Wśród naszych Czytelników jest wielu fanów marek japońskich, w tym oczywiście Seiko. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to manufaktura oferująca bardzo dobrze wykonane czasomierze w cenie niższej od tej, którą trzeba byłoby zapłacić za zegarek tej samej klasy opatrzony nazwą „Swiss Made”. W ofercie marki Seiko znaleźć można modele w szerokim zakresie cenowym, począwszy od podstawowych modeli kwarcowych, które można nabyć już od około 500 złotych, przez zegarki mechaniczne w cenach od 1000 do 8000 złotych, aż do najdroższej w ofercie Seiko kolekcji wyposażonej w nowatorskie mechanizmy sterowane za pośrednictwem GPS i zasilane energią świetlną, w cenie oscylującej w granicach 10-15 tysięcy złotych.
W zależności od zasobności portfela, dla jednych będą to ceny przystępne, inni miłośnicy zegarków natomiast mogą chcieć czegoś więcej - doskonałości w każdym calu, za którą są skłonni zapłacić dużo więcej. Poziomu jakości dorównującemu topowym markom szwajcarskim. To właśnie dla nich japoński producent zdecydował się stworzyć osobny byt - markę wyjątkową, elitarną, gotową sprostać najwyższym wymaganiom klientów – tak właśnie w 1960 roku powstało Grand Seiko.
W niniejszym artykule zaprezentujemy nowego członka tej zacnej marki.
Model o designie odchodzącym od głównego, klasycznego nurtu stylistycznego, do którego Grand Seiko zdążyło już przyzwyczaić fanów japońskiego zegarmistrzostwa na najwyższym poziomie. Przedstawiamy Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition o referencji SBGE245.
Prezentowany model przeznaczony jest „do życia” na morzu. Właśnie dlatego producent zwiększył jego wodoszczelność do poziomu 200 metrów. Dodatkowo zegarek zabezpieczono przed wstrząsami, a zastosowany w nim mechanizm uodporniono na zmiany temperatury.
Również konstrukcja koperty została przeprojektowana, a przesunięcie dokręcanej koronki na godzinę 4 zminimalizowało prawdopodobieństwo jej uszkodzenia w efekcie uderzenia.
Zegarek przykuwa uwagę wyjątkową tarczą w kolorze mahoniowej czerwieni. Została ona wykończona szlifem słonecznym, który nadaje jej większej głębi i wydobywa dodatkowe odcienie kolorystyczne. W centralnym punkcie, na wspólnej osi, umieszczono łącznie cztery wskazówki: godzinową, minutową, sekundnik oraz ramię umożliwiające wskazanie innej strefy czasowej w trybie 24 godzinnym.
Nieco niżej, z lewej strony, znalazł się wskaźnik rezerwy chodu. Po drugiej stronie, na wysokości indeksu 4, zlokalizowano okno datownika. Ponad osadą wskazówek umieszczono logo Grand Seiko pisane charakterystyczną, gotycką czcionką. Godziny oznaczono prostymi, eleganckimi indeksami. Cyferblat został osłonięty wypukłym szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną nałożoną od wewnętrznej strony.
Wokół tarczy umieszczono ceramiczny pierścień, który można obracać w obie strony. Naniesiono na niego skalę godzinową służącą do odczytu wskazań GMT. W celu poprawy widoczności po zachodzie słońca, na wskazówkach, indeksach oraz pierścieniu umieszczono świecącą w ciemności masę Lumi Brite.
Mechanizm Spring Drive kaliber 9R66 w który został wyposażony opisywany model Grand Seiko, posiada bardzo długą rezerwę chodu sięgającą 72-óch godzin. Ten wynik osiągnięto m.in. dzięki wykorzystaniu wysoko elastycznego stopu o nazwie „Spron 510” do produkcji sprężyny naciągowej. Mechanizm 9R66 to rozbudowana wersja werku 9R65, do którego dodano komplikację konstrukcji w formie funkcji GMT. Wskazanie GMT realizowane jest za pomocą czwartego ramienia wskazującego czas innej strefy czasowej. Pracę ruchomych elementów ułożyskowano za pośrednictwem 30 syntetycznych rubinów. Precyzja odmierzania czasu przez ten werk wynosi +/- 15 sekund na miesiąc.
Wprowadzenie przez Seiko mechanizmu Spring Dive okrzyknięto mianem „Cichej Rewolucji”. Wiąże się to z faktem, że praca tego mechanizmu jest bezszelestna. Nasłuchując jego pracę nie usłyszymy klasycznego „tik tak”. Właściwie to nie usłyszymy nic. Wynika to z faktu, że jego praca jest ciągła, a nie krokowa, jak w przypadku innych rozwiązań - zarówno w mechanizmach kwarcowych, jak i mechanicznych.
To właśnie cykliczne wprawianie w ruch wskazówek, czy to za pośrednictwem wychwytu, zwalniającego nagromadzoną w sprężynie energię, czy działania silnika krokowego sterowanego przez procesor odmierzający czas z wykorzystaniem rezonatora kwarcowego, są źródłem dźwięku, który potocznie nazywamy „tykaniem zegarka”. W mechanizmach Spring Drive nie zachodzą tego typu zjawiska, dlatego jego pracy nie towarzyszą żadne dźwięki.
Spring Drive to mechanizm hybrydowy. Energia do jego zasilania, podobnie jak w zegarkach mechanicznych, magazynowana jest na sprężynie. Naciągana jest ona automatycznie za pośrednictwem wahnika, który podczas noszenia zegarka na ręku, wprawiany jest w ruch obrotowy. Dzięki opatentowanemu przez Seiko systemowi, tzw. „Magicznej Dźwigni”, sprężyna naciągana jest niezależnie od kierunku, w którym obraca się wahnik.
Rozwiązanie to znacząco poprawia efektywność automatycznego naciągu. Innowacją Seiko, która umożliwiła stworzenie mechanizmu Spring Drive, było skonstruowanie trójsynchronicznego regulatora, odpowiedzialnego za kontrolę energii mechanicznej, elektrycznej i elektromagnetycznej.
Podobnie jak wychwyt i balans w werku mechanicznym, odpowiada on za stopniowe uwalnianie nagromadzonej na sprężynie energii. Mimo tej samej funkcji, zasada jego działania jest zupełnie inna i realizowana jest za pomocą hamulca elektromagnetycznego. Jego zadaniem jest spowolnienie działania całego układu do prędkości taktowanej przez rezonator kwarcowy, który zapewnia wysoką dokładność działania mechanizmu. Energia elektryczna potrzebna do zasilenia kryształu kwarcu pochodzi również z trójsynchronicznego regulatora.
28 lat pracy nad nowym rodzajem mechanizmu, podczas których stworzono ponad 600 prototypów, zaowocowało stworzeniem innowacyjnego werku będącego połączeniem dwóch światów – mechanicznego i elektronicznego (kwarcowego).
Zwykło się mówić, że w zegarkach mechanicznych wskazówka sekundowa „płynie”. Wynika to z faktu, że w przeciągu sekundy przesuwa się ona kilkukrotnie, zazwyczaj około 6 lub 8 razy. W porównaniu z mechanizmami kwarcowymi, w których sekundnik przeskakuje raz na sekundę, faktycznie sprawia to wrażenie płynnego przesuwania, jednak jest to tylko i wyłącznie wrażenie.
W mechanizmach Spring Drive ruch wskazówek jest ciągły - to jedyne tego typu rozwiązanie w całym świecie zegarkowym. Obserwacja w zupełnej ciszy przesuwającego się ruchem jednostajnym ramienia sekundnika jest wręcz hipnotyzująca. To wyjątkowe zjawisko, od którego trudno oderwać wzrok.
Liczba egzemplarzy tego niezwykle ciekawego czasomierza została ograniczona limitacją do 600 sztuk. Każdy model posada własny numer, który został wygrawerowany na zakręcanym deklu. Poza tym można znaleźć na nim również informacje dotyczące klasy wodoszczelności, kalibru mechanizmu oraz japońskiego rodowodu.
W samym centrum umieszczono piękne logo Grand Seiko w postaci ryczącego lwa. Zegarek wyposażono w klasyczną bransoletę z pełnych ogniw oraz w dodatkowy, silikonowy pasek w kolorze pomarańczowym.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Grand Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: GRAND SEIKO
Paweł Zgiep