Wczoraj, tj. 24.11.2020 roku, o godzinie 15.00 miała miejsce transmisja online z Ratusza w Błoniach, podczas której zaprezentowane zostały trzy nowe kolekcje polskiej firmy produkującej zegarki pod marką Błonie. 10 lat tradycji zegarmistrzowskiej ZMP Błonie i ponad 1,2 miliona wyprodukowanych egzemplarzy to dorobek, z którego nie sposób było nie skorzystać projektując nowe serie zegarków naręcznych Błonie.
Przyjrzymy się im zatem „na gorąco”, tuż po premierze.
Błonie Klasyczne – zawsze z klasą i na każdą kieszeń
Charakterystyczny styl i wzornictwo przełomu lat 50. i 60. ubiegłego stulecia zostały odświeżone i wzbogacone, dzięki czemu powstała kolekcja Błonie Klasyczne.
Błonie Klasyczne to seria inspirowana oryginalnymi modelami Błonie, takimi jak Zodiak, Dukat czy Jantar, które znakomicie sprawdzą się na co dzień.
W modelach nowej kolekcji Błonie Klasyczne postawiono na sprawdzony, japoński mechanizm kwarcowy, który gwarantuje dokładność chodu i niemal bezobsługowość, a niewygórowana cena wynikająca z jego zastosowania czyni te zegarki dostępnymi niemal dla każdego.
Takie założenie przyświecało przecież także pierwszym zegarkom Błonie.
Projektując Błonie Klasyczne chcieliśmy nawiązać do dorobku Zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Błoniu, gdzie wytwarzano zegarki dla szerokiego odbiorcy w czasach PRL. Zegarki te, mimo iż powszechnie dostępne, były na swój sposób wyjątkowe, piękne i ponadczasowe. Jak wiele polskich produktów wzorniczych z tamtych lat. Sądzę, że udało nam się oddać ducha Błoniaków wprowadzając jednak współczesne akcenty wzornicze – powiedział Michał Dunin założyciel reaktywowanej firmy Błonie.
W kolekcji znajdziemy 2 kwarcowe modele: Zodiak i Super.
Zodiak to symbol lat 60. i kultowa propozycja dawnej firmy Błonie. Podobieństwo do pierwszego Zodiaka widoczne jest przede wszystkim w wyglądzie tarczy, na której umieszczono przecinające ją na środku linie. To propozycja, która zachwyci każdego, kto pamięta lub też czuje sentyment do niezapomnianej dekady 60.
Super z kolei wyróżnia się wieloelementową tarczą z dwufunkcyjnym kalendarzem oraz mechanizmem kwarcowym wzbogaconym o system “sweep second”, czyli specjalnym napędem poruszającym sekundnik w odstępach ¼ sekundy.
Model ten łączy ponadczasową klasykę z najnowszymi trendami. Koperta wykończona wypukłym szkłem, indeksy cyfrowe jak i kreskowe, dwie subtarcze, gdzie na jednej widnieją nazwy dni tygodnia w języku polskim. Rozpoznawalnym elementem zegarka Super jest także wskazówka sekundowa, zakończona czerwonym grotem.
W obu modelach godzinę 12:00 zdobi odświeżony logotyp Błonie autorstwa polskiego kaligrafa Adama Romualda Kłodeckiego. Zegarki te, to także bogate wnętrze – japoński mechanizm jest gwarancją precyzji i niezawodności, a stosunek jakości do ceny sprawia, że są to zegarki na każdą kieszeń.
Cena modelu Zodiak: 720 złotych.
Cena modelu Super: 770 złotych.
Błonie Limitowane – dla ceniących wyjątkowość
Do tej pory, wzorem innych producentów na odradzającym się polskim rynku, marka Błonie oferowała zegarki w limitowanych seriach. Dziś jedna z nowych kolekcji została nazwana „Bonie Limitowane”. To autorskie projekty inspirowane oryginalnymi "Błoniakami" lub istotnymi wydarzeniami z historii Polski.
Zegarki są wytwarzane z dbałością o detale, co potwierdza mój kontakt z poprzednimi zegarkami, oraz wyposażone w niezawodne mechanizmy z automatycznym naciągiem sprężyny z czerwonym wahnikiem. Wahnik w tym kolorze stał się już niejako znakiem rozpoznawczym reaktywowanej marki Błonie, widocznym przez przeszklony dekiel każdego egzemplarza. Kolekcja ta to kontynuowanie linii zapoczątkowanej przez pierwszego Zodiaka, później BH300, Dukat, WX302 czy Błonie Legia.
Błonie Limitowane to kolekcja, która jest jednocześnie klasyczna, a zarazem zawsze aktualna.
Kolekcję otwiera dostępny w trzech wariantach kolorystycznych model o nazwie Jantar. Zegarek ten ma wspaniałą i bogatą historię i jest bezpośrednim nawiązaniem do modeli zegarków z lat 60.: Jantar to klasyka w nowym wydaniu. To model ponadczasowy, a jednocześnie czerpie garściami z tego, co pozostawiło nam ZMP Błonie - dodaje Michał Dunin.
Czerwony wahnik to właśnie znak rozpoznawczy tej kolekcji. Błonie Limitowane zostaną wyprodukowane w liczbie po 200 numerowanych sztuk każdej wersji kolorystycznej.
Cena w przedsprzedaży: 1650 zł lub 1720 zł (z bransoletą).
Błonie Rzemieślnicze – z dbałością o każdy detal
Kolejna kolekcja to Błonie Rzemieślnicze. Tutaj można powiedzieć, że „dzieje się” najwięcej.
Precyzyjna dbałość o najdrobniejsze detale, unikatowość i jakość. To cechy dobrego rzemiosła i właśnie je postanowiono przenieść na zegarki linii Błonie Rzemieślnicze. Oby się to udało.
Co ciekawe, to będą pierwsze zegarki z nowego Błonia, na których zdecydowano się umieścić cieszący oko napis „Made in Poland”. Zegarki Błonie Rzemieślnicze będą, można powiedzieć, bardzo limitowane, bo mówimy o kilkunastu sztukach rocznie z założeniem, że każdy zegarek będzie miał indywidualny charakter i nie będzie dwóch takich samych egzemplarzy.
Wynika to z indywidualnego podejścia do każdego zegarka. Swoją unikatowość zawdzięczają one opracowanej przez Błonie technologii produkcji porcelanowych tarcz, która po latach prób w końcu w całości odbywać się będzie w Warszawie. Opracowana w firmie metoda produkcji porcelanowych tarcz to wielostopniowy i czasochłonny proces, wymagający doświadczenia i dużej dozy cierpliwości.
Wszystko zaczyna się od odlania w formie gipsowej cienkiej warstwy płynnej porcelany. Z niej wycinany jest krążek o odpowiedniej średnicy, który po wyschnięciu utwardzany jest w piecu w temperaturze przekraczającej 1200 stopni Celsjusza. Następnie tarcza malowana jest ceramicznym szkliwami z dodatkiem pigmentów mineralnych, które w trakcie ponownego procesu wypalania w piecu stapiają się z porcelaną, nabierając głębi, połysku i niepowtarzalnego wzoru. Po utwardzeniu szkliwa wiercony jest otwór na wskazówki, po czym można przejść do ostatniego etapu procesu. Polega on na ręcznym szlifowaniu tarczy do grubości poniżej 1 milimetra i umieszczeniu jej na metalowym podkładzie, który zostanie zamontowany w kopercie zegarka jako gotowa tarcza.
Efektem końcowym tego procesu są niepowtarzalne tarcze o niespotykanej głębi, fakturze i kolorach, a autorska metoda wytwarzania tego elementu w połączeniu z indeksami oraz logotypem nanoszonymi tradycyjną techniką tampodruku są gwarancją tego, że każdy egzemplarz jest jedynym w swoim rodzaju.
Koperty wykorzystane w zegarkach Błonie Rzemieślnicze oparte są o wczesne koncepcje wznowionej marki Błonie, których jakość wykończenia jest wyższa, niż w jakichkolwiek innych zegarkach do tej pory oferowanych przez Błonie, a przypomnę – to cały czas były koperty naprawdę dobrze wykonane. Indywidualny charakter każdego egzemplarza i stawianie na rzemiosło podkreślone zostaną także wyjątkowymi elementami skórzanymi, szytymi przez uznanego kaletnika - Przemysława Pipałę. Kolory paska, przeszyć oraz opakowania dobierane są pod barwę, w jakiej wyprodukowana została tarcza. Wszystkie te elementy wytwarzane są na zamówienie i w porozumieniu z klientem, a każda sztuka jest numerowana 1/1.
Pan Przemysław Pipała to gwarancja rzemiosła na najwyższym poziomie. Wykrajanie oraz szycie wykonywane są ręcznie, bez użycia maszyny do szycia, prasy czy wykrojników. Skóry wykorzystane do produkcji pochodzą z najlepszych garbarni takich jak francuska Alran, gdzie produkuje się najwyższej jakości skóry kozie, czy Walpier i Badalassi Carlo, będącymi czołowymi wytwórniami skór bydlęcych. Podszewka, futrówka wykonana jest z hipoalergicznej, odpornej na wodę i przyjemnej w kontakcie skóry z garbarni Degermann, a pasek wzmocniony został materiałem zwanym velodon lub vildona, który zapobiega jego rozciąganiu. Całość przeszyta jest plecionką lnianą firmy MeiSi, a krawędzie są wielokrotnie malowane i szlifowane papierem ściernym, aby uzyskać gładki i przyjemny dla oka efekt.
Dobre rzemiosło to także precyzja wskazań, która powinna iść w parze z nietuzinkowymi pomysłami i wykonaniem. Dlatego ważny był wybór dostawcy mechanizmu do zegarków z kolekcji Błonie Rzemieślnicze. Postawiono na nowoczesny mechanizm z naciągiem automatycznym pochodzący z oferty firmy Swiss Technology Production, czyli STP.
Wyróżnia się on zastosowaniem tzw. łabędziej szyi (ang. swan neck), która oprócz wyjątkowego wyglądu, umożliwia precyzyjną regulację dokładności chodu. Jest to mechanizm o częstotliwości pracy 4 Hz, łożyskowany na 26 kamieniach, ze specjalnie dla marki Błonie usuniętym modułem datownika, 44-godzinną rezerwą chodu oraz dedykowanym wahnikiem, który można podziwiać przez przeszklony dekiel.
Cena zegarka Błonie Rzemieślnicze to 8 222 złotych.
Zegarmistrzostwo to sztuka, która poza tym, że jest piękna, jest także użyteczna i służy ludziom. Takie właśnie były, są i powinny być zegarki kultowej już, polskiej marki Błonie. Nowe modele powinny także zachwycić niemal każdego miłośnika klasyki, jak również wszystkich ceniących elegancję i ponadczasowe piękno. W kolejnych tygodniach przyjrzymy się dokładnie każdej z kolekcji z osobna i opiszemy ich główne cechy oraz parametry.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Błonie znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: BŁONIE.
Adrian Szewczyk
* artykuł z wykorzystaniem materiałów prasowych marki Błonie
16:15 25.11.2020Zegarki
BŁONIE – przegląd trzech nowych kolekcji zegarków 2020
Tagi:

Eterna – najwyższa jakość produkcji zegarków
Tylko połączenie fachowej wiedzy, umiejętności tworzenia oraz zawodowego kunsztu – niezwykłych zdolności nabytych przez zespoły zegarmistrzów i rzemieślników wyszkolonych ...

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity
Użytkownicy zegarków, a szczególnie osoby pasjonujące się zegarmistrzostwem, chcąc zdefiniować podczas prowadzonych przez siebie rozmów używane przez nich zegarki, posług ...

ELGIN US Marines z okresu II Wojny Światowej
Przeglądając znany polski portal aukcyjny natrafiłem na bardzo interesującą ofertę. Była ona ciekawa nie tylko ze względu na przedmiot sprzedaży - zegarek vintage marki E ...

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer. Reinterpretacja
Choć trudno w to dziś uwierzyć, to jeszcze do XIX wieku nie funkcjonował uniwersalny czas GMT, po prostu nic takiego nie istniało. Oczywiście nie oznacza to, że nie odmie ...

Ruszył specjalny zegar Omega! Odliczanie do Igrzysk Mediolan Cortina 2026 rozpoczęte
Odliczanie do Igrzysk Mediolan Cortina 2026 zostało rozpoczęte. Szwajcarska marka zegarmistrzowska OMEGA, Oficjalny Chronometrażysta Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Parao ...

Frederique Constant x The Avener Limited Edition. Z nutką luzu i świeżym designem
Linia modelowa “Highlife”, zaprezentowana kilka lat temu przez markę Frederique Constant, jest skierowana do młodszego grona klientów, prezentując zegarki z tzw. nutką lu ...

Seiko Astron GPS Solar Dual-Time Chronograph 5X83. Innowacje, precyzja i wyrazisty design
Astron to jedna z najwyżej pozycjonowanych serii marki Seiko. To zaawansowane technologicznie zegarki premium, które reprezentują bezkompromisowe podejście do innowacji, ...

G-SHOCK MRG-B2000JS. Świat japońskich mieczy zawarty w ekskluzywnym zegarku
Świat zobaczył pierwszego G-SHOCK w 1983 roku, przy czym mimo japońskiego rodowodu, zegarek stał się najpierw hitem w stanach, zanim podbił serca rodaków Kikuo Ibe. Mimo ...

Eberhard & Co Contodat Chronographe. Uniwersalny chronograf w klimacie retro
Eberhard to ceniona szwajcarska marka, która za dwa lata będzie świętować swoje 140-lecie. Model Tazio Nuvolari, z początku lat 90. XX wieku, miał spory wkład w rozwój mo ...

Grand Seiko Heritage Collection SBGH368. Pierwszy nielimitowany 62GS z różowego złota
Grand Seiko to prestiżowa marka, która oferuje zegarki, jak dla mnie, fascynujące. Modele tego japońskiego producenta nie są wprawdzie liderami wysokich cen osiąganych pr ...

Rolex Land-Dweller. Premiera, która wywołała poruszenie w zegarkowym świecie
Jedna z najgłośniejszych premier branży zegarmistrzowskiej ostatnich lat. Nowość, która momentalnie przyciągnęła uwagę kolekcjonerów, fanów marki i miłośników zegarków na ...

Omega Seamaster Planet Ocean Worldtimer, gdy podróżnik spotyka nurka
Marka Omega od lat kojarzona jest w świecie zegarmistrzostwa z precyzją, elegancją i innowacyjnością. W 2025 roku, z okazji 20-lecia kolekcji Planet Ocean, szwajcarski pr ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00