Szwajcarska marka Oris na fali mody na reedycje kultowych zegarków mocno zaznaczyła na rynku swoją wersję tego trendu. W 2015 roku na rynek trafił model Divers Sixty-Five. Od razu wzbudził zainteresowanie, sympatię i w konsekwencji okazał się bestsellerem. To w żaden sposób nie dziwi, bo zegarek ten miał wtedy i ma nadal wszelkie atrybuty by zachęcać do odchudzenia portfela o kwotę na jego zakup. Świetny i ponadczasowy styl, udana kompilacja historycznego modelu z lat 60. XX wieku ze współczesnymi możliwościami i techniką, oraz niewielki jak na dzisiejsze standardy rozmiar koperty musiały zaskarbić mu miłośników.
Od momentu mocnego wejścia na rynek do dziś, ten udany model doczekał się wielu wersji i edycji, w tym także limitowanych. Dziś do wyboru, poza różnymi wersjami kolorystycznymi, mamy także dwa rozmiary koperty, bo poza pierwotnym rozmiarem 40 mm zaproponowano także wersję o średnicy koperty 42 mm dla tych lubiących „większe”.
Kolekcja Oris Divers Sixty-Five to nadal jedna z kluczowych części oferty marki z Holstein. Dowodem na to jest kolejna ciekawa edycja tego modelu.
Tym razem powstał on w kooperacji z… producentem jeansów.
Ale oczywiście producentem wyjątkowym. Chodzi bowiem o markę Momotaro, która w Japonii otaczana jest wielką estymą. Momotaro to bohater japońskich opowiadań, a jego imię jako nazwę swojej firmy wybrano ponieważ symbolizuje postawę nacechowaną odwagą. Postać ta związana jest także z miastem Okayama, gdzie powstała firma (nawet lotnisko w Okayama ma imię tego ludowego bohatera - Okayama Momotaro Airport).
Zasady jakimi się kieruje Hisao Manabe, a dziś też odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój firmy jego syn, Katsu Manabe, w pełni przystają do tych, jakie stara się stosować firma Oris.
Momotaro to marka, która do produkcji stosuje najwyższej jakości materiały, a mottem jej działania jest ręczna robota bez żadnych kompromisów. Firma zaczynała od małej tkalni, trzech osób i starych, klasycznych krosien 30 lat temu pod nazwą Collect. Dziś to prężna firma zatrudniająca 140 osób. Popularna niezwykle w Japonii, na Dalekim Wschodzie, ale i coraz bardziej na świecie wśród koneserów jeansu ceniących japońskie podejście do jakości.
Poza jakością, cechą rozpoznawczą marki i swego rodzaju jej podpisem są białe „bojowe” pasy. Nawiązanie współpracy z Orisem to dla japońskiej firmy połączenie poprzez tę współpracę podobnych wartości. Nacisk na jakość.
Obie firmy są niezależne i nieskrępowane, mogą więc dążyć do realizacji swoich celów, rozwijając twórcze wizje. Zdaniem Katsu Manabe to nie tyko współpraca produktowa, ale połączenie ducha, wizji i kunsztu jakimi nacechowane są obie firmy.
Wkładem do edycji zegarka „Oris X Momotaro”, wnoszonym przez japońskiego producenta jeansu są dodatki. Pasek wykonany z najwyższej jakości tkaniny jeansowej Momotaro, oczywiście z białymi pasami, oraz podróżne jeansowe etui. Pasek mimo, ze wykonany jest z płótna to dla komfortu futrówka jest z miękkiej, brązowej skóry.
A jak prezentuje się sam zegarek Divers Sixty-Five - „Oris x Momotaro”?
To model tak lubiany i popularny, że na naszym portalu – podobnie jak na wielu innych, zagranicznych - o zegarkach tej linii napisano zapewne niemal wszystko. Jednak zawsze warto się pochylić nad kolejną wersją nawet dobrze znanego czasomierza.
Tym razem bazą jest wersja tego zegarka z kopertą o średnicy 40 mm. Okrągła koperta wykonana ze stali, ze zwężającymi się uszami ma klasyczny i tym samym ponadczasowy kształt. Dość wąskie boczne powierzchnie są polerowane, a górna część uszu ma wykończenie w postaci szczotkowania. To dobrze wyglądające połączenie.
Obrabiane powierzchnie jak i krawędzie są wysokiej jakości, ale do tego marka Oris już nas dawno temu przyzwyczaiła. Duża i relatywnie płaska koronka, pasująca do stylistyki zegarka, znajduje się na godzinie trzeciej. Pełny dekiel jest wkręcany. W jego centralnej części przyozdobiono go logo marki Oris, a nad nim widnieje napis „Oris X Momotaro”.
Niezbyt szeroka, obrotowa luneta została wykonana z brązu. Wkładka jest w kolorze czarnym, i jest widoczna na niej naniesiona minutowa skala nurkowa, oraz luminescencyjny punkt na godzinie 12. Z wykonaną z brązu lunetą doskonale komponuje się tarcza.
Jej układ jest znany z poprzednich modeli. Ma zielone, gradientowe zabarwienia rozjaśniające się w centrum. Na zagiętej krawędzi to prawie czerń. Indeksy 3, 6 i 9 są prostokątne, a indeks godziny 12 jest szerszy i ma dodatkowo trójkątny grot skierowany do środka.
Pozostałe znaczniki to wyraziste, okrągłe punkty. Wszystkie indeksy są nakładane i mają złocisty kolor oraz obfite wypełnienie masą luminescencyjną. Także wskazówki mają złoty kolor i nałożoną masę świecącą. Tym samym czytelność jest na wysokim poziomie, a harmonii na tarczy nie zaburza nawet datownik, z którego w tej edycji zrezygnowano. Kolor brązu, złoty i zieleń świetnie się zgrywają. Także z głębokim granatem w odcieniu indygo na pasku.
Charakter retro modelu Oris Divers Sixty-Five „Oris x Momotaro” podkreśla wypukła tarcza, ale i mocno wypukłe szkło. Jest ono z wyglądu niemal takie, jak dawniej stosowane szkła hesalitowe, jednak dziś to nowoczesny i odporny szafir z powłoką antyrefleksyjną.
„Sercem” zegarka jest sprawdzony mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej oznaczony przez firmę Oris jako kaliber 733. Pod tym „kryptonimem” kryje się bazowo mechanizm Sellita SW 200-1, czyli jednostka sprawdzona i ceniona.
Zegarek dostępny będzie lada moment, a cena modelu Oris Divers Sixty-Five „Oris x Momotaro” została ustalona w naszym kraju na kwotę 8 590 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Oris znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIS.
Adrian Szewczyk
11:05 28.05.2020Zegarki
ORIS Divers Sixty-Five - „Oris x Momotaro”
Powrót do kategorii

REKLAMA

NOWOŚĆ: QUIZy zegarkowe na Zegarki i Pasja!
Myśląc o rozwoju naszego wydawnictwa oraz nowych pomysłach i projektach zegarkowych, które chcemy realizować, staramy się zawsze także myśleć o Was, naszych Czytelnikach. ...

Przejście przez rubikon – czyli zdobycie tytułu Mistrza Rzemiosł Artystycznych!
Rolą i misją portalu Zegarki i Pasja - jednego z największych portali branżowych o zegarkach w Polsce - jest oczywiście prezentowanie naszym czytelnikom nowych i interesu ...

Konkurs „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka” – fotografie, które zwyciężyły w styczniu!
Za nami pierwsza, styczniowa edycja konkursu grupy Czasoholicy „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka”. Odzew użytkowników był bardzo duży, do konkursu zakwalifikowało się 27 pr ...

Zegarki ze stoperem – od samego początku istnienia do dziś
Mimo, że zegarki ze stoperem są relatywnie małą grupą wyrobów w całym zakresie produktów branży zegarmistrzowskiej, to warto na nie spojrzeć szerzej. Warto im się przyjrz ...

CERTINA DS Caimano Chronograph
Klasyczna linia zegarków DS Caimano jest nieco w cieniu innych, popularnych kolekcji marki Certina. Być może dlatego w siedzibie tej szwajcarskiej firmy uznano, że począt ...

Recenzja: DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 300M
Davosa to niezbyt duża szwajcarska firma zegarmistrzowska. Ma szeroką ofertę zegarków w różnym stylu i o różnym przeznaczeniu - są modele eleganckie, ale oferta marki koj ...

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton
Aerowatch to niewielka i samodzielna szwajcarska marka. Opisywałem ją wielokrotnie jako firmę, która oferuje zegarki wyróżniające się niepowtarzalną stylistyką, choć wiel ...

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection
Jean-Frédéric Bovet był zegarmistrzem we Fleurier pod koniec XVIII wieku. Jego syn, Edouard Bovet, po odbyciu praktyki zegarmistrzowskiej przeniósł się do Londynu. W 1818 ...

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej
Zlokalizowana w szwajcarskim Biel/Bienne gmina Lengnau jest miejscem narodzin szeregu znanych i cenionych do dziś marek zegarmistrzowskich. Przyjrzymy się jednej z nich. ...

Tissot PRX 40 205 Quartz – inspirowany modelem z 1978 roku
Lata 70. XX wieku to okres o dwojakim charakterze dla przemysłu zegarkowego. Z jednej strony powstawały świetne zegarki, charakterystyczne, ponadczasowe projekty i style, ...

Grand Seiko Heritage Collection SLGH005 Hi-beat ”White birch”
Marka Grand Seiko słynie z kilku charakterystycznych cech oraz stosowanych rozwiązań technicznych którymi może się poszczycić, i za które jest też ceniona przez fanów zeg ...

Video recenzja: VESCARI Chestor Chronograph
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Chestor Chronograph marki Vescari. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kla ...