• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer

Grand Seiko - Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition


Powrót do kategorii

Wśród naszych Czytelników jest wielu fanów marek japońskich, w tym oczywiście Seiko. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to manufaktura oferująca bardzo dobrze wykonane czasomierze w cenie niższej od tej, którą trzeba byłoby zapłacić za zegarek tej samej klasy opatrzony nazwą „Swiss Made”. W ofercie marki Seiko znaleźć można modele w szerokim zakresie cenowym, począwszy od podstawowych modeli kwarcowych, które można nabyć już od około 500 złotych, przez zegarki mechaniczne w cenach od 1000 do 8000 złotych, aż do najdroższej w ofercie Seiko kolekcji wyposażonej w nowatorskie mechanizmy sterowane za pośrednictwem GPS i zasilane energią świetlną, w cenie oscylującej w granicach 10-15 tysięcy złotych.

W zależności od zasobności portfela, dla jednych będą to ceny przystępne, inni miłośnicy zegarków natomiast mogą chcieć czegoś więcej - doskonałości w każdym calu, za którą są skłonni zapłacić dużo więcej. Poziomu jakości dorównującemu topowym markom szwajcarskim. To właśnie dla nich japoński producent zdecydował się stworzyć osobny byt - markę wyjątkową, elitarną, gotową sprostać najwyższym wymaganiom klientów – tak właśnie w 1960 roku powstało Grand Seiko.

Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition

W niniejszym artykule zaprezentujemy nowego członka tej zacnej marki.

Model o designie odchodzącym od głównego, klasycznego nurtu stylistycznego, do którego Grand Seiko zdążyło już przyzwyczaić fanów japońskiego zegarmistrzostwa na najwyższym poziomie. Przedstawiamy Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition o referencji SBGE245.

Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition

Prezentowany model przeznaczony jest „do życia” na morzu. Właśnie dlatego producent zwiększył jego wodoszczelność do poziomu 200 metrów. Dodatkowo zegarek zabezpieczono przed wstrząsami, a zastosowany w nim mechanizm uodporniono na zmiany temperatury.

Również konstrukcja koperty została przeprojektowana, a przesunięcie dokręcanej koronki na godzinę 4 zminimalizowało prawdopodobieństwo jej uszkodzenia w efekcie uderzenia.  

Zegarek przykuwa uwagę wyjątkową tarczą w kolorze mahoniowej czerwieni. Została ona wykończona szlifem słonecznym, który nadaje jej większej głębi i wydobywa dodatkowe odcienie kolorystyczne. W centralnym punkcie, na wspólnej osi, umieszczono łącznie cztery wskazówki: godzinową, minutową, sekundnik oraz ramię umożliwiające wskazanie innej strefy czasowej w trybie 24 godzinnym.

Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition

Nieco niżej, z lewej strony, znalazł się wskaźnik rezerwy chodu. Po drugiej stronie, na wysokości indeksu 4, zlokalizowano okno datownika. Ponad osadą wskazówek umieszczono logo Grand Seiko pisane charakterystyczną, gotycką czcionką. Godziny oznaczono prostymi, eleganckimi indeksami. Cyferblat został osłonięty wypukłym szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną nałożoną od wewnętrznej strony.

Wokół tarczy umieszczono ceramiczny pierścień, który można obracać w obie strony. Naniesiono na niego skalę godzinową służącą do odczytu wskazań GMT. W celu poprawy widoczności po zachodzie słońca, na wskazówkach, indeksach oraz pierścieniu umieszczono świecącą w ciemności masę Lumi Brite.

Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition

Mechanizm Spring Drive kaliber 9R66 w który został wyposażony opisywany model Grand Seiko, posiada bardzo długą rezerwę chodu sięgającą 72-óch godzin. Ten wynik osiągnięto m.in. dzięki wykorzystaniu wysoko elastycznego stopu o nazwie „Spron 510” do produkcji sprężyny naciągowej. Mechanizm 9R66 to rozbudowana wersja werku 9R65, do którego dodano komplikację konstrukcji w formie funkcji GMT. Wskazanie GMT realizowane jest za pomocą czwartego ramienia wskazującego czas innej strefy czasowej. Pracę ruchomych elementów ułożyskowano za pośrednictwem 30 syntetycznych rubinów. Precyzja odmierzania czasu przez ten werk wynosi +/- 15 sekund na miesiąc.

Wprowadzenie przez Seiko mechanizmu Spring Dive okrzyknięto mianem „Cichej Rewolucji”. Wiąże się to z faktem, że praca tego mechanizmu jest bezszelestna. Nasłuchując jego pracę nie usłyszymy klasycznego „tik tak”. Właściwie to nie usłyszymy nic. Wynika to z faktu, że jego praca jest ciągła, a nie krokowa, jak w przypadku innych rozwiązań - zarówno w mechanizmach kwarcowych, jak i mechanicznych.

Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition

To właśnie cykliczne wprawianie w ruch wskazówek, czy to za pośrednictwem wychwytu, zwalniającego nagromadzoną w sprężynie energię, czy działania silnika krokowego sterowanego przez procesor odmierzający czas z wykorzystaniem rezonatora kwarcowego, są źródłem dźwięku, który potocznie nazywamy „tykaniem zegarka”. W mechanizmach Spring Drive nie zachodzą tego typu zjawiska, dlatego jego pracy nie towarzyszą żadne dźwięki.

Spring Drive to mechanizm hybrydowy. Energia do jego zasilania, podobnie jak w zegarkach mechanicznych, magazynowana jest na sprężynie. Naciągana jest ona automatycznie za pośrednictwem wahnika, który podczas noszenia zegarka na ręku, wprawiany jest w ruch obrotowy. Dzięki opatentowanemu przez Seiko systemowi, tzw. „Magicznej Dźwigni”, sprężyna naciągana jest niezależnie od kierunku, w którym obraca się wahnik.

Rozwiązanie to znacząco poprawia efektywność automatycznego naciągu. Innowacją Seiko, która umożliwiła stworzenie mechanizmu Spring Drive, było skonstruowanie trójsynchronicznego regulatora, odpowiedzialnego za kontrolę energii mechanicznej, elektrycznej i elektromagnetycznej.

Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition

Podobnie jak wychwyt i balans w werku mechanicznym, odpowiada on za stopniowe uwalnianie nagromadzonej na sprężynie energii. Mimo tej samej funkcji, zasada jego działania jest zupełnie inna i realizowana jest za pomocą hamulca elektromagnetycznego. Jego zadaniem jest spowolnienie działania całego układu do prędkości taktowanej przez rezonator kwarcowy, który zapewnia wysoką dokładność działania mechanizmu. Energia elektryczna potrzebna do zasilenia kryształu kwarcu pochodzi również z trójsynchronicznego regulatora.

28 lat pracy nad nowym rodzajem mechanizmu, podczas których stworzono ponad 600 prototypów, zaowocowało stworzeniem innowacyjnego werku będącego połączeniem dwóch światów – mechanicznego i elektronicznego (kwarcowego).

Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition

Zwykło się mówić, że w zegarkach mechanicznych wskazówka sekundowa „płynie”. Wynika to z faktu, że w przeciągu sekundy przesuwa się ona kilkukrotnie, zazwyczaj około 6 lub 8 razy. W porównaniu z mechanizmami kwarcowymi, w których sekundnik przeskakuje raz na sekundę, faktycznie sprawia to wrażenie płynnego przesuwania, jednak jest to tylko i wyłącznie wrażenie.

W mechanizmach Spring Drive ruch wskazówek jest ciągły - to jedyne tego typu rozwiązanie w całym świecie zegarkowym. Obserwacja w zupełnej ciszy przesuwającego się ruchem jednostajnym ramienia sekundnika jest wręcz hipnotyzująca. To wyjątkowe zjawisko, od którego trudno oderwać wzrok.

Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition

Grand Seiko Sport Collection Spring Drive GMT Limited Edition

Liczba egzemplarzy tego niezwykle ciekawego czasomierza została ograniczona limitacją do 600 sztuk. Każdy model posada własny numer, który został wygrawerowany na zakręcanym deklu. Poza tym można znaleźć na nim również informacje dotyczące klasy wodoszczelności, kalibru mechanizmu oraz japońskiego rodowodu.

W samym centrum umieszczono piękne logo Grand Seiko w postaci ryczącego lwa.  Zegarek wyposażono w klasyczną bransoletę z pełnych ogniw oraz w dodatkowy, silikonowy pasek w kolorze pomarańczowym.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Grand Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: GRAND SEIKO

Paweł Zgiep


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

JUNGHANS: WM-Edition 1972 Chronosco...
JUNGHANS: WM-Edition 1972 Chronosco...
11.02.2019
CITIZEN Satellite Wave GPS F990 – z...
CITIZEN Satellite Wave GPS F990 – z...
16.02.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco