• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch

SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków "na piątkę"


Powrót do kategorii

Pierwszy model należący do kolekcji Seiko 5 Sport wprowadzono na rynek w 1968 roku, pięć lat po powstaniu linii Seiko 5. Zatem seria ta liczy już sobie ponad 50 lat. W tym roku japońska manufaktura zaprezentowała nowy projekt w formie niezwykle rozbudowanej grupy sportowych zegarków mechanicznych z automatycznym naciągiem.

Cyfra “5”, która jest jednocześnie nazwą kolekcji, reprezentuje pięć cech, które przejawiają się w każdym zegarku wchodzącym w jej szeregi. Należą do nich: mechanizm z naciągiem automatycznym, datownik zazwyczaj w formie rozbudowanej o wskazania dnia tygodnia i zlokalizowany na wysokości godziny 3, wodoszczelna koperta chroniąca zegarek przed działaniem wody pod naporem minimum 5 atmosfer, koronka przeważnie umieszczona na godzinie 4 i zabezpieczona przed przypadkowym uszkodzeniem, dzięki dodatkowym elementom ochronnym lub wkomponowaniu jej w linię koperty oraz wykonanie wszelkich komponentów z należytą precyzją przy użyciu stali szlachetnej.

Pierwszy, wspomniany już model Seiko 5 Sport z 1968 roku wyglądał tak:

SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków “na piątkę”

Na przestrzeni 50-ciu lat ukazało się bardzo wiele modeli Seiko 5. Wśród prezentowanych przez lata zegarków zdarzały się wyjątki od powyższych reguł, które głównie dotyczyły konstrukcji i lokalizacji datownika lub jego braku.

“Show your Style” (z ang. - pokaż swój styl)  - to slogan reklamowy, którym promowane są wszystkie modele Seiko 5 Sport. Jest ich łącznie aż 27 różnych wersji i każda wchodzi w skład jednej spośród 5-ciu grup stylistycznych: Sport, Suits (z ang. garnitury), Specjalista, Sense (z ang. zmysł) oraz Ulica. Dzięki tak dużemu urozmaiceniu, niemal każdy może znaleźć model dobrany dla siebie i … wyrazić swój styl.

SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków “na piątkę”

SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków “na piątkę”

W ramach działań marketingowych stworzono pięć spotów reklamowych - “5 Special Movies” - ukazujących młodych ludzi różnych profesji:

-    skater Kento Yoshioka - 20-latek, wirtuoz deskorolki, który przemierza na niej ulice wielkiego miasta oraz jest założycielem marki „knthw”;

-    fotograf Greg’a Noire - 34-letni fotograf koncertowy działający na zlecenie czołowych artystów;

-    szef kuchni Flynn McGarry - najwyższej klasy nowojorski szef kuchni, który w wieku 19 lat otworzył własną restaurację o nazwie “Gem”;

-    twórca treści marketingowych Hunter Vought - najwyższej klasy bloger modowy i projektant odzieży męskiej;

-    Cabel Tinnapob - 23-letni sportowiec uprawiający taekwondo i będący jednocześnie wschodzącą gwiazdą Tajlandii, występującą jako aktor, model i osobowość telewizyjna.

Spoty przedstawiają młodych ludzi, którzy osiągają sukcesy na różnych polach, a mimo odmiennego środowiska i reprezentowanego stylu łączy ich umiłowanie do zegarków i fakt, że postawili na nową kolekcję Seiko 5 Sport.

Jeden ze wspomnianych spotów, prezentujący Cabela Tinnapod wygląda tak:
 


Natomiast jednym z najbardziej rzucających się elementów nowych “piątek” jest nowe logo. Zniknęła charakterystyczna tarcza, w którą wkomponowana była cyfra 5. Teraz emblemat stał się dużo bardziej dynamiczny. Wszystko dzięki wykorzystaniu nowej czcionki cyfry 5, którą obrócono lekko w lewą stronę, ścinając jednocześnie jej górną część. Symbol zestawiono z nazwą producenta, dzięki czemu razem tworzą jedną całość - Seiko 5.

Wszystkie modele z nowej serii Seiko 5 Sport wyposażono w manufakturowy mechanizm z naciągiem automatycznym, kaliber 4R36. Częstotliwość jego pracy wynosi 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Werk łożyskowany jest za pośrednictwem 24 kamieni, a jego rezerwa chodu sięga 41 godzin.

 SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków “na piątkę”

 SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków “na piątkę”

W mechanizmie wykorzystano rozwiązanie nazywane “magiczną dźwignią”, która pozwala na naciąganie sprężyny głównej niezależnie od kierunku obrotu wahnika. Pozwala to na bardziej efektywną pracę układu napędowego oraz wpływa pozytywnie na dokładność chodu zegarka.

Mechanizm kaliber 4R36 oferuje również możliwość dokręcania przy użyciu koronki oraz tzw. funkcję “stop sekundy”, która daje możliwość całkowitego zatrzymania pracy mechanizmu poprzez wysunięcie koronki. Rozwiązanie to pozwala na bardzo dokładne ustawienie wskazań zegarka.

Każda wersja nowej “piątki” sport posiada bardzo czytelną tarczę, dzięki grubym i masywnym wskazówkom oraz bardzo wyrazistym indeksom, które obficie pokryto masą świecącą. Jest to rozwiązanie stosowane w zegarkach dla płetwonurków, bowiem pozwala ono na odczyt godziny nawet w trakcie zanurzania na dużych głębokościach, kiedy jest mało światła, a woda często jest mętna.

Wyjątek stanowi model należący do grupy “Sport”, o referencji SRPD79K1, w którym wykorzystano ciemne wypełnienie indeksów i wskazówek, zestawione z czarną tarczą.

 SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków “na piątkę”

 SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków “na piątkę”

Podobnie jak cyferblat, także koperta nowej serii Seiko 5 Sport przywodzi na myśl zegarki typu “Diver”. Masywna konstrukcja, jednostronnie obracany pierścień oraz przesunięta na godzinę czwartą koronka z dodatkowymi elementami chroniącymi ją przed wyłamaniem z pewnością przypadną do gustu fanom zegarków dedykowanym płetwonurkom.

Delikatnie rozczarować, chociaż to chyba zbyt mocne słowo, może jedynie klasa wodoszczelności, która wynosi nie 20, a 10 atmosfer. Jest to jedyny, a zarazem najważniejszy czynnik, który dyskwalifikuje nową kolekcję “piątek” do bycia pełnoprawnym Diver’em. Dla przeciętnego użytkownika taka klasa wodoszczelności jest jednak w zupełności wystarczająca, bowiem pozwala na pływanie, nurkowanie swobodne, czy skakanie do wody z zegarkiem na ręku. Jedynym ograniczeniem jest niemożność nurkowania z akwalungiem.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że wyższa klasa wodoszczelności na poziomie 20 atmosfer oraz zgodność z normami ISO dla sprzętu nurkowego wiązałaby się ze zmianami konstrukcji koperty oraz koniecznością przeprowadzenia szeregu niezbędnych testów, a w konsekwencji dużo wyższą ceną zegarków.

 SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków “na piątkę”

 SEIKO 5 Sport - nowa odsłona sportowych zegarków “na piątkę”

Mimo, że wszystkie modele nowej kolekcji posiadają identyczną kopertę, to dzięki różnym typom pasków, kolorom cyferblatów oraz zastosowanym powłokom udało się stworzyć bardzo szeroką paletę różnorodnych modeli, o różnym charakterze.

Bogactwo kolorów i wzorów sprawia, że nowa kolekcja Seiko 5 Sport jest bardzo atrakcyjną ofertą, szczególnie dla młodych osób chcących wyróżnić się ciekawym, dobrze wykonanym czasomierzem wyposażonym w manufakturowy mechanizm z automatycznym naciągiem.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Paweł Zgiep


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

OMEGA Seamaster Diver 300M – „James...
OMEGA Seamaster Diver 300M – „James...
09.12.2019
Frederique Constant – nowe modele C...
Frederique Constant – nowe modele C...
12.12.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco