• Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko

CERTINA DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition


Certina to szwajcarska marka zegarmistrzowska powstała w 1888 roku. W trakcie bogatej, 130-letniej historii producent ten zwracał szczególną uwagę na delikatność zegarkowych mechanizmów oraz ich podatność na uszkodzenia podczas upadków i wstrząsów. Stanowiło to inspirację do pracy nad sposobem zabezpieczenia czasomierza przed czynnikami zewnętrznymi i różnego rodzaju zdarzeniami losowymi. Owocem tych badań i eksperymentów stał się Double Security System – w skrócie DS.

Zabezpiecza on mechanizm przed silnymi wstrząsami oraz negatywnym działaniem wody. Składa się na niego łącznie pięć elementów: szkło szafirowe, uszczelka dekla, dwie uszczelki koronki, gumowy pierścień tłumiący drgania mechanizmu oraz wzmocniony dekiel. Ten złożony system zabezpieczeń jest bezpośrednio związany z logo marki, czyli skorupą żółwia, chroniącą to zwierzę przed agresywnym światem zewnętrznym.

System DS, wprowadzony i zastosowany w zegarkach Certina w 1959 roku, natychmiast stał się prawdziwym hitem, dzięki czemu wzmocnił pozycję szwajcarskiej marki na rynku zegarkowym.

Również w 1959 roku, na Florydzie w USA, została założona organizacja Sea Turtle Conservancy. Zajmuje się ona ochroną żółwi morskich oraz troską o zachowanie ich środowiska naturalnego.

Ciekawostką jest, że organizacja STC powstała w tym samym roku, w którym stworzono Concept DS, jednak losy tych dwóch podmiotów zbiegły się dopiero w 2017 roku, kiedy to Certina została oficjalnym partnerem organizacji Sea Turtle Conservancy. Dzięki tej kooperacji powstał wyjątkowy model zegarka dla płetwonurków – Certina DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy.

CERTINA DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition

Czasomierz ten posiada referencję: C032.407.11.051.10. Bardzo czytelny cyferblat nowego divera marki Certina to zasługa głębokiej czerni, czyli koloru, który dominuje na jego tarczy. W punkcie centralnym umieszczono wspólną oś dla trzech wskazówek. Najkrótsza, a zarazem najgrubsza z nich, wskazująca godziny, została zakończona dużym grotem. Wskazówka minutowa zyskała o wiele dłuższe ramię, sięgające swym szpiczastym zakończeniem zewnętrznych krawędzi indeksów.

Bardzo cienki sekundnik ma natomiast niebieski kolor w morskim odcieniu. Jest to bezpośrednie odwołanie do kolorystyki logo organizacji Sea Turtle Conservancy. Duże, jasne indeksy zostały obficie wypełnione masą świecącą Super-LumiNova®, co dodatkowo wzmacnia czytelność w ciemnościach morskiego odmętu.

Substancja luminescencyjna znalazła się również na wskazówkach oraz punkcie zlokalizowanym w miejscu 60. minuty na obrotowym pierścieniu wykonanym z czarnego anodowanego aluminium. Obrót pierścienia możliwy jest wyłącznie w jednym kierunku, w lewą stronę.

Wynika to z faktu, iż jest to narzędzie służące do wyznaczania czasu nurkowania i dekompresji. Dzięki takiemu rozwiązaniu eliminowana jest możliwość przypadkowego przestawienia pierścienia poprzez obrót w prawą stronę, co mogłoby spowodować sytuację niebezpieczną dla życia i zdrowia nurka znajdującego się pod wodą.

CERTINA DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition
Model DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy posiada kopertę o średnicy 43 mm, wykonaną ze stali szlachetnej 316L. Jej wodoszczelność wynosi 300 metrów, co jest zgodne z normą ISO 6425, określającą właściwości sprzętu i zegarków nurkowych. W celu zagwarantowania tak wysokiej odporności na ciśnienie wody panujące na dużych głębokościach dekiel nowej Certiny DS Action Diver został wykonany z jednego solidnego elementu, który jest dokręcany do koperty.

Na pełnym deklu umieszczono podstawowe informacje dotyczące użytych materiałów, szwajcarskiego pochodzenia i klasy wodoszczelności, a także numer referencyjny. W centrum umieszczono wizerunek żółwia stanowiący logo organizacji Sea Turtle Conservancy.

CERTINA DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition

CERTINA DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition
Zegarek wyposażony jest w mechanizm z naciągiem automatycznym ETA C07.111, powstały na bazie ETA 2824-2. Jego bardzo długa rezerwa chodu wynosi aż 80 godzin. Stąd właśnie sformułowanie „Powermatic 80” zawarte w nazwie, które często możemy spotkać w różnych modelach zegarków spod szyldu Certiny.

Ten fenomenalny wynik stał się możliwy do osiągnięcia dzięki wychwytowi wykonanemu z tworzywa, co obniżyło straty energii, oraz bezwładnościowej regulacji dokładności, co zapewnia wymaganą dokładność nawet przy mniejszej amplitudzie balansu. Razem te dwa rozwiązania pozwoliły na zastosowanie cieńszej sprężyny napędowej, a to w konsekwencji spowodowało aż tak duże wydłużenie rezerwy chodu.

Mechanizm wyposażony został w 23 kamienie łożyskujące i pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę.

CERTINA DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition

Tak solidny zegarek do nurkowania, jak nowa Certina DS Action STC, musi posiadać odpowiednio dobraną bransoletę. Trzeba przyznać, że w tej kwestii omawiany model Certiny zapewne zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających pasjonatów zegarmistrzostwa. W edycji specjalnej zastosowano bowiem solidną, w całości szczotkowaną bransoletę wykonaną ze stali szlachetnej z pełnymi ogniwami. Jej otwarcie jest możliwe po równoczesnym naciśnięciu dwóch przycisków.

Dodatkowo wyposażono ją w elastyczne przedłużenie nurkowe, umożliwiające zapięcie zegarka na piance nurka czy żeglarza bez konieczności dokonywania dodatkowych regulacji.

Efektem kooperacji szwajcarskiej marki Certina oraz amerykańskiej organizacji działającej na rzecz ochrony żółwi morskich Sea Turtle Conservancy jest edycja specjalna czasomierza. Ten zegarek dla płetwonurków to wspaniały przykład tego, jak dwa na pozór różne przedsiębiorstwa mogą zjednoczyć swe siły, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

https://zegarkiipasja.pl/certina
Dochód uzyskany ze sprzedaży tego pięknego, klasycznego divera zostanie w części przekazany na wsparcie prowadzonych przez STC działań z dziedziny zrównoważonego rozwoju i ochrony majestatycznych żółwi morskich, które zagrożone są wyginięciem.

Sugerowana cena detaliczna zegarka Certina DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition o referencji C032.407.11.051.10 wynosi 3290 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki CERTINA znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CERTINA.

Paweł Zgiep


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

MeisterSinger Black Line – „jednows...
MeisterSinger Black Line – „jednows...
23.08.2018
Victorinox I.N.O.X. V – stylowe i w...
Victorinox I.N.O.X. V – stylowe i w...
27.08.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco