• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus (Baselworld 2019, zdjęcia live)


Kolekcja Max Bill to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych linii zegarków z portfolio firmy Junghans. Jest ona wynikiem kooperacji tego niemieckiego producenta ze znanym projektantem przemysłowym urodzonym w Szwajcarii – Maxem Billem, któremu seria ta zawdzięcza swoją nazwę.

Cechami przewodnimi wszystkich czasomierzy wchodzących w skład tej kolekcji jest prostota, czytelność i funkcjonalność – najważniejsze wartości, którymi kierował się ich kreator. W tym roku, 25 lat po jego śmierci, marka Junghans wprowadziła na rynek szczególny model. Zegarek dedykowany powstałej 100 lat temu uczelni Bauhaus, która wykształciła wielu wybitnych artystów i rzemieślników, między innymi także Max Bill - model Junghans Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus limited edition.

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

Pierwowzorem kolekcji Max Bill był zegar kuchenny. Pierwszy produkt sygnowany logo Junghans i zaprojektowany przez Maxa Billa, oczywiście w zgodzie ze stylem Bauhausu. Zegar wszedł do sprzedaży w 1956 roku i stał się niezwykle popularny z uwagi na swoje walory estetyczne oraz użytkowe.

Posiadał on kształt odwróconej kropli wody, ponieważ poza zegarem głównym wyposażono go również w kuchenny minutnik zlokalizowany poniżej. Zegarek posiadał opływową w kształcie obudowę w niebiesko-pastelowym kolorze. Jasna tarcza była bardzo czytelna, dzięki wykorzystaniu indeksów arabskich oraz wyraźnych, masywnych wskazówek w kontrastowym kolorze.

Pomiędzy godziną 12 oraz osią centralną, projektant umieścił charakterystyczne logo marki, pisane prostą czcionką z nieco większymi odstępami pomiędzy znakami, które towarzyszy kolekcji Max Bill po dziś dzień.

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

Niemiecka wyższa szkoła Bauhaus wywarła olbrzymi wpływ na Maxa Billa, kreując jego artystyczny warsztat i nadając twórczości minimalistyczną formę.

Wpływ jaki szkoła ta wywarła na swoich wychowanków widoczny jest w twórczości wielu absolwentów tej uczelni. Zaczęto nawet mówić o stylu Bauhaus jako niezwykle popularnym w drugiej połowie XX wieku kierunku minimalistycznym przejawiającym się w szeroko rozumianym designie, architekturze i sztuce.

Doskonałym przykładem tego stylu jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO budynek tejże szkoły artystyczno-rzemieślniczej znajdujący się w Dessau-Roßlau, który zainspirował projektantów Junghans do stworzenia wyjątkowego czasomierza. Akcenty nawiązujące do gmachu Bauhaus odnaleźć można w niemal każdym detalu opisywanego modelu Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus.

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

Kolorystyka, bardzo charakterystyczna i odróżniająca go od dotychczas proponowanej w pozostałych zegarkach Junghans z serii Max Bill, została niemal „żywcem” przeniesiona z fasady budynku. Matowa tarcza prezentuje czystą formę i czytelność, a jej srebrzysta barwa jest bezpośrednim odwołaniem do koloru ścian budowli w Dessau.

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

Harmonię układu i kolorystyki tarczy przełamano poprzez zastosowanie czerwonych akcentów w formie wypełnienia wskazówek oraz tła datownika, nawiązując tym samym do słynnych, czerwonych drzwi uczelni.

Proste i długie indeksy godzinowe wraz ze skalą minutową, z której się wyłaniają, sprawiają wrażenie niczym nie zaburzonego porządku i ładu.

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

W celu ułatwienia odczytu wskazań w ciemności, na głównych godzinach umieszczono punkty wypełnione masą świecącą. Na godzinie 12, w celu lepszej orientacji po zapadnięciu zmroku, punkt został zdublowany.

Koperta o opływowych i delikatnych krawędziach została wykonana ze stali szlachetnej. Jej wodoszczelność na poziomie 3 atmosfer zabezpiecza zegarek przed wodą na podstawowym poziomie, chroniąc przed przypadkowym zachlapaniem w wyniku mycia rąk lub nagłego deszczu. W celu upodobnienia jej do fasady budynku Bauhaus została pokryta odporną na ścieranie powłoką nakładaną w technologii PVD w kolorze antracytowym. Jej krzywizny, dzięki delikatnej i cienkiej lunecie, dobrze zgrywają się z wypukłym szkłem szafirowym.

W celu zagwarantowania najwyższej czytelności pokryto je z obu stron warstwą antyrefleksyjną, która niweluje odbijające się od jego powierzchni światło.

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

Zastosowany w modelu Max Bill Bauhaus pasek wykonany został ze skóry naturalnej, a jego kolor również dobrano z myślą o jak największym upodobnieniu zegarka do charakterystycznego budynku uczelni. Jego szary kolor symbolizować ma materiał główny, z którego wykonano całą konstrukcję Bauhaus – beton.

Klamra paska, z wygrawerowaną nazwą marki, zyskała wykończenie identyczne jak w przypadku koperty zegarka.

Poza wyjątkową kolorystyką prezentowanego modelu, jego powiązanie z uczelnią Bauhaus, obchodzącą w tym roku 100-lecie działalności, znaleźć można również na deklu zegarka. Został na nim wygrawerowany wizerunek charakterystycznego gmachu szkoły, którego fasada okienna została przeszklona.

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

Częściowo transparentny dekiel daje możliwość zajrzenia do wnętrza koperty zegarka oraz podziwianie pracy mechanizmu. Obraz umieszczony na deklu sprawia wizualnie również wrażenie, jak gdyby mechanizm znajdował się we wnętrzu budynku szkoły – daje to niezwykle ciekawe złudzenie.

Również na tym elemencie zegarka znalazł się niewielki czerwony akcent w postaci wejścia głównego do budynku. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że model 100 Jahre Bauhaus jest pierwszym z kolekcji Max Bill, w którym marka Junghans zastosowała przeszklony dekiel.    

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

Zegarek zaopatrzono w mechanizm z naciągiem automatycznym o oznaczeniu J800.1, który powstał na bazie sprawdzonego mechanizmu ETA 2824-2.

Werk ten pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę, a łożyskowany jest za pośrednictwem 25 syntetycznych rubinów. Po uzyskaniu pełnego naciągu sprężyny głównej zdolny jest do nieprzerwanej pracy przez około 38 godzin.

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus

Model Junghans Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus jest dowodem na to, jak potężna siła kwi w prostocie i ergonomii konstrukcji. Niemiecki producent udowadnia również, że nie trzeba rezygnować z ciekawego wyglądu na rzecz funkcjonalności, i na odwrót.

To doskonały przykład stylu Bauhaus, który jednocześnie jest wyrazem hołdu dla tej uczelni i jej absolwentów.

Zegarek Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus oferowany jest w limitowanej edycji ograniczonej do 1 000 sztuk. Każdy egzemplarz posiada indywidualny numer wygrawerowany na obrzeży dekla.

Cena Junghans Max Bill Automatic 100 Jahre Bauhaus wynosi 5 390 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Junghans znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: JUNGHANS.

Paweł Zgiep


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant – Slimline Powe...
Frederique Constant – Slimline Powe...
27.03.2019
DOXA Calex Spiral Rose Automatic (z...
DOXA Calex Spiral Rose Automatic (z...
03.04.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco