• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition


Powrót do kategorii

Orient to założona w Japonii w 1950 roku firma zegarmistrzowska, która jest ceniona obecnie na całym świecie ze względu na cechy jakie łączą oferowane przez nią zegarki. Wyroby tej marki z reguły pozytywnie zaskakują pod wieloma względami, oprócz przystępnych cen, firma postawiła sobie za cel łączyć jakość wykonania i charakterystyczny wygląd oferowanych modeli. Każdy użytkownik zegarków Orient otrzymuje nie tylko czasomierz dobrze wykonany i cieszący oko, ale także dodatkowy bonus w postaci zastosowanego w nim mechanizmu „in-house”, czyli stworzonego samodzielnie przez tę japońską firmę.

Zegarki Orient, w stosunku do wielu innych, przede wszystkim niemieckich czy szwajcarskich producentów, mają bardzo trudny do przebicia stosunek ceny do jakości, tym bardziej uwzględniają parametry i dodatkowe funkcje produkowanych zegarków. To także firma, której wiele modeli zegarków słynie z niebywałej trwałości i niezawodności. Szczególnie bogatą ofertę znajdziemy w zakresie sportowych zegarków z grupy diver. Powstało wiele nurkowych modeli Orient, niektóre są wręcz kultowe. Moim zdaniem taką pozycję ma linia M-Force.

"M" w nazwie linii M-Force oznacza 3 cechy

W 2021 Orient wprowadza na rynek nową edycję modelu z serii M – Force.

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition

To Sports M-Force Raikou Limited Edition (RA-AC0L06B), zegarek przygotowany w limitowanej edycji, przeznaczony wyłącznie na rynek europejski. To reprezentant modeli z jednej z najlepiej sprzedającej się kolekcji, która jest na rynku od wielu lat. W jej ramach oferowane są ciekawe, charakterystyczne zegarki o wysokiej wytrzymałości. Japońskie słowo „Raikou” oznacza błyskawicę. W wydaniu nowego zegarka M-Force chodzi o ukazanie siły natury.

W świetle motywów powstania linii M-Force i wyjaśnień firmy Orient, "M" w nazwie linii M-Force oznacza 3 cechy: Mechaniczny – zegarek wyposażony w tradycyjny mechanizm, Masywny – zegarek duży i wytrzymały, posiadający odporne na wstrząsy zewnętrzne i wewnętrzne elementy, Maverick – ze względu na swój oryginalny design, który jest zarówno wyrafinowany, jak i śmiały oraz charakterystyczny.

Prezentowany zegarek faktycznie jest uosobieniem tych wszystkich cech.

Jego wygląd i możliwości są bezkompromisowe. Będzie się podobał lub nie, ale sprawdzi się doskonale w trudnych warunkach użytkowania, no i oczywiście zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, jako rasowy diver. Trudno wykazać wobec niego obojętność.

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition

Czarna koperta i luneta – niczym nadciągające chmury burzowe

Kolorystycznym motywem przewodnim tego modelu jest czerń. Stalowa koperta, obrotowa luneta jak i bransoleta są w kolorze czarnym, za sprawą nałożonej na te elementy powłoce. To może nie jest głęboka, smolista czerń, ale coś w rodzaju koloru antracytowego.

Nurkowa skala wygrawerowana na obrotowej lunecie jest wypełniona wyrazistym, żółtym lakierem, co daje bardzo kontrastowy akcent, ale i zapewnia doskonałą czytelność.

Średnica koperty to 45 mm. Wrażenie masywności potęguje dokręcana osłona koronki, o nieco obłym kształcie. Mierząc zegarek wraz z nią mamy wymiar wynoszący 47,3 mm średnicy. Mimo tego pokaźnego rozmiaru, zegarek powinien dość dobrze dopasowywać się do nadgarstka, bo uszy są relatywnie krótkie i wymiar od ucha do ucha to jedynie 52 mm, osiągany zazwyczaj przez zdecydowanie mniejsze zegarki. Koperta zegarka ma także niewielką grubość na poziomie 13,2 mm. Luneta z jednej strony jest jakby zatopiona w krawędzi wspomnianego elementu stanowiącego obustronną osłonę koronki, a z drugiej strony koperta tworzy jakby kołnierz, także nieco zachodzący na ząbkowaną część lunety.

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition

Koronka jest zakręcana, a wycięte w jej bocznej powierzchni zagłębienie tworzące pierścień wypełniono żółtym lakierem. Zegarek M-Force to klasyczny Air Diver, więc cechy nurkowe powinny być i są w tym wypadku nieodłącznym elementem łącznie ze spełnianiem norm ISO.

Tarcza zegarka i czytelność wskazań

Podstawa cecha, poza klasą wodoszczelności, to czytelność wskazań.

Wskazania markerów na lunecie, jak pisałem, są bardzo dobrze widoczne. Podobnie jest podstawową funkcją zegarka, czyli odczytem wskazania czasu, który odbywa się na matowej, czarnej tarczy na której umieszczono bardzo wyraziste, duże indeksy wypełnione masą luminescencyjną. Znaczniki te są dobrze widoczne w normalnych warunkach oświetlenia, jak i w ciemności. Indeks godziny 12. jest podwójny, a indeksy 3. i 6. mają wydłużony kształt wielokątów, natomiast pozostałe znaczniki to spore, okrągłe punkty.

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition

Odczyt bieżącej godziny odbywa się za pomocą równie dobrze widocznych wskazówek w szarym kolorze. Ich ramiona są szerokie i choć w dużej części ażurowane, to mają nałożone wystarczająco dużo masy luminescencyjnej, by zapewniać łatwy odczyt nawet w kiepskich warunkach oświetlenia. Dla podniesienia poziomu widoczności wskazówka minutowa jest w części wypełnionej masą świecącą polakierowana na żółto. Czarny sekundnik ma grot również w żółtym kolorze i wypełnienie masą świecącą.

Dopełnieniem wskazań widocznych na tarczy jest datownik prezentujący dni miesiąca na czarnym tle, którego okienko umieszczono na godzinie 3., co spowodowało skrócenie indeksu godzinowego. Pod godziną 12 nadrukowane jest logo marki Orient, po przeciwnej stronie nadrukowano informację o klasie wodoszczelności, również - jako kontrastowy akcent - żółtym lakierem, oraz nazwę linii zupełnie nową czcionką.
Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition
Do jej stylu nawiązuje także czcionka skali zastosowanej na lunecie. Tę wyrazistą kompozycję opisanych elementów tarczy chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition – mechanizm, dostępność i cena

„Sercem” zegarka, które znajduje się pod wkręcanym, stalowym deklem, jest oczywiście własny mechanizm firmy Orient, kaliber F6727. Mechanizm ten jest jedną z nowszych konstrukcji w ofercie japońskiego producenta, ale oparty jest dobrze znanych, wręcz „niezniszczalnych” mechanizmach stosowanych wcześniej.

W najnowszej odsłonie oferuje on możliwość dokręcania sprężyny napędowej ręcznie, za pomocą koronki, oraz funkcję stop sekundy. Mechanizm Orient kaliber F6727 pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć koła balansowego na godzinę i łożyskowany jest na 22 kamieniach.

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition

Również nowa dla modelu M-Force Raikou Limited Edition jest zastosowana w nim bransoleta, wykonana ze stali szlachetnej, pokryta powłoką w kolorze czarnym. Bransoleta za pomocą której mocujemy zegarka do nadgarstka ma pełne maskownice integrujące ją z kopertą. Zapięcie to składana solidna klamra.

Dostępnych jest tylko 1000 sztuk tego modelu, każdy z indywidualnym numerem w ramach edycji.

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition

Co istotne, po raz pierwszy zegarek Orient jest dostępny wyłącznie na rynek europejski.

W Polsce egzemplarze z tej edycji powinny być dostępne od maja 2021.

Cena Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition (RA-AC0L06B) to 2 990 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: ORIENT

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Alpina 420

REKLAMA

Inventic 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Tissot PRX 40 205 Quartz – inspirow...
Tissot PRX 40 205 Quartz – inspirow...
02.03.2021
Seiko DIVER'S Prospex 55th Limited ...
Seiko DIVER'S Prospex 55th Limited ...
08.03.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco