• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Prezentujemy: TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer (zdjęcia live)


Gdy pada hasło „Autavia”, to określenie to w zasadzie momentalnie kojarzy się z marką Heuer. Dziś, jak wiemy, przedsiębiorstwo to nosi nazwę TAG Heuer, a jego historię opisywaliśmy na portalu tu: TAG Heuer – powstanie i dzieje marki, wraz z tłem historycznym. Określenie „Autavia” stanie się natomiast od teraz nazwą dla całej linii zegarków marki TAG Heuer.

To w pewnym sensie nowy rozdział w ramach funkcjonowania marki. Nawiązywanie do dawnych modeli jest modne, ale to przecież zrozumiałe, że firmy sięgają do swojej historii. Nie inaczej działa marka TAG Heuer, wykorzystując swoją bogatą historię do stworzenia nowej, współczesnej drogi rozwoju.

Najnowsza kolekcja zegarków czerpie inspirację z historycznych modeli Autavia, ale równocześnie korzysta z najbardziej innowacyjnych rozwiązań technicznych jakimi dysponuje branża zegarmistrzowska, co zapewne spodoba się dzisiejszym, młodym klientom firmy.

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

Historyczny model noszący nazwę Autavia to zegarek sportowy, dość uniwersalny. Jego nazwa powstała poprzez połączenie słów Auto i Aviation. Zegarek, który powstał w latach 30-tych XX wieku służył jako przyrząd do odmierzania czasu. Dopiero druga połowa lat 50-tych dała nam zegarek naręczny o tej nazwie. Niestety w latach 80-tych zniknął z oferty.

Dwa lata temu reaktywowano pomysł zegarka cieszącego się powodzeniem wśród miłośników sportów motorowych i zaprezentowano model bardzo mocno inspirowany Heuerem Autavia Ref.2446 „Rindt” z 1966 roku. Obecnie mamy okazję być świadkami przywrócenia Autavii jako samodzielnej kolekcji.

Miało to miejsce 20 marca 2019 roku. Gama modeli ma oferować pod względem użytkowym to, co historyczne czasomierze, czyli  wszechstronność, wytrzymałość i niezawodność.

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

Jako jeden z filarów marki i doskonale rozpoznawalny model, Autavia była naturalnym wyborem dla TAG Heuer do wytypowania jako początek nowej linii produktowej, dołączając tym samym do dotychczasowych kolekcji Carrera, Monaco, Formula 1, Aquaracer i Link.

Decyzja Jacka Heuera z 1957 roku o wykorzystaniu nazwy instrumentu pokładowego, którego produkcję zakończono, do nazwania zegarka naręcznego okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Model stał się popularny wśród entuzjastów wyścigów samochodowych, ale także np. w siłach zbrojnych na całym świecie. Autavia cieszyła się wielkim sukcesem i doskonałą reputacją aż do zaprzestania produkcji w 1985 roku.

Aż dziwne wydaje się, że dopiero teraz, po tylu latach postanowiono wykorzystać ten bagaż doświadczeń, oraz latami wypracowany doskonały wizerunek.

Można jednak mieć pewność, że w przypadku marki TAG Heuer to działanie przemyślane, a kolekcja będzie składać się z wyjątkowych zegarków. Obecnie seria Autavia to na początek  siedem wersji, zaprojektowanych zgodnie z duchem pierwowzoru, ale ten duch i wizerunek zegarka uchwycono w nowoczesny sposób.

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

Stylowy, inspirowany kokpitem samochodu model Autavia ISOGRAPH Chronometer zawiera przyciągające wzrok elementy, które są zakorzenione w historii tej linii.

Cechy, za które fani uwielbiali historyczny zegarek z ubiegłego wieku - jego funkcjonalność, ponadczasowy styl i liczne kombinacje - zostały również ujęte i są widoczne w siedmiu nowych modelach zaprezentowanych na targach Baselworld 2019.

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

Pierwsza niejako grupa, to modele z kopertami wykonanymi ze stali nierdzewnej o średnicy 42 mm. Charakterystyczny jest kształt koperty - to klasyczna okrągła obudowa z łagodnie wyprowadzonymi, zwężającymi się uszami i mocno zaznaczonymi krawędziami. Dobra baza pod wizerunek retro.

Doskonale dopasowana jest również obracana luneta z ceramiczną bądź stalową wkładką. Koronka umieszczona na godzinie 3-ciej jest duża, co jest nawiązaniem do możliwości używania tego modelu jako zegarka dla pilota i sanowi udogodnienie do operowania nią w razie konieczności w rękawiczkach.

Podstawową cechą nowej serii Autavia, również wywodzącą się z pierwotnego przeznaczenia tego modelu, jest czytelność. Znaczniki godzin w postaci trójwymiarowych indeksów w formie cyfr arabskich jak i wskazówki - godzinowa, minutowa oraz grot sekundnika - są pokryte masą luminescencyjną SuperLuminova®. Umożliwia to odczytanie czasu nawet gdy „przygoda prowadzi cię w ciemność”.

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

Gradientowa powierzchnia tarczy występuje w kolorze czarnym, szarym lub niebieskim i ma atrakcyjną dla oka ziarnistą strukturę.  Na godzinie 6-tej umieszczono okienko datownika wskazujące dzień miesiąca na czarnym tle. Pod godziną 12-tą widzimy logo firmy, a po drugiej stronie nazwę linii, czyli Autavia oraz napisy ISOGPAPH i CHRONOMETER. Ten ostatni napis świadczy o tym, że mamy do czynienia z doskonale wyregulowanymi zegarkami, ale o tym napiszę w dalszej części artykułu.

Wersje z ceramicznymi wkładkami mają napis Autavia w żółtym kolorze. Wariant z wkładką wykonaną ze stali jest utrzymany najbardziej w stylu vintage, poprzez zastosowanie masy świecącej w kolorze imitującym jej „starość”. Ma on odcień beżowy, nazywany nieraz „old radium”. W tym wydaniu napis Autavia jest w ciemnym kolorze, tak jak pozostałe nadruki.

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

Do wyboru są wersje oferowane wraz ze stalową, trójrzędową bransoletą, jak również z matowymi paskami wykonanymi z gładkiej skóry.

W zestawie znajduje się także pasek typu NATO. Bransoletka i pasek są łatwe w wymianie dzięki zastosowanemu systemowi szybkiej zmiany, bez konieczności używania narzędzi.

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

Ważnym elementem nowej kolekcji oraz pokazanych najprostszych modeli jest zastosowany mechanizm. To Caliber 5. Mechanizm, którego bazą jest znany, ceniony i cieszący się dobrą opinią „wół roboczy”, czyli ETA 2824. Jednak w firmie TAG Heuer poddano go modyfikacjom.

Nie bez przyczyny na tarczy znajduje się dopisek ISOGRAPH.

Po pierwsze mechanizm może poszczycić się certyfikatem chronometru. Dodatkowo, zastosowano nowoczesną sprężynę węglowo-kompozytową w układzie balansowym.

Rozwiązanie to doskonale prezentuje krótki film:
 


Kombinacja parametrów mechanizmu i sprężyny wykonanej z kompozytu węglowego daje właśnie powód do umieszczenia wspomnianego określenia na tarczy.

Nazwa pochodzi od greckiego słowa iso, co oznacza „równy” i odnosi się do stabilnego oraz spójnego ruchu, równomierności pracy. Najważniejsze cechy tej innowacyjnej sprężyny opracowanej przez fachowców TAG Heuer to fakt, że lekka sprężyna włosowa o niskiej gęstości jest praktycznie wolna od wpływu grawitacji i wstrząsów, oraz - co oczywiste, całkowicie antymagnetyczna.

Doskonałe koncentryczne oscylacje (wahnięcia), są możliwe dzięki opracowanej geometrii włosa i poprawiają precyzję chodu zegarka. Optymalne zachowanie termiczne i aeroelastyczność zostały osiągnięte prze połączenie kompozytowej sprężyny z kołem balansowym wykonanym ze stopu aluminium.

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer
Marka TAG Heuer jest wyłącznym producentem tego typu sprężyn, które powstają w zakładach w La Chaux-de-Fonds.

Mechanizm osłania pełny, stalowy dekiel z wizerunkiem śmigła i opony na feldze. Zdobienie to ma podkreślać dziedzictwo oraz pochodzenie modelu Autavia wywodzące się od fascynacji motoryzacją i lotnictwem, ale także zastosowania w kokpitach samolotów i samochodów.

Poza wersjami z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej, firma oferuje jeszcze wersje w kopertach wykonanych z modnego brązu.  

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

Zegarki w takim wariancie mają także koperty o średnicy 42 mm, i taką samą stylistykę, lecz budulec koperty oraz jego właściwości, a konkretnie starzenie w postaci pokrywania się patyną, jeszcze lepiej w moim odczuciu oddają charakter tej kolekcji.

Model z tarczą w kolorze brązowym i brązową ceramiczną wkładką jest oferowany wraz z paskiem wykonanym ze skóry w tym samym kolorze, podczas gdy model z zieloną tarczą i czarną ceramiczną wkładką jest proponowany na skórzanym pasku w kolorze khaki.

TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer

Autavia Isograph Chronometer Bronze ma dekiel wykonany z tytanu.

DNA marki TAG Heuer jest wyraźnie widoczne w tej nowej rodzinie zegarków inspirowanych historycznymi modelami. Współczesna, nowa kolekcja Autavia ma swoją własną tożsamość, ale pozostaje wierna pierwowzorom, które współtworzyły historię pomiaru czasu. Współtworzyły także i na stałe zapisały się w historii firmy TAG Heuer.

Ceny TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer kształtować będzie się w przedziale od 13 500 złotych do około 17 000 złotych, w zależności od wersji.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki TAG Heuer znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – TAG Heuer.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

AEROWATCH Renaissance Dual Time - P...
AEROWATCH Renaissance Dual Time - P...
24.04.2019
Victorinox I.N.O.X. Carbon Limited ...
Victorinox I.N.O.X. Carbon Limited ...
26.04.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco