Tak, jak zapowiadaliśmy, chcemy naszych Czytelników poinformować o zegarowo-zegarkowych aktywnościach przygotowanych na Noc Muzeów 2017.
Zaczynamy przedpremierowo – już w najbliższy czwartek o godzinie 18.59 w Mysłowicach.
18.05.2017
Noc Muzeów w Szybie Bończyk.
Zachęcamy do odwiedzenia Szybu w tym dniu i wzięcia udziału w następujących wydarzeniach rozpisanych przez organizatora z minutową dokładnością:
19.04 - 19.20 prezentacja multimedialna Szyb Bończyk historia ze smakiem
19.21 - 19.40 prezentacja Znaczka Turystycznego Szybu połączona z krótką historią znaczków turystycznych
19.41 – 20.01 zwiedzanie Szybu Bończyk
20.05 – 20.25 Karol Wieniawski – opowieści Przemsza, Galary, Kopalnia Mysłowice
20.30 - 21.30 prezentacja i poznanie historii marki Victorinox – producenta scyzoryków i zegarków. Drobny poczęstunek
22.00 - 23.00 dla wytrwałych projekcja filmu o zegarkach!
Osoby chętne do wzięcia udziału proszone są o wcześniejszą rejestrację na adres mailowy: biuro@szybbonczyk.pl
20.05.2017 Warszawa
Pod patronatem Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków odbędą się dwie prezentacje.
Klubowicz podpisujący się Nickiem: „Yorki_man” pokaże swoje zbiory w jednej z sal Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Budynek Sądu znajduje się przy ulicy Gabriela Boduena 3/5.
Godziny ekspozycji: 15.00 - 24.00
„W ramach Nocy Muzeów w NSA pokażę swoje jak i moich kolegów zbiory zegarków radzieckich, ze szczególnym uwzględnieniem zegarków damskich, niegdyś bardzo popularnych, a obecnie nieco zapomnianych i zdawałoby się mało atrakcyjnych kolekcjonersko.
Warto przekonać się, że jest inaczej!
Pokażemy (jak mi się zdaje) największą w Polsce kolekcję czechosłowackich zegarków Prim - istniejącej nadal małej czeskiej manufaktury, która wciąż produkuje świetnej jakości czasomierze. Pojawią się zegarki kieszonkowe, te z okresu carskiej Rosji jak i te późniejsze do początku lat 90-tych. Także zapomniane i nieco siermiężne NRD-owskie Ruhle.
Oceniam, że w sumie w jednym miejscu zgromadzimy około 1000 zegarków - rzadka okazja, która nieprędko się powtórzy.”
W Sali edukacyjnej budynku Muzeum Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy, przy ulicy Piekarska 20 będą zaprezentowane zegary roczne ze zbiorów Mariana Faralisza, oraz zegarki z ZMP Błonie z Błonia – kolekcja Władysław Mellera.
Marian Faralisz – jako jeden z najlepszych znawców zegarów rocznych służyć będzie także pomocą przy rozpoznawaniu producentów, czy informacjami o modelach i latach produkcji konkretnych wyrobów.
Wśród zegarków z Błonia będzie można podziwiać zegarek z mechanizmem polskim – zmontowanym z wytworzonych w Błoniu elementów, oraz unikatowy „czarny Blonex” – zegarek, który ze względu na łuszczenie się dobranej przez fabrykę farby, jest tak bardzo rzadko spotykany, że wręcz unikatowy.
„Na wystawie będę obecny od godziny 20. i będę prezentował swego rodzaju zamkniętą kolekcję zegarków z Błonia. Obejmuje ona wszystkie rodzaje używanych kopert zegarkowych i wszystkie nazwy modeli (bez wariantów grafiki tarcz dla jednej nazwy).
Służę pomocą i porad, choć wydaje mi się, że całą swoją wiedzę prezentuję na łamach książki „Przystanek. Zegarek…”, którą będę także w czasie Nocy Muzeów prezentował.”
Jak co roku Cech warszawski zaprasza do Sali Muzealnej (Piekarska 20) gdzie podziwiać będzie można kolekcję cechową.
Klubowicze z Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków powinni na pewno zwrócić uwagę na zegar Comtoise, który do muzeum przekazał Honorowy Prezes Klubu – Profesor Zdzisław Mrugalski
Zegarr Comtoise - dar Profesora Mrugalskiego
19 i 20 maja 2017 Polska
Zegarowe i zegarkowe eksponaty będą prezentowane także w innych miejscach w Polsce, w kolekcjach różnych muzeów. Zachęcamy miłośników czasomierzy, by na tego typu eksponaty zwracali szczególną uwagę, by widzieli to pracownicy muzeów i lepiej eksponowali, więcej informowali o posiadanych u siebie zegarach i zegarkach.
Redakcja portalu Zegarki i Pasja