• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Eberhard

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture


Powrót do kategorii

Niedawno informowaliśmy o oddaniu do użytku nowych powierzchni w zakładach produkcyjnych firmy Frederique Constant, co jest następstwem dynamicznego rozwoju firmy, jej marek, ale i ma służyć realizacji ambitnych planów na przyszłość obejmujących także znaczący wzrost produkcji. Celebrując rozwój oraz ważny jego etap, jakim było otwarcie rozbudowanych obiektów w Genewie, marka Frederique Constant wprowadza zegarek z wielkim komplikacjami konstrukcji mechanizmu, który godnie upamiętni ten moment.

Przygotowano dwie limitowane edycje modelu Frederique Constant Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture. Wersje różnią się materiałem z którego wykonano kopertę.

Pierwsza wersja posiada kopertę wykonaną ze stali szlachetnej, a druga ma szlachetniejszy budulec, ponieważ jest nim 18-karatowe różowe złoto. Oba modele mają szkieletowane tarcze w kolorze granatowym, oferując użytkownikowi możliwość spojrzenia, a nawet długiego oglądania skomplikowanej mechaniki zegarka. Mechanizm w nowym modelu szwajcarskiej marki zamieniono bowiem w pięknie wykończone dzieło zegarmistrzów, co jest jedną z atrakcji zegarka, szczególnie dzięki widowiskowej przecież komplikacji konstrukcji jaką jest tourbillon.

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture
Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Model Perpetual Calendar Tourbillon Manufacture uosabia wizjonerskie dążenie założycieli firmy do niejako „demokratyzacji” szwajcarskiego zegarmistrzostwa i innowacji oraz dostępności „wysokiego zegarmistrzostwa” dla szerszego grona odbiorców niż dotychczas.

Zastosowanie wielkich komplikacji mechanizmu w zegarkach ze Szwajcarii oznacza - z bardzo nielicznymi wyjątkami - wielkie, dla niektórych wręcz absurdalne ich ceny. Frederique Constant to firma, której mottem jest oferowanie luksusowych zegarków w rozsądnej cenie. Co ważne, mówimy także o zegarkach wyposażonych w mechanizmy własnej konstrukcji, tzn. „in-house”. Nawet takie, które zawierają wielkie komplikacje.

W 2004 roku, po kilku latach badań i rozwoju, marka Frederique Constant przedstawiła swój pierwszy opatentowany, wielokrotnie nagradzany mechanizm Heart Beat Manufacture. Cztery lata później marka zaprezentowała swój pierwszy w historii mechanizm z tourbillonem, oparty na kalibrze Heart Beat Manufacture. Później w 2016 r., aby uczcić 10. rocznicę powstania zakładów  Frederique Constant w Plan-les-Ouates, powstała kolejna wielka komplikacja: Manufacture Perpetual Calendar, torując drogę nowej generacji skomplikowanych zegarków tego producenta, oczywiście w konkurencyjnej cenie.

Teraz mamy kolejny kamień milowy na drodze rozwoju firmy, jakim było połączenie wspomnianych wcześniej dwóch wielkich komplikacji zegarmistrzowskich wykorzystano także w okolicznościowym zegarku łączącym dwa dotychczasowe osiągnięcia.

Mamy więc do czynienia jednocześnie z wiecznym kalendarzem i z tourbillonem.

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Dążąc do zapewnienia najwyższej precyzji, mechanizm FC-975 z automatycznym naciągiem jest wyposażony w koło wychwytowe i kotwicę wykonane z krzemu. Ten specyficzny materiał przeciwdziała problemom spowodowanym przez oddziaływanie pól magnetycznych, jak również ma zdecydowanie mniejsze wymagania w zakresie minimalizacji tarcia.

Frederique Constant opatentował również autorską klatkę tourbillonu składającą się z 80 elementów, które zostały wyprodukowane z dokładnością do 1-2 mikronów (0,001-0,002 mm) przy użyciu wysoce precyzyjnych obrabiarek CNC. Aby osiągnąć najwyższy stopień precyzji, w klatce Tourbillonu dodaje się małe obciążniki, by uzyskać idealną równowagę całego układu. Konstruktorzy marki Frederique Constant dodali do układu system tzw. „inteligentnej śruby”. Dwie takie śruby z podkładkami służącymi do precyzyjnego wyważania umieszczono na kole głównym, na zewnętrznej krawędzi tourbillonu, aby wyrównać obciążenie i zapewnić idealną równowagę w klatce, co zapewnia bardziej stabilną amplitudę i stałą prędkość pracy.

Wyrównanie wagi ma na celu sprowadzenie środka ciężkości do osi obrotu. Warto tu również wspomnieć, ze większość dostępnych na rynku mechanizmów z tourbillonem pracuje z częstotliwością oscylacji balansu mniejszą niż ten, oferowany przez relatywnie młodego producenta jakim jest Frederique Constant. Częstotliwość oscylacji balansu wynosząca 28 800 wahnięć na godzinę powoduje większe utrudnienia we właściwym zaprojektowaniu i wyważeniu układu.

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Dwa nowe modele Ferederique Constant Perpetual Calendar Tourbillon Manufacture są wyposażone w trzyczęściową kopertę o średnicy 42 mm. Jak pisałem wyżej, dostępna jest wersja z obudową wykonaną ze stali nierdzewnej poddanej polerowaniu lub wersja z kopertą wykonaną z 18-karatowym różowego złota. Koperty mają obły kształt i są dość masywne, co powoduje, że zegarki nabierają bardziej wyrazistego i jednocześnie uniwersalnego charakteru.

Obie wersje mają przeszklony dekiel, co jest akurat w tym wypadku bardzo pożądanym zabiegiem, bo widok precyzyjnie wykończonego, a przede wszystkim tak skomplikowanego mechanizmu, szczególnie w trakcie pracy, jest dla wielu wielką atrakcją. Często równie dużą, jak nie większą niż zalety praktyczne i to, do czego zegarek służy, czyli odczyt czasu.

Mechanizm wykończono pasami genewskimi i poprzez perełkowanie. Złoty, ażurowany wahnik sam w sobie jest ozdobą, zasłaniając jednocześnie jak najmniej mechanizmu.

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Komplikacja konstrukcji w formie wiecznego kalendarza pozawala na prezentację dnia miesiąca, dnia tygodnia i miesiąca. Podczas użytkowania tego typu zegarka jego obsługa wymaga jeszcze mniejszej liczby zabiegów korygujących niż modele posiadające kalendarz roczny. Tak wysoce skomplikowana konstrukcja wskazuje właściwą liczbę dni każdego miesiąca, prezentuje bieżący rok i automatycznie dostosowuje się do roku przestępnego. Raz ustawiony mechanizm będzie „pamiętał” miesiące z 30 i 31 dniami, miesiąc luty z 28 dniami, jak również cykl roku przestępnego z lutym, który ma o jeden dzień więcej co cztery lata.

Kalendarz wieczysty nie wymaga żadnej ręcznej korekty przez 400 lat, z jednym wyjątkiem, zegarek będzie musiał zostać skorygowany 1 marca… 2100 roku.

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Funkcje wskazania godzin i minut można regulować za pomocą koronki.

Tarcza jest szkieletowana, jednak w tym wypadku nie jest w pełni odkryta. Na jej krawędzi znajduje się granatowy pierścień ze skalą minutową, a w centralnej części sporo przestrzeni zajmują małe tarcze dodatkowych wskazań. Subtarcze wskazują odpowiednio: na godzinie 12-tej na giloszowanej tarczy wskazywane są miesiące i tryb lat w cyklu 4 letnim do przestępnego, na godzinie 3-ciej jest datownik wskazujący dni miesiąca, a na godzinie 9-tej wskazanie dni tygodnia.

Klatka tourbillonu widoczna jest na godzinie 6-tej, wraz z pracującą nad nią wskazówką sekundową. Każda klatka jest numerowana na górnej płytce pośrodku klatki, co odpowiada numerowi z limitowanej edycji na obudowie. Ta kombinacja oznaczeń prezentuje limitowaną edycję 88 egzemplarzy dostępnych w wersji z kopertami ze stali nierdzewnej, oraz 30 sztuk w wersji z obudową wykonaną z różowego złota.

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Pomiędzy tarczami wskazań widzimy jeszcze elementy mechanizmu - perełkowane powierzchnie mają akcent w postaci niebieskich śrubek czy złocistych kół zębatych przekładni. Elegancie główne wskazówki prezentujące bieżący czas zostały zaprojektowane w stylu leaf. Koronka umieszczona tradycyjnie na godzinie 3-ciej ma także klasyczny, elegancki cebulkowaty kształt.

Wodoodporność zegarka ustalona została na poziomie 30 metrów. Zegarki dostarczane są wraz z eleganckim paskiem wykonanym ze skóry aligatora w kolorze granatowym, z motylkową klamrą.

To, co sprawia, iż zegarki Frederique Constant są szczególnie atrakcyjne to zobowiązanie tej szwajcarskiej marki do opracowania, wyprodukowania i zmontowania wszystkich mechanizmów we własnym zakresie, przy zachowaniu bardzo konkurencyjnych cen zegarków.

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Frederique Constant – Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Prezentowany zegarek Frederique Constant Perpetual Calendar Tourbillon Manufacture stanowi doskonałe urzeczywistnienie tych wartości.

Model Perpetual Calendar Tourbillon Manufacture z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej oferowany jest w cenie około 89 000 złotych, a wersja z kopertą wykonaną z 18-karatowego różowego złota w cenie około 128 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarów oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – FREDERIQUE CONSTANT.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Rado 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Prezentujemy: DOXA SUB 200 T-Graph ...
Prezentujemy: DOXA SUB 200 T-Graph ...
13.08.2019
CITIZEN Promaster Eco-Drive AQUALAN...
CITIZEN Promaster Eco-Drive AQUALAN...
19.08.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco