24 godzinny wyścig na torze Le Mans to najstarsza na świecie impreza w grupie samochodowych zawodów wytrzymałościowych, a jest ona organizowana od 1923 roku. Jej miejsce to oczywiście pobliże miasta Le Mans we Francji.
Na pewno nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych i że jest często nazywany "Grand Prix wytrzymałości i sprawności tak pojazdów, jak i kierowców". Jest to jeden z najbardziej wymagających wyścigów w sezonie. Startujące zespoły muszą zoptymalizować prędkość z możliwościami wytrzymałościowymi samochodów tak, by ciągu 24 godzin przejechać jak najdłuższą trasę, bez uszkodzeń mechanicznych lub też innych awarii.
Materiały eksploatacyjne samochodów, głównie paliwo i opony muszą być w sposób ciągły monitorowane i odpowiednio aplikowane. Zjazdy na miejsca postojowe muszą być planowane strategicznie, a obowiązujące przepisy wymagają, aby trzech kierowców dzieliło się prowadzeniem rywalizującego na torze pojazdu.
Marka Chopard jest od 2014 roku oficjalnym chronometrażystą zespołu Porche Motosport, kiedy to ten fabryczny zespół wrócił do rozgrywek.
Zgodnie z tym, jak relacjonował tegoroczne zawody portal Świat wyścigów (www.swiatwyscigow.pl:
„Dla Earla Bambera, Timo Bernharda i Brendona Hartleya – oraz ich Porsche 919 Hybrid – 24-godzinny wyścig Le Mans wydawał się zakończony już w sobotę o godz. 18:30. Ich samochód stracił napęd przedniej osi, ponad godzinę spędził w alei serwisowej i wrócił do rywalizacji ze stratą 18 okrążeń. Ale 85. edycja długodystansowego klasyka obfitowała w dramatyczne zwroty akcji – i niemożliwe stało się możliwe: po niezrównanym wysiłku w kolejnych godzinach wspomniane trio przebiło się z 56. pozycji i zajęło pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji maratonu. Dla Porsche, rekordzisty Le Mans, to 19. zwycięstwo w „generalce” najtrudniejszego wyścigu świata – i trzecie z rzędu, co oznacza, że niemiecki producent może zachować słynne trofeum”
Ta bardzo pochwalna opinia jest szczególnie ważna, gdyż jej źródło jest zupełnie niezależne od zegarkowej branży.
Opierając się na bliskich związkach z Porsche Motorsport, na okoliczność tych zawodów Chopard prezentuje zegarek Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition, produkowany w limitacji do 100 sztuk i swoimi parametrami mechanizmu pracującego z częstotliwością 8 HZ (57 600 wahnięć na godzinę) i oznaczonego jako Caliber 01.11-M. W ten sposób zegarek swoimi parametrami – wysoką częstotliwością i około sześćdziesięciogodzinną rezerwą chodu, nawiązuje do niezwykłych możliwości wyścigowego bolidu Porsche Motosport.
Z okazji wygranych zawodów Karl-Friedrich Scheufele - współprzewodniczący firmy Chopard przekazał następującą opinię: "Trzecie kolejne zwycięstwo w wyścigu Le Mans jest spełnieniem marzeń tak dla marki Porsche, jak i dla nas – firmy Chopard. Jestem całkowicie zadowolony z tego ostatecznego zwycięstwa osiągniętego przez nasz znakomity zespół partnerów - Porsche Motorsport! Nie mogę uwierzyć, że drużyna zdołała zdobyć to trofeum, przy tak trudnej sytuacji w trakcie jego przebiegu, a do tego dzięki trzeciemu kolejnemu zwycięstwu zachować je na zawsze. Jesteśmy bardzo dumni, że przyczynimy się do świetnego wyniku kierowców i całego zespołu, który w trakcie zawodów odmierzał upływający czas za pomocą swoich egzemplarzy zegarków Superfast".
Tak, jak wskazano powyżej firma Chopard w tym roku przedstawiła nowy, limitowany zegarek dedykowany temu wydarzeniu - Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition
Lekkość, sprawność i wysoki poziom techniczny – to cechy charakteryzujące mechanizm i cały zegarek. Ma on wiele wspólnego z samochodem, który monopolizuje podium na różnych imprezach mistrzowskich - Porsche 919 Hybrid. Ten czasomierz jest kolejnym dowodem wysokiej kultury technicznej ukierunkowanej na osiągniecie najwyższego poziomu jakościowego przez zegarki Chopard.
Technologie wykorzystywane przez Chopard do tworzenia zegarków Superfast wykazują silne podobieństwo do cech charakterystycznych dla modelu Porsche 919. Podwozie samochodu jest wykonane z aluminium i kompozytu z włókna węglowego w celu zapewnienia maksymalnej lekkości i sztywności.
Koperta Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition jest wykonany z piaskowanego tytanu, który jest ultra lekki, wygodny i odporny na czynniki zewnętrzne. Ta ostatnia własność wzmocniona poprzez powierzchniową obróbkę DLC, która sprawia że ten zegarek jest praktycznie nie do zarysowania.
Porsche 919 jest napędzany silnikiem V4 turbo o pojemności 2 l, 400 KM, w połączeniu z silnikiem elektrycznym o mocy 500 KM.
Kaliber Chopard 01.11-M jest również swego rodzaju hybrydą. Został on całkowicie opracowany, wyprodukowany i zmontowany w warsztatach Fleurier Ebauches i reprezentuje przełom w stosowaniu materiałów dla wykonywania mechanizmów. Obok stali i mosiądzu pojawia się w nim krzem z którego wykonano elementy wychwytu.
Turbosprężarki 919 utrzymują optymalne ciśnienie dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego, co umożliwia osiągnięcie maksymalnego przyspieszenia.
Na podwyższonej częstotliwości (dwukrotnie wyższej w stosunku do standardowych mechanizmów) i wynoszącej 8 Hz pracuje mechanizm Chopard kaliber 01.11-M, a marka Chopard jest jedynym producentem czasomierzy, który opanował produkcję takich mechanizmów.
Poza tym podobieństwami do bolidu Porsche 919 Hybrid, Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition jest integralną częścią kolekcji Superfast. Jego stosunkowo duża średnica 45 mm sprawia, że jest to wyjątkowo charakterystyczny czasomierz, dedykowany miłośnikom wyścigów i ich kierowcom.
Szeroka ramka jest zabezpieczona ośmioma czarnymi, stalowymi wkrętami PVD, co daje pierwsze odczucie techniczne, dalej wzmocnione wyglądem wskazówek nowego modelu. Te ostatnie są ażurowane, a zatem bardzo lekkie, a dla osiągnięcia kontrastowości są w stosunkowo szerokie. Poprawny kontrast jest również utrzymany dla podziałki minutowej z naniesionymi cyframi arabskimi. Łącznie ze wskazaniem rezerwy chodu i datownikiem występują one w kolorze białym na czarnym tle matowej tarczy.
Na tarczy znajdują się też cztery informacje, które definiują własności czasomierza Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition. Pierwszym z nich jest logotyp marki Chopard – producenta zegarka. Drugi to napis "Chronometr" potwierdzający, że czasomierz ten jest wyposażony w certyfikat chronometru COSC gwarantujący wysoką precyzję działania.
Trzeci, to znacznik zbliżony swoim wyglądem do litery H ze strzałką, przypisany jest zegarkom Chopard pracującym z wysoką częstotliwością drgań balansu. Czwartym i ostatnim jest biało-czerwony numer 919, będący ukłonem w kierunku bolidu Porsche 919 Hybrid, która jest źródłem inspiracji dla tego czasomierza.
Sportowy charakter Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition jest widoczny w każdym szczególe. Pasek wykonany jest z gładkiej gumy – podobnie jak olbrzymia opona Porsche 919, dla której jednolita powierzchnia zwiększa przyczepność i możliwe osiągi. Wykończenie mechanizmu jest wyraźnie inspirowane wyglądem silników samochodowych.
Koperta modelu Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition posiada średnicę 45 mm i grubość 12,4 mm. Łącznie z zakręcaną koronką o średnicy 8 mm. zapewnia ona wodoszczelność na poziomie 100 M, a jej szkło posiada powłokę antyrefleksyjną.
Szkło transparentnego dekla opatrzone jest napisem “Official Timing Partner Porsche Motorsport LMP1 Team” i logotypem Porsche Motosport.
Mechanizm tego niezwykłego zegarka z automatycznym naciągiem sprężyny oznaczony jako Chopard caliber 01.11-M, posiada 37 kamieni łożyskujących i średnicę 28,8 mm. Jego częstotliwość pracy wynosi 57 600 wahnięć, a zapewnia około 60 godzin rezerwy chodu. Elementy jego wychwytu zostały wykonane z krzemu.
Zegarek posiada certyfikat chronometru wydany przez COSC.
Władysław Meller
na podstawie materiałów prasowych marki Chopard
17:38 01.07.2017Wiadomości
24. Godzinny wyścig na Le Mans i Chopard Superfast Power Control Porsche 919 HF Edition
Napęd po amerykańsku. Sprężyna w bębnie
Zbierając materiały do kolejnego z punktów „Kalendarium ewolucji mechanizmów” naszego portalu o nietypowym rozwiązaniu łożyskowania bębna napędowego – systemie Spherodriv ...
Fossil prezentuje: Smartwatch Q
Smartwatch'e, czyli w dosłownym tłumaczenu „mądre-zegarki”, stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej kupowane. Trudno powiedzieć, czy jest to chwilowa moda, cz ...
Zegarki antykwaryczne w gablotach sklepów jubilerskich. Omega
Oglądając witryny sklepów jubilerskich, tylko czasami i tylko na prezenterach niektórych zegarkowych firm, obok najnowszej kolekcji czasomierzy, możemy oglądać wyjątkowe, ...
Citizen Promaster Mechanical GMT. Pierwszy zegarek mechaniczny z funkcją GMT z serii Promaster
Firma Citizen to duży producent zegarków, który ma bardzo bogatą ofertę modeli charakteryzujących się wysokim zaawansowaniem technicznym i wysoką jakością wykonania, a pr ...
Recenzja: Oris ProPilot X Calibre 400 Laser
Marka Oris, w mojej ocenie, jest na etapie rozkwitu. Od dawna firma ta oferuje wiele interesujących zegarków. Skupia się głównie na modelach nurkowych i lotniczych, wśród ...
Rośnie wartość polskiego rynku dóbr luksusowych. Zegarków także!
Łączna wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2023 r. sięgnęła ok. 42,4 mld zł., z czego 0,7 mld przypadło na zegarki i biżuterię. Największy udział w rynku dóbr luksu ...
Nowy Epos Sportive 3504 Titanium. Lekki tytan i tarcza w atrakcyjnym kolorze
Nowy Epos, w odróżnieniu od modelu Sportive 3504 COSC w limitowanej edycji, o którym mogliście przeczytać w portalu Zegarki i Pasja jakiś czas temu, jest reprezentantem t ...
Epos Sport 3505 Automatic. Fuzja sportowego i eleganckiego stylu w wielu wersjach
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam nowego Eposa 3505, dosłownie kilka dni temu, od razu przypomniał mi się Epos Sportive Drift Masters GP ze stoperem, który wiele lat temu ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...