• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki MeisterSinger

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku


Powrót do kategorii

Na świecie każdego dnia mają premierę wyjątkowe zegarki, w związku z tym nie trudno przeoczyć jakiś niezwykły model. Z tego powodu warto spojrzeć na branżę zegarkową nie biorąc pod uwagę jedynie czasomierzy, które dostępne są na naszym rynku czy też na te, które są w naszym zasięgu cenowym. Warto poznawać inne „galaktyki zegarkowe” i sięgać gwiazd w ich poszukiwaniu.

Będąc wśród „zegarkowych gwiazd”, należy wspomnieć o jednej z marek należących do Haute Horlogerie. Wśród tego typu manufaktur znajdziemy takie, które dostępne są także w Polsce, m.in. Chanel, Chopard, Panerai czy też Ulysse Nardin. Do szczytów zegarmistrzostwa zaliczają się również takie, które na polskim rynku są nieobecne, np. Greubel Forsey, MB&F oraz De Bethune.

To właśnie ta ostatnia z nich powstała w 2002 roku i zmieniła oblicze zegarmistrzostwa kreując swój własny styl, nie tylko w wyglądzie zegarków, ale również w produkcji mechanizmów.

Przez te kilkanaście lat funkcjonowania stworzyła wiele własnych mechanizmów, opatentowała 9 różnych rozwiązań technicznych, a w polskim świecie zegarkowym jest z pewnością obiektem marzeń wielu zegarkomaniaków.

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku

Sięgając gwiazd

Najbardziej prestiżowe zegarkowe marki świata tworząc swoje produkty pragną nas zachwycić niezwykłością i pięknem swoich wyrobów, często sięgając do tematyki, która nas intryguje.

Taki właśnie jest model De Bethune DB25L Milky Way.

Jak sama nazwa wskazuje jest on odwołaniem do Drogi Mlecznej, w której skład wchodzi również nasz Układ Słoneczny. Drogę mleczną znali już nasi przodkowie, a nazwa wzięła się prawdopodobnie z mitologii greckiej. Według owej - Zeus podał swojego syna Herkulesa, nieświadomej i śpiącej Herze, aby ta nakarmiła go mlekiem z piersi. W trakcie karmienia jedna kropla mleka rozlała się na niebie i w taki sposób powstała nasza galaktyka.  

Jest to oczywiście mit, ale nie zmienia to faktu, że kosmos jest nadal obiektem zainteresowania ludzkości i właśnie ta fascynacja przenosi się bardzo często do świata zegarków.

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku

Galaktyka na ręku

Słysząc nazwę De Bethune Milky Way, a nie widząc zegarka, możemy się tylko spodziewać, że czymś nas zaskoczy ten model. Tak się z pewnością dzieje, gdy patrzymy na ten zegarek. Pierwsze, co rzuca nam się w oczy, to piękna dwudyskowa tarcza w kolorze niebieskim.

Tarcza ta została wykonana w bardzo ciekawy sposób. Jest ona wykonana z tytanu, który został poddany odpowiedniej obróbce termicznej i w określonych warunkach temperaturowych przybiera kolor  niebieski. Pierwszy z dysków wraz z indeksami godzinowymi, przypominającymi planety, okala centralna część zegarka. Wewnętrzna płaszczyzna tarczy to nic innego, jak symboliczne odwzorowanie Drogi Mlecznej, gdzie kropki z białego złota i płatki z żółtego ukazują nam planety i inne ciała niebieskie, jakie możemy zobaczyć w naszej galaktyki.  

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku

Księżyc, jako część drogi mlecznej

Oprócz wyjątkowego zobrazowania części wszechświata znajdziemy coś, co jest zdecydowanie bliżej nas, a co jest również częścią nieboskłonu. W górnej części tarczy znajduje się wskazanie faz księżyca w postaci obracającej się w 3 płaszczyznach kuli wykonanej z palladu i stali.

Wskazanie to zostało wykonane niezwykle precyzyjnie, dzięki czemu przy ciągłym użytkowaniu tego zegarka wskazanie to trzeba korygować raz na 122 lata. Taka precyzja nie jest niczym nowym w kręgach Haute Horologerie. Ponad „nieboskłonem” zegarka upływ czasu wskazywany jest za pomocą  wskazówek, w kształcie brequetowskim, wykonanych z różowego złota, które doskonale komponują się z naniesioną na tarczę Drogą Mleczną.

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku

Pozornie niewidoczne dla oka

Patrząc od strony dekla naszym oczom ukazuje się pokaźnych rozmiarów element, który swoim kształtem przypomina pojazdy kosmiczne rodem z serii Star Trek.
Na końcu masywnej trójkątnej płyty znajdziemy mostek, na którym zamontowano koło balansowe wykonane z białego złota wraz ze sprężyną wykonaną z  krzemu. Jest to rozwiązanie poprawiające precyzję chodu zegarka i dzięki właściwościom krzemu, zostały wyeliminowane problemy z zużyciem tych elementów w mechanizmie.

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku

Jest jeszcze jeden element, który jest znaczący dla użytkownika.

Od strony dekla zegarka został zamontowany linearny wskaźnik rezerwy chodu.

Wskaźniki rezerwy chodu najczęściej umieszczane są na tarczy zegarka, choć często można znaleźć również takie, gdzie ukazywane jest od spodu. W tym modelu jest one realizowane za pomocą niebieskiej linii w podłużnym oknie w dolnej cześci mechanizmu.  

De Bethune słynie z tego, że tworzy nieszablonowe zegarki i dlatego koperta każdego z nich jest wykonana z ogromną starannością. Wyjątkowy Milky Way został stworzony w okrągłej 44 mm obudowie o grubości 11 mm. Poniżej lunety zegarka na obręczy umieszczono 66 diamentów  oszlifowanych w stylu bagiet.  Uszy zegarka są szkieletowane i rozwiązanie to jest efektowne pod względem wyglądu, ale również mają na celu „odchudzić” pokaźnych rozmiarów kopertę, która w tym przypadku została wykonana z platyny.

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku

Jak przystało na markę z kręgu Haute Horologerie, w modelu tym umieszczono manufakturowy mechanizm marki De Bethune o oznaczeniu DB2105 V1, który jest ręcznie nakręcanym werkiem posiadającym rezerwę chodu na poziomie 6 dni, który magazynuje energię w dwóch samoregulujących sprężynach umieszczonych w bębnach widocznych od strony dekla zegarka.  

Obserwacja widoku prawdziwej drogi mlecznej w życiu jest możliwa tylko w miejscu gdzie znajdziemy niemal doskonałą ciemność z czystym niebem lub poprzez wysokiej klasy teleskop, a ten model pozwala nam spojrzeć na nią w każdej sekundzie, gdy noszący ma go na swoim nadgarstku.

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku

De Bethune DB25L Milky Way - galaktyka na nadgarstku

Osoba, która zdecyduje się zakupić model Milky Way z pewnością będzie miała również finansową możliwość zdobyć wysokiej jakości teleskop, aby w rzeczywistości oglądać Drogę Mleczną, ponieważ na tę chwilę cena za jaką oferowany jest ten model wynosi około 860 000 złotych (225,000CHF).  Jak przystało na zegarki z firm z kręgu Haute Horlogerie, z pewnością znajdą się nabywcy na tego typu produkt luksusowy.

Inne, równie niezwykłe i fascynujące czasomierze Haute Horlogerie prezentujemy tu - Prestiżowe zegarmistrzostwo.

Autor: Jakub Wojdat


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MOVADO Museum Dial 70th Anniversary...
MOVADO Museum Dial 70th Anniversary...
31.08.2017
ORIS Pro Pilot Żelazny II. Samolot ...
ORIS Pro Pilot Żelazny II. Samolot ...
04.09.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco