• Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Błonie

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite


Powrót do kategorii

Rynek zegarkowy jest bardzo duży. Zarówno pod względem liczby oferowanych zegarków w zakresie różnych marek i modeli, jak również obfituje w oferty o szerokim spektrum cenowym - od bardzo tanich po „kosmicznie” drogie, skomplikowane zegarki mechaniczne. Dziś zaprezentujemy jeden z tych, które zaliczyć można właśnie do „kosmicznych” i to nie tylko ze względu na jego cenę, ale także ze względu na wrażenia jakie serwuje dzięki zastosowanym komplikacjom konstrukcji oraz wykończeniu na najwyższym poziomie zegarmistrzowskiego i artystycznego kunsztu.

Mowa będzie o nowym zegarku marki Jaeger-LeCoultre.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite

Historia manufaktury Jaeger-LeCoultre sięga 1833 roku. Firmę założyli dwaj bracia Le-Coultre. Współpraca z Edmondem Jeagerem rozpoczęła się dopiero w 1903 roku. Wyniosła ona ofertę firmy do poziomu oferowanego przez marki luksusowe. W 1937 roku współpracę przypieczętowano zmianą nazwy firmy na funkcjonującą do dziś: Jeager-LeCoultre.

Firma na przestrzeni lat oferowała wiele modeli zegarków z których niektóre uzyskały status kultowych, nie sposób ująć je wszystkie w krótkim wstępie. Warto wspomnieć jednak o stołowym zegarze o nazwie Atmosie, ikonicznym zegarku naręcznym o nazwie Reverso, oraz o modelach Ultra Thin czy Master Control.

Firma nie stroni także od stosowania w swoich zegarkach największych i najbardziej podziwianych komplikacji konstrukcji mechanizmów. Tutaj sztandarowym przykładem jest Gyrotourbillon. Sferyczny, kulisty tourbillon robi spektakularne wrażenie. Oglądanie aż dwóch obracających się klatek, zewnętrznej i wewnętrznej, które robią to z różnymi prędkościami i w przeciwnych kierunkach mając w sobie niejako zamknięte zegarkowe serce, czyli oscylujące koło balansowe, to uczta dla miłośnika zegarmistrzostwa jak mało która.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite

W niniejszym artykule postaram się choć ogólnie zaprezentować najnowszy zegarek z tą właśnie fascynującą, wielką komplikacją. Model Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite łączy techniczne możliwości swojego charakterystycznego wieloosiowego tourbillonu z artystycznym kunsztem zegarmistrzowskim.

W 2013 roku marka Jaeger-LeCoultre po raz pierwszy wprowadził Gyrotourbillon 3 Master Grande Tradition, co stało się z okazji 180. rocznicy manufaktury, łącząc w tym zegarku interpretację Gyrotourbillonu trzeciej generacji z intrygującym i bardzo nietypowym stoperem z cyfrowym wskazaniem. Był to kolejny popis wyrafinowania technicznego.

W najnowszy modelu wyniesiony na wyżyny kunszt artystyczny, dodatkowo uzupełniając cały projekt o wspomniane wyrafinowanie techniczne. Nowa wersja Gyrotourbillon 3 wykorzystuje wyjątkowe umiejętności rzemieślników działu Rare Handcrafts™, by ten wyjątkowy zegarek wprowadzić na jeszcze wyższy poziom zaawansowania technicznego.

Tarcza niesamowitego zegarka składa się jakby z czterech sektorów.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite

Jednym z nich, i jednocześnie najbardziej fascynującym, jest wycięcie w którym stale odbywa się i jest widoczny dla użytkownika spektakl odgrywany przez wieloosiowy tourbillon. Podkreśla go złota oprawa wycięcia, obracające się w przeciwnych kierunkach klatki i wyrazisto niebieskie oscylujące koło balansowe. W tym układzie nie zastosowano mostka, co daje w efekcie wrażenie jakby układ lewitował bez punktów mocowań.

Po stronie lewej widzimy sporą tarczę wskazań stopera. Wykonano ją z awenturynu, a pierścień nałożony na nią, ze skalą sekundową jest ceramiczny. Po prawej stronie tarczy sekundowej umieszczono wskazanie cyfrowe upływających minut stopera. To innowacyjny i bardzo wygodny w odczycie sposób wskazań. Krawędzie są wykończone złocistymi okręgami.

Największa tarcza, umieszczona najwyżej i najbliżej środka choć nadal decentralnie, to tarcza wskazań czasu. Jej główna część wykonana została z meteorytu.

Znaleziony w Namibii meteoryt Gibeon wybrany do tego zegarka jest zaliczany do grupy oktaedrytów, meteorytów żelaznych w tym wypadku zawierających nikiel. Stop tych metali w meteorycie Gibeon występuje w postaci tenitu i kamacytu. Tworzą one struktury krystaliczne, które widzimy na tarczy wykonanej w tego surowca jako nieregularne i niepowtarzalne zarazem wzory geometryczne i przecinające się linie.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite

Na tarczę wykonaną z meteorytu nałożono pierścień z awenturynu ze skalą minutową w stylu torowiska na zewnątrz i nakładanymi złotymi indeksami godzinowymi w postaci wąskich „pałeczek” o trójkątnym przekroju. Dwupłaszczyznowe, złote wskazówki w stylu dauphine dopełniają całości wizerunku. Ostatnim sektorem i trzecią tarczą jest najmniejsze wskazanie umieszczone na godzinie 3 i zarazem położone jako tarcza najniżej. To wskazanie dzień/noc, które składa się z 24-godzinnej płytki z dwoma złotymi półkolami.

Biała sekcja dzienna jest ozdobiona ręcznym giloszowaniem o promieniście rozchodzącym się wzorze. Słońce jest polerowanym różowozłotym elementem, podczas gdy noc jest reprezentowana przez polerowane różowe złote wizerunki gwiazd i księżyca na niebieskim tle, także z promienistym ręcznym giloszowaniem.

Pod tą tarczą widać mostek, którego powierzchnię wypełnia wkładka z meteorytu wstawiona w niejako zagłębienie otoczone krawędzią tworząca ramkę.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite

Jak się pewnie domyślacie, od strony dekla jest równie ciekawie.

Dzięki obfitemu przeszkleniu w przykręcanym czterema śrubkami deklu także częściowo widać pracujący Gyrotourbillon. Zamiast spodziewanych klasycznych zdobień zegarmistrzowskich z tyłu postawiono także na wyjątkowość meteorytu. Tak jak na wspomnianym przy okazji opisu przedniego mostka tak i tu wolne przestrzenie są wyłożone elementami z meteorytu o frapującym wzorze. Złociste elementy mechanizmu, niebieskie śrubki, rubinowe kamienie łożyskujące uzupełniają ten widok.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite

Opisane funkcje oraz nietuzinkowy wygląd modelu Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite umożliwia wykorzystanie ręcznie nakręcanego mechanizmu JLC 176 ze zintegrowanym stoperem, wskazaniem dzień i noc oraz hipnotyzującym Gyrotourbillonem.

Rezerwa chodu tego mechanizmu to 45 godzin. Wykorzystano aż 88 kamieni łożyskujących.

To bogactwo wskazań oraz mechanizm umieszczono w kopercie o średnicy 43,5 mm i grubości 15,8 mm wykonanej z różowego, 18 karatowego złota, która biorąco pod uwagę wieloosiowy tourbillon wydaje się być bardzo wyważona pod względem grubości.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite

Okrągły kształt koperty z łagodnie wyprowadzonymi i zwężającymi się uszami to kwintesencja ponadczasowej klasyki.

Model Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition GyroTourbillon 3 Meteorite (Q5032441) wyceniony został ma kwotę około 2 500 000 złotych.

Trzeba się jednak śpieszyć z zakupem, bo przygotowano tylko… 8 egzemplarzy.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 16

MAGAZYN ZIP NR 16 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Louis Erard x Alain Silberstein - E...
Louis Erard x Alain Silberstein - E...
11.11.2019
Prezentujemy: ROAMER Searock Classi...
Prezentujemy: ROAMER Searock Classi...
15.11.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco