W 2019 roku w ofercie marki Atlantic ukazało się wiele nowych, ciekawych modeli zegarków. Jednym z najbardziej odważnych stylistycznie jest Seaflight Skeleton Limited Edition, w którym projektanci szwajcarskiej marki zdecydowali się na zabieg nazywany szkieletowaniem mechanizmu. Polega on na rezygnacji z tradycyjnej tarczy lub pozostawienia jej w wersji szczątkowej, oraz usunięciu wszelkich możliwych naddatków materiału z elementów konstrukcyjnych i ruchomych mechanizmu.
Szkieletowaniu podlegają płyta główna, mostki i półmostki, a także bęben, dźwignie i te z kół, które w tradycyjnych rozwiązaniach zwykle są pełne. Usunięcie naddatku materiału nie może wpływać negatywnie na właściwą pracę mechanizmu. Rozwiązanie takie sprawia, że obserwowanie pracy zegarka staje się jeszcze ciekawsze i umożliwia zajrzenie w głąb mechanizmu, do miejsc, które normalnie są niewidoczne.
Delektowanie się widokiem oscylacyjnego ruchu balansu, skokowego elementów wychwytu i powolnego wszystkich elementów przekładni chodu, a nawet ruchu zwiniętej w bębnie sprężyny napędowej nie byłoby możliwe bez usunięcia nadmiaru materiału z elementów mechanizmu i tarczy zegarka.
W nowym modelu Seaflight Skeleton z tarczy pozostawiono tylko znikomą część powierzchni obejmującą cztery powiązane ze sobą pierścienie. Pozwalają ona na utrzymanie w poprawnej pozycji kół przekładni wskazań, oraz zachowanie podziałki minutowej, głównych znaczników godzin i podziałki małego sekundnika. Dodatkowo, szczątkowa wersja tarczy Atlantic Seaflight Skeleton zawiera logotyp producenta i dwa małe elementy zlokalizowane przy zewnętrznym pierścieniu, umożliwiające tradycyjne połączenie „tarczy” z mechanizmem.
Dzięki usunięciu pozostałej jej części odsłonięto mechanizm od frontu.
Taki zabieg pozwala „cieszyć oczy” każdego z zegarkomaniaków.
Mogłoby się wydawać, że odczyt wskazania czasu, czy nawet samo odnalezienie wskazówek w takich „warunkach” będzie mocno utrudnione. Projektanci nowego Atlantic’a stanęli jednak na wysokości zadania, tworząc przejrzysty, czytelny i zarazem ciekawy zespół wskazań. Na osi centralnej umieszczono dwie masywne, stalowe wskazówki - godzinową i minutową. Mają one bardzo prosty, strzelisty kształt i są... szkieletowane, przez co doskonale zgrywają się ze stylistyką zegarka.
W celu ułatwienia odczytu wskazań ich części końcowe zostały pokryte białą substancją świecącą w ciemności. Sekundnik umieszczono na osobnej osi zlokalizowanej na godzinie 6. Jest on także szkieletowany, a kształtem podobny do dwóch pozostałych wskazówek. Pewnie ze względu na niewielkie rozmiary, został on w całości wypełniony taką samą substancją luminescencyjną.
Tarczę zegarka Atlantic Seaflight Skeleton tworzą tak cztery połączone ze sobą pierścienie. Dwa główne, usytuowane centralnie, umieszczono tak, aby nachodziły na nie końce wskazówek. Taki zabieg znacząco ułatwia odczyt wskazań i jednocześnie tworzy wrażenie ładu i symetrii. Na pierścieniu zlokalizowanym wewnątrz umieszczono logo producenta wraz z rokiem założenia firmy, natomiast na zewnętrznym naniesiono prostą, delikatną podziałkę minutową. U dołu zewnętrznego pierścienia naniesiono oznaczenie kraju pochodzenia produktu. Oba elementy zostały zespolone ze sobą poprzez trzy proste indeksy arabskie, oraz trzeci ze wskazanych pierścieni. Ten trzeci, mniejszy pierścień otacza sekundnik zegarka. Umieszczono na nim informację dotyczącą limitacji modelu, wskazano liczbę kamieni i sposób łożyskowania balansu w mechanizmie - Incabloc. Czwarty pierścień otacza oś centralną mechanizmu i jest połączony z pierścieniem sekundnika prostym, pionowym ramieniem.
Koperta opisywanego modelu ma średnicę 44 milimetry i została wykonana ze stali szlachetnej. Ma ona bardzo klasyczny kształt z prostymi uszami i nieco grubszą w stosunku do tradycyjnych rozwiązań lunetą.
Proporcje zostały bardzo dobrze wyważone, dzięki czemu konstrukcja nie odwraca uwagi od tego co najważniejsze w tym modelu – odsłoniętego mechanizmu. Z prawej strony koperty umieszczono prostą, masywną koronkę z frezowanym obrzeżem zapewniającym pewny chwyt i wygodę podczas nakręcania zegarka.
Wodoszczelność modelu Seaflight Skeleton wynosi 5 atmosfer, co umożliwia dość swobodne użytkowanie zegarka. Taka szczelność wyklucza oczywiście skakanie z nim do wody, czy nurkowanie, jednak to żadna strata, bowiem nie jest to model przeznaczony do takich aktywności. Dużo lepiej sprawdzi się on w zestawieniu z eleganckim garniturem, czy ubiorem w stylu casual, będąc ich perfekcyjnym wykończeniem.
Sercem tego ciekawego zegarka jest mechanizm ETA 6498-1 z naciągiem ręcznym.
Pracuje on z częstotliwością 2,5 herca, czyli 18 000 wahnięć balansu na godzinę. Łożyskowany jest za pomocą 17 syntetycznych rubinów, a jego rezerwa chodu wynosi aż 52 godziny. Dzięki szkieletowaniu udało się uwydatnić niekwestionowane walory estetyczne mechanizmu, tworząc w ten sposób nietuzinkowy zegarek. Szkieletowanie i przeszklenie dekla koperty stworzyły łącznie prześwit. Dzięki niemu, patrząc na zegarek tak od strony tarczy, jak i dekla widzimy to, co znajduje się za nim.
Nowy Atlantic Seaflight Skeleton dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych.
Różnice pomiędzy wariantami dotyczą detali wykończenia: koloru paska, kolorów pierścieni na tarczy wraz z indeksami i wskazówkami. Wersja o referencji 70950.41.59S posiada granatowy pasek i pierścienie cyferblatu w tym kolorze oraz stalowe wskazówki i indeksy.
Natomiast model o referencji 70950.41.69R wyposażono w pasek brązowy oraz ciemnografitowe pierścienie. W tym modelu indeksy i wskazówki pokryto różowym złotem. Wspomniane paski mające szerokość 22 milimetrów wykonano z naturalnej, zamszowej skóry. Standardową w zegarkach Atlantic klamrę, zastąpiono sygnowanym zapięciem motylkowym stosowanym tylko w modelach premium.
Atlantic Seaflight Skeleton to zegarek oferujący bardzo ciekawą i odważną stylistykę, która wynika z decyzji o szkieletowaniu mechanizmu. Udało się w nim połączyć klasyczny, ale w wyjątkowym wykonaniu mechanizm, z niebanalnym wzorem tarczy i tradycyjną kopertą.
Co na pewno warte jest podkreślenia, Seaflight Skeleton jest pierwszym tego typu modelem w portfolio marki Atlantic. Ta uwaga jest o tyle ważna, że większości miłośników zegarków marka w dalszym ciągu kojarzy się z klasycznym i dość konserwatywnym wzornictwem.
Jak widać, musimy zweryfikować swoje poglądy, bowiem marka Atlantic już nie od dziś stawia na różnorodność swojej oferty, sięgając po odważne projekty, do których z pewnością należy zaliczyć nowy model Seaflight Skeleton Limited Edition.
Liczbę egzemplarzy zegarków Atlantic Seaflight Skeleton ograniczono do 188 numerowanych sztuk w obu wariantach kolorystycznych.
Każdy zegarek oferowany jest w specjalnym, wykonanym z drewna pudełku.
Cena katalogowa Atlantic Seaflight Skeleton Limited Edition wynosi 6 995 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ATLANTIC.
Paweł Zgiep