• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Squale

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition


Powrót do kategorii

W 1881 roku Kintaro Hattori założył firmę, której sam przewodził przez pięćdziesiąt lat. W tym relatywnie krótkim okresie jego przedsiębiorstwo stało się wiodącą firmą zegarmistrzowską w Japonii, a dziś Seiko jest niewątpliwie na takiej też pozycji, ale w skali całego świata. Inspirując się credo Kintaro Hattoriego: „zawsze o krok przed resztą” oraz symbolem Japonii, jakim jest kwiat wiśni, Seiko stworzyło model Astron GPS Solar Limited Edition, którego kreacja upamiętnia 140-lecie istnienia marki Seiko.

Seiko Astron – precyzja wskazań zegara atomowego

W 2012 roku Seiko potwierdziło swoją wiodącą pozycję w dziedzinie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych stosowanych w zegarmistrzostwie, tworząc pierwszy na świecie zegarek GPS Solar.

Modele z serii Astron, łącząc się z siecią GPS, dostosowują się do wskazywania czasu w każdej strefie czasowej oraz pobierają sygnaturę czasową zegara atomowego z satelity, a energia gromadzona w akumulatorze, niezbędna do pracy mechanizmu, pochodzi ze światła.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zegarek nie posiada baterii, więc nie wymaga też jej wymiany.

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition

W ten sposób na naszym nadgarstku może gościć zegarek naręczny, który w każdym zakątku globu oferuje wskazanie czasu lokalnego z precyzją zegara atomowego. Te możliwości zapewnia zupełnie nowy mechanizm z bardzo szybką korektą strefy czasowej i funkcją transferu czasu pomiędzy wskazaniami. Aby zwiększyć szybkość i jakość połączenia GPS, każdy element modułu odpowiedzialnego za odbiór sygnału został przeprojektowany. Dzięki zastosowaniu niezależnego silnika dla każdej ze wskazówek – godzinowej, minutowej i sekundowej – mechanizm kaliber 5X zapewnia szybką zmianę czasu z jednej strefy czasowej na drugą. Operacja ta odbywa się maksymalnie w ciągu zaledwie trzech sekund.

Zegarek Seiko Astron 5X każdego dnia automatycznie koryguje swoje wskazania.

Niezależnie od tego, jeśli światło słoneczne trafi na powierzchnię paneli fotowoltaicznych pod tarczą, a zegarek połączy się z co najmniej jednym satelitą GPS, to ponownie skoryguje i ustawi aktualny czas z dokładnością wzorca. Dla odmiany, jeśli zegarek nie może wykryć światła słonecznego (np. w pudełku lub w pomieszczeniu) bądź też próba automatycznej korekty nie powiodła się, zapamiętuje czas z ostatniej pomyślnej korekty (lub regulacji strefy czasowej).

Równocześnie mechanizm stale próbuje odebrać sygnał GPS, a czas wskazuje z dokładnością standardowego mechanizmu kwarcowego wysokiej klasy.

Wyjątkowa tarcza – piękno kwiatu wiśni nocą

Zgodnie z przekazem producenta najnowszy, limitowany model Seiko Astron formą wykonania swojej tarczy wskazuje piękno kwiatu wiśni – wspomnianego wcześniej symbolu Japonii.

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition
Zdjęcie: www.gotokyo.org

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition

Japońskie zauroczenie kwiatem wiśni jest powszechne i wykracza poza jego widok w dzień.

W materiałach promocyjnych opisujących nowego Astrona wyjaśniono, że nazwa Yozakura (którą także określa się ten model) odnosi się do ulotnych, ale pięknych widoków podświetlonych kwiatów wiśni pod rozgwieżdżonym niebem. Wtedy emitują one eteryczne i magiczne blaski, zmieniając przestrzeń wokół siebie. Zaprojektowany zegarek ma kopertę i bransoletę w czarnym kolorze, co ma stanowić odwzorowanie czerni nocnego nieba oraz zaakcentować różowo-fioletowy kolor tarczy. Takie zestawienie kolorystyczne elementów zegarka ma oddać piękno Yozakury. Subtelny kolor tarczy ma gradientowe natężenie zabarwienia – ciemniejsze w kierunku dolnej jej części. W ten sposób tarcza oddaje wizję głębi, a zarazem odwzorowuje klimat delikatnego, wiosennego wieczoru w Japonii. Dla imitacji rozgwieżdżonego nieba w całej powierzchni tarczy zatopiono srebrzyste, skrzące się drobinki.

Nad tarczą umieszczono czarny pierścień dystansowy z nadrukowaną skalą przesunięcia czasowego w odpowiednich strefach, a indeksy godzinowe są niejako wypuszczone z tego pierścienia i wyglądają, jakby były zawieszone nad powierzchnią tarczy. Szerokie wskazówki o bardzo nowoczesnym i wyszukanym kształcie są doskonale widoczne, a dla poprawy łatwości odczytu w ciemności wypełniono je masą luminescencyjną. Tę samą masę luminescencyjną Lumi Brite umieszczono także na indeksach. Na powierzchni cyferblatu są jeszcze trzy dodatkowe subtarcze. Ta na godzinie 6. służy do wskazań drugiej strefy czasowej, na 9. mamy wskaźnik aktualnych trybów i stanu łączności, a zdublowana subtarcza na godzinie 3. wskazuje dni tygodnia w centralnej części i porę dnia w systemie 24-godzinnym na miniaturowej tarczy położonej na obwodzie tejże subtarczy. Na godzinie 4. wkomponowano okienko datownika, w którym odczytujemy dzień miesiąca.  

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition

Sterowanie funkcjami dodatkowymi zegarka odbywa się za pomocą tradycyjnie zlokalizowanej koronki oraz przycisków. Sferyczny kształt szafirowego szkła koperty z powłoką antyrefleksyjną na wewnętrznej powierzchni zapewnia wysoką czytelność wszystkich wskazań. Taki rodzaj szkła decyduje też o  komfortowym podziwianiu wyglądu doskonale wykonanej tarczy.

Powłoka antyodblaskowa Super Clear jest bezbarwna.

Koperta i mechanizm Seiko GPS Solar Caliber 5X53 Dual-Time

Koperta zegarka wykonana jest ze stali szlachetnej i ma 42,7 mm średnicy. Jej grubość to 13,3 mm, a wysokość od ucha do ucha wynosi 49,9 mm. Tak dobrane wymiary charakteryzują ten całkiem zgrabny czasomierz. Klasę wodoszczelności, jak przystało na sportowy zegarek, ustalono na poziomie do 100 m.

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition

Nowy model Astron posiada mechanizm GPS Solar Caliber 5X53 Dual-Time – najnowocześniejsze kwarcowe „serce” firmy Seiko. Mechanizm ten oferuje wiele funkcji dodatkowych, wśród których znajdziemy: automatyczne wyrównywanie pozycji wskazówek, wskazanie dwóch czasów (dual time), odbiór sygnału GPS, wybór strefy czasowej, automatyczną lub ręczną regulację czasu, wieczny kalendarz (do 28 lutego 2100 roku), wskazanie rezerwy energii w akumulatorze, opcję oszczędzania energii, wskazania czasu światowego (39 stref czasowych).

Specjalny wbudowany moduł, niezależnie od miejsca przebywania zegarka, dwa razy dziennie łączy się z siecią GPS, aby zachować precyzję wskazań. Automatycznie dostosowuje się do czasu letniego, a gdy użytkownik zmienia strefę czasową, wystarczy nacisnąć przycisk, a wskazówki, poruszając się wyjątkowo szybko, przyjmują nastawy czasu lokalnego. Dzieje się tak dzięki wspominanemu zestawowi niezależnych silników, z których każdy przesuwa jedną wskazówkę. Użytkownik w każdej chwili jest w stanie zmienić wskazania centralnych wskazówek pomiędzy czasem domowym a lokalnym i odwrotnie.  

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition – dostępność i cena

Astron GPS Solar Seiko 140th Anniversary Limited Edition o nr. ref. SSH083J1 to doskonały zegarek dla osób często podróżujących, ale to także świetny sportowy zegarek do użytku na co dzień.

Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 140th Anniversary Limited Edition

Prezentowana, limitowana do 1500 egzemplarzy edycja jest ciekawa także ze względu na swój niewątpliwie czarujący wygląd, wynikający z wyboru barwy tarczy i sposobu jej wykonania.

Cena Astron GPS Solar Seiko 140th Anniversary Limited Edition to 10 500 złotych.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 15

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - SEIKO

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Delma Heritage Chronograph Limited ...
Delma Heritage Chronograph Limited ...
04.06.2021
Vacheron Constantin Historiques Ame...
Vacheron Constantin Historiques Ame...
09.06.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco