica wynosi 40 mm, co niewątpliwie ucieszy miłośników urządzeń odmierzających czas, którzy nie gustują w stosowanych coraz powszechniej dużych kopertach. Czasomierz wyposażony jest w solidny mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny – Junghans kaliber J880.3. Zastosowanie mechanizmu wyposażonego w moduł chronografu, skutkuje z reguły zwiększeniem grubości koperty, w przypadku Meister Telemeter ma ona relatywnie niewielką grubość wynoszącą 12,5 mm, co korzystnie wpływa na komfort i wygodę podczas codziennego użytkowania.

Projektanci Junghansa zastosowali w nowym modelu transparenty dekiel, dzięki czemu właściciel może stale podziwiać dekorowany mechanizm podczas pracy. Ponadto zarówno koronka, jak i sprzączka paska, wykonanego ze skóry naturalnej, sygnowane są logo lub nazwą producenta. Reasumując, nowy model z kolekcji Meister to piękny chronograf, który swoim wyglądem nawiązuje do klasycznych zegarków produkowanych przez Junghansa wiele lat temu. Czasomierz ten zdecydowanie trafi w gusta entuzjastów modeli wyposażonych w stoper, którzy dodatkowo cenią urok oraz niepowtarzalny styl zegarków z lat 50', w nieco bardziej współczesnym wydaniu.

Autor: Maciej Kopyto

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Epos

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Oris Artix Pointer Moon
Oris Artix Pointer Moon
18.11.2014
Vacheron Constantin - The Legend of...
Vacheron Constantin - The Legend of...
23.11.2014

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco