• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Atlantic

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”


Powrót do kategorii

The Unnamed Society przedefiniował sztukę obdarowywania. Założone w 2019 roku w Szwajcarii The Unnamed Society to zespół zapalonych wynalazców, projektantów i rzemieślników zaangażowanych w „tworzenie rzeczy niemożliwych, których nie można sobie wyobrazić”. Ich dzieła to hiper-ekskluzywne przedmioty oferujące doświadczenie, które wykracza poza obiekt, wykonane przy użyciu najwyższej jakości materiałów i technik. To gratka dla kolekcjonerów, którzy są częścią jego tajnego kręgu. Firma projektuje i tworzy najbardziej wysublimowane prezenty, definiowane jako sztuka, i zmieniające podejście do obdarowywania, wznosząc je na niespotykany poziom.

Prezenty bardzo wyszukane, ale czasem wydające się trudnymi do wyobrażenia.

Zaprezentujemy przedmiot, który stworzony jest do bycia nietuzinkowym prezentem, do bycia ozdobą, która pasjonatowi zegarmistrzostwa i nie tylko, może sprawić wiele radości. Przedmiot jednoczenie wymagający wyjątkowej kreatywności i umiejętności składających się na rzemieślnictwo na najwyższym poziomie.

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

10 października zespół The Unnamed Society zaprezentował swoje nowe „dzieło” na targach SIAR, meksykańskich targach zegarkowych. Jak sami twierdzą, to przedmiot dla wizjonerskich kolekcjonerów, zgodnie z ambicją i mottem firmy, by „tworzyć rzeczy niemożliwe, których nie można sobie wyobrazić”.

The Unnamed Society interpretuje mierzenie czasu z radykalnej perspektywy, jako… rewolwer. To jest skomplikowane dzieło sztuki i dowód na możliwość osiągania wysokiej precyzji, który angażuje wyobraźnię i zmysły na wielu poziomach, oferując wyjątkową perspektywę czasu. Zgodnie z duchem The Unnamed Society, „ Czasorewolwer” jest ponadczasowy w swojej czystości intencji i realizacji. Pomysł na tego typu przedmiot zrodził się z inspiracji historią.

Cezar przekroczył Rubikon. Aleksander Wielki wszedł do Azji Mniejszej. Pancho Villa wjechała do Teksasu. I właśnie Pancho Villa, a w zasadzie jego losy, zainspirowały do stworzenia tego spektakularnego przedmiotu.  Nie szedł on utartymi ścieżkami dążąc do celu.

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

Villa był legendą urodzoną w czasach, kiedy rodziły się wielkie i brzemienne w skutkach innowacje technologiczne. Miał dwa lata, kiedy Alexander Graham Bell dokonał pierwszego połączenia telefonicznego i zaledwie jedenaście, kiedy George Eastman wynalazł aparat fotograficzny dając początek firmie Kodak. Zanim Pancho zajął centralne miejsce jako kluczowy gracz w rewolucji meksykańskiej, siła komunikacji za pomocą dźwięku i obrazu - „uwieczniona tu i teraz” - stała się nieunikniona, nie do powstrzymania. Jednak bez tych dwóch działań zgodnych z trzecim wynalazkiem, który już nabrał rozpędu, prawdopodobnie nigdy nie byłoby Willi Pancho. Samuel Colt już nie żył od szesnastu lat, kiedy w 1878 roku urodził się Pancho. Jego wynalazek - pistolet z obrotowym magazynkiem w kształcie bębna, już wtedy przekształcił amerykański zachód i zaczął kształtować resztę świata…

Każda rewolucja opiera się na wartościach, dlatego innym powodem, dla którego historia Pancho Villi znalazła się w kręgu zainteresowania The Unnamed Society polega na tym, że każda rewolucja opiera się na wiedzy i jej wyłączności dla jakiejś małej grupy ludzi. Niezbędna jest tajemnica, zaufanie i współudział grupy. Im wyższa stawka związana z informacjami, im większe ryzyko, tym trudniej jest stać się częścią wewnętrznego koła.

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

Pancho Villa i sposób, w jaki rozwijała się jego legenda został opisany przez pisarza i dziennikarza Johna Reed, w reducie rewolucjonisty w „El Passo” . Walka i śmierć za rewolucję oznaczały przejście do historii, ale walka i śmierć Pancho Villi miała trwać wiecznie jako „verdadero hombre”, prawdziwy człowiek. To poczucie przynależności do czegoś większego niż siebie samego, dzielenia się oczywistym, ale tajemniczym, zrozumienie i osiągnięcie pozornie niemożliwego jest rdzeniem The Unnamed Society. Tak jak w wypadku Pancho Villi.

Ale dlaczego rewolwer? A dlaczego zegar?

Samuel Colt zrewolucjonizował wpływ czasu podczas używania broni palnej: rewolwer jego konstrukcji niejako dał moc, aby zatrzymać czas eliminując proces ręcznego przeładowywania – i potencjalnie śmiertelna luka, która się z tym wiązała została zminimalizowana. Oczywiście śmiercionośność broni, która niemal natychmiast może oddać kolejny, i kolejny strzał niesamowicie wzrosła. Czystość celu nieodłącznie związana z rewolwerem sprawia, że jest on atrakcyjną platformą do informowania o czasie i trafnie symbolizuje cenność każdej chwili - szybkość, z jaką można ją ukraść oraz złożoność tego, co ostatecznie jest prostą propozycją.

Rewolwer w zamyśle ludzi z The Unnamed Society przypomina nam, bez wątpienia bardziej niż zwykła tarcza zegarowa, o bezcennej wartości czasu, akcentując proste motto „carpe diem”.

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

Prawie dwa wieki po wynalazku Colta, The Unnamed Society zebrało mistrzów „sztuki czasu”, aby stworzyli dzieło dla miłośników mikromechaniki i wspomnianych wcześniej wizjonerskich kolekcjonerów.

Producent zegarków L’Épée został założony w 1839 roku we Francji, w roku, w którym urodził się John Davidson Rockefeller Sr., a Louis Daguerre zrobił pierwsze zdjęcie Księżyca. Dziś firma ta ma siedzibę w Délémont, w kantonie Jura, kolebce szwajcarskiej tradycji zegarmistrzowskiej. Kiedy The Unnamed Society zwrócili się do Arnauda Nicolasa z L’Épée, było jasne, że był to więcej niż właściwy partner do tworzenia „niemożliwego, nigdy wcześniej nie wyobrażonego”, a więc do realizowania tym samym motta grupy. Pokrewny duch obu organizacji.

„Od samego początku wiedzieliśmy, że pracujemy nad czymś naprawdę wyjątkowym”. Tłumaczenie wizji zespołu o unikalnym mechanizmie zegarowym było wyzwaniem i wszyscy z L’Epée są bardzo dumni z wyniku. Praca pod każdym kątem - historycznym, mechanicznym i estetycznym, rzadko była tak satysfakcjonująca jak przy tym projekcie – powiedział Arnaud Nicolas, CEO L’Épée.

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

„Gdy pierwszy raz odkryłem drewno, było to w warsztacie stolarskim. Miałem 14 lat. Nigdy nie będę mógł zapomnieć o różnych zapachach, ponieważ różne rodzaje drewna były obrabiane za pomocą tokarki, co sprawiało wrażenie jakby materiał ożył, przesuwając palcami po jego teksturowanej powierzchni. To był początek mojej pasji do tworzenia czegoś własnymi rękami ”, wspomina Cédric Vichard, mistrz stolarki, który już od dawna słynie z zakresu stolarki na zamówienie. Vichard słynie właśnie z tworzenia rękojeści do pistoletów czy karabinów wykonanych z drzewa oliwnego, gruszy i palmy czy palisandru. Ta wrażliwość na materiał, z którego wykonane są uchwyty rewolwerowe, przyciągnęła The Unnamed Society do Cédrica Vicharda.

Nawiązano także współpracę z Mike Dorrisem, który produkuje niestandardowe uchwyty pistoletowe wykonane w całości z różnych, ciekawych, egzotycznych materiałów dla wymagających klientów. Mike specjalizuje się w wykorzystaniu poroża łosia i rogu owczym, ale i kości żyrafy. Podczas, gdy dwa pierwsze surowce pozostają prawdziwą klasyką, kości żyrafy stają się wysokiej jakości naturalnym substytutem kości słoniowej, który nie jest „sztuczną kością słoniową” ani kompozytem, ale naturalnym materiałem.

Niezwykle gęsty, w kolorze od jednolitej bieli do kremowo żółtego sprawia, że jest to bardzo mocny, trwały materiał na rękojeści do pistoletów i rewolwerów. Ponadto kość żyrafy może być wystarczająco duża, aby produkować większość rodzajów chwytów jakie są używane, więc indywidualne możliwości doboru są nieograniczone.

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

Wraz ze swoim pierwszym dziełem The Unnamed Society przedstawia najrzadsze „konstelacje” zestawień na świecie w połączeniu mechanizmu zegarowego i rewolweru z niebywałym wykończeniem i artystyczną rękojeścią. Po tym przydługim i górnolotnym momentami wstępie, który powstał w oparciu o materiały firmowe prezentujemy ten niezwykły przedmiot - zegar.

W miejscu, gdzie rewolwer ma obrotowy, bębenkowy magazynek znajdują się przekładnie mechanizmu zegarowego. Charakterystyczna kopulasta obudowa kryjąca w wynalazku Samuela Colta mechanizmy kurka i spustu, została wykorzystana do realizacji wskazań czasu.

Składa się ona w zegarze z pierścienia z nadrukowaną skalą godzinną i kopulastej pokrywki ze skalą minutową, tworząc razem połowę kuli. Mechanizm L’Épée napędza obracający się pierścień i kopułkę, a w miejscu dokręconej płytki z grotem na krawędzi pierścienia przy granicy z mechanizmem, tam gdzie rewolwer ma szczerbinkę, odczytujemy aktualny czas.

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

Za tym elementem pracuje pięknie wyeksponowany układ balansowy i wychwytowy mechanizmu. Mechanizm składa się ze 142 części i oferuje 8 dni rezerwy chodu. Pracuje z częstotliwością wynoszącą 18 000 wahnięć na godzinę i łożyskowany jest na 17 kamieniach. Za mechanizmem, jak w prawdziwym rewolwerze, umieszczona jest długa lufa z muszką. W tym wypadku pięknie polerowana, by godnie mogła służyć za ozdobę najwyższej jakości.

Rewolwer optycznie składa się jakby z trzech sektorów. To właśnie lufa, bęben i obudowa mechanizmów z rękojeścią z okładkami po obu stronach, które mogą być wykonane zgodnie z opisem wyżej z drewna, poroża czy kości zależnie od upodobań. Można je zdobić w przeróżne sposoby, bądź wysadzać drogocennymi kamieniami.

Mówiąc krótko – można wszystko.

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

Od spodu rękojeści całość mocowana jest do również precyzyjne wykończonego i dookólnie szczotkowanego aluminiowego dysku, który jest podstawą zegara. Dysk jest niejako prezenterem przedmiotu, który na pierwszy rzut oka jawi się jako piękny rewolwer, a okazuje się zaskakująco zaprojektowanym zegarem.

Ustawienie poziome z mocowaniem przy rękojeści prezentuje jako rewolwer.

Kiedy zamocujemy wszystko lufą do dołu zdecydowanie łatwiej będzie można odczytywać czas. I na pierwszy plan wysunie się funkcja zegara. Każdy zegar rewolwerowy Bang jest wykonany z mosiądzu niklowanego i palladowanego. Szkielet  może być grawerowany lub wykonany w połysku, satynie uzyskanej za pomocą piaskowania lub szczotkowania.

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt – wystrzałowy „Czasorewolwer”

The Unnamed Society & L'Épée 1839 Colt oferowany jest w pierwszej limitowanej serii w liczbie 50 sztuki i w cenie 31 000 dolarów, czyli około 124 000 złotych.

Cena może wydawać się wygórowana, choć o to można się spierać. Ale to przecież nie prezent dla każdego. To najwyższy poziom kunsztu i sztuki, niestety dla nielicznych.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Mechanizm Spring Drive marki Seiko ...
Mechanizm Spring Drive marki Seiko ...
28.11.2019
Patek Philippe Grandmaster Chime - ...
Patek Philippe Grandmaster Chime - ...
06.12.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco