Warsztaty klubowe. Znakowanie czasem i... skóry - miks tematyczny

POWRÓT 19.05.2016 Kącik klubowicza
Warsztaty klubowe. Znakowanie czasem i... skóry - miks tematyczny

Warsztaty zegarmistrzowskie już na stałe usadowiły się w zakresie aktywności Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, a relacje z nich są chętnie przyjmowane przez samych klubowiczów, jak i czytelników portalu Zegarki i Pasja.


Ostatnie spotkanie - oznaczone jako Warsztaty 3/2016 odbyły się w sobotę 7 maja w siedzibie firmy Victorinox. Ich tematyka była wybitnym miksem dwóch tematów.

 Piotr Chmiel - znakowanie czasem
Znakowanie czasem
Temat pierwszy to "znakowanie czasem", który zaprezentował Piotr Chmiel dotyczył urządzeń elektronicznych, dla których dokładność wskazań i synchronizacja czasu jest zasadą działania, a w sytuacjach spornych wręcz zasadnicza i decydująca o obiektywnej ocenie zdarzeń. Wśród tych, z którymi spotykamy się my wszyscy i na co dzień są choćby: komputery, sieci komputerowe, internet, system lokalizacji GPS.

 Piotr Chmiel - znakowanie czasem

Jak przekazywał Piotr, często nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bardzo wszyscy na co dzień jesteśmy "zamotani" w czasowe zależności, będące podstawą działania sieci komputerowych, systemów bankowych, monitoringu, a nawet zwykłych płatności kartami kredytowymi. Z jednej strony jest to swego rodzaju inwigilacja, a z drugiej bezpieczeństwo nasze i naszych transakcji. Piotr przygotował fantastyczną prezentację i porwał nas w świat gdzie zdarzenia są identyfikowane dzięki znacznikom czasu. To było bardzo pouczające. Teraz już wiemy do czego, poza naszymi kochanymi zegarami i zegarkami oczywiście służy nam czasami "czas".

Jako, że wykład był bardzo pouczający i ważny, to zajęcia jeszcze w przyszłości powtórzymy. To może być ciekawe tak dla tych, którzy zapoznani z wiedzą będą chcieli przedstawić swoje własne obserwacje i podyskutować, jak i tych, którzy chcą temat poznać.

Filip Szymaniak - wyrabiamy paski do zegarków

Wszystko o skórach i wytwarzaniu zegarkowych pasków
Po krótkiej przerwie ze swoją prelekcją wystąpił Filip. To nasz klubowy, już wieloletni kolega, który dzięki forum poznał i „zaraził się” kaletnictwem i dziś jest niekwestionowanym autorytetem we wszystkim co dotyczy zegarkowych pasków. Oczywiście poza kaletnictwem Filip ma także typowe dla klubowiczów zainteresowania, a z wszystkich zegarkowych firm najbliższą jego sercu jest pewnie marka Seiko.

Filip Szymaniak - wyrabiamy paski do zegarków

Wracając do tematu referatu, to trzeba zauważyć, że detale dotyczące skór cielęcych, kozich, czy ze zwierząt egzotycznych takich jak krokodyl, aligator, a także płaszczka, czy strusia nie maja przed Filipem żadnych tajemnic. Szycie pasków, klejenie, barwienie, to ogrom praktycznej wiedzy dotyczącej skór, ale też niezwykłe umiejętności manualne.

Filip Szymaniak - wyrabiamy paski do zegarków

Tej praktyki i umiejętności nie można nabyć z książek. Tu trzeba sobie pobrudzić, pewnie także czasami pokaleczyć ręce, żeby dojść do efektów jakie mogliśmy zobaczyć w przypadku pasków stworzonych przez Filipa. To była piękna opowieść urozmaicona zdjęciami i paskami które krążyły po sali.

Także te zajęcia, ze względu na niezwykle interesującą dla klubowiczów materię, też w przyszłości powtórzymy.

Warsztaty zegarmistrzowskie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków

Wszystkim przybyłym Klubowiczom dziękuję za udział w spotkaniu. Tomkowi za zrobienie pamiątkowych zdjęć całej grupy. Piotrowi i Filipowi szczególnie należą się wielkie brawa za przygotowanie tematów i przedstawienie ich w ciekawy sposób. Nie było nudno i gdyby nie to, że nie wiadomo kiedy zrobiła się godzina 15:00 czyli zaczął nam doskwierać głód, to pewnie jeszcze z godzinę byśmy tak dyskutowali.
Eugeniusz Szwed
Wiceprezes Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, organizator WarsztatówP.S.
Zdjęcia w oryginalnej wielkości pobrano z przedstawionych na forum dyskusyjnym w temacie warsztatów.


Polecamy także:

Vostok Europe – Limousine GAZ-14 Automatic Power Reserve (Nowość 2017)
Vostok Europe – Limousine GAZ-14 Automatic Power Reserve (Nowość 2017)
Gaz 13 Czajka był jednym z nielicznych luksusowych samochodów wytwarzanych w ramach sowieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Baa, chyba nawet najbardziej luksusowym samochodem komunistycznego bloku. Podobnie jak jego następca, GAZ 14 Czajka. Gaz 14  pr
Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph oraz Chronograph WT (SIHH 2018, zdjęcia live)
Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph oraz Chronograph WT (SIHH 2018, zdjęcia live)
Mimo, że niedawno odbyła się największa impreza zegarkowa roku, czyli Baselworld 2018, to nie milkną jeszcze echa wcześniejszego, prestiżowego eventu, czyli SIHH 2018, odbywającego się w Genewie. Dzięki obecności przedstawicieli redakcji wydawnictwa
LONGINES Master Collection Blue Edition
LONGINES Master Collection Blue Edition
Longines to marka ciesząca sie uznaniem wśród miłośników zegarków, która ma chlubną historię i wiele osiągnięć w zakresie zegarmistrzostwa. Dziś umacnia swoją pozycję poprzez bardzo rozbudowaną ofertę zegarków, w której na szczególną uwagę według mni
Video recenzja: MASERATI Attrazione Automatic
Video recenzja: MASERATI Attrazione Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu Attrazione Automatic marki Maserati. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Maserati - jedna z moich ulubionych firm sa
„Czas to pieniądz” – czy zegarki mogą być także dobrą inwestycją?
„Czas to pieniądz” – czy zegarki mogą być także dobrą inwestycją?
Dla większości z nas ideałem jest połączenie pasji z możliwością zarabiania pieniędzy. Wtedy nie czujemy, że chodzimy do pracy. Z inwestowaniem niekiedy bywa podobnie. Zegarki nie są typowymi przedmiotami inwestycyjnymi, należą do tak zwanych inwesty

Tagi:

Magazyn ZIP NR 5

MAGAZYN ZIP NR 5 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Glycine

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Junghans

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

"Jeszcze za wcześnie, jeszcze nie.....
"Jeszcze za wcześnie, jeszcze nie.....
06.05.2016
Zakręcona zegarowa wiosna… Antona H...
Zakręcona zegarowa wiosna… Antona H...
29.05.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco