• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe

Zegarki lepsze niż inwestycje na giełdzie? Rynek używanych zegarków rośnie i będzie rósł nadal


Rynek używanych zegarków w 2021 roku miał wartość ok. 22 miliardów dolarów, co stanowiło prawie jedną trzecią całego rynku luksusowych zegarków o wartości 75 miliardów dolarów. Zdaniem ekspertów, rynek zegarków używanych będzie zwiększał swoją wartość.

- Obecnie rynek zegarków używanych cieszy się większym zainteresowaniem niż kiedykolwiek w przeszłości, co wynika m.in. z niedoboru najlepszych modeli zegarków. Luksusowe zegarki są poszukiwane jako alternatywne inwestycje. Klienci płacą wysokie ceny za używane modele najlepszych marek, takich jak Rolex, Patek Philippe i Audemars Piguet, a także takich wiodących niezależnych marek, jak F.P. Journe i De Bethune oczekując, że wartość tych zegarków będzie nadal rosła - oceniają analitycy z firmy doradczej Boston Consulting Group (BCG) w swoim raporcie poświęconym rynkowi używanych zegarków.

Zegarki lepsze niż giełda

Z raportu wynika, że od sierpnia 2018 roku do stycznia 2023 roku średnie ceny na rynku wtórnym topowych modeli trzech największych marek luksusowych: Rolex, Patek Philippe i Audemars Piguet rosły w tempie 20 proc. rocznie. Dla porównania, giełdowy indeks S&P 500 (w jego skład wchodzi 500 największych giełdowych firm ze Stanów Zjednoczonych) w tym czasie rósł średnio rocznie 8 proc.

Rynek używanych zegarków rośnie i będzie rósł nadal
Wykres nr 1: Wzrost cen używanych zegarków w porównaniu do indeksu S&P 500

Analitycy BCG zwracają uwagę, że ceny luksusowych zegarków również rosły szybciej niż indeks S&P podczas recesji w latach 2007-2009, a powrót normalności po krachu w 2008 roku zajął mniej niż dwa lata, podczas gdy w przypadku wielu tradycyjnych produktów finansowych i konsumenckich powrót do normalności trwał dłużej.

Autorzy raportu podkreślają, że te dobre wyniki finansowe przyciągnęły nowych nabywców, napędzając tym samym wzrost rynku. Sprzedaż używanych zegarków osiągnęła w 2021 r. wartość ok. 22 miliardów dolarów, co stanowi prawie jedną trzecią całego rynku luksusowych zegarków o wartości 75 miliardów dolarów. Segment ten rośnie szybciej niż rynek pierwotny i trend ten prawdopodobnie się utrzyma.

Rynek używanych zegarków rośnie i będzie rósł nadal
Wykres nr 2: Wartość rynku luksusowych zegarków i zegarków używanych

Rynek inwestycyjny zegarków rośnie

Analitycy Boston Consulting Group przypominają, że jeszcze niedawno rynek wtórny oferował często zegarki o wątpliwej autentyczności, a ryzyko kupna podróbek było wysokie. Obecnie, ich zdaniem, sytuacja jest inna i rynek wtórny jest przejrzysty, potrzebne informacje o danym zegarku możemy znaleźć w internecie, a do tego rozwija się rynek usług uwierzytelniających.

- Rynek wtórny jest niezbędny dla kolekcjonerów poszukujących rzadkich i wyjątkowych zegarków, biorąc pod uwagę fakt, że prawie 95 proc. zegarków nie jest już produkowanych - napisano w raporcie.

Z opracowania wynika, że na rynek zegarkowy wchodzą coraz młodsi klienci, zainspirowani kunsztem wykonania i mechanizmami luksusowych zegarków, którzy jednocześnie są zwabieni wynikami inwestycyjnymi. W niedawnej ankiecie przeprowadzonej przez BCG wśród amerykańskich konsumentów, zegarki wypadły dobrze w porównaniu z tradycyjnymi inwestycjami pod względem różnych wskaźników, w tym ceny, poziomu ryzyka i przejrzystości cen.

Z raportu wynika, że sprzedaż internetowa przewyższa sprzedaż na aukcjach i w sklepach.

Według BCG do 2026 roku sprzedaż w internecie stanowić będzie blisko 60 proc. rynku luksusowych zegarków używanych.

Niedobór nowych zegarków zwiększa wartość używanych zegarków

Raport zwraca uwagę, że rynek wtórny był kiedyś miejscem wyprzedaży.

Tak jest nadal w przypadku wielu zegarków, ale ponieważ niektóre modele nowych zegarków stały się prawie niemożliwe do zdobycia w tradycyjnych kanałach sprzedaży detalicznej – ze względu na wyższy popyt i zmniejszoną podaż wynikającą m.in. z pandemii Covid19 – kupujący mają większe szanse na zdobycie poszukiwanego modelu na rynku wtórnym, choć za wysoką cenę.

- Podczas gdy większość przedmiotów traci na wartości, gdy tylko opuści sklep, w przypadku luksusowych zegarków sytuacja jest odwrotna i wartość odsprzedaży zwykle rośnie w przypadku trudnych do znalezienia modeli pożądanych marek - zaznaczono w raporcie.

Rynek używanych zegarków rośnie i będzie rósł nadal

Rynek używanych zegarków rośnie i będzie rósł nadal

I tu dochodzimy do najważniejszego pytania: jakie zegarki warto kupować jako inwestycję?

Autorzy raportu oceniają, że uwaga inwestorów skupia się na kilku modelach, np. – Patek Philippe Nautilus, Audemars Piguet Royal Oak, Rolex Daytona i GMT-Master II.

Na rynku wtórnym modele te zazwyczaj osiągają do 200 proc. cen rynkowych z pierwszej ręki. Raport BCG podaje, że poszczególne zegarki Rolex Cosmograph Daytona, których cena detaliczna wynosiła 14,8 tys. dolarów amerykańskich, były sprzedawane na giełdach używanych zegarków w cenie od 24,2 tys. do 38,5 tys. dolarów.

Niezależne marki także są poszukiwane przez kolekcjonerów

Kilka niezależnych marek – zwłaszcza tych postrzeganych jako wartościowe, wyjątkowe lub trudne do znalezienia – również osiąga dobre wyniki, należą do nich F. P. Journe, De Bethune i H. Moser & Cie. Sprzedaż w tym segmencie jest najwyższa w Stanach Zjednoczonych i Europie, ale duży rynek wtórny jest również w Azji, gdzie ma znaczny potencjał dalszego wzrostu.

Raport zaznacza, że rynek niezależnych zegarków korzysta z ograniczonych zdolności produkcyjnych branży, co wpływa na większą wyjątkowość i "ekskluzywność" zegarków.

Rynek używanych zegarków rośnie i będzie rósł nadal

Dla kupujących atrakcyjny jest wysoki poziom wykonania i rzemieślniczy charakter działań producentów, co również utrudnia firmom zwiększenie produkcji.

BCG ocenia, że postrzeganie niezależnych marek na rynku jest bardzo zróżnicowane, ale kupujący zazwyczaj kojarzą je z takimi cechami, jak doskonałość inżynieryjna i projektowa, ponadczasowość, złożoność i ekskluzywność.

Zmiana strategii dużych marek

W ocenie BCG nadszedł czas, aby firmy zegarkowe rozważyły przyjęcie nowej strategii, która opiera się na zdolności rynku wtórnego do napędzania sprzedaży i wzmacniania rynku pierwotnego. Właściwe podejście może uzupełnić sprzedaż nowych produktów, wzmocnić wartość marki i pomóc marce nawiązać kontakt z przyszłymi klientami.

Biorąc pod uwagę, że wielu kupujących towary z drugiej ręki jest młodych, rynek ten jest również obszarem, który firmy mogą badać, mając na celu budowanie lojalności wobec marki w tej grupie demograficznej.

Raport podkreśla, że kilka znaczących marek, które początkowo postrzegały segment zegarków używanych jako konkurencję i trzymały się od niego z daleka, ostatnio dostrzegły potencjał tego rynku i zaczęły zmieniać swoją strategię wobec niego.

Na przykład w 2018 roku grupa Richemont, jeden z największych na świecie producentów dóbr luksusowych (do którego należą takie marki zegarków jak A. Lange & Söhne, Baume & Mercier, Cartier, IWC Schaffhausen, Jaeger-LeCoultre, Montblanc, Officine Panerai, Piaget i Vacheron Constantin) kupiła Watchfinder, czyli internetowy sklep oferujący używane zegarki.

Rynek używanych zegarków rośnie i będzie rósł nadal

Rynek używanych zegarków rośnie i będzie rósł nadal

Z kolei Audemars Piguet uruchomił biznes zegarków używanych, a niektórzy uznani detaliści sprzedają teraz używane zegarki. Pod koniec 2022 roku Rolex ogłosił własny program uwierzytelniania używanych zegarków, który jest realizowany we współpracy z autoryzowanymi sprzedawcami.

Wzrost zainteresowania używanymi zegarkami jest widoczny także na polskim rynku.

Kupując zegarki na rynku wtórnym musimy jednak być nadal bardzo ostrożni! Należy pamiętać, że kupując z niepewnego źródła możemy paść ofiarą oszusta i zamiast oryginalnego, pełnowartościowego zegarka nabyć nic nie wartą podróbkę.

Polecamy także nasz artykuł: Najdroższy zegarek sprzedany na aukcji internetowej! Patek Philippe Sky Moon Tourbillon.

Więcej ciekawych informacji tego typu prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.

Jacek Ciepiela


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

H. Moser & Cie – od skraju bankruct...
H. Moser & Cie – od skraju bankruct...
30.05.2023
Ku przestrodze: Speedmaster sprzeda...
Ku przestrodze: Speedmaster sprzeda...
15.06.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco