Gdy pada hasło „Autavia”, to określenie to w zasadzie momentalnie kojarzy się z marką Heuer. Dziś, jak wiemy, przedsiębiorstwo to nosi nazwę TAG Heuer, a jego historię opisywaliśmy na portalu tu: TAG Heuer – powstanie i dzieje marki, wraz z tłem historycznym. Określenie „Autavia” stanie się natomiast od teraz nazwą dla całej linii zegarków marki TAG Heuer.
To w pewnym sensie nowy rozdział w ramach funkcjonowania marki. Nawiązywanie do dawnych modeli jest modne, ale to przecież zrozumiałe, że firmy sięgają do swojej historii. Nie inaczej działa marka TAG Heuer, wykorzystując swoją bogatą historię do stworzenia nowej, współczesnej drogi rozwoju.
Najnowsza kolekcja zegarków czerpie inspirację z historycznych modeli Autavia, ale równocześnie korzysta z najbardziej innowacyjnych rozwiązań technicznych jakimi dysponuje branża zegarmistrzowska, co zapewne spodoba się dzisiejszym, młodym klientom firmy.
Historyczny model noszący nazwę Autavia to zegarek sportowy, dość uniwersalny. Jego nazwa powstała poprzez połączenie słów Auto i Aviation. Zegarek, który powstał w latach 30-tych XX wieku służył jako przyrząd do odmierzania czasu. Dopiero druga połowa lat 50-tych dała nam zegarek naręczny o tej nazwie. Niestety w latach 80-tych zniknął z oferty.
Dwa lata temu reaktywowano pomysł zegarka cieszącego się powodzeniem wśród miłośników sportów motorowych i zaprezentowano model bardzo mocno inspirowany Heuerem Autavia Ref.2446 „Rindt” z 1966 roku. Obecnie mamy okazję być świadkami przywrócenia Autavii jako samodzielnej kolekcji.
Miało to miejsce 20 marca 2019 roku. Gama modeli ma oferować pod względem użytkowym to, co historyczne czasomierze, czyli wszechstronność, wytrzymałość i niezawodność.
Jako jeden z filarów marki i doskonale rozpoznawalny model, Autavia była naturalnym wyborem dla TAG Heuer do wytypowania jako początek nowej linii produktowej, dołączając tym samym do dotychczasowych kolekcji Carrera, Monaco, Formula 1, Aquaracer i Link.
Decyzja Jacka Heuera z 1957 roku o wykorzystaniu nazwy instrumentu pokładowego, którego produkcję zakończono, do nazwania zegarka naręcznego okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Model stał się popularny wśród entuzjastów wyścigów samochodowych, ale także np. w siłach zbrojnych na całym świecie. Autavia cieszyła się wielkim sukcesem i doskonałą reputacją aż do zaprzestania produkcji w 1985 roku.
Aż dziwne wydaje się, że dopiero teraz, po tylu latach postanowiono wykorzystać ten bagaż doświadczeń, oraz latami wypracowany doskonały wizerunek.
Można jednak mieć pewność, że w przypadku marki TAG Heuer to działanie przemyślane, a kolekcja będzie składać się z wyjątkowych zegarków. Obecnie seria Autavia to na początek siedem wersji, zaprojektowanych zgodnie z duchem pierwowzoru, ale ten duch i wizerunek zegarka uchwycono w nowoczesny sposób.
Stylowy, inspirowany kokpitem samochodu model Autavia ISOGRAPH Chronometer zawiera przyciągające wzrok elementy, które są zakorzenione w historii tej linii.
Cechy, za które fani uwielbiali historyczny zegarek z ubiegłego wieku - jego funkcjonalność, ponadczasowy styl i liczne kombinacje - zostały również ujęte i są widoczne w siedmiu nowych modelach zaprezentowanych na targach Baselworld 2019.
Pierwsza niejako grupa, to modele z kopertami wykonanymi ze stali nierdzewnej o średnicy 42 mm. Charakterystyczny jest kształt koperty - to klasyczna okrągła obudowa z łagodnie wyprowadzonymi, zwężającymi się uszami i mocno zaznaczonymi krawędziami. Dobra baza pod wizerunek retro.
Doskonale dopasowana jest również obracana luneta z ceramiczną bądź stalową wkładką. Koronka umieszczona na godzinie 3-ciej jest duża, co jest nawiązaniem do możliwości używania tego modelu jako zegarka dla pilota i sanowi udogodnienie do operowania nią w razie konieczności w rękawiczkach.
Podstawową cechą nowej serii Autavia, również wywodzącą się z pierwotnego przeznaczenia tego modelu, jest czytelność. Znaczniki godzin w postaci trójwymiarowych indeksów w formie cyfr arabskich jak i wskazówki - godzinowa, minutowa oraz grot sekundnika - są pokryte masą luminescencyjną SuperLuminova®. Umożliwia to odczytanie czasu nawet gdy „przygoda prowadzi cię w ciemność”.
Gradientowa powierzchnia tarczy występuje w kolorze czarnym, szarym lub niebieskim i ma atrakcyjną dla oka ziarnistą strukturę. Na godzinie 6-tej umieszczono okienko datownika wskazujące dzień miesiąca na czarnym tle. Pod godziną 12-tą widzimy logo firmy, a po drugiej stronie nazwę linii, czyli Autavia oraz napisy ISOGPAPH i CHRONOMETER. Ten ostatni napis świadczy o tym, że mamy do czynienia z doskonale wyregulowanymi zegarkami, ale o tym napiszę w dalszej części artykułu.
Wersje z ceramicznymi wkładkami mają napis Autavia w żółtym kolorze. Wariant z wkładką wykonaną ze stali jest utrzymany najbardziej w stylu vintage, poprzez zastosowanie masy świecącej w kolorze imitującym jej „starość”. Ma on odcień beżowy, nazywany nieraz „old radium”. W tym wydaniu napis Autavia jest w ciemnym kolorze, tak jak pozostałe nadruki.
Do wyboru są wersje oferowane wraz ze stalową, trójrzędową bransoletą, jak również z matowymi paskami wykonanymi z gładkiej skóry.
W zestawie znajduje się także pasek typu NATO. Bransoletka i pasek są łatwe w wymianie dzięki zastosowanemu systemowi szybkiej zmiany, bez konieczności używania narzędzi.
Ważnym elementem nowej kolekcji oraz pokazanych najprostszych modeli jest zastosowany mechanizm. To Caliber 5. Mechanizm, którego bazą jest znany, ceniony i cieszący się dobrą opinią „wół roboczy”, czyli ETA 2824. Jednak w firmie TAG Heuer poddano go modyfikacjom.
Nie bez przyczyny na tarczy znajduje się dopisek ISOGRAPH.
Po pierwsze mechanizm może poszczycić się certyfikatem chronometru. Dodatkowo, zastosowano nowoczesną sprężynę węglowo-kompozytową w układzie balansowym.
Rozwiązanie to doskonale prezentuje krótki film:
Kombinacja parametrów mechanizmu i sprężyny wykonanej z kompozytu węglowego daje właśnie powód do umieszczenia wspomnianego określenia na tarczy.
Nazwa pochodzi od greckiego słowa iso, co oznacza „równy” i odnosi się do stabilnego oraz spójnego ruchu, równomierności pracy. Najważniejsze cechy tej innowacyjnej sprężyny opracowanej przez fachowców TAG Heuer to fakt, że lekka sprężyna włosowa o niskiej gęstości jest praktycznie wolna od wpływu grawitacji i wstrząsów, oraz - co oczywiste, całkowicie antymagnetyczna.
Doskonałe koncentryczne oscylacje (wahnięcia), są możliwe dzięki opracowanej geometrii włosa i poprawiają precyzję chodu zegarka. Optymalne zachowanie termiczne i aeroelastyczność zostały osiągnięte prze połączenie kompozytowej sprężyny z kołem balansowym wykonanym ze stopu aluminium.
Marka TAG Heuer jest wyłącznym producentem tego typu sprężyn, które powstają w zakładach w La Chaux-de-Fonds.
Mechanizm osłania pełny, stalowy dekiel z wizerunkiem śmigła i opony na feldze. Zdobienie to ma podkreślać dziedzictwo oraz pochodzenie modelu Autavia wywodzące się od fascynacji motoryzacją i lotnictwem, ale także zastosowania w kokpitach samolotów i samochodów.
Poza wersjami z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej, firma oferuje jeszcze wersje w kopertach wykonanych z modnego brązu.
Zegarki w takim wariancie mają także koperty o średnicy 42 mm, i taką samą stylistykę, lecz budulec koperty oraz jego właściwości, a konkretnie starzenie w postaci pokrywania się patyną, jeszcze lepiej w moim odczuciu oddają charakter tej kolekcji.
Model z tarczą w kolorze brązowym i brązową ceramiczną wkładką jest oferowany wraz z paskiem wykonanym ze skóry w tym samym kolorze, podczas gdy model z zieloną tarczą i czarną ceramiczną wkładką jest proponowany na skórzanym pasku w kolorze khaki.
Autavia Isograph Chronometer Bronze ma dekiel wykonany z tytanu.
DNA marki TAG Heuer jest wyraźnie widoczne w tej nowej rodzinie zegarków inspirowanych historycznymi modelami. Współczesna, nowa kolekcja Autavia ma swoją własną tożsamość, ale pozostaje wierna pierwowzorom, które współtworzyły historię pomiaru czasu. Współtworzyły także i na stałe zapisały się w historii firmy TAG Heuer.
Ceny TAG Heuer Autavia ISOGRAPH Chronometer kształtować będzie się w przedziale od 13 500 złotych do około 17 000 złotych, w zależności od wersji.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki TAG Heuer znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – TAG Heuer.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00