• Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tag Hauer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Maurice Lacroix
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Eterna
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Emile Chouriet
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Alpina

Serce zegarka – Ronda R150 Mecano


Powrót do kategorii

Każda ze szwajcarskich firm zegarkowych, tak z grona tych "budżetowych", jak i wielu bardziej prestiżowych producentów, starają się oferować nam zegarki charakterystyczne dla każdej z nich, a równocześnie wyróżniające się w zegarkowej ofercie. Jednak tak naprawdę, jeden z najistotniejszych elementów zegarka bardzo często bywa taki sam… 

Pasjonaci zegarmistrzostwa wiedzą o jakim elemencie mowa. Wielu użytkowników nie ma o nim pojęcia, bo zazwyczaj wystarcza im ogólna opinia o producencie, oraz wizualne i użytkowe własności produktu.

Ten wspólny element to mechanizm.

Możemy kupić Certinę za 1500 zł z mechanizmem ETA 2824, ale możemy kupić także model zegarka Tudor, czy Breitling z mechanizmem ….. no właśnie - ETA 2824.
Są to zazwyczaj inne wersje wykonania tegoż wyrobu, bo mechanizmy ETA występują w różnych wariantach różniących się, wykończeniem i innymi detalami mającymi wpływ na trwałość, dokładność i ogólnie pracę mechanizmu. Jednak pod względem konstrukcyjnym - to takie same mechanizmy, wychodzące od tego samego producenta.

Do niedawna każda z marek zegarkowych mogła projektować swoje czasomierze mając do dyspozycji dość bogatą ofertę firmy ETA. Mógł brać pod uwagę tak mechanizmy z ręcznym naciągiem, jak i z automatycznym, podstawowe, oraz wyposażone w różne dodatkowe konstrukcje zwane komplikacjami, czy też specjalne moduły firm zewnętrznych.


Mechanizm Ronda R150 Mecano

Był to bardzo wygodny sposób działania.

Jednak w gronie szefostwa Swatch Group, w skład której wchodzi firma ETA, podjęto decyzję o ograniczeniu dostępności mechanizmów dla zewnętrznych producentów - firm nie wchodzących w skład Swatch Group.

To była bardzo „brzemienna” w skutkach decyzja.

Po pierwsze mechanizmy ETA istotnie podrożały, a po drugie wielu producentów, szczególnie małych niemal z dnia na dzień obudziło sie w nowej, przerażającej rzeczywistości.
Wprawdzie Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego odroczyła termin wprowadzenia w życie tejże decyzji monopolisty, wymusiła realizację kontraktów, ale wcześniej, czy później zupełnie zmieniła się dostępność mechanizmów.

Trzeba było szukać innych dostawców.

Na szczęście żadna branża nie toleruje zbyt długo próżni. Wielu producentów spojrzało życzliwie na wschód. Tak zwane micro brandy, w szczególności wszystkie nie szwajcarskie, zaczęły częściej stosować mechanizmy Seiko, lub Miyota. Także na rynku Helwetów, dla marek sygnujących swoje wyroby znakiem „Swiss Made” stosunkowo szybko pojawiły się nowe możliwości.


Dzięki czasowi wyznaczonemu przez branżową federację, w odpowiednim czasie powszechniej dostępne stały się mechanizmy Sellita - mające w ofercie odpowiedniki dla niemal każdej ETY. Pojawiły się mechanizmy Soprod, Claro. Wielu silniejszych producentów poszło w kierunku opracowywania swoich własnych mechanizmów. Wielu produkcję takich mechanizmów wdrożyło.


Wszystkie te ruchy to jednak…. ciągle mało.


Na rynku istnieje zapotrzebowanie na mechanizm dostępny na szeroką skalę, w przystępnej cenie i spełniający wymogi branżowych regulacji, by można było stosować go w zegarkach Swiss Made. Tego typu potrzebę zaspokoić może jedynie firma posiadająca doświadczenie w prawdziwie masowej produkcji.

Na pewno doskonałą odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest tegoroczna – zaprezentowana na targach Baselworld 2016 oferta firmy Ronda.


Mechanizm Ronda R150 Mecano

Większość z nas kojarzy tego producenta z mechanizmów kwarcowych. Bardzo cenionych, ale i masowo produkowanych. W tym w budżetowych wersjach oznaczonych jako „swiss parts” - produkowanych w Tajlandi.

Niewiele osób pamięta jednak, wiele nigdy nie słyszało, że w latach sześćdziesiątych poprzedniego wieku Ronda produkowała mechanizmy mechaniczne z automatycznym naciągiem.

Opowieść o marce Ronda rozpoczyna się ponad 65 lat temu, w dolinie Waldenburg w Szwajcarii. Ronda to „dzieło”, które zaczęło się jako małe i skromne wiejskie przedsiębiorstwo. Do etapu koncernu rodzinnego, który obecnie zatrudnia około 1800 pracowników na całym świecie rozwijało się przez dziesięciolecia.

Po Drugiej Wojnie Światowej William Mosset doświadczony pracą w firmie Oris postanowił rozpocząć własną działalność. 19 marca 1946 roku założył własną firmę. Trzeba było ją oczywiście zarejestrować.

Pod jaką nazwą?

William był zainspirowany francuskim terminem "arrondir", odnoszącym się do zaokrąglania przegubu ręki, na której nosimy zegarek.

W ten sposób powstała nazwa Ronda.

Na początku firma produkowała elementy dla innych producentów. W latach 60-tych Ronda produkowała już własne mechanizmy.

Jednak lata 70-te przyniosły „kwarcową rewolucję”.

W 1974 Ronda opracowała swój pierwszy mechanizm kwarcowy. Odtąd ten typ mechanizmów stał się podstawą produkcji, a w ciągu krótkiego czasu jedyną podstawą działania firmy Ronda.

Mechanizmy kwarcowe produkowano w Szwajcarii, Chinach i w Tajlandii. Wprowadzano kolejne, coraz bardziej skomplikowane konstrukcyjnie rozwiązania, rozbudowywano fabryki, w tym te szwajcarskie. To pozwoliło firmie na rozwój, uzyskanie dobrej pozycji finansowej – a to z kolei otworzyło nowe perspektywy w świetle dzisiejszych ograniczeń dostępności ,powszechnych wcześniej, mechanizmów ETA.


Mechanizm Ronda R150 Mecano

Tak więc, na 70 lecie swojego istnienia, na ostatnich targach Baselworld Ronda przedstawiła coś bardzo ważnego.

Mechaniczny mechanizm z automatycznym naciągiem przeznaczony do wielkoseryjnej produkcji.

Mechanizm odpowiadający niemal dokładnie wymiarami ETA 2824. Ma szerokość 11,5 linii czyli 25,6 mm oraz 4,4 mm grubości – o 0,2 mm mniej niż odpowiednik - 2824. Mechanizm, który w założeniach ma być łatwo dostępny i rozsądnie wyceniony. Jego sprzedaż ma ruszyć pod koniec bieżącego lub na początku roku przyszłego. Wizualizacje to na razie klasyczne komputerowe rendery.

Jednak jeśli wygląd zostanie zachowany – możemy w podstawowej wersji spodziewać się niezbyt finezyjnej, ale precyzyjnej obróbki, z polerowanymi krawędziami mostków, co będzie stanowić dobrą bazę do kolejnych zdobień.

Mechanizm ten nazwano Ronda R150 Mecano. Nie trudno, tak spoglądając na rendery, jak i mając na uwadze wspomniane wyżej wymiary dojść do wniosku, że mechanizm ten ma konkurować z Etą 2824 czy Sellitą SW 200.

Można sądzić, że dla wielu miłośników, a w szczególności dla małych producentów to właśnie ta nowość Baselworld była najważniejszym wydarzeniem tegorocznych targów. Brak konkurencji i niewystarczające możliwości produkcyjne są niekorzystne tak dla konsumentów jak i małych producentów. Dzięki zapowiedzi Rondy możliwości działania i konkurowania na rynku rosną.

Mechanizm Ronda R150 Mecano

Mechanizm Ronda R150 tworzono cztery lata. Jest on łożyskowany na 25 kamieniach. Zapewnia on 40-godzinną rezerwę chodu. Pracuje z częstotliwością 28,800 wahnięć na godzinę (4 Hz). Ma typową konfigurację wskazań. Czas za pomocą wskazówek: godzinowej, minutowej i sekundnika, oraz datownik - wskazanie dnia miesiąca.

Oczekiwana na początek wielkość produkcji to 100 000 mechanizmów na rok.

Zapowiedziana cena ma wynosić około 66 CHF, co uczyni go bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają zegarka z oznaczeniem Swiss Made za rozsądne pieniądze

Smile.

Produkcja będzie odbywać się w Szwajcarii, choć Ronda przyznaje, że część komponentów może pochodzić z fabryk w Azji, jednak końcowy montaż planowany jest w Szwajcarskim Ticino. Można mieć nadzieję, graniczącą z pewnością, że będzie to dobry mechanizm. Ronda to bardzo doświadczony producent o sporych możliwościach.

Ronda oczywiście planuje, by w oparciu o bazowy mechanizm R150 w przyszłości wprowadzić rozwiązania rozbudowane o kolejne moduły i komplikacje.

Mechanizm Ronda R150 Mecano

Specyfikacja techniczna:

Debiut marzec 2016 (Baselworld)
Rozmiar: 11,5 linii – 25,6 mm
Grubość: 4,4 mm
Łożyskowanie: 25 kamieni ,
System antywstrząsowy: Incabloc
Naciąg: automatyczny, dwukierunkowy
Częstotliwość pracy: 28 800 wahnięć na godzinę (4Hz)
Rezerwa chodu : 40 godzin
Dokładność oceniana na: +/- 12 sekund dziennie, maksymalna odchyłka 30 sekund dziennie we wszystkich pozycjach i +/- 20s/dzień sprawdzane w ciągu 24 godzin w różnych pozycjach.
Sprężyna: Nivaflex

Zapowiedziana produkcja przewiduje wykonanie mechanizmu nieregulowanego i niezdobionego.
 

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Aerowatch 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sprężyna w bębnie. Zależności, serw...
Sprężyna w bębnie. Zależności, serw...
11.05.2016
Balticus – nowa marka na polskim ry...
Balticus – nowa marka na polskim ry...
27.05.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco