• Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova

Singer Track1 Automatic Chronograph London Edition


Powrót do kategorii

Rob Dickinson - miłośnik motoryzacji i założyciel firmy Singer Vechicle Design - tworzy w słonecznej Kalifornii wyjątkowo dopracowane samochody na bazie Porsche 911 z lat 80. i 90. XX wieku. Mimo, że ten rejon świata nie kojarzy się z zegarkami to jednak marka Singer pojawiła się także na tarczach czasomierzy. Tak jak Porsche 911 jest motoryzacyjną ikoną, a jego bryła nadwozia trudna do pomylenia z jakikolwiek innym autem i w ogólnej koncepcji nie zmieniająca  się  od lat 60., tak dla wielu ideał designu zegarka sportowego to modele z lat 60. i 70 XX wieku. Ich „mięsiste” koperty, szlify, eliptyczny kształt są niepowtarzalne i ciągle wywołują dreszczyk emocji wielu miłośników zegarmistrzostwa. To właśnie to wzornictwo stało się podstawą dla wzornictwa zegarków jakie tworzone są pod marka Singer.

Marką, która narodziła się dzięki Robowi Dickinsonowi i projektantowi zegarków Marco Borracicno. Jednak zamiłowanie i projekt to nie wszystko. Realizacja idei okazała się możliwa dopiero gdy całość nabierze kształtu także pod względem mechaniki. Ta potrzeba skierowała twórców do Jean-Marca Wiederrechta. To zegarmistrz ze szwajcarskiego studia Agenhor, którego zespół pracował nad mechanizmem mogącym w pełni zaspokoić plany realizacji zegarka Singer. Doprowadziło to do tego, że mechanizm AgenGraphe  znalazł swoje miejsce jako „serce” zegarka Singer Track 1, pierwszego modelu młodej firmy.

Projekt, który zupełnie zmienia postrzeganie wskazań na zegarku ze stoperem.

To właśnie odczyt danych tej komplikacji konstrukcji mechanizmu jest prezentowany niejako na pierwszym planie. Trzy centralnie umieszczone wskazówki służą wyłącznie do tego celu. Zaprezentujemy tę koncepcję na  bazie najnowszego modelu marki jakim jest Singer Track 1 London Edition. Nowy model jest oparty na poprzednich edycjach.

Singer Track1 Automatic Chronograph London Edition

Różnice związane są z użytymi materiałami i kolorystyką. To tak samo nietypowy, fascynujący i skomplikowany zegarek jak pierwszy Track 1.

W butiku Phillips na Berkley Square w londyńskiej dzielnicy Maifair został zaprezentowany zegarek Singer Track 1 w edycji London. Zegarek, który w dotychczasowej kolekcji wyróżnia się nieco nobliwą elegancją. To dzięki kolorystyce w której dominuje kolor ciemnoniebieski, połączony z kolorem tytanu i czerniom pierścieni wskazań czasu , o których za chwilę.

Niebieski kolor to tarcza, ale i pasek z delikatnej cielęcej skóry z charakterystycznymi nitami przy mocowaniach do koperty. Ale od początku.

Kopertę o średnicy 43 mm i 15 mm grubości wykonano z tytanu klasy 5. Oznacza to, że mimo sporych wymiarów zegarek jest lekki. Górne powierzchnie eliptycznej koperty są przyozdobione szlifem o promieniście rozchodzącym się wzorze. Wąska luneta jest polerowana tak samo jak skośne krawędzie, które są na łączeniu z bokami mającymi z kolei szczotkowane wzdłużnie powierzchnie. W środkowej, najbardziej wypukłej części boków widać jak luneta minimalnie wystaje poza obudowę, co wygląda dość ciekawie gdy patrzymy na zegarek z góry. Jeszcze bardziej nietypowo ma się sprawa z przyciskami do obsługi stopera.

Singer Track1 Automatic Chronograph London Edition

Umieszczone są one dla wygody użytkowani po prawej i po lewej stronie koperty, mniej więcej na godzinie 11 i 2. Mają one charakterystyczny kształt. Relatywnie wąski korpus i duży grzybek na wierzchu każdego z nich. Po prawej stronie na godzinie 4 umieszczono dokładnie przylegającą do boku koperty dużą i płaską koronkę.

Dekiel zegarka tworzy wąski wkręcany pierścień okalający duże szafirowe szkło, które odsłania mechanizm, o którym nieco więcej później. Czas na opis tarczy.

Jak wspomniałem, tarcza ma niebieski kolor wzmocniony szlifem słonecznym. Nad osią wskazówek nadrukowano stylizowaną czcionką nazwę firmy a symetrycznie po drugiej stronie informacje o rodzaju naciągu, stoperze  i nazwę linii. Niewielką tarczę okala nałożony dość gruby i szeroki pierścień, także niebieski z nadrukowaną skalą minutową i precyzyjną sekundową. Te elementy należą wyłącznie do wskazań stopera - trzy centralne wskazówki przeznaczone są tylko dla tej funkcji.

Wskazówka z podwójną częścią bliżej osi wskazuje godziny stopera, ta z pojedynczą częścią minuty. Obie są czarne i mają pomarańczowe zakończenia. Najdłuższa w całości pomarańczowa wskazówka zlicza sekundy stopera.

Singer Track1 Automatic Chronograph London Edition

To, można powiedzieć, w zupełnie nowy sposób zdefiniowana forma prezentacji tych wskazań czyniąca zegarek wyjątkowym i arcyciekawym.

Za pierścieniem ze skalą znajduje się kolejny, metaliczny, wąski pierścień ze skalą tachymetru. Dalej na zewnątrz widać dwa czarne obracające się pierścienie. To właśnie one odpowiadają za wskazanie przesuniętego niejako na drugi plan czasu. Na godzinie 6-tej jest pomarańczowy element zamocowany nad pierścieniami na stałe. To właśnie na jego wysokości odczytujemy czas z nadrukowanych skali na czarnych obracających się pierścieniach. Ten zewnętrzny ma skalę godzinową a wewnętrzny minutową. Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z obustronną powłoką antyrefleksyjną.

Takie odwrócenie ról wymagało opracowania specjalnego mechanizmu.

Na wstępie wymieniłem jego nazwę - to mechanizm AgenGraphe o oznaczeniu 6361. Mechanizm ten składa się aż z 477 części i jest łożyskowany na 67 kamieniach. Pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę. Od strony dekla to niesamowicie spektakularny widok ukazujący jego skomplikowanie, ale i bardzo porządne wykończenie z pasami genewskimi, fazowanymi i polerowanymi krawędziami, jak również elementami szlifowanymi oraz polerowanymi i także perłowanymi.

Singer Track1 Automatic Chronograph London Edition

Uzupełniają to barwione na niebiesko śrubki. Co ciekawe, wahnik naciągu automatycznego znajduje się pod tarczą i nie jest widoczny jak w klasycznych mechanizmach z tego rodzaju naciągiem sprężyny napędowej.

Mechanizm jest wynikiem 10 lat prac rozwojowych, zdobył także wiele nagród. Zawiera w sobie wiele ciekawych rozwiązań. Poza naciągiem, zastosowano ślimakowe przekładnie, które zapewniają precyzyjny skok wskazówki minutowej stopera, co nie ma jednocześnie wpływu na zaburzenia amplitudy pracy balansu. Taki system zapewnia także w połączeniu z kołem kolumnowym bardzo komfortową obsługę stopera. Również  zastosowane sprzęgło jest innowacyjne, łącząc cechy prostszych rozwiązań. Aby podłączyć ten innowacyjny moduł stopera do  podstawowego niejako mechanizmu, by zasilić go po uruchomieniu, zastosowano w AgenGraphe nowatorski mechanizm sprzęgła nazwany AgenClutch, który łączy najlepsze z istniejących systemy: sprzęgła poziomego i pionowego.

Singer Track1 Automatic Chronograph London Edition

Singer Track1 Automatic Chronograph London Edition

W AgenClutch sprzęgło stopera jest ustawione poziomo, co wymaga mniej miejsca.

W przeciwieństwie do tradycyjnego poziomego sprzęgła jednak połączenie powstaje w wyniku tarcia między kołami bez zębów, co pozwala uniknąć wad procesu zazębiania się ze sobą kół, takich jak np. wibracje. Aby zapobiec poślizgom dwóch gładko połączonych tarcz powierzchnie stykające się są pokryte kompozytem diamentowo-niklowym o nazwie Dianip, który zwiększa opór tarcia.

Za takie cudo mikrotechniki trzeba zapłacić 45 000 CHF z VAT, co daje około 220 000 złotych. Nie mało, ale zegarek piękny, innowacyjny i posiadający wyjątkowe nietypowe rozwiązanie wskazań, co na rynku drogich zegarów jest cechą przez wielu poszukiwaną.

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 15

MAGAZYN ZIP NR 15 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba serwis 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Prezentujemy: MeisterSinger Lunasco...
Prezentujemy: MeisterSinger Lunasco...
23.09.2019
Prezentujemy: Junghans max bill Edi...
Prezentujemy: Junghans max bill Edi...
25.09.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco