EBERHARD & Co - Scafograf 300

POWRÓT 03.08.2016 Zegarki
EBERHARD & Co - Scafograf 300

Eberhard & Co– w moim odczuciu – to marka trochę niedoceniana.  Firmę założył w 1887 roku Georges Eberhard.  Na początku XX wieku firma była już jedną z największych w branży, a w 1919 roku zaprezentowano pierwszy własny zegarek ze stoperem, później pierwszy model ze stoperem obsługiwany dwoma przyciskami – dzięki czemu można było zatrzymać i wznowić pomiar bez resetowania. Następne czasomierze z komplikacją konstrukcji mechanizmu w formie stopera ugruntowały pozycję firmy jako specjalisty od chronografów.

Na początku XXI wieku zaprezentowano bardzo ciekawy zegarek ze stoperem, którego tarcze zostały ułożone w jednym rzędzie w dolnej części tarczy.  Poza świetnymi chronografami w ofercie są modele klasyczne, damskie, nurkowe i inne z różnymi funkcjami, w tym model osiągający aż 8 dniową autonomię chodu.  Dominują jednak nadal zegarki ze stoperem.

EBERHARD & Co - Scafograf 300

Marka jest bardzo popularna we Włoszech.

Na naszym rynku, powszechnie czy wśród miłośników zegarmistrzostwa, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Tak naprawdę nie wiem czemu – bo zegarki te są świetne wykonane, każdy pod kątem wzornictwa znajdzie coś dla siebie – i można je „zdobyć” w dość atrakcyjnych cenach.

Dziś przybliżymy jeden z modeli nurkowych Eberharda.

EBERHARD & Co - Scafograf 300

Obok potężnego Scafo – Eberhard proponuje także subtelniejszy zegarek nurkowy – Scafograf 300. Już w latach 50-tych ubiegłego wieku poza stoperami Eberhard zainteresował się zegarkami do nurkowania.

Był to czas „Starego człowieka i morze” czas fascynacji głębinami – i wielu producentów czasomierzy tworzyło wtedy swoje – dziś nie jednokrotnie kultowe - linie zegarków do nurkowania. Wtedy były to elementy profesjonalnych nurkowych przyrządów – dziś to raczej elementy wskazujące styl życia czy upodobania właściciela, ale nadal zachowują one pełne możliwości.

EBERHARD & Co - Scafograf 300W tych czasach powstały także pierwsze modele Scafograf – które na przestrzeni lat powstawały w różnych wersjach, osiągając nawet wodoodporność do 1 000 m i na stałe wpisując się w ofertę tego producenta.

Prezentowany dziś czasomierz to nowy model.

Ma on wszystkie niezbędne cechy, by uznać go za pełnoprawny zegarek nurkowy, zachowuje jednak przy tym na tyle elegancji, by jako sportowy czasomierz mógł bez większych oporów być także użyty do stroju nie tylko sportowego. Uzyskano to dzięki ciemnej tarczy i w miarę „rozsądnym” wymiarom koperty.

EBERHARD & Co - Scafograf 300

Tarcza ma czarny kolor i jest matowa –  to ułatwia odczyt i buduje pierwsze, bardzo pozytywne wrażenie. Indeksy godzinowe są stalowe, podłużne i nakładane.

Poza indeksem na godzinie 3-ciej, który jest skrócony przez okienko daty - wszystkie są jednakowe, wyraziste i dobrze widoczne, także w ciemności, dzięki wypełnieniu masą luminescencyjną.  Wskazówki są proste, ale także dobrze widoczne, odpowiednio długie i szerokie, także z wypełnieniem masą świecącą.  

Na godzinie 3-ciej jest okienko datownika wskazujące dzień miesiąca.

Pod godzina 12-tą nadrukowane jest logo marki a nad 6-tą informacja o rodzaju naciągu i nazwa modelu wraz z poziomem wodoszczelności. Dwie ostatnie informacje są naniesione w kolorze zgodnym z kolorem sekundnika. Może to być kolor biały, żółty lub niebieski.

EBERHARD & Co - Scafograf 300

To akcenty ozywające tarczę – no może poza białym ;)

Także kropeczki dublujące indeksy godzinowe maja tak kolor jak sekundnik. Poza kolorem, bardzo ważną dla mnie cechą wskazówki sekundowej jest jej długość. Ta ma idealną, niemal do samej krawędzi tarczy.

Wokół tarczy jest obrotowa luneta  o dobrze dobranej szerokości z odporną na zarysowania ceramiczną wkładką.  Ma ona naniesione klasyczne oznaczenia dla zegarków nurkowych z wyszczególnieniem pierwszych 15 minut, które dodatkowo także mają warstwę luminescencyjną.

Tarcze przykrywa szafirowe szkło, lekko wypukłe z powłoką antyrefleksyjną. Po drugiej stronie mamy zakręcany pełny dekiel z wygrawerowanymi podstawowymi informacjami i wizerunek rozgwiazdy.

EBERHARD & Co - Scafograf 300

Wnętrze zegarka to znany  i sprawdzony mechanizm. Eta 2824. Oznacza to niezłe osiągi, łatwy i nie nazbyt kosztowny serwis i przyzwoitą trwałość oraz bezawaryjność.

To wszystko w wyważonej stylistycznie i jak wspomniałem – także  wyważonej pod kątem wymiarów stalowej kopercie. Koperta ta jest polerowana i szczotkowana. Przejścia z powierzchni są bardzo precyzyjne i ostre co świadczy o doskonałej jakości wykonania.

Po prawej stronie zegarka mamy zakręcaną sporą koronkę chronioną z obu stron wypustkami koperty. Po przeciwnej stronie mamy automatyczny zawór helowy.

EBERHARD & Co - Scafograf 300

EBERHARD & Co - Scafograf 300

Średnica koperty to 43 mm a grubość to jedynie 12.6 mm.

To bardzo niewiele jak na zegarek o tak dobrych parametrach co potwierdza to co pisałem wyżej – nie będzie to wielka „busola”, która jedyne zastosowanie poza głębinami znajdzie  przy typowo sportowym ubiorze.

Eberhard Scafograf 300 nie przyniesie wstydu przy bardziej formalnych okazjach.

EBERHARD & Co - Scafograf 300

EBERHARD & Co - Scafograf 300

Możemy wybrać wersję na bransolecie lub gumowym pasku zintegrowanym z kopertą. 

Pasek zapinany jest na klasyczną klamrę z pinem.

Bransoleta ma opatentowane zapięcie Declic.

Ceny to ok. 2 500 euro na pasku i 3 070 euro na bransolecie – czyli ok.  11 000 i 13 500 zł.

Autor: Adrian Szewczyk

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Glycine

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

ETERNA 1948 For Him Réveil
ETERNA 1948 For Him Réveil
26.07.2016
ALPINA Seastrong Diver Heritage
ALPINA Seastrong Diver Heritage
07.08.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco