• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic

Vostok Europe „BIG Z” – zegarek Najsilniejszego Człowieka na świecie


W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku w Polsce nastąpił duży wzrost zainteresowania zawodami Strongman. Zmagania siłaczy stały się u nas popularne, ponieważ w tym czasie okazało się, że mamy bardzo mocną reprezentację, a jej liderem był Mariusz Pudzianowski. Jako, że w wielu zawodach wygrywał z rywalami ogromną przewagą, nazywano go „Dominatorem”. W tamtym czasie Pudzianowski zdobył pięciokrotnie tytuł najsilniejszego człowieka na świecie, i do dziś chyba nikt tego wyniku nie poprawił.

W tamtym czasie jednym z największych rywali Mariusza był Žydrūnas Savickas. Dzięki temu jest on znany i ceniony również przez polskich kibiców tego sportu. Litewski zawodnik nadal zaliczany jest do grupy najsilniejszych ludzi na świecie, mimo swoich 45 lat.

Vostok Europe „BIG Z”

Vostok Europe „BIG Z”

Savickas ma na swoim zawodowym koncie tyle rekordów, że nie wiadomo kiedy i czy pojawi się ktoś, kto je wszystkie poprawi. Mariusz Pudzianowski zmienił dyscyplinę sportu szukając szczęścia w MMA, Žydrūnas jest nadal strongmanem.

Ten czterokrotny zdobywca tytułu najsilniejszego człowieka na świecie doczekał się linii zegarków nazwanych od jego pseudonimu „Big Z”.

Firma Vostok Europe ma siedzibę w Litwie. Znana jest z zegarków wytrzymałych i dużych. Powiązanie z jednym z najsilniejszych ludzi na świecie, który jest Litwinem, wydaje się więc oczywiste. Obecnie marka Vostok Europe wprowadza na rynek nową odsłonę linii BIG Z dedykowaną właśnie Žydrūnasowi Savickasowi.

Vostok Europe „BIG Z”

Vostok Europe „BIG Z”

Projekt zegarka oparty jest na atrakcyjnej kolekcji N1 Rocket. N1 Rocket to ciesząca się chyba największą popularnością seria zegarków marki Vostok Europe, co nie dziwi, ze względu na ich atrakcyjny design. Inspiracją do jej stworzenia było - jak to zazwyczaj bywa w Vostok Europe - osiągnięcie technologiczne z czasów sowieckich. Tym razem zegarki nawiązują do największej rakiety kosmicznej jaka kiedykolwiek powstała, czyli N1 Rocket.

Zdecydowanie sportowy i męski charakter zegarków z tej kolekcji to połączenie odważnego wzornictwa i dużych rozmiarów. Idealnie nadają się do uczczenia Savickasa, który ma 190 cm wzrostu i waży ponad 150 kg.

Vostok Europe „BIG Z”

Jego nadgarstek zapewne nadaje się tylko do takich dużych zegarków.

A tak „na poważnie” – miałem kilkakrotnie możliwość kontaktu „na żywo” z tymi zegarkami i potwierdzam, że to atrakcyjnie wyglądające, bardzo dobrze wykonane i całkiem nieźle dopasowujące się do ręki modele. Wprawdzie 46 mm średnicy to nie przelewki, ale dość szybko przyzwyczajamy się do takiego rozmiaru zegarka.

Wysokość stalowej koperty to 17 mm, a rozstaw uszu 22 mm. Wodoodporność jest na wysokim poziomie do 200 metrów. Od góry zegarek wieńczy obrotowa w jednym kierunku luneta z naniesioną skalą nurkową. Jej wewnętrzny obrys i wkładka są okrągłe, zaś krawędzie mają kształt dwunastokąta. Także koperta jest niejako wykrojona ostrymi cieciami, cechują ją geometryczne kształty i satynowe wykończenie dzięki obróbce metoda szczotkowania.

Do technicznego stylu pasuje także kanciasta osłona koronki. Mimo to łuki boków przechodzące w masywne uszy i okrągła wkładka pierścienia powodują, że zegarek odbieramy jako taki, który ma standardowy, okrągły kształt.

Vostok Europe „BIG Z”

Vostok Europe „BIG Z”

Ważnym, bo dobrze widocznym elementem, jest spory pierścień dystansowy ustawiony ukośnie, z nadrukowaną podziałką minutową. Na głównej powierzchni tarczy, która jest płaska, też „dzieje się” sporo.

Na krawędzi widzimy wąskie i podłużne, nakładane indeksy godzinowe z paskami masy luminescencyjnej. Pomiędzy nimi znajduje się kolejna podziałka minutowa uzupełniona precyzyjną sekundową. Indeks godziny 12 jest podwójny, a ten na godzinie 6 jest skrócony, ponieważ zamieszczono nad nim małą tarczą ze wskazaniem dni miesiąca. Główne wskazówki mają także wygląd nacechowany geometrycznymi kształtami z ostrymi zakończeniami. Oczywiście także zamieszczono na nich paski masy świecącej.

Vostok Europe „BIG Z”

Zestaw do odczytu czasu uzupełnia prosty sekundnik. Jednak na centralnej osi jest jeszcze jedna wskazówka. Służy ona do odczytu rezerwy chody na półkolistej skali umieszczonej na większej części górnej połowy tarczy, tuż za linią, tworząca łuk zaraz pod krawędziami indeksów godzinowych. Skala rezerwy chodu niejako okala stylizowany napis BIG Z oraz Žydrūnas Savickas, najsilniejszy człowiek świata. Tarczę chroni płaskie szkło mineralne typu K1.

Takie dobre „wyposażenie” zegarka to zasługa zastosowanego mechanizmu.

Wspomniany mechanizm to  zegarkowe „serce” Seiko Epson NE57 ze wskazaniem rezerwy chodu. Mechanizm ten jest nowoczesny. Ma funkcję stop sekundy i możliwość ręcznego dokręcania. Łożyskowany jest na 29 kamieniach i oferuje co najmniej 41 godzin rezerwy chodu po maksymalnym nakręceniu. Naciąg jest oczywiście automatyczny, a częstotliwość oscylacji balansu wynosi 21 600 wahnięć na godzinę.

Tarczę chroni płaskie szkło mineralne typu K1.

Tarczę chroni płaskie szkło mineralne typu K1.

Tarczę chroni płaskie szkło mineralne typu K1.

Nowe modele  dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych: z żółtą i czarną tarczą.

Koperty pokryte są czarną powłoką PVD. Wersja z czarną tarczą ma atrakcyjnie wyglądające żółte detale, a wersja z tarczą w kolorze żółtym posiada detale czarne, co w obu wypadkach daje atrakcyjne, ale raczej mało dyskretne zestawienia. Każdy z nich zaopatrzony jest w dobrej jakości skórzany pasek w kolorze czarnym (pochodzący z włoskiej manufaktury), oraz żółty pasek wykonany z silikonu, z oryginalną klamerką z zakończeniem pozwalającym na integrację z kopertą. 

Paski możemy samodzielnie zmieniać przy pomocy dołączonego do zestawu narzędzia  wielofunkcyjnego VE z tubą trytową. Opisany zegarek wraz z dodatkami zapakowany jest równie solidne co zegarek pudełko Dry Box z autografem BIG Z, oraz naklejką z jego podobizną.

Cena Vostok Europe "BIG Z" katalogowo to 3 190 PLN

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Vostok Europe znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: VOSTOK EUROPE.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokov...
SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokov...
10.02.2020
LONGINES HydroConquest - młoda lege...
LONGINES HydroConquest - młoda lege...
13.02.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco