Aukcja Christie’s z przedmiotami należącymi do A. Einsteina, w tym jego zegarek!

POWRÓT 11.08.2016 Ciekawostki
Aukcja Christie’s z przedmiotami należącymi do A. Einsteina, w tym jego zegarek!

Podczas niedawno przeprowadzonej aukcji Domu Aukcyjnego Christie’s, wielbiciele Alberta Einsteina oraz kolekcjonerzy przedmiotów należących do tego genialnego naukowca mieli niepowtarzalną okazję zdobyć aż 3 rzeczy należące właśnie do tego legendarnego matematyka i fizyka.

Wśród nich znajdowała się skórzana kurtka, klocki z jego dzieciństwa oraz zegarek kieszonkowy.

Oczywiście nas, jako miłośników czasomierzy, najbardziej interesuje ten ostatni przedmiot – zegarek kieszonkowy, ale warto także wspomnieć o dwóch pozostałych.

Kurtka

„Jest to bardzo znoszona, skórzana kurtka, która należała do Alberta Einsteina" - mówił specjalista Domu Aukcyjnego Chriesie’s - Thomas Venning. Kurtka po raz pierwszy pojawia się na licznych fotografiach Einsteina, wykonanych w momencie gdy naukowiec był u szczytu sławy, czyli w połowie 1930 roku.

Aukcja Christie’s z przedmiotami należącymi do A. Einsteina, w tym jego zegarek!Na jednej z fotografii  wykonanej w 1935 roku, widać naukowca noszącego ową kurtkę podczas  wakacji na Bahamach. Te wczesne zdjęcia zostały zrobione krótko po złożeniu przez Einsteina wniosku o stały pobyt w Stanach Zjednoczonych, kiedy to zdobywca nagrody Nobla uciekł w 1933 roku z ojczystych Niemczech, rządzonych już wówczas przez nazistów.

Ta kurtka wydaje się uchwycić nastrój Einsteina, kiedy wyrusza on w poszukiwaniu nowego życia w USA.

Jest wykonana przez Levi Strauss, i jest szczególnie amerykańska. Przez lata noszenia, kurtka nosi wyraźne oznaki użytkowania, jednakże nie powinno to dziwić, zważywszy na podejście Einstaina jakie miał on do rzeczy – jak mówił jego kolega z Princeton:

„Einstein starał się utrzymać ograniczenia materiałowe do minimum. Długie włosy zmniejszały zapotrzebowanie na fryzjera, a jeden płaszcz skórzany rozwiązywał problem odzieży przez lata."

Skórzana, brązowa kurtka marki Levi, Strauss & Co. z około 1935 roku, została kupiona na aukcji za kwotę 110 500 funtów, czyli ponad pół miliona złotych.

Klocki z dzieciństwa

Opisana powyżej kurtka została przekazana bezpośrednio do obecnego właściciela, a sprzedawana była na aukcji wraz z zegarkiem kieszonkowym oraz klockami z okresu dzieciństwa naukowca.

Aukcja Christie’s z przedmiotami należącymi do A. Einsteina, w tym jego zegarek!Wiadomo, iż Einstein jako dziecko bawił się tego rodzaju zabawkami, które dziś możemy potraktować jako klocki będące prekursorem klocków lego.

Zestaw  klocków dziecięcych „Anker-Steinbaukasten” stworzonych przez firmę F. Ad. Richter & Cie., Rudolstadt w Niemczech około 1880 roku, został kupiony za kwotę 62 500 funtów, czyli około 312 500 złotych.

Zegarek kieszonkowy Alberta Einsteina

To, co najciekawsze  - zawsze na końcu.

116-letni zegarek kieszonkowy stanowił własność Alberta Einsteina zanim stał się on światowej sławy fizykiem, a sprzedany został na aukcji za ponad 13-razy wyższą cenę, niż tą wstępnie oszacowaną.

Aukcja Christie’s z przedmiotami należącymi do A. Einsteina, w tym jego zegarek!

Jest to jeden z trzech zegarków, o jakich wiadomo, że były one własnością Einsteina.

Egzemplarz sprzedany na aukcji trafił do zdobywcy nagrody Nobla około 1900 roku, kiedy ten był jeszcze wówczas 21-letnim absolwentem czteroletnich studiów matematyki i fizyki na Politechnice w Zurychu.

Einstein nosił ten prosty zegarek kieszonkowy w okresie, gdy pracował jako urzędnik patentowy w Szwajcarii, a także przez większość swego dorosłego życia.

Eksperci przypuszczają, że jest to  ten sam zegarek, który naukowiec zapewne miał przy sobie w chwili gdy uzyskał niesamowite, intelektualne olśnienie, które doprowadziło do stworzenia jego wielkiej teorii względności – czyli redefinicji pojęcia czasu na wieki.

Aukcja Christie’s z przedmiotami należącymi do A. Einsteina, w tym jego zegarek!

Zegarek to produkt szwajcarski, posiadający nieopisany mechanizm oraz kopertę o nr 560365.

Tarcza posiada arabskie indeksy oraz subtarczę prezentującą upływ sekund.

Niebieskie ramiona wskazówek wykonane są ze stali, mechanizm posiada 15 kamieni łożyskujących i wychwyt kołkowy, nie wymaga kluczyka do nakręcania. Zegarek posiada srebrną kopertę o średnicy 49 mm, a datę jego produkcji określa się na około 1900 rok.

Szwajcarski zegarek miał wstępną szacunkową wartość określoną na poziomie 26 500 $, ale ostatecznie został kupiony na aukcji Christie’s w Londynie za sumę 353 592 dolarów, czyli prawie 1,5 miliona złotych.

Ciekawostka: znane są co najmniej dwa inne zegarki Einsteina – naręczny Longines, wyprodukowany w 1929 roku i wręczony Einsteinowi w 1931 roku, który sprzedany został na aukcji w 2008 roku za kwotę 596 000 $ oraz kieszonkowy zegarek Longines datowany na rok 1943, obecnie znajdujący się w Muzeum Historii w Bernie.

Autor: Maciej Kopyto

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Zegarek SZEF-owej. Część 2
Zegarek SZEF-owej. Część 2
04.08.2016
"Krycha" i zegarki. Grzegorz Krycho...
"Krycha" i zegarki. Grzegorz Krycho...
21.08.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco