Nowe zegarki Montblanc z kolekcji Heritage to modele o klasycznym stylu pod względem wyglądu, które wpisują się w trwacjący w branży trend tworzenia reedycji dawnych modeli, oraz czerpania inspiracji z zegarków z archiwalnych zbiorów firm zegarmistrzowskich.
Marka Montblanc dodatkowo ma tę przewagę, że w wyniku przejęć i swojej pozycji w grupie Richemont w skład której wchodzi, ma wyjątkową możliwość czerpania z dziedzictwa legendarnej firmy Minervy. Firmę tę po przejęciu przez Richemont oddano niejako pod opiekę właśnie Montblanc. Dlatego od pewnego czasu, zainspirowany historycznymi, klasycznymi zegarkami Minerva z lat 40. i 50. XX wieku, Montblanc przedstawia kolejne, nowe modele zaliczane do linii Heritage. Zegarki łączące modną, ale i lubianą, ponadczasową estetykę vintage z charakterystycznymi dla Minervy skojarzeniami kolorystycznymi, i wyrafinowanymi komplikacjami konstrukcji mechanizmu zegarka.
W materiałach prasowych marki Montblanc czytamy, że powrót do stylistyki w połowy ubiegłego wieku wiąże się z trendem, w którym dzisiejszy stylowy dżentelmen, nazywany neo dandysem, zwraca uwagę na szczegóły, takie jak: faktura, dotyk określonego materiału, krój kurtki, wybór koloru lub wykończenia dla idealnego stroju.
Tacy mężczyźni podobno opanowują do perfekcji sztukę bycia ubranym z polotem, równocześnie szukają autentyczności i estetyki, dlatego linia produktów Heritage może być dla nich idealnym uzupełnieniem dążenia do uzyskania perfekcyjnego stylu.
Ja, choć neo dandysem nie jestem, uważam, że stylistyka Minervy i tym samym modele heritage Montblanc wiernie oddające jej ducha są zegarkami wyjątkowo udanymi. Odniesienia stylistyczne idealnie przenoszą w powojenne lata, kiedy zegarki były wyjątkowo piękne, eleganckie i nie wymuszano różnych wizualnych ozdobników, oddając się w pełni klasycznej elegancji. Dlatego w hołdzie historycznym i klasycznym zegarkom Minerva z lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, modele Montblanc Heritage łączą w sobie elegancję z dzisiejszymi śmiałymi kodami projektowymi.
Nowe modele mają koperty o średnicy 40 mm i 42 mm ze zdobieniem w formie polerowania, oraz zakrzywione i fasetowane uszy. Kolory tarcz to: łososiowy, brąz o tytoniowym odcieniu, zieleń w typie British racing, a zastosowane sposoby wykończenia to dwutonowa dekoracja, wypukły kształt, lakierowanie i techniki, które wymagają zręczności i specjalistycznej wiedzy do zastosowania. Inne szczegóły, takie jak kropki jako indeksy, czy zakrzywione wskazówki w stylu dauphine, tylko podkreślają charakter.
Zgodnie z duchem kolekcji Heritage, zegarki wyposażone są w paski ze skóry aligatora Sfumato w różnych kolorach - od brytyjskiej wyścigowej zieleni do szarości i tytoniowego brązu, które dopełniają atrakcyjnego wizerunku poszczególnych modeli. Podobnie jak wszystkie inne zegarki Heritage, te nowe modele są także wodoszczelne do poziomu 50 metrów
Przyjrzyjmy się zatem bliżej dwóm nowościom.
Montblanc Heritage Monopusher Chronograf to niewątpliwie bardzo ciekawy model. Super klasyczna pod względem stylu, ponadczasowa koperta wykonana jest ze stali szlachetnej. Ma 42 mm średnicy oraz 14,7 mm grubości. Mimo polerowania widać fazkę na uszach, ale największe wrażenie robi tarcza w łososiowym kolorze.
Heritage Monopusher Chronograf jest jednym z technicznych filarów dziedzictwa firmy Minerva, oferując relatywnie przystępny cenowo model w centrum kolekcji.
Tarcza jest wypukła, a nakładane indeksy w postaci kropek oraz cyfr 3, 6 i 9, jak również wskazówki są rodowane, dzięki czemu nadano im w ten sposób ciemny odcień. Umieszczono je na pierścieniu o ziarnistej strukturze, która niejako wyodrębnia go na powierzchni cyferblatu. Małe liczniki mają eteryczne, barwione na niebiesko wskazówki, tak jak wąski i długi centralny sekundnik stopera, który dodatkowo, poza niebieskim kolorem ma czerwone zakończenie. Małe tarcze ułożone są w układzie bi-compax i lekko zagłębione. Na godzinie 9 to mały sekundnik, a na 3 licznik minut stopera.
Kiedy przyjrzymy się tarczy dokładniej, widać specyficzne wyskalowanie tego licznika. Zaznaczono 3, 6 i 9 minut, co jest odniesieniem do czasów, w których używało się publicznych telefonów na monety i trzeba było śledzić upływający czas rozmowy i w odpowiednim momencie dorzucić monetę, by nie doszło do rozłączenia.
Styl modelu Montblanc Heritage Monopusher Chronograf dopełniony jest przez wypukłe szkło szafirowe. Dekiel jest stalowy i pełny. Poza podstawowymi informacjami wygrawerowano na nim wizerunek budynku fabryki Montblanc w Villeret.
„Sercem” zegarka jest mechanizm MB 25.12, za którego bazę posłużyła Sellita SW 510.
Kolejne nowe modele to Manufacture Pulsograph Limited Edition 100 oraz Heritage Automatic. Ten drugi zegarek reprezentujący nowości w tej kolekcji Heritage, dostępny jest w kopercie z 18-karatowego żółtego złota, z zupełnie nowym kolorem cyferblatu.
Tarcza w kolorze brytyjskiej, wyścigowej zieleni i pasujący do niej pasek ze skóry aligatora Sfumato nadające styl vintage wraz z tarczą tworzą niebanalny, udany duet.
Koperta jest wyraźnie mniejsza i bardziej delikatna niż w wyżej opisywanym modelu, ma jednak ten sam styl. Ponadczasowa klasyka - zagięte i łagodnie wyprowadzone uszy z fazkami na bokach, do tego wypukła tarcza i tak samo wypukłe szkło szafirowe.
Koperta ma 40 mm średnicy oraz 11 mm grubości.
Ten zegarek jest jednak w moim odczuciu nieco bardziej finezyjny niż poprzednik, a przy tym chyba bardziej dostosowany do wyglądu zegarków z czasów do których się odnosi. Indeksy w tej samej stylistyce jak w modelu Monopusher Chronograph są pokryte żółtym złotem i znajdują się także na wydzielonym nieco inną strukturą powierzchni pierścieniu.
Połączenie tego rodzaju zieleni z aplikacjami w kolorze żółtego złota, zestawionymi z kopertą wykonaną właśnie z 18-karatowego żółtego złota, robi piorunujące wrażenie, które genialnie oddaje charakter i klimat vintage tego zegarka.
Wskazówki w stylu duphine są także pozłacane i zaopatrzone w paski z masy luminescencyjnej. Zieleń tarczy to wynik wymagającego wiedzy i zręczności lakierowania odpowiednią techniką. „Sercem” zegarka jest mechanizm MB 24.27, który oparty jest na Sellita SW 300.
Powstał także wspomniany, limitowany model Manufacture Pulsograph Limited Edition 100 pieces ma kopertę wykonaną z różowego złota.
Zastosowano takie same indeksy oraz wskazówki, na również wyjątkowo dobrze dobranej kolorystycznie tarczy, która ma kolor tytoniowy z gradientowym rozmieszczeniem - od ciemniejszej części na krawędzi do rozjaśniającego się centrum.
Ten zegarek został wyprodukowany w liczbie zaledwie 100 egzemplarzy. Jego tarcza ma naniesioną charakterystyczną skalę pulsometru, ponadto zastosowano w nim manufakturowy mechanizm z manualnym naciągiem marki Montblanc o oznaczeniu MB M13.21.
Zatem powstały kolejne, bardzo atrakcyjne zegarki utrzymane w klimacie vintage, ale wykonane z zastosowaniem współczesnych techniki, które zapewne spodobają się wielu mężczyznom, w tym także wymagającym neo dandysom.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Montblanc znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – MONTBLANC.
Adrian Szewczyk
10:45 17.09.2020Zegarki
MONTBLANC Heritage Monopusher Chronograph i Heritage Automatic
Powrót do kategorii
Tagi:

REKLAMA

Zegarki antykwaryczne w gablotach sklepów jubilerskich. Omega
Oglądając witryny sklepów jubilerskich, tylko czasami i tylko na prezenterach niektórych zegarkowych firm, obok najnowszej kolekcji czasomierzy, możemy oglądać wyjątkowe, ...

SmartWatch - Frederique Constant i Alpina
Rozgłaszane przez twórców i miłośników najnowszych technologii wieści o schyłku ery tradycyjnych zegarków i początków królowania smart zegarków nie zachęcają do fascynacj ...

Czy powstanie zegarkowego przemysłu z ZSRR to zasługa firmy LIP?
Oferta zegarków francuskiej firmy Lip jest bogata i warta poznania, tym bardziej, że zegarki te dostępne są także w Polsce. Na pewno przyjdzie czas na szczegółowe przedst ...

CODE41 T360 Tourbillon. Pierwszy zegarek z tourbillonem tej młodej marki!
CODE41 to bardzo młoda firma zegarmistrzowska. Marka powstała w 2016 roku. Jej założycielem jest Claudio D'Amore, a siedziba firmy znajduje się w Lozannie w Szwajcarii. W ...

By każda chwila była bardziej radosna. Oris Sixty Five „Cotton Candy” z paskami perlon
Widząc po raz pierwszy reedycję zegarka Oris Sixty Five trudno było mi oprzeć się wrażeniu, może nie na samym początku, ale przy drugiej wersji raczej już na pewno, że bę ...

Sportowy zegarek z materiałów high-tech. Michel Herbelin Newport Carbon Titanium
Aurélien Ducroz to multisportowiec. Zawodnik wielu dyscyplin alpejskich w zakresie narciarstwa, w tym klasycznego, ale także dwukrotny narciarski freeride'owy mistrz świa ...

IWC Schaffhausen Mark XX collection – nowe wersje, nowy mechanizm, nowe możliwości
Jedną z marek najczęściej kojarzonych z lotniczymi zegarkami jest IWC Schaffhausen. W ofercie tego szwajcarskiego producenta znajduje się kolekcja Pilot’s Watches, w obrę ...

Video recenzja: Orient Star Skeleton RE-AZ0001S
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Skeleton RE-AZ0001S marki Orient Star. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą
Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyn ...

H. Moser & Cie – od skraju bankructwa do globalnego sukcesu. Zegarkowy zwrot dekady?
Prawdopodobnie każdy, kto dziś interesuje się zegarmistrzostwem doskonale zna lub chociaż słyszał o firmie H. Moser & Cie. Producent ten słynie od lat z ciekawych, eksklu ...

Solar Aqua Deep Bay Bronze. Koperta z brązu i wodoszczelność do 2 136 metrów
Solar Aqua, reaktywowana przez U-BOAT Group po długim okresie niebytu, to marka zegarmistrzowska z historią ciągnącą się już ponad 100 lat. Założył ją Timothy Eaton na po ...

Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na zamówienie Sułtana Omanu trafiły na aukcję!
Założony w 1766 roku dom aukcyjny Christie's jest światowym liderem w dziedzinie sprzedaży sztuki i towarów luksusowych. Znany i zaufany ze względu na swoje profesjonalne ...