• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown


Powrót do kategorii

Frederique Constant jest firmą zegarmistrzowską z siedzibą w Plan-les-Ouates w kantonie Genewa w Szwajcarii. Poszczególne działy firmy biorą udział we wszystkich etapach produkcji zegarków tej marki, od wstępnego projektu do końcowego montażu i kontroli jakości. Frederique Constant opracowuje, produkuje i montuje we własnym zakresie także mechanizmy - na dziś może pochwalić się kolekcją 29 różnych mechanizmów „in-house”.

Założyciel firmy Frederique Constant - Peter Stas, to zagorzały miłośnik żeglarstwa. Nie było więc niczym zaskakującym, że w ramach oferty firmy, ówcześnie bardzo młodej, pojawił się zegarek z funkcją Yacht Timer. Było to w 1997 roku. Zegarek był bardzo atrakcyjny, jednak przez następne ponad 20 lat nie miał swojego następcy.

Dopiero w ubiegłym roku model Yacht Timer powróciła do bogatej palety modeli Frederique Constant. Tym razem powrócił jednak nie jako konkretny model, ale jako cała linia produktowa. Mimo, że w ramach grupy marka Alpina odpowiada za zegarki sportowe, to jednak zegarki o takim charakterze, ale nie pozbawione swoistej elegancji, pojawiają się także w ofercie macierzystej marki.

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Nasz dzisiejszy bohater to typowo sportowy model, ale skomponowany tak, by zaraz z regat można było pójść z nim na nadgarstku na eleganckie przyjęcie.

Frederique Constant Yacht Timer Regatta Countdown to zatem propozycja dla osób, które nawet podczas aktywności, w tym wypadku korzystania z uroków żeglarstwa, nadal stawiają nie tylko na użyteczność i wytrzymałość, ale także na styl i elegancję.

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Zegarek z 1997 roku ma funkcję, która umożliwia odliczanie czas do rozpoczęcia regat. Kolekcja z 2019 roku przywraca tę rzadko stosowaną żeglarską komplikację konstrukcji mechanizmu zapalonym miłośnikom żeglarstwa i oczywiście zegarmistrzostwa (opisywaliśmy ją tu: Frederique Constant - Yacht Timer Regatta Countdown).

Wiadomo, że wiele zegarków z różnymi funkcjami bardzo często posiadamy tylko po to, by móc po prostu cieszyć się ich dostępnością. Wielu miłośników mikromechaniki mówi otwarcie, że chcą dany zegarek z jakąś funkcją tylko dla samego faktu jego „posiadania”, bez konieczności używania jej do celów dla jakich powstała.

Jak pisałem, stworzono w ramach marki nową kolekcję o nazwie Yacht Timer. Dziś prezentowana nowość to poszerzenie tej części kolekcji, której zegarki pełnią rolę Yacht Timera sensu stricte. Są one dostosowane do odliczania kluczowych 10 minut przed wyruszeniem jachtów żaglowych na wyścig.

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Sternicy mogą skorzystać z odliczania, aby znaleźć łodzią najlepszą pozycję do startu w oparciu o wiatr i inne parametry, nie przekraczając jego linii. Jest to taktyczny i kluczowy manewr wymagający precyzyjnego instrumentu pomiarowego, który umożliwi odczyt właściwego momentu „na pierwszy rzut oka”, ponieważ całe przedsięwzięcie wymaga szeregu czynności, jak na przykład podnoszenie i opuszczanie żagli, by utrzymać pozycję jak najbliżej linii startu. Każda kropka, znajdująca się w górnej części tarczy, oznacza 1 minutę. Naciśnięcie przycisku u góry rozpoczyna pierwsze odliczanie, stopniowo zmieniając wszystkie widoczne kropki z koloru szarego na biały.

Gdy wszystkie 5 kropek jest białych, minęło 5 pierwszych minut. Drugie odliczanie to ostatnie 5 minut przed sygnałem startowym, rozpoczyna się ono  automatycznie. Tym razem 5 kropek stopniowo zmienia kolor na pomarańczowy.

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Kiedy piąta i zarazem ostatnia kropka zmieni kolor na pomarańczowy, a wskazówka sekundowa znajduje się na godzinie 12, regaty oficjalnie się rozpoczynają.

W związku z tym można śmiało powiedzieć, że firma Frederique Constant nie zaprojektowała zegarka „inspirowanego żeglarstwem”, tylko stworzyła prawdziwy zegarek regatowy, który działa w warunkach uczestnictwa w regatach i może mieć wpływ na ich przebieg. Nasz jacht jest prawdopodobnie w możliwie najdogodniejszej pozycji do startu.
    
Wiele czynności podczas regat żeglarskich jest związanych z odmierzaniem czasu, stąd model Frederique Constant Yacht Timer Regatta Countdown zaprojektowano z myślą o czytelności wskazań odmierzania czasu podstawowego, jak i wspomnianych, kluczowych 10 minut.

Doskonale czytelna, oryginalna tarcza zegarka z 1997 roku pozostała więc w zasadzie niezmieniona, tak jak w modelach zeszłorocznych. Nowością jest natomiast jej kolor. Tarcza posiada pięć kropek, wyciętych otworów z eleganckimi ramkami w jej górnej części. Nakładane indeksy są fasetowane, by wychwycić każdy promień światła poprawiając ich widoczność. Wskazówki i indeksy są wypełnione materiałem luminescencyjnym wspomagającym odczyt gdy nie jest wystarczająco jasno.

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Wspomniane elementy oraz wskazania są doskonale widoczne na tarczy z misternym wzorem tzw. „gwoździ paryskich”  - clou de Paris. Tym razem jest to tarcza o kolorze antracytowym, ciemno szarym. Zachowano świetną, pomarańczową wskazówkę sekundową, która efektownie wyróżnia się na ciemnym tle. Tę sportową, ale i elegancką tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Stalowa koperta jest taka sama, jak we wcześniej prezentowanych modelach. Ma 42 mm średnicy, jest klasyczna, okrągła z łagodnie wyprowadzonymi uszami. Są na niej powierzchnie polerowane i szczotkowane, a linie podziału są wyraźne i ostre, co świadczy o wysokiej jakości wykonania. Po prawej stronie w klasycznym miejscu umieszczono logowaną i sporą koronkę, po której obu stronach umieszczono przyciski do obsługi funkcji Yaht Timer. Są one eleganckimi prostokącikami z zaokrąglonymi rogami. Zegarek jest dostępny na stalowej bransolecie. Jednak by podkreślić sportowy styl w zestawie jest jeszcze pasek gumowy. Taki ciekawy komplet jest dostępny w cenie wcześniejszego modelu dwukolorowego.

Dziś rodzina modeli Yacht Timer z komplikacją konstrukcji mechanizmu umożliwiającą odliczanie czasu do startu regat to już pięć zegarków.

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Frederique Constant – Yacht Timer Regatta Countdown

Wersje są następujące: z jasno srebrzystą tarczą i stalową kopertą na pasku ze skóry aligatora, dwukolorowy model na również dwukolorowej bransolecie z modną, jasno szarą tarczą, zegarek z atrakcyjną granatową tarczą na pasku w kopercie w kolorze różowego złota oraz wersja ze srebrzystą tarczą w kopercie w kolorze różowego złota na pasku.

Teraz jest jeszcze nowy, opisywany wyżej antracytowy model w stalowej kopercie na bransolecie bądź gumowym pasku. Biorąc pod uwagę taki wybór, prawdopodobnie każdy chętny znajdzie wersję dla siebie. Oczywiście zegarek jest odpowiednio zabezpieczony przed wodą. Wodoodporność ustalono na poziomie 10 atm, co jest wartością wystarczająca w żeglarstwie i na co dzień. „Sercem” zegarka jest mechanizm FC-380, czyli zmodyfikowany werk Eta Valjoux 7750 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.

Cena Frederique Constant Yacht Timer Regatta Countdown o nr referencyjnym FC-380GT4H6B to około 16 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – FREDERIQUE CONSTANT.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

CERTINA DS-1 Big Date Powermatic 80...
CERTINA DS-1 Big Date Powermatic 80...
22.05.2020
HUBLOT Aerofusion Chronograph UEFA ...
HUBLOT Aerofusion Chronograph UEFA ...
27.05.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco