Rynek zegarkowy jest bardzo duży. Zarówno pod względem liczby oferowanych zegarków w zakresie różnych marek i modeli, jak również obfituje w oferty o szerokim spektrum cenowym - od bardzo tanich po „kosmicznie” drogie, skomplikowane zegarki mechaniczne. Dziś zaprezentujemy jeden z tych, które zaliczyć można właśnie do „kosmicznych” i to nie tylko ze względu na jego cenę, ale także ze względu na wrażenia jakie serwuje dzięki zastosowanym komplikacjom konstrukcji oraz wykończeniu na najwyższym poziomie zegarmistrzowskiego i artystycznego kunsztu.
Mowa będzie o nowym zegarku marki Jaeger-LeCoultre.
Historia manufaktury Jaeger-LeCoultre sięga 1833 roku. Firmę założyli dwaj bracia Le-Coultre. Współpraca z Edmondem Jeagerem rozpoczęła się dopiero w 1903 roku. Wyniosła ona ofertę firmy do poziomu oferowanego przez marki luksusowe. W 1937 roku współpracę przypieczętowano zmianą nazwy firmy na funkcjonującą do dziś: Jeager-LeCoultre.
Firma na przestrzeni lat oferowała wiele modeli zegarków z których niektóre uzyskały status kultowych, nie sposób ująć je wszystkie w krótkim wstępie. Warto wspomnieć jednak o stołowym zegarze o nazwie Atmosie, ikonicznym zegarku naręcznym o nazwie Reverso, oraz o modelach Ultra Thin czy Master Control.
Firma nie stroni także od stosowania w swoich zegarkach największych i najbardziej podziwianych komplikacji konstrukcji mechanizmów. Tutaj sztandarowym przykładem jest Gyrotourbillon. Sferyczny, kulisty tourbillon robi spektakularne wrażenie. Oglądanie aż dwóch obracających się klatek, zewnętrznej i wewnętrznej, które robią to z różnymi prędkościami i w przeciwnych kierunkach mając w sobie niejako zamknięte zegarkowe serce, czyli oscylujące koło balansowe, to uczta dla miłośnika zegarmistrzostwa jak mało która.
W niniejszym artykule postaram się choć ogólnie zaprezentować najnowszy zegarek z tą właśnie fascynującą, wielką komplikacją. Model Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite łączy techniczne możliwości swojego charakterystycznego wieloosiowego tourbillonu z artystycznym kunsztem zegarmistrzowskim.
W 2013 roku marka Jaeger-LeCoultre po raz pierwszy wprowadził Gyrotourbillon 3 Master Grande Tradition, co stało się z okazji 180. rocznicy manufaktury, łącząc w tym zegarku interpretację Gyrotourbillonu trzeciej generacji z intrygującym i bardzo nietypowym stoperem z cyfrowym wskazaniem. Był to kolejny popis wyrafinowania technicznego.
W najnowszy modelu wyniesiony na wyżyny kunszt artystyczny, dodatkowo uzupełniając cały projekt o wspomniane wyrafinowanie techniczne. Nowa wersja Gyrotourbillon 3 wykorzystuje wyjątkowe umiejętności rzemieślników działu Rare Handcrafts™, by ten wyjątkowy zegarek wprowadzić na jeszcze wyższy poziom zaawansowania technicznego.
Tarcza niesamowitego zegarka składa się jakby z czterech sektorów.
Jednym z nich, i jednocześnie najbardziej fascynującym, jest wycięcie w którym stale odbywa się i jest widoczny dla użytkownika spektakl odgrywany przez wieloosiowy tourbillon. Podkreśla go złota oprawa wycięcia, obracające się w przeciwnych kierunkach klatki i wyrazisto niebieskie oscylujące koło balansowe. W tym układzie nie zastosowano mostka, co daje w efekcie wrażenie jakby układ lewitował bez punktów mocowań.
Po stronie lewej widzimy sporą tarczę wskazań stopera. Wykonano ją z awenturynu, a pierścień nałożony na nią, ze skalą sekundową jest ceramiczny. Po prawej stronie tarczy sekundowej umieszczono wskazanie cyfrowe upływających minut stopera. To innowacyjny i bardzo wygodny w odczycie sposób wskazań. Krawędzie są wykończone złocistymi okręgami.
Największa tarcza, umieszczona najwyżej i najbliżej środka choć nadal decentralnie, to tarcza wskazań czasu. Jej główna część wykonana została z meteorytu.
Znaleziony w Namibii meteoryt Gibeon wybrany do tego zegarka jest zaliczany do grupy oktaedrytów, meteorytów żelaznych w tym wypadku zawierających nikiel. Stop tych metali w meteorycie Gibeon występuje w postaci tenitu i kamacytu. Tworzą one struktury krystaliczne, które widzimy na tarczy wykonanej w tego surowca jako nieregularne i niepowtarzalne zarazem wzory geometryczne i przecinające się linie.
Na tarczę wykonaną z meteorytu nałożono pierścień z awenturynu ze skalą minutową w stylu torowiska na zewnątrz i nakładanymi złotymi indeksami godzinowymi w postaci wąskich „pałeczek” o trójkątnym przekroju. Dwupłaszczyznowe, złote wskazówki w stylu dauphine dopełniają całości wizerunku. Ostatnim sektorem i trzecią tarczą jest najmniejsze wskazanie umieszczone na godzinie 3 i zarazem położone jako tarcza najniżej. To wskazanie dzień/noc, które składa się z 24-godzinnej płytki z dwoma złotymi półkolami.
Biała sekcja dzienna jest ozdobiona ręcznym giloszowaniem o promieniście rozchodzącym się wzorze. Słońce jest polerowanym różowozłotym elementem, podczas gdy noc jest reprezentowana przez polerowane różowe złote wizerunki gwiazd i księżyca na niebieskim tle, także z promienistym ręcznym giloszowaniem.
Pod tą tarczą widać mostek, którego powierzchnię wypełnia wkładka z meteorytu wstawiona w niejako zagłębienie otoczone krawędzią tworząca ramkę.
Jak się pewnie domyślacie, od strony dekla jest równie ciekawie.
Dzięki obfitemu przeszkleniu w przykręcanym czterema śrubkami deklu także częściowo widać pracujący Gyrotourbillon. Zamiast spodziewanych klasycznych zdobień zegarmistrzowskich z tyłu postawiono także na wyjątkowość meteorytu. Tak jak na wspomnianym przy okazji opisu przedniego mostka tak i tu wolne przestrzenie są wyłożone elementami z meteorytu o frapującym wzorze. Złociste elementy mechanizmu, niebieskie śrubki, rubinowe kamienie łożyskujące uzupełniają ten widok.
Opisane funkcje oraz nietuzinkowy wygląd modelu Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite umożliwia wykorzystanie ręcznie nakręcanego mechanizmu JLC 176 ze zintegrowanym stoperem, wskazaniem dzień i noc oraz hipnotyzującym Gyrotourbillonem.
Rezerwa chodu tego mechanizmu to 45 godzin. Wykorzystano aż 88 kamieni łożyskujących.
To bogactwo wskazań oraz mechanizm umieszczono w kopercie o średnicy 43,5 mm i grubości 15,8 mm wykonanej z różowego, 18 karatowego złota, która biorąco pod uwagę wieloosiowy tourbillon wydaje się być bardzo wyważona pod względem grubości.
Okrągły kształt koperty z łagodnie wyprowadzonymi i zwężającymi się uszami to kwintesencja ponadczasowej klasyki.
Model Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite (Q5032441) wyceniony został ma kwotę około 2 500 000 złotych.
Trzeba się jednak śpieszyć z zakupem, bo przygotowano tylko… 8 egzemplarzy.
Adrian Szewczyk
12:02 14.11.2019Zegarki
Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite

Zegarki Vintage: AQUASTAR Heuer Regate – pora rozpocząć regaty!
Przed pojawieniem się zegarków kwarcowych na początku lat 70 XX wieku, we wszystkich dziedzinach życia, w których kluczową rolę odgrywał pomiar czasu, wykorzystywane były ...

Alpina - kilka słów o marce
Marka Alpina jest siostrzaną dla dobrze znanej na rynku firmy Frederique Constant. Posiadając tych samych właścicieli – Alettę i Petera Stas, Alpina korzysta z wszelkich ...

Niesamowite, unikalne zegary mechaniczne autorstwa Krzysztofa Płonki!
Bardzo wielu z nas ma pasje. Różne. Dla nas pasją, jedną z najważniejszych, a dla wielu najważniejszą, są zegarki i zegary, zegarmistrzostwo. Szczęściem trudnym do osiągn ...

G-SHOCK DW-5000R. Powrót legendy i ponad 40 lat wyjątkowej historii
Wszystko zaczęło się tak: pewnego razu, młody Kikuo Ibe szedł ulicą i spadł mu zegarek, podobno po „kolizji” z innym piechurem. Klasyczny, standardowy zegarek, który w wy ...

Isotope Watches. Brytyjska marka i jej wyjątkowe zegarki (AuroChronos 2025)
AuroChronos 2025, jak wszyscy już zapewne wiecie, zbliża się wielkimi krokami, a zegar odliczający pozostałe do wydarzenia dni coraz bardziej przyśpiesza. Kolejna marka g ...

2012 - Stoper zegarka wskazujący pomiar z dokładnością do 5/10 000
2012 rok – firma TAG Heuer zaprezentowała w Genewie koncepcyjne rozwiązanie MIKROGIRDER. Mechaniczny zegarek ze stoperem odmierzającym krótkie odcinki czasu i wskazującym ...

Eberhard & Co. Chronographe 1887 Édition Limitée i Automatique. Podróż w czasie
Retro-ofensywa trwa w najlepsze, czy nam się to podoba, czy nie. Dobrym przykładem jest najnowsza premiera włoskiej marki Eberhard & Co. podczas Watches & Wonders. Firma ...

Dlaczego w wielu zegarkach indeks IV prezentowany jest jako IIII?
Spójrzcie na zdjęcia poniżej. Co jest – mówiąc kolokwialnie - „nie tak” z tym zegarkiem? Zgadza się. Chodzi o sposób pisania rzymskiej czwórki. Rzeczywiście większość fir ...

Urwerk UR-101 T-Rex. Awangardowy zegarek „opakowany” w pancerz z brązu
Urwerk, czyli szwajcarska manufaktura znana ze swojego śmiałego stylu projektowania zegarków, stale eksperymentuje z nowymi możliwościami prezentowania czasu. Marka w naj ...

TimesMaster Quantum X . Rewolucyjny zegarek z funkcją przewidywania przyszłości
Warszawa, 31 marca 2025 roku – W sali konferencyjnej na szczycie warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, pod roziskrzonym wiosennym niebem, firma TimesMaster, niekwestionow ...

MD Watches. Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii (AuroChronos 2025)
Irlandia to kraj, który kojarzy mi się z Guinessem, Świętym Patrykiem, The O'Reillys and the Paddyhats, Tullamore Dew i koniczyną. Ta zielona wyspa, na której żyje około ...

Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka fra ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00