• Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Montblanc

EPOS Passion 3501 Automatic


Powrót do kategorii

Choć Epos to niewielka firma zegarmistrzowska, to rozwija się dynamicznie. Marka ta stosuje różne ciekawe komplikacje konstrukcji mechanizmu, w tym własne, ale kojarzy mi się głównie z opanowaną według mnie do perfekcji ofertą zegarków casualowych o sportowym charakterze. Oczywiście są w ofercie tego producenta także zegarki do nurkowania, oraz modele eleganckie, i bardzo klasyczne. Jednak ta grupa, którą wymieniłem pierwszą, jest chyba trzonem całej kolekcji, i to bardzo udanym niemal w każdym modelu.

W Eposie potrafią, jak się okazuje, doskonale ująć sportowy charakter zegarka okraszony nieprzesadzoną elegancją. To zarówno modele nieco mniejsze, jak również nadal te z dużymi kopertami. Zegarki są od strony wizualnej oparte o klasyczne kanony, są do pewnego stopnia stonowane, ale mimo tego ktoś, kto zetknął się już z zegarkami Epos, wyraźnie widzi wypracowaną własną stylistykę. To wszystko ma miejsce przy dodatkowym wsparciu jeśli chodzi o atrakcyjność oferty. Mam na myśli korzystne ceny, szczególnie w zestawieniu z wysoką jakością wykonania.

Dziś prezentujemy zegarki Epos z kolekcji Passion 3501.

EPOS Passion 3501 Automatic

EPOS Passion 3501 Automatic

To model wyposażony w kopertę kojarzoną właśnie z linią Passion. Okrągła obudowa ma płynnie wyprowadzone uszy, a także będące bardzo atrakcyjnym urozmaiceniem fazowanie biegnące od ucha do ucha, zwężające się na środkowej części boku koperty. Takie rozwiązanie stylistyczne wygląda ciekawie, szczególnie, że to jest jednocześnie zestawienie dwóch rodzajów obróbki powierzchniowej koperty.

Boki koperty i górne części uszu są precyzyjnie szczotkowane, a skośna fazka jest polerowana na wysoki połysk. Doskonale się to komponuje, ukazując także precyzję obróbki poprzez równą i ostrą linię podziału. Do takiej koperty dobrano sporą, prostą koronkę z literką e na czołowej części, harmonijnie zespalająca się wizualnie z całością.

EPOS Passion 3501 Automatic

EPOS Passion 3501 Automatic

W prezentowanym modelu jest jeszcze jeden aspekt dotyczący stylu koperty.

Możemy wybrać wersje dwukolorowe. Zegarek w zestawieniu tzw. bi-color ma dość wąską, skośnie ustawioną lunetę oraz koronkę w kolorze różowego złota połączone z klasyczną barwą stali pozostałych elementów. Oczywiście jest dostępna także wersja w całości pokryta powłoką PVD w kolorze różowego złota. By wybór był jeszcze większy oferowane są cztery kolory tarcz.

Możemy wybrać tarczę niebieską, zieloną, czarną i srebrzystą. O ile dobrze zrozumiałem przekaz płynący z materiałów prasowych marki Epos, to możliwa jest każda kombinacja wersji koperty i tarczy, co rzeczywiście daje spory wybór wariantów. Potwierdzenie tej tezy znalazłem na stronie producenta, gdzie widać wszystkie dostępne wariacje.

A to nie koniec, bo zegarki są dostępne na pasku lub na stalowej bransolecie.

EPOS Passion 3501 Automatic


EPOS Passion 3501 Automatic


EPOS Passion 3501 Automatic

W wersjach z powłoką lub dwukolorowych także wskazówki i indeksy są złociste. Taki układ pozwala dobrać styl zegarka do własnych upodobań, a grono osób, którym ten model będzie odpowiadał powinno być szerokie, bo zastosowano naprawdę ponadczasową formę i niestarzejącą się stylistykę. W połączeniu z opcjami kolorystycznymi jest w czym wybierać.

A warto, bo jak wspomniałem, zegarki Epos pod względem jakości wykonania, koperty, tarczy czy innych ważnych szczegółów stoją na wysokim poziomie, mogąc konkurować z producentami „każącymi” za swoje zegarki płacić nieco więcej. Pisze to z pełną odpowiedzialnością, ponieważ posiadałem jak i testowałem już wiele zegarków tej marki.

Warto wspomnieć o kilku aspektach szerzej. Stalowa koperta jest, jak pisałem, typowa dla modeli linii Passion. Ma 41 mm średnicy, co wydaje się bardzo uniwersalnym rozmiarem, który pod tym względem uda się dopasować do szerokiej gamy nadgarstków.

Zapewniono także wodoodporność na poziomie 100 metrów, co idealnie zgrywa się z uniwersalnym charakterem tego zegarka. Przykręcany dekiel jest przeszklony, co pozwala na obserwację mechanizmu. To nie jest jakoś specjalnie wyszukany widok, ale bardzo wielu miłośników zegarków lubi móc spojrzeć na pracujące zegarkowe „serce”.

EPOS Passion 3501 Automatic

EPOS Passion 3501 Automatic

EPOS Passion 3501 Automatic

W wypadku modelu Epos Passion 3501 zastosowano bardzo sprawdzony mechanizm. To Eta 2824-2 z automatycznym naciągiem sprężyny, co oznacza od razu kilka pozytywnych cech. Mechanizm uchodzi za bezawaryjny, dokładny i w tym wypadku również w pełni przyozdobiony, z pasami genewskim na wahniku na pierwszym planie. Poza tym serwisowanie i ewentualne naprawy powinny być relatywnie niedrogie ze względu na popularność.

Tarcze są w wymienionych już wcześniej wersjach kolorystycznych, przy czym wersje w kolorze zielonym i niebieskim mają zabarwienie gradientowe rozjaśniające się w środku, srebrzysta ma szlif słoneczny  a czarna wydaje się być wręcz smolista.

Indeksy mają kształt wydłużonych prostokątów, przy czym ten na godzinie 12 jest podwójny. Na środek każdego z prostokącików naniesiono masę luminescencyjną. Podobnie na wskazówkach. Stylistycznie odpowiednio dobrane i proste wskazówki  są również właściwej długości. Tarcza wydaje się być dość ascetyczna, po prostu stonowana.

EPOS Passion 3501 Automatic

EPOS Passion 3501 Automatic

EPOS Passion 3501 Automatic

Na krawędzi tarczy wąskim drukiem naniesiono skalę minutową zaprojektowaną na wzór torowiska. Pod godziną 12 nadrukowano nazwę firmy, a po przeciwnej stronie, umieszczono także delikatny napis informujący o rodzaju naciągu sprężyny napędowej.

Na godzinie 3 jest okienko datownika prezentujące dni miesiąca, lekko skracające indeks. I to wszystko. Zupełny spokój i klasyka, ale jednak przyciągające wzrok, a do tego cieszące oko detale, oraz harmonijnie skomponowana całość o bardzo wszechstronnym charakterze.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Epos znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – EPOS.

Adrian Szewczyk

Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MONTBLANC Star Legacy Chronograph D...
MONTBLANC Star Legacy Chronograph D...
06.08.2020
CARL F. BUCHERER Manero Flyback „Bl...
CARL F. BUCHERER Manero Flyback „Bl...
10.08.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco