• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris

Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie i jubileusz jego zegara


Powrót do kategorii

O zegarze na Zamku Królewskim w Warszawie jest na naszym portalu sporo informacji. By nie być gołosłownym, pozwalamy sobie poniżej wylistować tytuły i podać linki do wybranych z nich.

O zegarze i jego budowniczych i Zamku Królewskim w aspekcie zegara pisaliśmy w następujących materiałach:

„Historia zegara na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie…”
Zamek Królewski – o jego odbudowie i zegarze
Królewski zegar zamkowy. Rocznice niezwykłe
„Jak Feniks z popiołów” – dzień atrakcji dla zwiedzających Zamek Królewski. Zegar zamkowy
Członkowie Cechu odwiedzają Zamek Królewski i zegar zamkowy – relacja


W tym roku świętowany jest jubileusz 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego. Obchody jubileuszowe są przewidziane na 4 lata, bo w roku 1984 udostępniono Zamek Królewski zwiedzającym. W ten jubileusz doskonale wpisuje się rocznica budowy zegara Zamku Królewskiego, której w czynie społecznym dokonał zespół powołany przez Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy.

Na okoliczność Jubileuszu Cech przygotował materiał prasowy, który pozwalamy sobie opublikować poniżej

Jest bardzo istotne, że przy obchodach rocznicowych uroczystości Zamek Królewski i Cech rzemieślniczy zamierzają współpracować, czego zapowiedzią było pierwsze robocze spotkanie przedstawicieli dyrekcji Zamku Królewskiego i Cechu warszawskich rzemieślników precyzyjnych. Co oczywiste, historia budowy zegara w całości wpisuje się w historię odbudowy Zamku Królewskiego.
 
Na początku tego roku w prasie pojawiła się informacja o 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Rzeczywiście w styczniu 1971 roku, po Wydarzeniach na Wybrzeżu, na fali zmian w kierownictwie politycznym w naszym kraju w Warszawie odbyło się spotkanie „Przedstawicieli środowisk twórczych z I Sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR Edwardem Gierkiem”.

Życie Warszawy - informacja

Zgodnie z ustnym przekazem Profesora Zdzisława Mrugalskiego, to na tym spotkaniu padło pytanie, czy Zamek Królewski zostanie odbudowany?

Odpowiedź podobno była niejednoznaczna: „rozważymy taką możliwość”. Jednak wobec entuzjastycznego przyjęcia opublikowanej w następnym dniu, w Życia Warszawy informacji, że Zamek Królewski będzie odbudowany, władza nie mogła tejże decyzji nie przyjąć jako swojej własnej i podjąć się realizacji odbudowy.  

Mechanizm zegara na Zamku Królewskim w Warszawie

Jeszcze  w styczniu powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego.

W marcu 1972 roku odbudowy zegara Zamku Królewskiego w czynie społecznym podjął się Zespół Budowy Zegara Zamkowego przy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy.

Spotkanie na Zamku Królewskim

We czwartek 1.07.2021, w Zamku Królewskim doszło do spotkania dyrekcji Zamku Królewskiego w osobach: pana Ziemowita Koźmińskiego i pani Bożeny Radzio  odpowiednio - Zastępcy Dyrektora ds. Muzealnych i Naukowych i Kustosza Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, pana Jarosława Durskiego - Starszego Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy, oraz Władysława Mellera - autora niniejszej notatki.
grafika promocyjna - Jubileusz odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie
Rozpoczynając spotkanie przedstawiciele Zamku Królewskiego zwrócili uwagę, że w tym roku w Zamku Królewskim rozpoczynają się czteroletnie obchody rocznicy jego odbudowy. Czteroletnie, gdyż w 1971 roku podjęto decyzje o odbudowie Zamku, w 1974 roku bryła Zamku Królewskiego  została wykonana w stanie surowym, a w roku 1984 Zamek Królewski został udostępniony zwiedzającym.

Właśnie na te cztery lata podzielono tematycznie obchody jubileuszu zamkowego. Jak zwrócono uwagę, w trakcie obchodów nacisk będzie kładziony nie tylko na sam fakt odbudowy, ale wpływu podjęcia prac związanych z  odbudową na wzrost wiedzy historycznej i pozytywnego wpływu zdobytego wówczas doświadczenia w wielu dziedzinach życia.

Jubileusz jest także okazją do uzupełnień, czy wyeliminowania powstałych, czy pozostawionych od chwili odbudowy Zamku Królewskiego braków.

Logo Jubileusz odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Jak stwierdził Starszy Cechu – Jarosław Durski, w najbliższym czasie Cech powoła Zespół do obchodów 50 rocznicy budowy zegara Zamku Królewskiego. W ten sposób Cech z jednej strony chciałby się włączyć w obchody jubileuszowe realizowane przez Zamek Królewski, a z drugiej prowadzić swoje własne aktywności, w części także ze wsparciem Zamku Królewskiego. Dla Cechu czteroletnie obchody jubileuszu wydają się także być cenne, bo zegar zamkowy zaczął swoją publiczną pracę w lipcu 1974 roku.
 
Zegarmistrze wyrazili opinię, że wybrane rozwiązanie i jakość wykonania zegara zamkowego są na tak wysokim poziomie, że w tym aspekcie nie ma nawet co myśleć o konieczności prowadzenia udoskonaleń. Ważne jest zabezpieczenie mechanizmu zegara poprzez budowę specjalnej dla niego szafy, ale zgodnie z ich wiedzą te przygotowania są prowadzone przez firmę zegarmistrzowską Bartłomiej Górski (prowadzoną przez syna budowniczego zegara), która ma w opiece zegar zamkowy.

Zegar na Ratuszu w Piasecznie

Władysław Meller nawiązał do pionierskiej funkcji zegara Zamku Królewskiego, w aspekcie budowy zegarów mechanicznych w Polsce. Jak wskazał, to właśnie dzięki budowie zegara zamkowego, powstała konstrukcja nieznacznie mniejszego, modułowego mechanizmu, która została wykorzystana do budowy wielu niezawodnych, działających dziś zegarów mechanicznych w Polsce i za granicą. Takimi „pochodnymi” dla zegara zamkowego są choćby zegary na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, na kościele p.w. świętego Józefa na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem, czy Ratuszu w Piasecznie.

W trakcie rozmowy potwierdzono decyzję o organizacji prelekcji dotyczącej zegara Zamku Królewskiego w Warszawie, która jest zaplanowana na 30. lipca tego roku.

Hall Zamku Królewskiego w Warszawie

Przy swobodnie prowadzonej dyskusji wyłoniła się koncepcja organizacji pikniku zegarowego, dla którego dogodnym miejscem mogłyby być Ogrody Zamkowe. Taki piknik byłby doskonałym sposobem przekazu szerszej informacji z zegarze zamkowym. Zegarmistrze poinformowali o istnieniu mechanizmu pochodnego dla zegara zamkowego zbudowanego przez zegarmistrzów: Marka Górskiego i Marka Binia i prezentowanego w zakładzie tego ostatniego.

Wprawdzie próba wyeksponowania tego rodzaju obiektu wymagałaby specjalnego zachodu, ale „miejsce gdzie dziś prezentowany jest model statku żaglowego w hallu wejściowym, pewnie nadawałoby się także na prezentację tegoż mechanizmu zegara”.

Muzealnicy zwrócili także uwagę na wzrost stanu zbiorów zegarowych na Zamku Królewskim, który jest efektem ostatnio prowadzonych zakupów. O tych zakupach dzięki pani Katarzynie Wierzbickiej – zegarmistrzowi cechowemu prowadzącemu renowacje niektórych eksponatów i panu Konradowi Nawrockiemu – przyjacielowi zegarmistrzów, w środowisku trochę się mówiło.

Szef Cechu zasygnalizował, że zwróci się o kontakt do działu promocji Zamku Królewskiego, by informować o działaniach Cechu i aby w ten sposób najlepiej dotrzeć także do działu promocji Miasta Stołecznego Warszawy. Takie kontakty są dla Cechu bardo ważne w aspekcie efektywności propagowania informacji o prowadzonych przez Cech aktywnościach związanych z rocznicowymi obchodami.

Książka Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Historia odbudowy

 W trakcie rozmów padła sugestia konieczności wznowienia wydania książki profesora Zdzisława Mrugalskiego: „Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie”, co do której Władysław Meller zgłosił uwagę, że na pewno warto książkę wznowić, ale przedtem trzeba sprawdzić zastrzeżenie dotyczące wagi użytego do wykonania zegara złota, które, wydaje się słusznie, zgłosił ostatnio jeden z „zegarowych zawodowców”.

Kończąc spotkanie wszyscy wyrazili zadowolenie z jego przebiegu i zobowiązali się do współpracy w aspekcie obchodzonych jubileuszy.

Materiał prasowy
Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Seiko łączy siły z PADI i PADI AWAR...
Seiko łączy siły z PADI i PADI AWAR...
16.07.2021
Gdynia Sailing Days z marką BALL Wa...
Gdynia Sailing Days z marką BALL Wa...
21.07.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco