Frederique Constant jako marka zegarmistrzowska, no i oczywiście jej produkty, czyli konkretne modele zegarków, to zawsze wdzięczny temat do opisu. Wprawdzie jest to jedna z młodszych firm na rynku, więc nie za bardzo jest możliwość zagłębiać się w jej historię (co w sumie może stanowić dla części Czytelników „plus”), ale równocześnie jest to firma, która od lat rozwija się bardzo dynamicznie, czego dowodem jest fakt, iż konsekwentnie tworzy i rozwija mechanizmy własnej konstrukcji. Frederique Constant stosuje w swoich zegarkach mechanizmy z różnymi, także wyrafinowanymi komplikacjami konstrukcji, równocześnie ma sporo osiągnięć w zakresie innowacji – a przecież o to właśnie chodzi zegarkomaniakom.
Co istotne, zegarki oferowane przez tego szwajcarskiego producenta, często bardzo ciekawe, zaawansowane technicznie modele, ze względu na swoje ceny są dostępne dla dużo szerszego grona niż czasomierze konkurencji oferujące podobny poziom jakościowy i techniczny.
Związek samochodów i zegarmistrzostwa
Od ponad 17 lat firma Frederique Constant niejako honoruje i zarazem podkreśla związek motoryzacji i zegarmistrzostwa poprzez przygotowywanie limitowanej serii zegarków Vintage Rally, tworzonej w hołdzie legendarnemu, sportowemu samochodowi Austin-Healey.
Związek między tymi dwoma światami jest znany od dekad.
Z resztą jeśli chodzi o miłośników samochodów i zegarków to ich pasje z reguły mocno się przenikają, najczęściej są to fani jednych i drugich „mechanicznych maszyn”. Przy okazji tegorocznej, najnowszej serii dedykowanej sportowemu samochodowi Austin-Healey warte podkreślenia jest to, iż współpraca ta trwa nieprzerwanie już bardzo długo. Nie była to jedynie seria stworzona jedno czy dwukrotnie, tylko przygotowywana jest regularnie od lat.
Kontynuując kultywowanie tego dziedzictwa szwajcarska marka zaprezentowała trzy nowe modele Vintage Rally Healey Automatic Small Seconds w stylu retro, które są z jednej strony eleganckie i stylowe, ale zarazem wyraźnie sportowe.
Fani firmy Frederique Constant co roku czekają na każdą kolejną edycję tych zegarków. Zeszłoroczne wersje opisywaliśmy tu – Vintage Rally Healey Automatic Limited Edition.
https://zegarkiipasja.pl/artykul/19673-frederique-constant-vintage-rally-healey-automatic-limited-edition
Sprawdźmy zatem, co oferują modele Vintage Rally Healey w wydaniu 2021.
Nie jedna, a trzy wersje
Kolekcja ta oparta jest na ścisłej współpracy z Austin-Healey, obie marki połączyły siły w 2004 roku. Liczące już 17 lat współdziałanie jest nastawione na motorsport i zegarmistrzostwo.
W 2021 roku mamy rzadko nadarzającą się okazję wybierać pomiędzy aż trzema wersjami tej edycji zegarków. Zazwyczaj był to tylko jeden zegarek. Współpracę firmy Frederique Constant z Austin Healey, brytyjskim producentem samochodów sportowych założonym w 1952 roku, podkreśla logo "Healey" na tarczy.
Limitacja najnowszej wersji zegarka to 888 sztuk każdego z trzech modeli.
Jakie mamy zatem możliwości wyboru?
Frederique Constant Vintage Rally Healey Automatic Small Seconds w wariancie z zieloną tarczą jest prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny ze wszystkich. To dlatego, że wyścigi odbywające się lata temu w Wielkiej Brytanii miłośnikom motoryzacji kojarzą się właśnie z tym kolorem. British „racing green”. To odniesienie do legendarnego koloru firmy Austin-Healey, który w wyścigach był mocno zauważany, stając się dziś ikoną.
Dla tego modelu marka Frederique Constant wybrała srebrzyste indeksy godzinowe w postaci nakładanych sztabek o wydłużonym kształcie i zakończeniem o trapezowatym kształcie skierowanym zwężeniem ku środkowi tarczy. Każdy z indeksów ma naniesiony pasek masy luminescencyjnej. Na godzinach 3. i 9. indeksy są skrócone. W pierwszym przypadku z powodu okienka datownika z fazowanymi krawędziami, a po drugiej stronie ze względu na umieszczenie w tym miejscu tarczy małego sekundnika. Wyróżniono indeksy 6. i 12. poprzez ich spory rozmiar i zaprezentowanie ich w postaci cyfr arabskich, co jest cechą charakterystyczną także niektórych poprzednich modeli tej udanej i stale odświeżanej serii.
Wokół tarczy jest jakby kołnierz w postaci pierścienia z nadrukowaną 60-minutową skalą. Pomiędzy godzinowymi indeksami opisanymi wyżej nadrukowano niejako dublujące podziałkę minutową z pierścienia, uzupełniając ją o precyzyjną sekundową. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy, a po przeciwnej stronie logo Healey.
Na wspominanej subtarczy małej sekundy, która wydzielona jest przez lekkie zagłębienie i nadrukowanie składającej się z grubych kresek skali, pracuje wyrazista wskazówka w kolorze czerwonym. Centralnie zamocowane wskazówki minutowa i godzinowa mają klasyczny kształt ramion nazywany dauphine, a ich wypełnienie masą luminescencyjną ma kształt mocno wydłużonej kropli.
Uniwersalna koperta i pasek typu „rally”
W nowym modelu Vintage Rally Healey Automatic Small Seconds zastosowano kopertę o bardzo „nieprzerośniętej”, jak na dzisiejsze standardy, średnicy 40 mm i grubości nieco ponad 11 mm. Obudowa jest wykonana ze stali i ma łagodnie wyprowadzone uszy, które zwężają się ku końcowi, co odpowiada stylistyce z połowy ubiegłego wieku.
Tym samym jest to wzór bardzo klasyczny i ponadczasowy. Będzie atrakcyjny dziś i za wiele lat, czego dowodzi stale rosnąca popularność modeli vintage, produkowanych dawno temu. Królują delikatne przejścia, obłości i łagodne linie, a od góry kopertę wieńczy raczej wąska, obła i polerowana luneta okalająca szkło. Szkło jest oczywiście szafirowe, a dla podkreślenia stylistyki retro jest lekko wypukłe. Ma nałożoną od wewnątrz powłokę antyrefleksyjną.
Zegarek z zieloną tarczą oferowany jest na skórzanym, perforowanym pasku typu „rally”. Ma on wyrazisty, brązowy kolor, przeszycia wzdłuż. Ma on kojarzyć się z kolorem tapicerki stosowanej w sportowych i luksusowych autach w latach powojennych. To także kolor stosowany często przy produkcji rękawic dla kierowców. Zapięcie paska to standardowa klamra z pinem.
Druga wersja nowego modelu Vintage Rally Healey Automatic Small Seconds jest zdecydowanie spokojniejsza, bo przewodni kolor to szarość.
Ziarnista struktura powierzchni tarczy, srebrzyste indeksy, stalowy kolor koperty, szary skórzany pasek, białe akcenty oraz czarne nadruki - to wszystko wpisuje się w warianty jednej, spokojnej tonacji. I tylko czerwony sekundnik pracujący na małej tarczy jest ożywiającym elementem. Wygląda to bardzo dobrze, i odróżnia się od większości najbardziej popularnych zegarkowych wersji kolorystycznych.
Ostatnia wersja zmierza natomiast w kierunku wyższego poziomu elegancji.
Jej koperta jest pokryta powłoką w kolorze różowego złota. Także inskrypcje w postaci wskazówek i indeksów mają ten kolor. Doskonale komponuje się ta opcja z niebieskim kolorem tarczy. Złoto - czy to różowe, czy żółte - zawsze efektowanie wygląda w połączeniu z ciemnoniebieskim uzupełnieniem. W przypadku trzech limitowanych modeli zegarków z kolekcji Vintage Rally Frederique Constant ta wersja wydaje się też być najbardziej klasyczna. Jej uzupełnieniem jest pasek typu „rally” w kolorze czarnym.
Frederique Constant Vintage Rally Healey Automatic Small Seconds – dostępność i cena
Sercem zegarka jest mechanizm FC 345 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Powstał on na bazie sprawdzonego mechanizmu Sellita SW200-1, w którym firma Frederique Constant zastosowała modyfikację w postaci dodania małej sekundy.
Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, przy pełnym naciągu sprężyny oferuje 38 godzin rezerwy chodu, a łożyskowany jest na 31 kamieniach.
Wszystkie modele mają pełny stalowy dekiel. Obła jego część jest okrężnie szczotkowana, ma nacięcia na klucz, oraz zamieszczono tam podstawowe informacje o danym modelu, w tym numer w limitowanej serii. Część centralną dekla zajmuje jakby medalion na którego ziarnistej, matowej powierzchni wygrawerowano wizerunek samochodu Healey 100S NOJ393.
Cena zegarków z serii Frederique Constant Vintage Rally Healey Automatic Small Seconds zależy od wersji. Cena katalogowa modeli z tarczą w kolorze szarym i zielonym to 7 349 złotych, natomiast model z tarczą w kolorze niebieskim oraz kopertą z powłoką w kolorze różowego złota oferowany jest w cenie 8 699 złotych.
Każdy wariant kolorystyczny jest limitowany do 888 sztuk, a każdy egzemplarz zegarka Frederique Constant Vintage Rally Healey dostarczany w pudełku w którym znajdziemy także kolekcjonerską, miniaturową replikę samochodu Healey NOJ393.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Frederique Constant.
Adrian Szewczyk
10:05 05.07.2021Zegarki
Frederique Constant Vintage Rally Healey Automatic Small Seconds
Tagi:

Kari Voutilainen i niezwykłe zegarki z Finlandii
Kari Voutilainen urodził się w 1962 roku w Finlandii i to właśnie tam rozpoczęła się jego zegarmistrzowska droga- od ucznia do nauczyciela, od pracownika do niezależnego ...

Komplikacje konstrukcji mechanizmu zegarka. Część 1
By w sposób usystematyzowany wskazywać na nietypowe rozwiązania – tak zwane komplikacje konstrukcji mechanizmu zegarka, trzeba odnosić się do schematu blokowego takiego m ...

Szlakiem zegarów słonecznych Warszawy
"Zegary słoneczne to pierwsze instrumenty naukowe, jakie wynalazł człowiek. Wskazują one tak zwany miejscowy, prawdziwy czas słoneczny, który zazwyczaj różni się o kilka ...

Krayon upraszcza innowacyjne wskazanie wschodów i zachodów słońca!
Inżynierowie, zegarmistrzowie w firmie Krayon pielęgnowali swoje marzenie, aby móc poznać czas wschodu i zachodu słońca w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej, dzięki urząd ...

Inspirowany stylem Streamline. Bell & Ross BR05 Artline Steel & Gold
Bell & Ross to zegarki, wobec których nikt nie pozostaje obojętny, większości z nas kojarzą się z lotnictwem i kanciastymi kopertami. Oczywiście są też inne kształty kope ...

Recenzja: Marloe Coniston Black Edition. Brytyjczyk o sportowym zacięciu
Marloe to marka zegarkowa, którą kojarzę już od jakiegoś czasu. Różne modele pojawiały się na zegarkowych grupach w mediach społecznościowych i nie ukrywam, przykuły moją ...

Video recenzja: Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET + porównanie z wersją z 2018 roku
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Navy SEAL Original 3001.H.SET marki Luminox, wzbogaconej o porównanie nowego modelu z 2024 z wersją z 2018 roku. Nasz reda ...

King Seiko kiedyś i dziś. Powrót po latach i zegarki z tej kolekcji w Polsce!
King Seiko to kolekcja tego japońskiego producenta, która funkcjonowała 50-60 lat temu, ciesząc się ówcześnie bardzo dużym powodzeniem. Pierwsze King Seiko pojawiło się w ...

MD Watches. Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii (AuroChronos 2025)
Irlandia to kraj, który kojarzy mi się z Guinessem, Świętym Patrykiem, The O'Reillys and the Paddyhats, Tullamore Dew i koniczyną. Ta zielona wyspa, na której żyje około ...

Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka fra ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00