• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Armin Strom

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator


Powrót do kategorii

W świecie biznesu współpraca firm z różnych branż nie jest zjawiskiem nowym, podobnie jak w świecie zegarków. Zdecydowana większość tego typu łączenia sił to współpraca ze znanymi  markami, zwłaszcza odzieżowymi, szczególnie popularnymi w marce G-SHOCK. Nieco rzadziej pojawiają się marki znane z pop-kultury, jak ostatnio zaprezentowane owoce współpracy na linii Marvel x Citizen. Jednak to współpraca ze znanymi designerami daje często najbardziej spektakularne efekty, jeszcze bardziej łącząc świat sztuki i zegarmistrzostwo, które samo w sobie zawiera ślady artyzmu.

Takim przykładem może być  nowość szwajcarskiej marki Louis Erard - zegarek dostępny w dwóch wersjach, każda limitowana do 178 egzemplarzy. Jest to model dodatkowo ciekawy, bowiem stanowi nowoczesną interpretację niemal „wymarłego gatunku” zegarków typu regulator w wykonaniu Alaina Silbersteina.
 


Regulatorami współcześnie nazywamy zegarki, w których wskazania godziny, minut oraz często także sekund nie są współosiowe. Każda z oddzielonych wskazówek zyskuje indywidualną przestrzeń na tarczy, co rodzi nowe możliwości designerskie.

Geneza regulatorów to konieczność poprawienia jakości i stabilności chodu w zegarkach o aspiracjach chronometrycznych.

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator

Sam Alain Silberstein to postać, która może być już znana wytrawnym miłośnikom zegarków.

Urodzony w 1950 roku, rozpoczął swoją ścieżkę zawodową jako architekt wnętrz i projektant, także własnych zegarków pod własną marką założoną pod koniec lat 80. XX wieku w Besançon, stolicy francuskiego zegarmistrzostwa. W jego pracach szczególnie widoczne są nurty narodzonego w przedwojennych Niemczech Bauhausu oraz artystów takich jak Gropius, Moholy-Nagy, Kandinsky, Klee, Albers czy Mies van der Rohe. Każdego roku działalności własnej marki projektował i produkował blisko tysiąca wyjątkowych czasomierzy, wyłącznie w limitowanych seriach. Po wygaszeniu własnej produkcji w 2012 roku, rozpoczął współpracę z innymi producentami, takimi jak MB&F i Romain Jerome.

Najświeższy jego projekt został stworzony wraz ze wspomnianą marką Louis Erard, firmą założoną w 1929 roku w samym sercu Jury, która - choć należy do segmentu entry-luxury - wyraźnie mierzy wysoko i czerpie inspiracje z samego szczytu branży.

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator

Model Excellence Regulator to zegarek o bardzo odważnej stylistyce, w którym przełamano wiele tradycyjnych, niepisanych zasad.

Dla samego twórcy stworzenie modelu z prezentacją wskazań w formie regulator było zupełnie nowym doświadczeniem, gdyż nigdy wcześniej nie projektował zegarka tego typu. Umożliwiło to skupienie się na wskazaniu minutowym, co dotąd nie było mu znane, gdyż jak twierdzi, podczas tworzenia zegarka jego inspiracją był mechanizm. Tło tarczy jest zależnie od wersji barwy czarnej lub srebrnej, z wyraźnie oddzieloną subtarczą godzin w wersji czarnej.

Elementy najbardziej przykuwające uwagę, które są jednocześnie pewnego rodzaju sygnaturą artysty, to bardzo kontrastowe wskazówki oraz indeksy o zdecydowanie niekonwencjonalnej formie i proporcjach. Szczególną uwagę kierujemy automatycznie na sekundnik o wężowej formie, trójkątną wskazówkę godzin i prowokacyjnie dużą wskazówkę minutową z rekordowo długą przeciwwagą. Nietrudno odnaleźć w wyglądzie tarcz analogie do dziecięcych zabawek - ja sam widzę w nich coś przypominającego mi tort na urodziny pięciolatka.

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator

Koperta o średnicy 40 mm to element najbardziej tradycyjny w całym projekcie, szczególnie w wersji w której jest ona wykonana ze stali nierdzewnej. Boczne płaszczyzny prostopadle wypuszczonych z koperty uszu mają w sobie cechy przywodzące na myśl stare, tradycyjnie zdobione meble. Technologie wykorzystane do produkcji są jednak całkiem współczesne, podobnie jak możliwości modelu Louis Erard x Alain Silberstein Excellence Regulator.

Zegarek oferuje klasę wodoszczelności do 50 metrów, czyli wartości typowej, a może nawet ponadprzeciętnej w tym segmencie, na kopercie zastosowano czarną powłokę PVD o wysokiej trwałości, a przykrywające tarczę szkło szafirowe pokryto z dwóch stron powłoką niwelującą refleksy światła.

Mechanizm widoczny przez zakręcany, przeszkolony dekiel to ETA Peseux 7001 w wersji Top, modyfikowana specjalnie dla marki Louis Erard. Oprócz innego układu wskazań dołożono dodatkową, użyteczną na co dzień komplikację w postaci wskaźnika 42 godzinnej rezerwy chodu. Ręcznie nakręcany werk został ozdobiony pasami Côtes de Genève, których efektowność podkreślają barwione termicznie śrubki.

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator

Dekiel zawiera informacje o limitacji, a takżeo samej współpracy zegarkowej marki ze znanym projektantem w formie napisu - Albert Silberstein x Louis Erard 1 of 178.

O dopracowaniu całego zegarkowego projektu świadczą również paski wykonane z naturalnej skóry  z efektownymi, potrójnym przeszyciem w kolorach korespondujących z daną wersją tarczy zegarka.

Zegarek Louis Erard x Alain Silberstein Excellence Regulator wydaje się być ciekawą propozycją w swoim segmencie, odważnie zaprojektowaną, orzeźwiająco kolorową, z poziomem dopracowania i konsekwencją wykonania znaną jedynie wśród najlepszych marek zegarkowych na świecie.

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator

Louis Erard x Alain Silberstein - Excellence Regulator

Cena modelu Louis Erard x Alain Silberstein Excellence Regulator w wersji z tarczą w kolorze białym to 2800 CHF, czyli około 12 000 złotych, natomiast wersję czarną wyceniono na 2900 CHF, około 12 500 złotych.

Wydaje się być to niezłą propozycją dla fanów nieprodukowanych już zegarków własnych Silbersteina, bardzo podobnych pod względem designu, lecz znacznie mniej przystępnych cenowo.

Wiktor Kalinowski

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Alpina 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

ALPINA Alpiner TOPR Limited Edition
ALPINA Alpiner TOPR Limited Edition
08.11.2019
Prezentujemy: ROAMER Searock Classi...
Prezentujemy: ROAMER Searock Classi...
15.11.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco