• Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Marki Doxa nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi zegarków. Szwajcarski rodowód, ponad stuletnia tradycja oraz szeroki wachlarz oferowanych zegarków – od w pełni klasycznych garniturowców, poprzez solidne modele do nurkowania z serii SUB, aż do biżuteryjnych damskich czasomierzy. Trzeba przyznać, że szwajcarska firma potrafi rozpieszczać swoje klientki.

Nie tak dawno miałam okazję recenzować model z serii Calex – Lady Automatic Diamonds i przyznaję, że goszczenie tego zegarka na swoim nadgarstku przez kilka dni było bardzo przyjemnym doświadczeniem.

Tym samym ucieszyła mnie możliwość opisania jego młodszych sióstr.

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

Modele Doxa Calex Spiral Rose D215SBU i D215SWH - bo o nich mowa - to technicznie bliźniacze wersje wspomnianej wcześniej Lady Automatic. Producent wykorzystał te same „podzespoły”, zarówno w kwestii użytego mechanizmu, jak i wyglądu. Zegarki posiadają obłe, gładkie koperty wykonane ze stali szlachetnej o klasycznym kształcie, ale nowoczesnym rozmiarze (35 milimetrów średnicy).

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

Modele te wyposażono w zgrabne bransolety z zapięciem motylkowym i absolutnie urocze w formie sygnowane zakręcane koronki.  

Najważniejszy element, który wyróżnia Spiral Rose wśród oferty damskich zegarków mechanicznych to przyciągające wzrok zdobione tarcze z motywem róży.  

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

Zdecydowanie preferuję zegarki proste w formie, ale obok takiej kombinacji nawet mnie jest trudno przejść obojętnie. Lekko rustykalny wzór róży, zwłaszcza w błękitnej wersji modelu Spiral Rose o referencji D215SBU, jest w moim odczuciu ultra-kobiecy. Delikatny, misterny, sprawia wrażenie rozkwitającego pąka.

Najbardziej przykuwa uwagę finezyjna i na pewno niecodzienna forma rozwiązania nazywanego „open-heart”. Wycięcie w kształcie róży subtelnie odsłania fragment mechanizmu, pozwalając podejrzeć jego pracę.

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

Zewnętrzna część płatków róży jest wypełniona materiałem o innej fakturze, dzięki czemu jeszcze bardziej widać kontrast pomiędzy gładką tarczą, a strukturą okienka ukazującego balans. Jeśli dodać do tego wypukłe indeksy, które są znaczone diamentami, możemy odnieść wrażenie, iż tarcza jest trójwymiarowa. Producent zastosował sporą liczbę elementów i zdobień na tarczy, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę całkiem niemałe 35 milimetrów średnicy koperty zegarka.

Akcentem, który dodaje uroku całemu projektowi są błękitne, polerowane wskazówki o klasycznym kształcie oraz indeksy umieszczone na godzinach 3, 6 i 9. Zdecydowanie detale te ożywiają wizerunek tarczy, jednocześnie się w nią wpasowując.

Roślinne motywy okalające indeksy - choć fakt, są naprawdę delikatne – mogą stanowić dla części kobiet już nadmiar zdobień, ale projekt jest z pewnością spójny. Na tarczy znajdziemy także dużą czcionką informację o producencie oraz szlachetnych kamieniach użytych do dekoracji tarczy lub pierścienia.

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

W subiektywnym odczuciu dość spore i ciemne napisy mogą być przytłaczające i odwracają uwagę od znacznie bardziej atrakcyjnych elementów. W kwestii detali, które nie zawsze dostrzegamy podczas pobieżnego oglądania zegarków, absolutnie urzekająca jest kolorystyka cyferblatu.

Niejednolita barwa macicy perłowej musi dawać fenomenalny efekt w połączeniu z promieniami słonecznymi. Od lekkich fiołkowych nut, poprzez błękit i szmaragdową zieleń przywodzi na myśl taflę oceanu. Zastanawiające, czy projektanci w jakimś stopniu inspirowali się wodnym światem.

Model Calex Spiral Rose Automatic w wersji srebrnej o dziwo nie jest delikatniejszy, mimo bardziej jednolitej kolorystyki. Ze względu na bardzo jasne tło, wycięty w tarczy otwór „open heart” odcina się bardziej od całej kompozycji. Dużą zaletą jest umiejętny dobór kolorystyki wskazówek w kolorze różowego złota, wpadających w lekko miedziany odcień.

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

Cyferblat wykonany z masy perłowej daje pewność nietypowej faktury i różnych barw, zmieniających się w zależności od kąta padania światła. Wypełnienie zewnętrznych płatków wzoru róży jest w tej wersji nieco inne – w kolorze białym.

Wszystkie opisane elementy dobrze do siebie pasują, choć być może jeden mógłby być nieco inaczej wykonany. O ile napis „Doxa” naprawdę współgra z całością designu tarczy, to w moim odczuciu napis „Genuine Diamonds” jest właśnie nieco mniej harmonijnie wkomponowany. Prawdopodobnie jest to spowodowane wielkością czcionki, która nieco mniejsza byłaby bardziej subtelna, ale producent w ten właśnie sposób chciał podkreślić użyte kamienie szlachetne.

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

Bransolety zegarków z serii Spiral Rose to element, który ukazuje jak ważne jest zachowanie kontrastu między poszczególnymi elementami. Przy całym artyzmie i „bogactwie” zdobień zastosowanych na tarczy, widocznych pod szkiełkiem wykonanym z szafiru, bransoleta powinna być prosta, skromna i ponadczasowa.

Ktoś powie – „ot bransoleta, jakich wiele”.
Być może, jednak jej wzór i wykonanie prezentuje same najlepsze cechy.

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

Mając okazję recenzować i testować model Doxa Lady Automatic D184TSD mogę również założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, iż bransoleta ta jest równie wygodna i przyjemna w użytkowaniu.

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

DOXA Calex Spiral Rose Automatic (zdjęcia live)

Zegarki wyposażono w szwajcarski mechanizm SW-220 z automatycznym naciągiem, który przy pełnym naciągu sprężyny napędowej oferuje 38 godzinną rezerwę chodu. Mechanizm widoczny jest przez transparentny dekiel, dzięki czemu można stale obserwować jego pracę.

Wodoodporność prezentowanych damskich modeli marki Doxa ustanowiona została na symbolicznym poziomie, ale to przecież nie jest zegarek do zadań specjalnych, tylko stylowy dodatek eleganckiej współczesnej kobiety. Aby pozwolić sobie na przyjemność posiadania modelu Doxa Calex Spiral Rose Automatic trzeba wydać około 4 900 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki DOXA znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – DOXA.

Marzena Kondera - Giergiel


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jah...
JUNGHANS Max Bill Automatic 100 Jah...
29.03.2019
Prezentujemy: EPOS Sportive 3416 (B...
Prezentujemy: EPOS Sportive 3416 (B...
04.04.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco