• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki G-SHOCK

Delma Heritage Chronograph Limited Edition


Delma to nowa i zarazem bardzo ciekawa marka na naszym polskim rynku. Śpieszę z informacją, że margaryna do smarowania pieczywa, reklamowana dość mocno za pomocą sympatycznego ludzika, z tym zegarkowym producentem oficjalnie nie ma nic wspólnego. To oczywiście uwaga żartobliwa, ale czasem nasuwa się wspomniane skojarzenie.  

Niezależna, rodzinna marka zegarmistrzowska

Fundacja założona w Lengnau w 1924 roku jako Delma jest nadal niezależną, rodzinną marką zegarmistrzowską specjalizującą się w projektowaniu i produkcji zegarków, głównie modeli o sportowym charakterze. Delma zaprezentowała swój pierwszy zegarek ze stoperem już w 1946 roku, gdy tego typu zegarki postrzegane były w dużej mierze jako profesjonalne narzędzie dla pilotów, wojskowych czy sportowców. Model pod nazwą Midland był klasycznym zegarkiem z kopertą wykonaną z 18-karatowego żółtego złota, wyposażonym w mechaniczny, ręcznie nakręcany mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci stopera. Był on jednocześnie symbolicznym początkiem kolekcji zegarków sportowych z logo Delma.

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

W 1954 roku, opierając się na sukcesie pierwszego chronografu, marka DELMA wprowadziła na rynek nowy model Midland z charakterystyczną, kanciastą kopertą i tarczami pomocniczymi w kontrastowym kolorze, którego inspiracją i zarazem przeznaczeniem były rozkwitające wtedy wyścigi samochodowe.

Lata sześćdziesiąte XX wieku przyniosły wzrost popularności zegarków ze stoperem, a firma DELMA odpowiedziała na to zapotrzebowanie szeregiem udanych modeli z tarczami z układem małych subtarcz typu bicompax, jak również z trzema licznikami.

W 2021 roku, 75 lat później, świętujemy wraz z firmą Delma nieprzemijający styl pierwszego klasycznego zegarka sportowego w historii tej marki, oddając hołd jego oryginalnemu wzornictwu i pionierskiej funkcjonalności. W jaki sposób przebiega świętowanie?

Oczywiście poprzez prezentację zegarka inspirowanego bardzo udanym pierwowzorem.

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Niczym nieużywany egzemplarz z połowy ubiegłego wieku

Dziś prezentowany zegarek Delma Heritage Chronograph Limited Edition z układem bicompax na tarczy, który dołączył do kolekcji w 2021 roku.

Marka Delma tym modelem doskonale wpisuje się w branżową modę na zegarki w stylu vintage, co więcej – robi to w spektakularnym stylu, bo zegarek, przynajmniej na mnie, zrobił piorunujące wrażenie. Wygląda jak nieużywany egzemplarz z połowy ubiegłego wieku.

Limitowany do zaledwie 75 sztuk w ramach każdej wersji, zegarek stylistycznie zachowuje wszystkie najważniejsze cechy archiwalnego modelu. Tak jak w pierwowzorze, na krawędzi tarczy umieszczono skale tachometru i telemetru. W czasach, gdy pierwszy czasomierz ze stoperem firmy Delma został wprowadzony na rynek, konsumenci poszukiwali możliwości pomiarowych, co naturalnie wynikało z możliwości takiego zegarka.

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Stoper pełnił dla wielu użytkowników konkretną funkcję – umożliwiał mierzenie odcinków czasu. Zliczanie minut i sekund przy dostępnej na ręce, „przenośnej” opcji dającej niezrównaną wygodę oznaczało, że codzienne czynności, takie jak korespondencja, rywalizacja podczas zawodów i podróże, były dokładniejsze i łatwo mierzalne urządzeniem, które mamy cały czas przy sobie. Do obliczenia prędkości, a konkretnie jednostek na godzinę, wykorzystano skalę tachometru, a do określenia odległości od wydarzenia, które usłyszeliśmy służy skala telemetr.

Dzisiaj takie pomiary są nam łatwo przedstawiane za pomocą różnych instrumentów elektronicznych, jeszcze łatwiejszych w obsłudze a zdecydowanie bardzie skomplikowanych i precyzyjnych, a także oferujących o wiele więcej możliwości. Mimo to zegarki mechaniczne ze stoperem z wielu względów, w tym czysto estetycznych, mają swoją szeroką rzeszę wielbicieli.

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Nowy zegarek wzorowany na historycznym modelu Delma

Stoper, wymieniane wyże skale, to więc na dziś swego rodzaju element nostalgiczny, taki jak trzy wydłużone linie na liczniku minut po 3, 6 i 9 minutach, pierwotnie używane do taktowania rozmów telefonicznych w automatach telefonicznych. Dlaczego akurat taki podział?

Otóż wykonano go tak, jakby rozmowy kończyły się w 3-minutowych odstępach, gdyż wówczas były to odcinki do wyznaczania opłat za połączenie w publicznych aparatach telefonicznych.

Wzorowany na historycznym modelu współczesny zegarek ze stoperem jest również wzbogacony o nowe elementy konstrukcyjne i wykorzystane do jego stworzenia materiały.

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Wskazówki godzinowe i minutowe w kształcie odpowiednim dla pierwowzoru są w wersji z kopertami w kolorze złota zabarwione na niebiesko, a w wariancie z kopertą wykonaną ze stali zostały one wypolerowane. Oczywiście niezależnie od tego, ramiona wskazówek mają wypełnienie masą luminescencyjną, w tym wypadku SuperLuminova w kolorze jasno seledynowym dla stalowych i beżowym, typu „old radium” w barwionych.

Niezależnie od wersji koperty jak i koloru tarczy (czarna w stalowych kopertach i srebrzysta w barwionych na kolor złoty), indeksy godzinowe są prezentowane w postaci naniesionych za pomocą masy luminescencyjnej cyfr arabskich. Pod godziną 12 nadrukowano logo i nazwę firmy, tak jak na pierwowzorze. Pod osią wskazówek drobną czcionką nadrukowano informacje o rodzaju naciągu sprężyny napędowej, a zamiast indeksu godziny 6 wycięto okienko datownika z dniami miesiąca.

W opcji z czarną tarczą tło datownika ma również ten kolor.  

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Koperta i „serce” zegarka Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Koperta modelu Heritage Chronograph Limited Edition ma klasyczny okrągły kształt, ale mocno współczesne wymiary. Uszy są wyprowadzone z koperty bardzo płynnie i mocno zwężają się ku końcom. Materiałem wykorzystanym do budowy jest stal, a w tym modelu wszystkie powierzchnie wykończono przez polerowanie.

Średnica koperty to 43 mm a jej grubość wynosi 15,7 mm, co w efekcie daje zegarek duży, ale z osiągniętymi harmonijnymi proporcjami i wyglądem dokładnie odzwierciedlającym ponadczasowa stylistykę pierwowzoru.  

Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe, a klasa wodoszczelności to 100 m.

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Sercem zegarka jest mechanizm Sellita SW510 z naciągiem automatycznym wyposażony w dodatkową funkcję w postaci wskazań stopera, we wspomnianym układzie bi-compax, czyli małymi tarczami na godzinach 3.00 i 9.00. Subtarcza na 9 odpowiada za wskazanie sekund czasu podstawowego, a ta zlokalizowana na 3 to licznik minut stopera do 30.

Mechanizm jest widoczny przez przeszklony dekiel, gdzie na pierwszym planie widać rotor z pasami genewskimi i złocistym logo, oraz nazwą firmy. W komplecie z zegarkiem otrzymujemy pasek ze skóry naturalnej w kolorze czarnym, niebieskim lub brązowym ze składanym zapięciem zwalnianym przyciskami, a wszystko to w eleganckim pudełku z drewna.

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Delma Heritage Chronograph Limited Edition

Delma Heritage Chronograph Limited Edition – dostępność i cena

Nowy, limitowany model Heritage Chronograph Limited Edition to moim zdaniem świetny sportowy zegarek w stylu vintage. Nie jest to dokładna reedycja modelu marki Delma sprzed lat, ale doskonale oddaje ducha tamtych czasów, a współczesnymi wymiarami koperty spełni oczekiwania osób takich jak ja - miłośników dużych czasomierzy.

Zegarek Delma Heritage Chronograph Limited Edition wyceniono na kwotę około 12 000 złotych za wersje z kopertami wykonanym ze stali szlachetnej, a dopłacić będzie trzeba 500 złotych za wersję z kopertą pokrytą powłoką PVD w kolorze żółtego bądź różowego złota.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Delma znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: DELMA

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Cartier Tank Must SolarBeat – pierw...
Cartier Tank Must SolarBeat – pierw...
03.06.2021
Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 1...
Seiko Astron GPS Solar „Yozakura” 1...
07.06.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco