• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki G-SHOCK

Recenzja: SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition


Powrót do kategorii

Początki powstania i dzieje marki Seiko opisywaliśmy już wielokrotnie w publikacjach na portalu i w drukowanym magazynie Zegarki i Pasja, mimo to warto wspomnieć, iż ten japoński producent rozpoczął działalność już w 1881 roku, stając się z czasem marką bardzo ważną dla globalnego rozwoju zegarmistrzostwa. Kintaro Hattori, twórca dzisiejszego imperium Seiko, zaczynał skromnie – od prowadzenia sklepu z zegarami i biżuterią. W 1924 roku na zegarkach wychodzących z jego zakładów pojawiła się po raz pierwszy nazwa Seiko (z jap. -  precyzja, wyśmienity, wykwintny, znakomity). Dziś marka Seiko oraz jej zegarki budzą podziw z wielu względów, ale w największym stopniu jest to zasługa faktu, iż Seiko może nazywać się pełnoprawną manufakturą. Wszystkie elementy niezbędne do produkcji zegarków marka ta wytwarza bowiem samodzielnie, często wykorzystując metody rzemieślnicze i liczące wiele lat klasyczne techniki obróbki, nie stroniąc przy tym od pracy ręcznej.

Marka Seiko jest podziwiana w świecie zegarmistrzostwa także dlatego, że zegarki z logo tej firmy dostępne są w niemal każdym zakątku świata i niemal w każdym przedziale cenowym, zawsze oferując odpowiednio wysoką jakość. Modele tworzone na najwyższym poziomie jakościowym i w zakresie zaawansowania technicznego dostępne są pod wydzieloną marką Grand Seiko, natomiast zupełnie topowe rozwiązania z dziedziny haute horlogerie znajdziemy w czasomierzach z logo Credor.

W niniejszej recenzji zaprezentujemy limitowany model marki Seiko z kolekcji Presage.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Zegarek, który otrzymaliśmy do recenzji to bardzo atrakcyjny pod kątem wizualnym reprezentant rodziny Presage, nazwany Shippo Enamel Automatic Limited Edition SPB073J.

Mieliśmy przyjemność obcować już wcześniej z jego bliskim kuzynem, zegarkiem z tarczą w białym kolorze z charakterystycznym wzorem „jodełki”, która cieszyła oko szczegółami oraz precyzją wykonania. W zegarku, któremu tym razem przyjrzymy się bardzo dokładnie, japońska marka dała popis tradycyjnego rękodzieła. Seiko chętnie sięga po klasyczne i dawne sposoby wykończenia detali i obróbki elementów, kultywując wiele z japońskich metod rzemieślniczych. Zegarmistrzostwo wydaje się być właściwą do tego dziedziną, co japońscy producenci chętnie wykorzystują w swoich produktach.

Koperta modelu Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition wykonana jest oczywiście ze stali szlachetnej.  Ma ona 40,5 mm średnicy oraz nieco ponad 14 mm grubości, a jej wysokość od ucha do ucha to 48 mm.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Przedstawione wymiary sugerują, że mamy do czynienia z całkiem zgrabnym zegarkiem, który - jak na dzisiejsze standardy – jest raczej nieduży. Być może grubość mogłaby być nieco mniejsza, ale finezyjna budowa koperty, obłe powierzchnie, bardzo miękko, łagodnie poprowadzone linie krawędzi powodują, że na ręku zegarek ten nie wydaje się być zbyt gruby.

Poprzez zastosowane przez projektantów zabiegi stylistyczne moim zdaniem „zatuszowano” niemałą grubość, dzięki czemu zegarek prezentuje się dobrze tak na szczuplejszych, jak i na bardziej obfitych nadgarstkach. Choć oczywiście miłośnicy bardzo dużych czasomierz mogą i tak poczuć pewien niedosyt. Można śmiało powiedzieć, że stylistyczne zabiegi pozwoliły uzyskać optycznie bardzo harmonijny i spójny wizerunek koperty, mimo, że wspomniana grubość na poziomie ponad 14 mm to przecież sporo.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Pod mankiet koszuli zegarek ten wsuwa się swobodnie, w zupełnie niewymuszony sposób. Standardowo po lewej stronie koperty, na wysokości godziny 3-ciej, umieszczono koronkę. Jest ona nieco węższa przy kopercie i rozszerza się do czoła, które przyozdobiono wygrawerowaną literą „s” na polerowanym tle. Taki kształt dobrze pasuje do stylu zegarka, ale także w znaczący sposób ułatwia korzystanie z niej, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Opisując kopertę i chwaląc jej wygląd nie sposób pominąć drugiego, nie mniej ważnego aspektu. Mówiąc krótko - koperta jest wykonana wyśmienicie.

Każdy, kto trochę już wsiąkł w zegarkową pasję, zapewne tego się spodziewa po zegarku tej marki z jej wyższego pułapu cenowego. Marka Seiko przyzwyczaiła nas, że w dziedzinie jakości wykonania i obróbki koperty możemy oczekiwać wiele. Zwykle więcej niż to, co proponuje konkurencja w swoich zegarkach na podobnym poziomie cenowym.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Boczne, lekko „pękate” powierzchnie koperty są polerowane, dzięki czemu wykończenie to dało idealnie połyskujące i równo odbijające światło obszary. Nie ma żadnych niezaplanowanych załamań czy jakichkolwiek defektów. Mówiąc znów krótko - „polerki” wykonane są idealne. Ale nie tylko one cieszą oczy, kiedy przyglądamy się kopercie modelu Seiko Presage Shippo Limited Edition. Boki w dolnej jej części mają poprowadzoną krawędź, pod którą polerowana powierzchnia kieruje się ku spodowi, do wewnątrz, łącząc się z kołnierzem, do którego wkręcany jest dekiel. Między innymi właśnie ten zabieg stylistyczny wpływa na odbiór całego zegarka, jako bardziej płaskiego, niż jest w rzeczywistości.

Po drugiej stronie jest średniej szerokości i masywności luneta, która także podzielona została na trzy strefy. Pionową schodząca do koperty - podstawową, następnie skośną, i na koniec przy krawędzi - wąską i płaską, która okala lekko wystające, wypukłe i fazowane na krawędziach szkło szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjna Super Clear. Powłoką, która nie daje w zasadzie żadnej niebieskawej poświaty, która jest często spotykana. Łagodzenie odbić i refleksów świetlnych, mimo wypukłego kształtu, jest na dobrym poziomie.

Wracając do opisu koperty, warto omówić jeszcze płynnie wyprowadzone uszy, zaprojektowane w taki sposób, że mamy poczucie lekkości całej obudowy. Patrząc z boku są one lekko zagięte ku dołowi, a od góry mają łagodnie zakrzywioną linię, którą tworzy pas szczotkowanej powierzchni stykający się z zewnętrznej strony z bokami.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Od wewnątrz przechodzi on w polerowane, skierowane w dół trójkątne wypełnienia przestrzeni pomiędzy uszami. Suma opisanych elementów i ich cechy to bardzo udana, przyciągająca wzrok obudowa, w wykonaniu której marka Seiko jakby w naturalny sposób zademonstrowała sporo kunsztu w zakresie projektowania i wykańczania kopert.

Koperta oferuje ponadto po bardziej wnikliwej obserwacji dużo atrakcyjnych i przemyślanych niuansów, które powinny cieszyć każdego użytkownika zwracającego uwagę na detale.

Wspomniany wcześniej dekiel jest wkręcany w wyprofilowany z koperty kołnierz. Dekiel tak jak luneta ma część ustawioną prostopadle do koperty, która przechodzi w główny, lekko obły pierścień na którym wygrawerowano podstawowe informacje. Płasko, dookoła szkła widzimy część dekla na której umieszczono jedynie numer zegarka w limitowanej do 2500 sztuk serii. 

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

W limitowanym modelu zastosowano przeszklenie - rozwiązanie występujące niemal standardowo w dzisiejszych zegarkach mechanicznych, bo wielu klientów oczekuje możliwości obserwacji mechanizmu. W wypadku testowanego zegarka widzimy przez nie mechanizm, oczywiście pochodzący z bogatych zasobów marki Seiko, o oznaczeniu 6R27C.

Mechanizm ten wywodzi się od bazowego mechanizmu Seiko kaliber 6R15, ale doposażony został w dodatkowe funkcje, takie jak wskazanie rezerwy chodu czy wskazówkowa prezentacja daty w postaci dnia miesiąca. Datownik jest komplikacją konstrukcji często spotykaną i jej użyteczność jest oczywista. Wskazanie rezerwy chodu nie jest natomiast tak często spotykane, a zaliczyłbym je do najbardziej użytecznych komplikacji konstrukcji mechanizmu jakie są oferowane w zegarkach mechanicznych, szczególnie w tych, które mają naciąg automatyczny.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Dzięki tej funkcji jednym krótkim spojrzeniem na tarczę zegarka możemy ocenić jak wygląda poziom rezerwy chodu, jaki pozostał nam do dyspozycji.

Mechanizm pod względem wyglądu nie jest zbyt finezyjny - można stwierdzić, że pasuje do niego określenie „porządnie wykończony”. Widoczne płyty oraz mostki są szczotkowane, a ich krawędzie mają skośne, szerokie fazowanie, które wypolerowano na wysoki połysk.Wizualnie atrakcyjny jest wahnik, z wyciętymi dwoma otworkami, wygrawerowaną nazwą firmy, oznaczeniem mechanizmu i ilością kamieni łożyskujących.

Grawery wypełnione są matowo-złocistym lakierem. Główną płaszczyznę wahnika przyozdobiono poprzez naniesienie pasów genewskich. W sumie niewiele zdobień, ale jako całość komponuje się to w układ, który nazwałbym „elegancką skromnością”, co pasuje do japońskiej filozofii tworzenia wyrobów. Mimo to, biorąc pod uwagę cenę i dopieszczenie pozostałych elementów zegarka, oczekiwałbym nieco więcej w zakresie obróbki mechanizmu.

Podstawową cechą tej rodziny mechanizmów jest potwierdzona już trwałość i niezawodność, idąca w parze z całkiem dobrą precyzją pracy. Ogólnie można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że mechanizm zastosowany w testowanym modelu to bardzo cenione zegarkowe „serce”. Cenione za trwałość, i parametry pracy. Rezerwa chodu to ponad 45 godzin, a częstotliwość pracy oscylacji balansu to 28 800 wahnięć na godzinę.  Zegarek można dokręcać koronką, ale system obustronnego naciągu automatycznego zapewnia całkiem szybkie osiągnięcie pełnego zapasu energii i zapewne nieczęsto będzie to konieczne. Także ponowny „start” po zatrzymaniu jest szybki, bez użycia koronki. Mechanizm ten oferuje również funkcję stop sekundy dla ułatwienia precyzyjnego ustawiania zegarka.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Jako zabezpieczenie antywstrząsowe zastosowano system Dia-shock, a sprężyna wykonana jest ze stopu Spron 510, co poprawia jej właściwości antymagnetyczne, ale także wpływa korzystnie na precyzję chodu ze względu na dobre właściwości termiczne. Ja na podstawie niezbyt długi obserwacji mogę potwierdzić, że odchyłka na poziomie kilku sekund była stała.

Zegarek jako całość skomponowano tak, że z linią obłego boku koperty łagodnie przechodzącą w skierowane ku dołowi uszy, uzyskano wrażenie lekkości projektu, mimo, że nie jest on przecież bardzo płaski ani filigranowej budowy. Wszystkie opisane wcześniej cechy już tworzą moim zdaniem obraz atrakcyjnego zegarka, a przecież nie doszliśmy jeszcze do etapu opisu tarczy. Cyferblat w tym czasomierzu ma niewątpliwie odgrywać główną rolę, będąc elementem wyróżniającym spośród standardowych modeli tej linii. I tak właśnie jest.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

To właśnie tarcza wykonana w specjalnej technice o nazwie Shippo ma grać pierwsze skrzypce. Shippo to sztuka związana z emaliowaniem i wykańczaniem tarcz, która od dawna stosowana jest w zegarmistrzostwie, ale w tym wypadku chodzi o specyficzny proces jej tworzenia. Można go opisać jako połączenie japońskiej estetyki i przykładania wagi do detali z tradycyjnym rzemiosłem. Technika Shippo jest wykorzystywana przez firmę Ando Cloisonne, która w mieście Nagoi w Japonii wytwarza tarcze dla marki Seiko.

Konkretnie wykonuje je rzemieślnik Wataru Totani, który ręcznie nakłada emalię na dysk z wygrawerowanym wcześniej wzorem fal rozchodzących się od środka na zewnątrz. Po nałożeniu emalii jest ona wypiekana w temperaturze ponad 800 stopni, następnie znów powtarzany jest cały proces malowania i wypalania tak, by uzyskać powierzchnię o jak najlepszej jakości. Dopiero gdy Pan Wataru Totani osobiście uzna, że tarcza spełnia jego oczekiwania, tarcza jest polerowana by uzyskać delikatny równomierny wzór cieszący nasze oczy w gotowym zegarku. Kolor jaki uzyskano to odcień niebieskiego, zbliżony do kolorów określanych jako błękit pruski, a motyw fal wraz z tym kolorem opisywany jest przez Seiko jako odzwierciedlenie barwy wód oceanu, którego fale rozbijają się o brzeg japońskich wysp.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Przy okazji ma nam to symbolizować fakt, że to właśnie wody mórz i oceanów niejako przynosiły do Japonii będącej krajem na wyspach, kulturę z zewnątrz, różne rzemiosła, tak jak emaliowanie, które nie wywodzi się przecież z Japonii, ale technikę pracowania z tą metodą opanowano tu w wyjątkowo swoisty sposób.

Poza opisanym motywem uatrakcyjniającym wizualnie tarczę, to przecież użyteczny codzienny zegarek, ma więc zapewnić wskazania, a w tym wypadku szereg wskazań.

Bieżący czas prezentowany jest za pomocą klasycznych wskazówek w białym kolorze, którym nadano kształt wydłużonych liści (tzw. styl „leaf”). Ramiona wskazówek mają doskonale dobraną długość, a cieniutki sekundnik z długą przeciwwagą zakończony jest półksiężycem. Odczytywanie czasu to czysta przyjemność, tym bardziej, że indeksy to nadrukowane grubą warstwą, dającą trójwymiarowy efekt, wydłużone cyfry rzymskie. Precyzja nałożenia indeksów wraz z wyborem klasycznych oznaczeń dają niejako połączenie współczesnej jakości z tradycyjnym stylem.

Kolejna wskazówka o kształcie dopasowanym do głównych pracuje na małej tarczy datownika umieszczonego nad godziną 6-tą. To nietypowe rozwiązanie wskazania dnia miesiąca, przez wielu miłośników zegarków - w tym i mnie - bardzo lubiane. Na godzinie 9-tej nadrukowano łukowatą skalą służącą do odczytu poziomu rezerwy chodu, ze wskazówką taką jak w datowniku. Uzupełnieniem jest wyraziście nadrukowane logo firmy.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Także w tym miejscu, podobnie jak w przypadku indeksów, wyraźnie widać efekt trójwymiarowości. Logo wydaje się być nakładane. Pod nim drobniejszym drukiem zamieszczono nazwę linii do której przynależy ten model zegarka, czyli Presage, oraz informację o rodzaju naciągu sprężyny. Tarczę uzupełnia pierścień dystansowy ustawiony skośnie, z podziałką minutową i precyzyjną sekundową z uwzględnieniem skoku wskazówki 4 razy na sekundę wynikającą z częstotliwości pracy mechanizmu.

Opisywana i widoczna na zdjęciach tarcza to bardzo udane połączenie tradycyjnego rzemiosła, wysokiego kunsztu w jego opanowaniu, co obrazuje powierzchnia cyferblatu, ale i klasycznych zegarmistrzowskich wzorców połączonych ze współczesną techniką i jakością. Wspomnianą jakość podkreśla obróbka koperty i wyjątkowo precyzyjnie wykonane oznaczenia na tarczy. Seiko to zapewne nie jedyna firma zegarmistrzowska, która to robi, ale chyba jedyna, której wychodzi to tak łatwo, zgrabnie i można powiedzieć - naturalnie.

Uzupełnienie zegarka i dopełnienie zestawu stanowi bardzo dobrej jakości pasek. Od początku miękki i doskonale się układający. Ma odpowiednią sprężystość i daje poczucie solidności, mimo miękkości pozwalającej na łatwe układanie się na nadgarstku od samego początku. To nie jest norma, więc warto to podkreślić.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Pasek jest w kolorze ciemno niebieskim, a wykonano go ze skóry aligatora. Futrówka ma tę samą barwę, jest wykonana ze skóry licowej, która daje przyjemne odczucie stykając się ze skórą. To pasek o którym można mówić wyłącznie w superlatywach, pomijając kwestię trwałości, której nie dane mi było sprawdzić w trakcie kilku dni testowania zegarka.

Zapięcie jest składane na dwie części, z naniesionym logo marki. Nie muszę, ale dodam – oczywiście mamy do czynienia z zapięciem bardzo wysokiej jakości. Skonstruowanym tak, że bardzo łatwo regulować możemy jego długość. Pasek został zabezpieczony przed nadmiernym zużyciem, gdyż nie ma żadnych niepotrzebnych zagięć, w których najczęściej dochodzi do uszkodzeń podczas eksploatacji.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Konstrukcja klamry zapewnia także wygodę w miejscu styku jej z nadgarstkiem. Pasek jest dość długi, co jest warte zaznaczenia, bo różnie to bywa w przypadku zegarków z Japonii – często paski czy bransolety są zbyt krótkie na z reguły większe, europejskie nadgarstki. Jedyne co musiałem zrobić od razu po otrzymaniu zegarka, to zamienić miejsca mocowania, ponieważ fabrycznie część paska będąca nadmiarem po dopasowaniu jest skierowana do wewnątrz.

Dlatego tą część z klamrą musiałem zamocować nad godzina 12-tą, by pasek za zapięciem skierowany był na zewnątrz, co wydaje się być bardziej naturalnym rozwiązaniem. Ostatni element o którym warto wspomnieć to opakowanie.

Seiko i w tym wypadku stawia na prostotę i skromność.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition

Zazwyczaj producent ten stosuje niewielkie pudełka, raczej kartonowe. Najważniejszy jest przecież zegarek.

W limitowanym Presage Shippo Enamel Automatic jest jednak inaczej.

Zegarek otrzymujemy w jasnym pudełku wykonanym z drewna. Ma ono podłużny, prostokątny kształt. Zegarek ułożony jest z rozpiętym, rozłożonym paskiem. Wyściełanie wnętrza jest białe, a na wieczku nadrukowano logo firmy i nazwę modelu nadrukiem w złocistym kolorze. Kartonowa obwoluta zawiera schowek na dokumentacje zegarka.

Nadal jest skromnie, ale jednak mamy większe poczucie dopieszczenia jako klienci.

Reasumując: SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic Limited Edition SPB073J to udany zegarek do codziennego użytku, pasujący do biurowych i casualowych stylizacji. Bez problemu możemy założyć go także jako dodatek do bardziej formalnego stroju. Model ten jest wodoodporny do 100 metrów, ma odporne na zarysowania szkło szafirowe, ponadto wyposażono go w użyteczne wskazania dodatkowe i precyzyjny trwały mechanizm. Nieco brakuje do pełni uniwersalności zastosowania luminescencji. Choćby bardzo skromnej.

Cena 6 461 złotych. Limitacja do 2500 sztuk.

SEIKO Presage Shippo Enamel Automatic SPB073J
 
Plusy (+) Minusy (-)
 + atrakcyjny design  - spora grubość zegarka (zamaskowana, ale…)
 +wysoka jakość wykonania tarczy  - średnica koperty (+1,5 mm byłoby idealne)
 + wyjątkowa technika wykonania tarczy  - skromnie wykończony mechanizm
 + wysoka jakość wykończenie koperty  - brak luminescencji
 + dobry, ceniony mechanizm  
 + limitowana edycja  
 + świetnie wykonany pasek z wygodnym zapięciem  
 + wypukłe szkło szafirowe pasujące do stylu zegarka  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - SEIKO.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Doxa 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Recenzja: ORIENT Automatic Diving S...
Recenzja: ORIENT Automatic Diving S...
18.03.2019
Recenzja: Xicorr 200 „Czarna Kaśka”...
Recenzja: Xicorr 200 „Czarna Kaśka”...
17.04.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco