• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Squale

24. Godzinny wyścig na Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition


Powrót do kategorii

24 godzinny wyścig na torze Le Mans to najstarsza na świecie impreza w grupie samochodowych zawodów wytrzymałościowych, a jest ona organizowana od 1923 roku. Jej miejsce to oczywiście pobliże miasta Le Mans we Francji.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Na pewno nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych i że  jest często nazywany "Grand Prix wytrzymałości i sprawności tak pojazdów, jak i kierowców". Jest to jeden z najbardziej wymagających wyścigów w sezonie. Startujące zespoły muszą zoptymalizować prędkość z możliwościami wytrzymałościowymi samochodów tak, by ciągu 24 godzin przejechać jak najdłuższą trasę, bez uszkodzeń mechanicznych lub też innych awarii.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Materiały eksploatacyjne samochodów, głównie paliwo i opony muszą być w sposób ciągły monitorowane i odpowiednio aplikowane. Zjazdy na miejsca postojowe muszą być planowane strategicznie, a obowiązujące przepisy wymagają, aby trzech kierowców dzieliło się prowadzeniem rywalizującego na torze pojazdu.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Marka Chopard jest od 2014 roku oficjalnym chronometrażystą zespołu Porche Motosport, kiedy to ten fabryczny zespół wrócił do rozgrywek.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Zgodnie z tym, jak relacjonował tegoroczne zawody portal Świat wyścigów (www.swiatwyscigow.pl:
„Dla Earla Bambera, Timo Bernharda i Brendona Hartleya – oraz ich Porsche 919 Hybrid – 24-godzinny wyścig Le Mans wydawał się zakończony już w sobotę o godz. 18:30. Ich samochód stracił napęd przedniej osi, ponad godzinę spędził w alei serwisowej i wrócił do rywalizacji ze stratą 18 okrążeń. Ale 85. edycja długodystansowego klasyka obfitowała w dramatyczne zwroty akcji – i niemożliwe stało się możliwe: po niezrównanym wysiłku w kolejnych godzinach wspomniane trio przebiło się z 56. pozycji i zajęło pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji maratonu. Dla Porsche, rekordzisty Le Mans, to 19. zwycięstwo w „generalce” najtrudniejszego wyścigu świata – i trzecie z rzędu, co oznacza, że niemiecki producent może zachować słynne trofeum”

Ta bardzo pochwalna opinia jest szczególnie ważna, gdyż jej źródło jest zupełnie niezależne od zegarkowej branży.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Opierając się na bliskich związkach z Porsche Motorsport, na okoliczność tych zawodów Chopard prezentuje zegarek Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition, produkowany w limitacji do 100 sztuk i swoimi parametrami mechanizmu pracującego z częstotliwością 8 HZ (57 600 wahnięć na godzinę) i oznaczonego jako Caliber 01.11-M. W ten sposób zegarek swoimi parametrami – wysoką częstotliwością i około sześćdziesięciogodzinną rezerwą chodu, nawiązuje do niezwykłych możliwości wyścigowego bolidu Porsche Motosport.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Z okazji wygranych zawodów Karl-Friedrich Scheufele - współprzewodniczący firmy Chopard przekazał następującą opinię: "Trzecie kolejne zwycięstwo w wyścigu Le Mans jest spełnieniem marzeń tak dla marki Porsche, jak i dla nas – firmy Chopard. Jestem całkowicie zadowolony z tego ostatecznego zwycięstwa osiągniętego przez nasz znakomity zespół partnerów - Porsche Motorsport! Nie mogę uwierzyć, że drużyna zdołała zdobyć to trofeum, przy tak trudnej sytuacji w trakcie jego przebiegu, a do tego dzięki trzeciemu kolejnemu zwycięstwu  zachować je na zawsze. Jesteśmy bardzo dumni, że przyczynimy się do świetnego wyniku kierowców i całego zespołu, który w trakcie zawodów odmierzał upływający czas za pomocą swoich egzemplarzy zegarków Superfast".

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Tak, jak wskazano powyżej firma Chopard w tym roku przedstawiła nowy, limitowany zegarek dedykowany temu wydarzeniu - Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Lekkość, sprawność i wysoki poziom techniczny – to cechy charakteryzujące mechanizm i cały zegarek. Ma on wiele wspólnego z samochodem, który monopolizuje podium na różnych imprezach mistrzowskich - Porsche 919 Hybrid. Ten czasomierz jest kolejnym dowodem wysokiej kultury technicznej ukierunkowanej na osiągniecie najwyższego poziomu jakościowego przez zegarki Chopard.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Technologie wykorzystywane przez Chopard do tworzenia zegarków Superfast wykazują silne podobieństwo do cech charakterystycznych dla modelu Porsche 919. Podwozie samochodu jest wykonane z aluminium i kompozytu z włókna węglowego w celu zapewnienia maksymalnej lekkości i sztywności.

Koperta Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition jest wykonany z piaskowanego tytanu, który jest ultra lekki, wygodny i odporny na czynniki zewnętrzne. Ta ostatnia własność wzmocniona poprzez powierzchniową obróbkę DLC, która sprawia że ten zegarek jest praktycznie nie do zarysowania.

Porsche 919 jest napędzany silnikiem V4 turbo o pojemności 2 l, 400 KM, w połączeniu z silnikiem elektrycznym o mocy 500 KM.

Kaliber Chopard 01.11-M jest również swego rodzaju hybrydą. Został on całkowicie opracowany, wyprodukowany i zmontowany w warsztatach Fleurier Ebauches i reprezentuje przełom w stosowaniu materiałów dla wykonywania mechanizmów. Obok stali i mosiądzu pojawia się w nim krzem z którego wykonano elementy wychwytu.
Turbosprężarki 919  utrzymują optymalne ciśnienie dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego, co umożliwia osiągnięcie maksymalnego przyspieszenia.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Na podwyższonej częstotliwości (dwukrotnie wyższej w stosunku do standardowych mechanizmów) i wynoszącej 8 Hz pracuje mechanizm Chopard kaliber 01.11-M, a marka Chopard jest jedynym producentem czasomierzy, który opanował produkcję takich mechanizmów.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Poza tym podobieństwami do bolidu Porsche 919 Hybrid, Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition jest integralną częścią kolekcji Superfast. Jego stosunkowo duża średnica 45 mm sprawia, że jest to wyjątkowo charakterystyczny czasomierz, dedykowany miłośnikom wyścigów i ich kierowcom.

Szeroka ramka jest zabezpieczona ośmioma czarnymi, stalowymi wkrętami PVD, co daje pierwsze odczucie techniczne, dalej wzmocnione wyglądem wskazówek nowego modelu. Te ostatnie są ażurowane, a zatem bardzo lekkie, a dla osiągnięcia kontrastowości są w stosunkowo szerokie. Poprawny kontrast jest również utrzymany dla podziałki minutowej z naniesionymi cyframi arabskimi. Łącznie ze wskazaniem rezerwy chodu i datownikiem występują one w kolorze białym na czarnym tle matowej tarczy.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Na tarczy znajdują się też cztery informacje, które definiują własności czasomierza Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition. Pierwszym z nich jest logotyp marki Chopard – producenta zegarka. Drugi to napis "Chronometr" potwierdzający, że czasomierz ten jest wyposażony w certyfikat chronometru COSC gwarantujący wysoką precyzję działania.

Trzeci, to znacznik zbliżony swoim wyglądem do litery H ze strzałką, przypisany jest zegarkom Chopard pracującym z wysoką częstotliwością drgań balansu.  Czwartym i ostatnim jest biało-czerwony numer 919, będący ukłonem w kierunku bolidu Porsche 919 Hybrid, która jest źródłem inspiracji dla tego czasomierza.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Sportowy charakter Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition jest widoczny w każdym szczególe. Pasek wykonany jest z gładkiej gumy – podobnie jak olbrzymia opona Porsche 919, dla której jednolita powierzchnia zwiększa przyczepność i możliwe osiągi. Wykończenie mechanizmu jest wyraźnie inspirowane wyglądem silników samochodowych.

Koperta modelu Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition posiada średnicę 45 mm i grubość 12,4 mm. Łącznie z zakręcaną koronką o średnicy 8 mm. zapewnia ona wodoszczelność na poziomie 100 M, a jej szkło posiada powłokę antyrefleksyjną.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Szkło transparentnego dekla opatrzone jest napisem “Official Timing Partner Porsche Motorsport LMP1 Team” i logotypem Porsche Motosport.

Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition

Mechanizm tego niezwykłego zegarka z automatycznym naciągiem sprężyny oznaczony jako Chopard caliber 01.11-M, posiada 37 kamieni łożyskujących i średnicę 28,8 mm. Jego częstotliwość pracy wynosi 57 600 wahnięć, a zapewnia około 60 godzin rezerwy chodu. Elementy jego wychwytu zostały wykonane z krzemu.
Zegarek posiada certyfikat chronometru wydany przez COSC.

Władysław Meller
na podstawie materiałów prasowych marki Chopard

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Wielki słownik pojęć zegarkowych - ...
Wielki słownik pojęć zegarkowych - ...
30.06.2017
Amfiteatr w Świnoujściu oraz korty ...
Amfiteatr w Świnoujściu oraz korty ...
25.07.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco