Szwajcarska marka Oris na fali mody na reedycje kultowych zegarków mocno zaznaczyła na rynku swoją wersję tego trendu. W 2015 roku na rynek trafił model Divers Sixty-Five. Od razu wzbudził zainteresowanie, sympatię i w konsekwencji okazał się bestsellerem. To w żaden sposób nie dziwi, bo zegarek ten miał wtedy i ma nadal wszelkie atrybuty by zachęcać do odchudzenia portfela o kwotę na jego zakup. Świetny i ponadczasowy styl, udana kompilacja historycznego modelu z lat 60. XX wieku ze współczesnymi możliwościami i techniką, oraz niewielki jak na dzisiejsze standardy rozmiar koperty musiały zaskarbić mu miłośników.
Od momentu mocnego wejścia na rynek do dziś, ten udany model doczekał się wielu wersji i edycji, w tym także limitowanych. Dziś do wyboru, poza różnymi wersjami kolorystycznymi, mamy także dwa rozmiary koperty, bo poza pierwotnym rozmiarem 40 mm zaproponowano także wersję o średnicy koperty 42 mm dla tych lubiących „większe”.
Kolekcja Oris Divers Sixty-Five to nadal jedna z kluczowych części oferty marki z Holstein. Dowodem na to jest kolejna ciekawa edycja tego modelu.
Tym razem powstał on w kooperacji z… producentem jeansów.
Ale oczywiście producentem wyjątkowym. Chodzi bowiem o markę Momotaro, która w Japonii otaczana jest wielką estymą. Momotaro to bohater japońskich opowiadań, a jego imię jako nazwę swojej firmy wybrano ponieważ symbolizuje postawę nacechowaną odwagą. Postać ta związana jest także z miastem Okayama, gdzie powstała firma (nawet lotnisko w Okayama ma imię tego ludowego bohatera - Okayama Momotaro Airport).
Zasady jakimi się kieruje Hisao Manabe, a dziś też odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój firmy jego syn, Katsu Manabe, w pełni przystają do tych, jakie stara się stosować firma Oris.
Momotaro to marka, która do produkcji stosuje najwyższej jakości materiały, a mottem jej działania jest ręczna robota bez żadnych kompromisów. Firma zaczynała od małej tkalni, trzech osób i starych, klasycznych krosien 30 lat temu pod nazwą Collect. Dziś to prężna firma zatrudniająca 140 osób. Popularna niezwykle w Japonii, na Dalekim Wschodzie, ale i coraz bardziej na świecie wśród koneserów jeansu ceniących japońskie podejście do jakości.
Poza jakością, cechą rozpoznawczą marki i swego rodzaju jej podpisem są białe „bojowe” pasy. Nawiązanie współpracy z Orisem to dla japońskiej firmy połączenie poprzez tę współpracę podobnych wartości. Nacisk na jakość.
Obie firmy są niezależne i nieskrępowane, mogą więc dążyć do realizacji swoich celów, rozwijając twórcze wizje. Zdaniem Katsu Manabe to nie tyko współpraca produktowa, ale połączenie ducha, wizji i kunsztu jakimi nacechowane są obie firmy.
Wkładem do edycji zegarka „Oris X Momotaro”, wnoszonym przez japońskiego producenta jeansu są dodatki. Pasek wykonany z najwyższej jakości tkaniny jeansowej Momotaro, oczywiście z białymi pasami, oraz podróżne jeansowe etui. Pasek mimo, ze wykonany jest z płótna to dla komfortu futrówka jest z miękkiej, brązowej skóry.
A jak prezentuje się sam zegarek Divers Sixty-Five - „Oris x Momotaro”?
To model tak lubiany i popularny, że na naszym portalu – podobnie jak na wielu innych, zagranicznych - o zegarkach tej linii napisano zapewne niemal wszystko. Jednak zawsze warto się pochylić nad kolejną wersją nawet dobrze znanego czasomierza.
Tym razem bazą jest wersja tego zegarka z kopertą o średnicy 40 mm. Okrągła koperta wykonana ze stali, ze zwężającymi się uszami ma klasyczny i tym samym ponadczasowy kształt. Dość wąskie boczne powierzchnie są polerowane, a górna część uszu ma wykończenie w postaci szczotkowania. To dobrze wyglądające połączenie.
Obrabiane powierzchnie jak i krawędzie są wysokiej jakości, ale do tego marka Oris już nas dawno temu przyzwyczaiła. Duża i relatywnie płaska koronka, pasująca do stylistyki zegarka, znajduje się na godzinie trzeciej. Pełny dekiel jest wkręcany. W jego centralnej części przyozdobiono go logo marki Oris, a nad nim widnieje napis „Oris X Momotaro”.
Niezbyt szeroka, obrotowa luneta została wykonana z brązu. Wkładka jest w kolorze czarnym, i jest widoczna na niej naniesiona minutowa skala nurkowa, oraz luminescencyjny punkt na godzinie 12. Z wykonaną z brązu lunetą doskonale komponuje się tarcza.
Jej układ jest znany z poprzednich modeli. Ma zielone, gradientowe zabarwienia rozjaśniające się w centrum. Na zagiętej krawędzi to prawie czerń. Indeksy 3, 6 i 9 są prostokątne, a indeks godziny 12 jest szerszy i ma dodatkowo trójkątny grot skierowany do środka.
Pozostałe znaczniki to wyraziste, okrągłe punkty. Wszystkie indeksy są nakładane i mają złocisty kolor oraz obfite wypełnienie masą luminescencyjną. Także wskazówki mają złoty kolor i nałożoną masę świecącą. Tym samym czytelność jest na wysokim poziomie, a harmonii na tarczy nie zaburza nawet datownik, z którego w tej edycji zrezygnowano. Kolor brązu, złoty i zieleń świetnie się zgrywają. Także z głębokim granatem w odcieniu indygo na pasku.
Charakter retro modelu Oris Divers Sixty-Five „Oris x Momotaro” podkreśla wypukła tarcza, ale i mocno wypukłe szkło. Jest ono z wyglądu niemal takie, jak dawniej stosowane szkła hesalitowe, jednak dziś to nowoczesny i odporny szafir z powłoką antyrefleksyjną.
„Sercem” zegarka jest sprawdzony mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej oznaczony przez firmę Oris jako kaliber 733. Pod tym „kryptonimem” kryje się bazowo mechanizm Sellita SW 200-1, czyli jednostka sprawdzona i ceniona.
Zegarek dostępny będzie lada moment, a cena modelu Oris Divers Sixty-Five „Oris x Momotaro” została ustalona w naszym kraju na kwotę 8 590 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Oris znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIS.
Adrian Szewczyk
11:05 28.05.2020Zegarki
ORIS Divers Sixty-Five - „Oris x Momotaro”
Powrót do kategorii

REKLAMA

Patek i Czapek w Rapperswilu
W centrum położonego nad brzegiem jeziora Zurychskiego, szwajcarskiego miasteczka Rapperswil, w salach średniowiecznego, usytuowanego na wzniesieniu zamku mieści się Muze ...

Komplikacja konstrukcji przekładni chodu - część 1. Zegarek z centralną wskazówką sekundową
Rozważając zmiany konstrukcyjne w zespole przekładni chodu w stosunku do mechanizmu bazowego zegarka mechanicznego opisanego w poprzednich rozdziałach tej analizy, musimy ...

ELGIN US Marines z okresu II Wojny Światowej
Przeglądając znany polski portal aukcyjny natrafiłem na bardzo interesującą ofertę. Była ona ciekawa nie tylko ze względu na przedmiot sprzedaży - zegarek vintage marki E ...

Video recenzja: Delbana Recordmaster II Limited Edition
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Recordmaster II Limited Edition marki Delbana. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno ...

Seiko Speedtimer Chronographs - sześć mocnych premier jednocześnie
Nazwa „Speedtimer” pozostaje prawdopodobnie dla większości miłośników zegarków enigmatyczną i w zasadzie jedynie najwięksi fani zegarków marki Seiko potrafią ją skojarzyć ...

Video recenzja: Jacques Lemans Hybromatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Hybromatic marki Jacques Lemans. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasy ...

Zapowiedź książki: Antoni Patek. Zegarmistrz królów. Śladami życia
Antoni Patek to postać, która nie doczekała się jeszcze rzetelnego i opartego na nowoczesnych badaniach opracowania. Ten stan rzeczy ma właśnie szansę ulec zmianie! Pod k ...

Nowe dodatkowe funkcje, nowe możliwości. G-SHOCK GA-B2100 CasiOak
W 2019 roku na rynek trafiła pierwsza edycja zegarków G-SHOCK GA-2100 z charakterystycznym, oktagonalnym kształtem koperty. Smukła konstrukcja i ciekawy design okazały si ...

Oczekiwane uzupełnienie oferty. Traser P67 Automatic
Zegarki taktyczne traser to „goście” odwiedzający łamy portalu dość często. Mieliśmy możliwość poznać je także osobiście przy okazji kilku wykonanych dotychczas recenzji. ...

Eberhard & Co Chrono 4 20th Anniversary - jubileusz niepowtarzalnego chronografu
Zegarki typu chronograf, czyli z dodatkową funkcją stopera, są prawdopodobnie jednymi z bardziej popularnych na rynku - klienci wybierają je przede wszystkim z uwagi na s ...

Militarna precyzja połączona z klasycznym wyglądem. Aviator Swiss Made Airacobra
Marka zegarmistrzowska Aviator Swiss Made oraz jej zegarki pojawiają się od lat na łamach portalu. Sam darzę ją sympatią za konsekwencję w budowaniu kolekcji czasomierzy, ...

Pierwszy tego typu model w kolekcji marki. Chopard Alpine Eagle XL Chrono
W 2019 roku marka Chopard zaprezentowała swoje wyobrażenie luksusowego, stalowego zegarka z bransoletą zintegrowaną z kopertą. Stało się to poprzez model Alpine Eagle stw ...