• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Certina

Relacja: BASELWORLD 2019 – preludium wielkiej metamorfozy?


Zapewne o targach Baselworld słyszał każdy miłośnik zegarków, nawet osoby dopiero odkrywające w sobie pasję i stawiające pierwsze kroki w fascynującym świecie urządzeń służących do odmierzania czasu.

Odbywające się w Bazylei targi zegarkowe, obok genewskiego SIHH (Salon International de la Haute Horlogerie Genève) to jedno z największych oraz najbardziej prestiżowy wydarzeń w branży zegarmistrzowskiej. Impreza organizowana na ogromną skalę, znana nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Dla wielu zegarkomaniaków jest to wielkie, doroczne święto i okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć setki zegarków przeróżnych producentów z całego świata – od zegarków popularnych marek z segmentu fashion, przez znane i prestiżowe marki typowo zegarmistrzowskie, po top-topów, czyli na przykład czasomierze manufaktury Patek Philippe.

Jako wieloletni pasjonat zegarmistrzostwa, często spotykam się z opiniami, iż targi Baselworld to miejsce, który każdy fan zegarków musi odwiedzić przynajmniej raz w życiu - to jak podróż do „zegarkowej Mekki”.

Relacja: BASELWORLD 2019

W 2017 roku miałem okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu po raz pierwszy – muszę przyznać, że kilka dni pobytu w Bazylei oraz udział w targach wywarły wówczas na mnie piorunujące wrażenie. Było to na pewno niezapomniane przeżycie.

Baselworld z perspektywy miłośników zegarków z całego świata to zapewne bardziej wystawa niż targi. Przez kilka dni w roku odwiedzający mogą podziwiać i zobaczyć na żywo w jednym miejscu ogromną liczbę produktów różnych marek zegarkowych, co w innych okolicznościach zwyczajnie nie byłoby możliwe. Dodatkowo jest to doskonała okazja, aby spotkać się w gronie osób dzielących wspólną pasję.

Należy jednak pamiętać, iż obchodzące w 2017 roku swoje 100-lecie istnienia targi w Bazylei mają też - a może przede wszystkim - inny wymiar.

Baselworld to przecież wydarzenie branżowe na światową skalę, wiążące się z bardzo dużymi nakładami finansowymi idącymi w dziesiątki, jak nie setki milionów euro, które ma promować zegarki i usprawniać relacje biznesowe pomiędzy producentami a dystrybutorami i sprzedawcami zegarków.

Relacja: BASELWORLD 2019

Relacja: BASELWORLD 2019

Każdego roku swoje premiery mają tu najnowsze modele czasomierzy, które odwiedzający targi mają możliwość oglądać na wystawach, w ekspozytorach lub w przeszklonych gablotach. Targi od lat imponują poziomem organizacji oraz skalą – tysiące producentów z kilku kontynentów prezentują swoje nowości w kolorowych, przyciągających wzrok pawilonach lub stoiskach.

Każda edycja targów także w jakiejś mierze oddaje aktualną kondycję branży, a zarazem uwypukla i stanowi odzwierciedlenie aktualnie panujących w niej trendów.

W dniach 20-26 marca odbyła się tegoroczna edycja targów Baselworld.

Baselworld 2019 w liczbach i na tle dotychczasowych edycji

W edycji targów w 2019 roku wzięło udział łącznie 520 marek zajmujących się produkcją i sprzedażą zegarków, a także mechanizmów i innych podzespołów, akcesoriów, biżuterii oraz kamieni szlachetnych.

Wystawę Baselworld 2019 odwiedziło łącznie 81 200 zwiedzających, co w porównaniu z rokiem ubiegłym jest wynikiem słabszym o około 22%.

Jeżeli chodzi o media, wydano w tym roku 3 300 akredytacji, co dowodzi, iż zainteresowanie ze strony mediów w stosunku do poziomu z roku ubiegłego także nieco spadło, choć bardzo nieznacznie.

Relacja: BASELWORLD 2019

Relacja: BASELWORLD 2019

Tegoroczna edycja Baselworld to już trzecie targi w których mieliśmy okazję wziąć udział jako wydawnictwo Zegarki i Pasja.

Choć porównać możemy zatem wydania raptem z ostatnich trzech lat, to już doświadczenia zebrane nawet w tak krótkim okresie czasu pozwalają nam dostrzec zmiany, jakie zaszły w wyglądzie i przebiegu tej imprezy.

Relacja: BASELWORLD 2019

W stosunku do ubiegłorocznej edycji liczba wystawców drastycznie spadła – w 2018 roku swoje wyroby prezentowało około 1500 wystawców, w tym – jak podaliśmy wyżej za informacją otrzymaną od organizatorów – udział wzięło „tylko” 520 marek.

Słowo „tylko” zdecydowanie musi być w cudzysłowie, gdyż to nadal ogromne przedsięwzięcie i poziom imprezy, którego pewnie pozazdrościć może niejeden organizator eventów tego typu na świecie. Jednakże, gdy liczbę tę odniesiemy do danych z lat poprzednich, to widać wyraźny spadek wystawców.

Co istotne, tendencja spadkowa widoczna jest już od kilku lat.

Już wspomniane 1500 wystawców w 2018 roku było liczbą znacznie mniejszą niż w latach poprzednich.

Relacja: BASELWORLD 2019

Relacja: BASELWORLD 2019

Zdecydowanie mniejszą liczbę wystawców faktycznie można było zauważyć.

Wiele firm przeniosło swoje stoiska się do hoteli i obiektów obok hal targowych (co podyktowane było oczywiście kwestiami finansowymi). Ponadto w tym roku z udziału w targach zrezygnował koncern Swatch Group (o czym pisaliśmy tu: rezygnacja Grupy Swatch z udziału w targach Baselworld 2019), a co za tym idzie wiele marek należących do tej potężnej grupy nie prezentowało swoich zegarków w tym roku.

Hala główna, w której dotychczas swoje ogromne, imponujące pawilony miały bardzo prestiżowe marki zegarkowe, była wyraźnie wypełniona tylko częściowo. W środku hali znalazła się duża, wydzielona przestrzeń dla dziennikarzy, która dotychczas znajdowała się w innej części budynków targów.

W miejscu, gdzie zwyczajowo mieściły się pawilony marek należących do Swatch Group, w tym na bardzo widocznym, eksponowanym miejscu pawilon marki Omega, w tym roku mogliśmy zobaczyć stanowisko marki Breitling.

Tak wyglądało to w ubiegłym roku:

Relacja: BASELWORLD 2019

Relacja: BASELWORLD 2019

Relacja: BASELWORLD 2019

A tak prezentowała się ta część hali w 2019 roku:

Relacja: BASELWORLD 2019

Relacja: BASELWORLD 2019

Relacja: BASELWORLD 2019

Zmiany i transformacja targów w Bazylei była w tym roku zdecydowania widoczna.

Pogłoski mówią, iż tak drastyczny spadek liczby wystawców spowodowany jest wygaśnięciem wieloletnich umów, które marki miały podpisane z organizatorami targów, a równocześnie ich kontynuacja wiązała się z bardzo wysokimi kosztami, których wiele firm nie chciało ponosić.

Trzeba zaznaczyć jednak, że choć malejące, to nadal targi w Bazylei są przeprowadzone zarówno organizacyjnie, jak i w kwestii wielkości na ogromną skalę.
 
Zgodnie z informacją prasową, jaką otrzymaliśmy od organizatorów targów - Dyrektor generalny Baselworld Michel Loris-Melikoff bardzo ubolewa nad spadkiem wskaźników, ale jednocześnie podkreśla, że oferta i ekspozycja wszystkich tegorocznych wystawców stała na bardzo wysokim poziomie.

Dodatkowo zgłaszali oni wiele zadowalających sygnałów dotyczących transakcji biznesowych. Michel Loris-Melikoff jest przekonany, że to właśnie w tym roku nastąpił przełom, który zapoczątkował proces zmian, a jego kulminacja nastąpi na Baselworld 2020. Jest to bardzo mocno związane z „synchronizacją” terminu imprezy z drugim ważnym wydarzeniem branżowych - Salon International de la Haute Horlogeri (SIHH).

Szerzej o tym wydarzeniu pisaliśmy na naszym portalu w grudniu 2018. Artykuł na ten temat znajduje się pod tym linkiem: SIHH i Baselworld od 2020 roku „synchronizują” termin imprez!

Relacja: BASELWORLD 2019

Zarówno już przed, jak i podczas trwania Baselworld 2019 wyraźnie jako prasa mogliśmy odczuć większy nacisk jaki kładli w tym roku organizatorzy na komunikację z mediami. Od początku roku otrzymywaliśmy każdego tygodnia maile z informacjami o markach oraz nowościach, które będą prezentowane, ponadto przygotowywane były regularnie mailingi z krótkimi wywiadami przeprowadzonymi z reprezentantami znanych producentów zegarków lub osób z branży.

Na tegorocznym Baselworld organizator zaprezentował wizję przyszłości dotyczącą kolejnych edycji wystawy. Uczynił to za pośrednictwem pokazów wizualnych, które wyświetlane były w specjalnie stworzonym do tego celu Blue Room’ie.

Celem jest przekształcenie formuły wydarzenia ze standardowej wystawy w platformę cyfrową dostępną dla całej branży zegarmistrzowskiej i jubilerskiej. Ma ona być dostępna również dla dziennikarzy, blogerów, kolekcjonerów i sprzedawców. Jej główny cel to wymiana doświadczeń, poglądów i informacji oraz szerzenie trendów.

Relacja: BASELWORLD 2019

Relacja: BASELWORLD 2019

Targi Baselworld w przyszłości?

Edycja targów Baselworld 2020 ma być przełomem również pod względem nowych technologii. Organizatorzy chcą stworzyć chociażby strefę wirtualnej rzeczywistości, specjalną przestrzeń poświęconą innowacjom oraz obszar zarezerwowany wyłącznie dla smartwatch’ów i urządzeń ubieralnych – tzw. Wearables.

Niebawem rozpocząć mają się prace związane z przebudową obiektów i placów wystawowych w celu nadania im bardziej interaktywnej formy.

Na przyszły rok planowany jest również szczyt poświęcony detalistom branży zegarkowej oraz biżuteryjnej. Nowa oferta i formuła targów ma zostać skierowana również w jeszcze większym stopniu do klientów końcowych, jak również pasjonatów i kolekcjonerów zegarków.

Baselworld 2020 odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 5 maja.

Relacja: BASELWORLD 2019

Relacja: BASELWORLD 2019

Mamy nadzieję, że nie zabraknie tam przedstawicieli wydawnictwa Zegarki i Pasja, dzięki czemu będziemy mogli przekazać naszym Czytelnikom obszerną relację.

Tymczasem zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznych targów na naszym kanale na kanałach Zegarki i Pasja na Facebooku i Instagramie, oraz do śledzenia publikacji na portalu, gdzie sukcesywnie opisywane będą modele zaprezentowane na Baselworld 2019.

Maciej Kopyto / Paweł Zgiep

Redakcja portalu Zegarki i Pasja
* dane statystyczne dotyczące edycji 2019 oraz planów na kolejne lata pochodzą z informacji prasowej organizatorów targów Baselworld


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Już w ten weekend przenosimy się do...
Już w ten weekend przenosimy się do...
28.03.2019
Nowe, innowacyjne sklepy koncepcyjn...
Nowe, innowacyjne sklepy koncepcyjn...
09.04.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco