Certina to szwajcarska marka zegarmistrzowska powstała w 1888 roku. W trakcie bogatej, 130-letniej historii producent ten zwracał szczególną uwagę na delikatność zegarkowych mechanizmów oraz ich podatność na uszkodzenia podczas upadków i wstrząsów. Stanowiło to inspirację do pracy nad sposobem zabezpieczenia czasomierza przed czynnikami zewnętrznymi i różnego rodzaju zdarzeniami losowymi. Owocem tych badań i eksperymentów stał się Double Security System – w skrócie DS.
Zabezpiecza on mechanizm przed silnymi wstrząsami oraz negatywnym działaniem wody. Składa się na niego łącznie pięć elementów: szkło szafirowe, uszczelka dekla, dwie uszczelki koronki, gumowy pierścień tłumiący drgania mechanizmu oraz wzmocniony dekiel. Ten złożony system zabezpieczeń jest bezpośrednio związany z logo marki, czyli skorupą żółwia, chroniącą to zwierzę przed agresywnym światem zewnętrznym.
System DS, wprowadzony i zastosowany w zegarkach Certina w 1959 roku, natychmiast stał się prawdziwym hitem, dzięki czemu wzmocnił pozycję szwajcarskiej marki na rynku zegarkowym.
Również w 1959 roku, na Florydzie w USA, została założona organizacja Sea Turtle Conservancy. Zajmuje się ona ochroną żółwi morskich oraz troską o zachowanie ich środowiska naturalnego.
Ciekawostką jest, że organizacja STC powstała w tym samym roku, w którym stworzono Concept DS, jednak losy tych dwóch podmiotów zbiegły się dopiero w 2017 roku, kiedy to Certina została oficjalnym partnerem organizacji Sea Turtle Conservancy. Dzięki tej kooperacji powstał wyjątkowy model zegarka dla płetwonurków – Certina DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy.
Czasomierz ten posiada referencję: C032.407.11.051.10. Bardzo czytelny cyferblat nowego divera marki Certina to zasługa głębokiej czerni, czyli koloru, który dominuje na jego tarczy. W punkcie centralnym umieszczono wspólną oś dla trzech wskazówek. Najkrótsza, a zarazem najgrubsza z nich, wskazująca godziny, została zakończona dużym grotem. Wskazówka minutowa zyskała o wiele dłuższe ramię, sięgające swym szpiczastym zakończeniem zewnętrznych krawędzi indeksów.
Bardzo cienki sekundnik ma natomiast niebieski kolor w morskim odcieniu. Jest to bezpośrednie odwołanie do kolorystyki logo organizacji Sea Turtle Conservancy. Duże, jasne indeksy zostały obficie wypełnione masą świecącą Super-LumiNova®, co dodatkowo wzmacnia czytelność w ciemnościach morskiego odmętu.
Substancja luminescencyjna znalazła się również na wskazówkach oraz punkcie zlokalizowanym w miejscu 60. minuty na obrotowym pierścieniu wykonanym z czarnego anodowanego aluminium. Obrót pierścienia możliwy jest wyłącznie w jednym kierunku, w lewą stronę.
Wynika to z faktu, iż jest to narzędzie służące do wyznaczania czasu nurkowania i dekompresji. Dzięki takiemu rozwiązaniu eliminowana jest możliwość przypadkowego przestawienia pierścienia poprzez obrót w prawą stronę, co mogłoby spowodować sytuację niebezpieczną dla życia i zdrowia nurka znajdującego się pod wodą.
Model DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy posiada kopertę o średnicy 43 mm, wykonaną ze stali szlachetnej 316L. Jej wodoszczelność wynosi 300 metrów, co jest zgodne z normą ISO 6425, określającą właściwości sprzętu i zegarków nurkowych. W celu zagwarantowania tak wysokiej odporności na ciśnienie wody panujące na dużych głębokościach dekiel nowej Certiny DS Action Diver został wykonany z jednego solidnego elementu, który jest dokręcany do koperty.
Na pełnym deklu umieszczono podstawowe informacje dotyczące użytych materiałów, szwajcarskiego pochodzenia i klasy wodoszczelności, a także numer referencyjny. W centrum umieszczono wizerunek żółwia stanowiący logo organizacji Sea Turtle Conservancy.
Zegarek wyposażony jest w mechanizm z naciągiem automatycznym ETA C07.111, powstały na bazie ETA 2824-2. Jego bardzo długa rezerwa chodu wynosi aż 80 godzin. Stąd właśnie sformułowanie „Powermatic 80” zawarte w nazwie, które często możemy spotkać w różnych modelach zegarków spod szyldu Certiny.
Ten fenomenalny wynik stał się możliwy do osiągnięcia dzięki wychwytowi wykonanemu z tworzywa, co obniżyło straty energii, oraz bezwładnościowej regulacji dokładności, co zapewnia wymaganą dokładność nawet przy mniejszej amplitudzie balansu. Razem te dwa rozwiązania pozwoliły na zastosowanie cieńszej sprężyny napędowej, a to w konsekwencji spowodowało aż tak duże wydłużenie rezerwy chodu.
Mechanizm wyposażony został w 23 kamienie łożyskujące i pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę.
Tak solidny zegarek do nurkowania, jak nowa Certina DS Action STC, musi posiadać odpowiednio dobraną bransoletę. Trzeba przyznać, że w tej kwestii omawiany model Certiny zapewne zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających pasjonatów zegarmistrzostwa. W edycji specjalnej zastosowano bowiem solidną, w całości szczotkowaną bransoletę wykonaną ze stali szlachetnej z pełnymi ogniwami. Jej otwarcie jest możliwe po równoczesnym naciśnięciu dwóch przycisków.
Dodatkowo wyposażono ją w elastyczne przedłużenie nurkowe, umożliwiające zapięcie zegarka na piance nurka czy żeglarza bez konieczności dokonywania dodatkowych regulacji.
Efektem kooperacji szwajcarskiej marki Certina oraz amerykańskiej organizacji działającej na rzecz ochrony żółwi morskich Sea Turtle Conservancy jest edycja specjalna czasomierza. Ten zegarek dla płetwonurków to wspaniały przykład tego, jak dwa na pozór różne przedsiębiorstwa mogą zjednoczyć swe siły, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.
Dochód uzyskany ze sprzedaży tego pięknego, klasycznego divera zostanie w części przekazany na wsparcie prowadzonych przez STC działań z dziedziny zrównoważonego rozwoju i ochrony majestatycznych żółwi morskich, które zagrożone są wyginięciem.
Sugerowana cena detaliczna zegarka Certina DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition o referencji C032.407.11.051.10 wynosi 3290 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki CERTINA znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CERTINA.
Paweł Zgiep
10:43 24.08.2018Zegarki
CERTINA DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition
REKLAMA
Manufaktura i mechanizmy „in-house” – co oznaczają dziś te określenia, co je łączy?
Marzeniem wielu firm zegarkowych jest uzyskanie statusu „manufaktury”, a klienci szukając wymarzonego zegarka, często pytają o mechanizmy „in-house”. Manufaktury traktowa ...
Kalendarium ewolucji mechanizmów zegarków elektronicznych kwarcowych
O upowszechnieniu się zegarka kwarcowego na rynku zegarkowym, a w szczególności o dziejach i osiągnięciach tej grupy zegarków, z wyjątkiem informacji o spowodowaniu tak z ...
Zawód Zegarmistrz – rzemiosło dla osób potrafiących panować nad swoim ciałem i umysłem
Zawsze, myśląc o zawodzie zegarmistrza, miałem przed oczyma starszego pana otoczonego przez niezliczone zegarki i zegary, siedzącego w nieco zgarbionej pozycji z lupą prz ...
Najciekawsze i najważniejsze zegarkowe premiery Watches & Wonders 2024
Genewskie wydarzenie skupiające na sobie uwagę zegarkowego świata, czyli targi “Watches & Wonders” (dawny SIHH), po raz kolejny przyciągnęły tłumy wystawców i odwiedzając ...
Pierwszy butik Vacheron Constantin w Monachium już otwarty
Vacheron Constantin, luksusowa szwajcarska firma zegarmistrzowska z prawie 270-letnim doświadczeniem, właśnie otworzyła swój pierwszy butik w Monachium. Ten nowy etap wyz ...
Frederique Constant x The Avener Limited Edition. Z nutką luzu i świeżym designem
Linia modelowa “Highlife”, zaprezentowana kilka lat temu przez markę Frederique Constant, jest skierowana do młodszego grona klientów, prezentując zegarki z tzw. nutką lu ...
Wywiad: Marc Aellen, CEO Certina. O grze w padla, trendach w branży, cyfryzacji i przyszłości
Z panem Markiem Aellenem, CEO marki Certina, spotkaliśmy się w Warszawie, 16 kwietnia 2024 roku, podczas eventu zorganizowanego przez zespół Certina Polska w celu zapreze ...
A. Lange & Söhne Datograph Handwerkskunst Limited Edition. Sztuka rękodzieła
Manufaktura A. Lange & Söhne po raz kolejny zaprezentowała zegarek, jaki można określić mianem dzieła sztuki zegarmistrzowskiej. Ten limitowany do zaledwie 25 egzemplarzy ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...