Steinhart to niemiecka, niewielka firma zegarkowa produkująca szwajcarskie zegarki… Tak, pisałem to już kilka razy. To oczywiście prawda, bowiem zegarki oferowane przez firmę Steinhart spełniają określone warunki i są opatrzone oznaczeniem Swiss Made.
Marka Steinhart nie ma wyjątkowo szerokiego portfolio - zegarki jakie oferuje to w większości modele sportowe lub o militarnym, czy też marynistycznym zacięciu. W zakresie zegarków do nurkowania poza bardzo ciekawymi modelami Triton jest także kolekcja Ocean, zajmująca bardzo ważną pozycję w ofercie niemieckiej marki. Oferowane w ramach niej modele mają wzornictwo oparte na klasycznym, nurkowym wzorze lat 50-tych. Zegarki oferowane w tej kolekcji to różne wariacje na temat tego wzoru, w nowoczesnych, klasycznych jak i w wydaniach vintage.
Dziś zaprezentujemy zegarek Steinhart Ocean 39 vintage GMT Premium blue/red Keramik w wersji z niebiesko-czerwoną lunetą. Model ten już na „dzień dobry” wyróżnia się na tle innych zegarków dla nurków.
Solidna konstrukcja oparta na docenionym wzorze gwarantuje odporność zgodnie z oczekiwaniami, jakie mamy wobec tego typu zegarka, ale także możemy liczyć na wysoką jakość wykonania. Miałem to możliwość kilkukrotnie potwierdzić testując zegarki tego producenta. Wśród dużego wyboru diverów zegarki kolekcji „Ocean 39” są także jednym z niewielu przykładów, iż można wykazać dobry stosunek ceny do parametrów i jakości.
Stalowa koperta ma średnicę 39 mm. Ten rozmiar już od jakiegoś czasu funkcjonuje obok modeli 44 mm i 42 mm w ofercie Steinhart i cieszy się sporym powodzeniem, jako wygodny i pasując na szerokie spektrum nadgarstków.
Grubość zegarka to 13 mm. Okrągły kształt koperty jest uniwersalny i klasyczny, a bardzo płynnie wypuszczone, zwężające się uszy podkreślają sportowy charakter.
Górna powierzchnia uszu jest szczotkowana. Skośna część na przejściu w boki jest polerowana tak, jak i wspomniane boki koperty. Na godzinie 3-ciej jest spora, wygodna i zakręcana koronka ozdobiona wygrawerowaną literą „S”.
Od góry kopertę wieńczy obrotowa luneta, która ma półkoliste wyżłobienia na krawędzi w celu uzyskania pewniejszego chwytu. Wkładka lunety jest ceramiczna i dwukolorowa. Górna jej część jest ciemnoniebieska, a dolna czerwona. Taki układ jest często potocznie nazywany przez miłośników zegarmistrzostwa mianem układu „pepsi”.
Podziałka wygrawerowana na tej wkładce nie jest podziałką nurkową, a 24-godzinną ponieważ jej funkcją jest odczyt czasu w drugiej strefie, ze względu na to, iż prezentowany zegarek wyposażony jest w funkcję GMT.
Wygrawerowana podziałka wypełniona jest masą świecącą w specyficznym kolorze nazywanym „old radium” podkreślającym styl vintage.
Luneta okala tarczę w kolorze czarnym. Jej powierzchni jest matowa. Zamieszczona na niej nadruki są w kolorze takim jak masa świecąca. Na krawędzi widoczny jest okrąg z kreseczkami nadrukowanymi do niego prostopadle do wewnątrz, który jest skalą minutową.
Indeksy godzinowe nadrukowane są dość grubą warstwą masy SuperlumiNova w kolorze old radium. Na godzinie 12-tej znajduje się wydłużony, skierowany grotem do środka trójkąt. 6, i 9 to wydłużone prostokąty, a pozostałe to duże okrągłe punkty. Indeks na godzinie 3-ciej jest zastąpiony okienkiem datownika. Wskazówki są stalowe i polerowane. Wypełniono je masą świecącą. Taki układ jest czytelny w oświetleniu jak i w ciemności.
Zestaw wskazówek poza godzinową, minutową i sekundnikiem składa się jeszcze z czwartej wskazówki. Z racji wspomnianej wcześniej funkcji GMT dodatkowa wskazówka pokazuje czas w trybie 24 godzinnym, a odczytu dokonujemy na opisywanej skali umieszczonej na lunecie. Wskazówka ta jest czerwona, a jej srebrzysty, trójkątny grot wypełniony jest masą świecącą.
Dekiel zegarka jest stalowy, dookólnie szczotkowany i wkręcany.
Centralna jego część zajmuje przeszklenie przez które widać mechanizm. Znakiem rozpoznawczym jest złoty kolor wahnika. W tym wypadku przyozdobionego promieniście rozchodzącym się szlifem słonecznym. Jest na nim także wycięte logo marki w postaci rozciągniętej korony i wygrawerowana nazwa firmy. Niżej widoczne mostki i płyty są perłowane i ryflowane. Łebki śrubek zabarwiono na niebiesko. Mechanizm to ETA 2893 w wersji elabore, czyli napęd ceniony i słynący z dobrej precyzji pracy.
Steinhart Ocean 39 vintage GMT Premium blue/red Keramik dane techniczne:
• Szwajcarski mechanizm ETA 2893-2 Elabbore Premium
• Naciąg automatyczny
• 21 kamieni łożyskujących
• drugi czas GMT
• wkręcana koronka
• Data na godzinie 3-ciej
Koperta:
• Stal nierdzewna 316 l
• Średnica 39 mm
• Wysokość 13,0 mm
• Waga 170 g
• Szerokość między uszami 20 mm
• Szafirowe szkło z podwójnymi powłokami antyrefleksyjnymi po wewnętrznej stronie
• Ceramiczna wkładka lunety niebiesko-czerwona
• Dekiel: Stal nierdzewna 316 L wkręcana, przeszklenie szafirowym szkłem
• Wodoodporny do 30 ATM
Tarcza:
• Superluminova „old Radium”
• czarny matowy kolor
• wskazówka GMT
Bransoleta:
• ze stali nierdzewnej 20x16 mm
• klamra ze stali nierdzewnej 16 mm z zapięciem z dodatkowym zabezpieczeniem i logo
Zegarek otrzymujemy na stalowej bransolecie o szerokości 20 mm przy uszach i zwężającej się do 16 mm. Zapięcie ma dodatkowe zabezpieczenie a konstrukcja składa się z 3 rzędów pełnych ogniw o szczotkowanej powierzchni.
Cena Steinhart Ocean 39 vintage GMT Premium wynosi 3 070 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki STEINHART znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – STEINHART.
Adrian Szewczyk