W piątek 26 kwietnia 2019 roku miało miejsce istotne wydarzenie na polskim rynku zegarmistrzowskim, choć śmiało można określić je także, jako wydarzenie światowe. W tym dniu oficjalnie została zaprezentowana nowa polska marka Chopin oraz jej pierwszy zegarek - model Chopin Opus 10 No.12. Dzięki zaproszeniu otrzymanemu od organizatorów mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.
Oficjalna premiera marki noszącej w nazwie nazwisko tak znakomitego patrona mogła odbyć się tylko w jednym miejscu - Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Zanim jednak doszło do oficjalnej prezentacji nowego zegarka, czyli głównego punktu programu premierowego wieczoru, zgromadzeni licznie goście mieli okazję zwiedzić to wyjątkowe muzeum.
Odwiedzane każdego roku przez tysiące osób Muzeum znajduje się w Zamku Ostrogskich w centrum Warszawy, nieopodal Krakowskiego Przedmieścia.
Zanim przejdziemy do opisu wydarzenia, warto wpierw wspomnieć o tym wyjątkowym miejscu, które mieliśmy przyjemność zwiedzać. Zostało ono utworzone w 1955 roku przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Celem muzeum, stanowiącego dział Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, jest dokumentacja historii życia i twórczość wybitnego kompozytora.
W jego zbiorach znajduje się aż 7 000 eksponatów związanych z Fryderykiem Chopinem, a część z nich mieliśmy możliwość oglądać w muzeum podczas wspomnianego zwiedzania.
Pośród eksponatów znajdują się między innymi: osobisty kalendarzyk kompozytora, jego rękopisy, fortepian marki Ignace Pleyel z którego kompozytor korzystał podczas ostatnich lat życia, breloczek z inicjałami Fryderyka, jego serweta czy kosmyk włosów i maska pośmiertna.
Wśród eksponatów można zobaczyć także przedmiot, który natychmiast zainteresował zgromadzonych zegarkomaniaków - złoty zegarek kieszonkowy Fryderyka Chopina, który otrzymał od Angeliki Catalani.
Wspomniany zegarek, a szczególnie jeden z jego elementów, stał się inspiracją dla sposobu wykończenia koperty nowo powstałego czasomierza, którego premiera nastąpiła tuż po zwiedzaniu.
Zgromadzeni goście zebrani w podziemiach muzeum z niecierpliwością czekali na najważniejszy moment spotkania. Zanim naszym oczom ukazał się pierwszy zegarek sygnowany nazwą Chopin, twórcy nowej marki opowiedzieli o długiej drodze, jaką musieli przebyć, by móc zaprezentować pierwszy czasomierz, o tym, co dla nich reprezentuje ten zegarek, a także jaki cel przyświecał im podczas procesu kreacji.
Istotnym faktem, który należy w tym miejscu podkreślić jest to, że założycielami i twórcami marki Chopin, są właściciele marki Błonie. Każda działalność bądź produkt, które mają być sygnowane nazwiskiem Fryderyka Chopina, muszą wpierw zostać zaakceptowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Dlatego pomysłodawcy marki zwrócili się w tej kwestii do wspomnianej instytucji, a następnie otrzymali zgodę na wyprodukowanie zegarków w ścisłej limitacji wynoszącej 56 sztuk rocznie. Liczba ta może być zmieniona pod warunkiem uzyskania zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tak więc, ograniczona liczba sztuk wpłynęła na to, że właściciele postanowili stworzyć zegarki o wyjątkowym prestiżu, niepowtarzalnej stylistyce, wyposażone w mechanizm opracowany i dedykowany specjalnie do tego konkretnego czasomierza.
Aby tego dokonać zwrócili się do szwajcarskiej manufaktury Schwarz Etienne. Jest to rodzinna manufaktura zegarmistrzowska, która uważana jest za jedną z najlepszych w branży. Firma Chopin do zaprojektowania tego czasomierza zatrudniła światowej klasy projektanta, Antoine Tschumi'ego, dyrektora i założyciela szwajcarskiego studia projektowego Neo-Desis.
Odpowiada ono za projekty niektórych zegarków firm takich jak: Greubel Forsey, Czapek Geneve, Harry Winston, Porsche Design, czy Breguet.
Tak właśnie, we współpracy marki Chopin z Schwarz Etienne i Antoine Tschumim powstał zegarek poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi.
Zanim poznaliśmy bliżej ten niepowtarzalny czasomierz, mieliśmy przyjemność posłuchać, co o przebiegu tej współpracy myślą sami zainteresowani, czyli Antoine Tschumi oraz Mauro Egermini, dyrektor generalny Schwarz Etienne. Trzeba przyznać, że podczas spotkania padło wiele pochlebnych słów na temat właścicieli marki Chopin, którzy podczas pracy z wyżej wymienionymi „zarazili” ich nie tylko swoją pasją, ale swoim zaangażowaniem sprawili również, że Antoine i Mauro uwierzyli, iż ten projekt się powiedzie.
Zanim zobaczyliśmy jak ostatecznie wygląda zegarek, wysłuchaliśmy Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina, która jednocześnie była inspiracją do powstania pierwszego modelu marki.
Premiera Chopin Opus 10 No.12
Oficjalnej prezentacji zegarka Chopin Opus 10 No.12 dokonał Michał Dunin, CEO i współzałożyciel tej nowej, polskiej marki. Do momentu premiery to właśnie Pan Michał opowiadał nam o wszystkich aspektach dotyczących tego czasomierza. W blasku reflektora dokonał on prezentacji modelu Opus 10 No.12.
Po otwarciu eleganckiego drewnianego pudełka, oczom zgromadzonych ukazał się pierwszy w historii zegarek Chopin.
To dobry moment, aby skupić się bardziej na opisie detali zaprezentowanego zegarka.
Koperta modelu Opus 10 No.12 została wykonana w wyjątkowy sposób i składa się z kilku elementów. Korpus główny został wzbogacony o dekorację w formie giloszowania, przez co nawiązuje do wyglądu koperty słynnego zegarka kieszonkowego Fryderyka Chopina, który znajduje się w muzeum. Wypolerowana luneta dobrze współgra z wypolerowanymi uszami, które zakończone zostały w taki sposób, aby przypominały nogi fortepianu. Zarówno boki koperty jak i dekiel zostały wyszczotkowane, dzięki czemu zegarek zyskał elegancki styl oraz stał się bardziej stonowany.
Tarcza zegarka ma liczne detale i elementy stanowiące nawiązanie do osoby Fryderyka Chopina.
Głębia „twarzy” nowego modelu została spotęgowana przez wielopłaszczyznowość tarczy. Peryferyjny pierścień z indeksami został stworzony w formie okrągłej pięciolinii muzycznej, na którą nałożono po dwie niebieskie kreski w miejscach indeksów godzinowych. Rozwiązanie to zostało zastosowane z wyjątkiem miejsc odpowiadających indeksom godziny 10 i 12. Te dwa indeksy zaznaczono w formie cyfr arabskich ze względu na nazwę Etiudy c-moll op. 10 nr 12, którą nazywa się Etiudą Rewolucyjną. Poniżej indeksu godziny 12 umieszczono nazwę Chopin w formie pisanej.
Po lewej stronie cyferblatu znajdziemy wskaźnik rezerwy chodu ze skalą, która przypomina klawisze fortepianu. Na dole umieszczono sekundnik, który ukazuje upływ sekund na obręczy z nazwą etiudy i jednocześnie przypomina nazwę modelu zegarka. Ponad szkieletowaną, centralną częścią cyferblatu poruszają się niebieskie smukłe wskazówki.
Spojrzenie na zegarek od spodu pozwoli dostrzec kolejne nawiązania do twórczości artysty.
Na płytę główną mechanizmu naniesiono w formie grawerunku emocjonalne słowa autorstwa kompozytora. Fryderyk spisał je w swoim dzienniku, gdy dowiedział się o klęsce Powstania Listopadowego, w którym nie było mu dane uczestniczyć. Pomiędzy tymi słowami widoczne są dwa bębny mechanizmu, które noszą kolejne odniesienia do życia artysty.
Pierwszy z nich prezentuje ważne daty z jego życia. Są nimi:
1810 - narodziny Fryderyka w Żelazowej Woli
1816 - pierwsze lekcje gry na fortepianie
1818 - pierwszy publiczny występ
1831 - wyjazd do Paryża i powstanie Etiudy Rewolucyjnej
1835 - ostatnie spotkanie z rodzicami
1938 - początek związku z George Sand
1848 - wyjazd do Anglii i Szkocji i ostatni występ publiczny
1849 - śmierć artysty.
Drugi bęben ma naniesione słowa artysty w języku angielskim, które w tłumaczeniu na język polski oznaczają: „Czas to najlepsza cenzura, a cierpliwość - najdoskonalszy nauczyciel”.
Poprzez otwór w płycie mechanizmu możemy podglądać pracę koła balansowego, które w tym modelu zostało wykonane w kolorze czerwonym, aby podkreślić, iż jest to „serce” zegarka. Pisząc o sercu i mechanizmie nie sposób nie wspomnieć, iż model ten posiada 96 godzin rezerwy chodu. Zastosowanie mechanizmu oferującego dokładnie taką rezerwę chodu nie jest przypadkowe - to celowy zabieg założycieli marki i twórców modelu Opus 10 No.12.
Rezerwa chodu wynosząca 96 godzin odpowiada bowiem liczbie lat, jakie potrzebne były na sprowadzenie serca Fryderyka Chopina do Polski. Dokładnie po 96 latach od momentu jego śmierci zostało ono sprowadzone do Polski i uroczyście wmurowane w filar Kościoła Św. Krzyża w Warszawie.
Takie było ostatnie życzenie kompozytora.
Zegarek Chopin Opus 10 No.12 dane techniczne:
Mechanizm
manufakturowy mechanizm z manualnym naciągiem przygotowany specjalnie dla marki Chopin o oznaczeniu MSE210
Rezerwa chodu 96 godzin
Mechanizm składa się z 197 elementów, w tym 37 kamieni łożyskujących
Częstotliwość pracy balansu 21 600 (3Hz) wahnięć na godzinę
Wskazania
mały sekundnik i rezerwa chodu
Koperta
Stal szlachetna 316L
Średnica 43 mm
Wodoszczelność 5 ATM
Szkło
szafirowe wypukłe z powłoką antyrefleksyjną
Wskazówki
Platerowane na niebiesko
Pasek
skórzany ze skóry aligatora z zapięciem motylkowym
Po zakończeniu części oficjalnej oraz prezentacji zegarka, prócz możliwości przyjrzenia się nowemu modelowi nowej polskiej marki, każdy z gości miał okazję porozmawiać nie tylko z założycielami marki Chopin, ale również z projektantem Antoine'm Tschumim i dyrektorem Schwarz Etienne, Mauro Egerminim. Uczestnicy premierowego spotkania mieli także możliwość przymierzyć jako jedni z pierwszych prezentowany czasomierz.
Zegarek Chopin model Opus 10 No.12 stanowi z pewnością godną „zegarkową” formę uhonorowania wielkiej postaci, jaką niewątpliwie był Fryderyk Chopin.
Cena zegarka Chopin Opus 10 No.12 wynosi 12 750 euro, czyli około 55 000 złotych.
Tworzenie zegarkowej marki od podstaw oraz wkraczanie na rynek to trudne przedsięwzięcie, wiążące się z licznymi wyzwaniami oraz ogromem pracy i środków. Mamy więc nadzieję, iż nowo powstała polska marka Chopin zostanie pozytywnie przyjęta przez miłośników zegarków w Polsce i za granicą, a jej kolejne projekty będą równie godnie reprezentowały idee oraz nazwisko swojego patrona.
Jakub Wojdat
0 Komentarzy
Średnia 0.00