• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox

Nowe Muzeum Seiko Ginza – odwiedź już dziś (wirtualnie!)


W sierpniu 2020 roku zostało otwarte nowe Muzeum manufaktury Seiko, które przeniesiono do dzielnicy Ginza, będącej najbardziej luksusowym dystryktem handlowym Tokio. Zmiana lokalizacji wpłynęła także na modyfikację nazwy, która od tej pory brzmi: “The Seiko Museum Ginza”.

Nowe muzeum składa się łącznie z sześciu kondygnacji - jednego poziomu podziemnego, oznaczonego jako B1 oraz pięciu pięter - od F1 do F5. W ciekawie zaaranżowanych wnętrzach wystawione zostały eksponaty ściśle związane z bogatą historią Seiko. Na każdej kondygnacji znalazły się przedmioty powiązane ze sobą tematycznie, dzięki czemu zwiedzanie wystawy stanowi swego rodzaju podróż, w trakcie której można namacalnie obcować z historią wielkiej japońskiej manufaktury zegarkowej.

Poza tradycyjną formą zwiedzania, Seiko stworzyło również cyfrową makietę muzeum, dzięki której istnieje możliwość odbycia interaktywnej podróży po wnętrzach galerii bez konieczności ruszania się z domu, czy biura.  Z uwagi na pandemię oraz powiązane z nią ograniczenia dotyczące przemieszczania się, taka forma zwiedzania stanowi ciekawe uzupełnienie oferty. Cyfrowa wersja muzeum w wersji 360°, daje także możliwość odwiedzenia go bez konieczności ponoszenia kosztów podróży do Japonii, które nie należą do najmniejszych.

Oczywiście nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności skorzystania z możliwości interaktywnego zwiedzania Muzeum Seiko Ginza.

Zapraszamy Was do odbycia wspólnej podróży po wnętrzach galerii.

Nowe Muzeum Seiko Ginza – odwiedź już dziś (wirtualnie!)

Wirtualna spacer rozpoczyna się od krótkiej instrukcji objaśniającej sposób poruszania się przy użyciu myszki komputerowej. Ten bardzo intuicyjny system, zbliżony do tego, który wykorzystywany jest w Google Maps. Pozwala on na obracanie obrazu w pełnym zakresie 360°, przechodzenie do kolejnych sekcji i pomieszczeń oraz przybliżania interesujących nas eksponatów. Podręczny panel umożliwia szybką zmianę poziomu oraz przejście w tryb “Dollhouse”, w którym, dzięki usunięciu ścian zewnętrznych budynku, widoczne są jednocześnie wszystkie pomieszczenia i piętra muzeum w układzie rzeczywistym, co, jak sama nazwa wskazuje, wygląda niczym dom dla lalek.

Jeszcze przed wejściem do budynku mamy możliwość podziwiania jego ciekawie zaaranżowanej fasady. Zdobi ją mural wykonany z elementów mechanizmu zegarka tworzących wspólnie wizerunek drzew rosnących wzdłuż ulicy, przy której mieści się siedziba muzeum. Niestety wirtualny spacer nie umożliwia zobaczenia wysokiego na 5,8 metra zegara o nazwie RONDEAU LA TOUR z wolno poruszającym się wahadłem, który zlokalizowano po prawej stronie od wejścia. O pełnej godzinie wybija on melodię, w trakcie której przepływa przez niego światło o zmieniającej się barwie.

To niecodzienne zjawisko możecie zobaczyć na tym filmie:
 


Wchodząc do środka, znajdujemy się na poziomie F1, do którego przypisano maksymę “Początek czasu”. Zlokalizowano na nim recepcję oraz sklep muzealny, w którym istnieje możliwość nabycia oryginalnych pamiątek, których nie sposób kupić gdzie indziej. Znajduje się tutaj również interesujący eksponat - mechaniczny zegar ścienny “Fantazja”, który instalowany jest w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach. Posiada on niezwykle ciekawy sposób wybijania pełnych godzin poprzez rytualny taniec lalek wychodzących z każdego indeksu godzinowego, okraszony muzycznym akompaniamentem.

Z poziomu F1 można powędrować w dwóch kierunkach - w dół lub do góry.

Schodząc niżej znajdziemy się na poziomie B1, którego hasło brzmi “Ekstremalne czasy”. Umieszczono w tym miejscu eksponaty Seiko powiązane ze sportem i chronometrażem. Już od wczesnych lat 60-tych Seiko skupiało dużą uwagę nad precyzją pomiaru czasu. Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, które odbyły się w 1964 roku, japońskiej firmie powierzono kompleksową obsługę związaną z chronometrażem zawodów. Na poziomie B1 znajduje się m. in. mechaniczny stoper z tamtej imprezy, który wyposażono w innowacyjny mechanizm pracujący z częstotliwością 100 uderzeń na sekundę, co umożliwiało wykonanie pomiaru z dokładnością do 1/100 sekundy. Znajdziemy tam również pływacki Touch Pad z 1986 roku, który doskonale wyczuwa dotyk pływaka i nie daje się oszukać przez uderzenie fal wody. Urządzenie to wykorzystywane jest po dziś dzień w dużych zawodach pływackich.

Poza eksponatami związanymi ze sportami olimpijskimi, na poziomie B1 znaleźć można również profesjonalny czasomierz nurkowy z 1975 roku posiadający klasę wodoszczelności na poziomie 600m, czy zegarek Spacewalk z 2008 roku, który z powodzeniem użytkowany był podczas spacerów kosmicznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Duże wrażenie robią także charakterystyczne, żółte zegary sportowe prezentujące czasowe wyniki zawodów, znane m. in. ze zdjęć, które wykonują na ich tle sportowcy bijący rekordy świata.

Nowe Muzeum Seiko Ginza – odwiedź już dziś (wirtualnie!)

Nowe Muzeum Seiko Ginza – odwiedź już dziś (wirtualnie!)

Przenosząc się o dwie kondygnacje wyżej, trafimy na poziom F2, któremu przyświeca hasło: “Zawsze o krok przed innymi”. Piętro to poświęcono wczesnej historii firmy oraz jej założycielowi - Kintaro Hattori.

Niezwykłe życie tego człowieka oraz jego podejście do czasu, precyzji, zegarków i ludzi stanowiły silne fundamenty do powstania firmy, która nie raz musiała stawiać czoła olbrzymim wyzwaniom rzucanym przez los. Najciekawszym eksponatem, który umieszczono w tym miejscu jest m. in. pierwszy ośmiodniowy zegar powstały w 1892 roku, czyli dwa lata po powstaniu Seikosha.

Znalazł się tutaj także  pierwszy japoński budzik z 1899 roku, wykonany z niklowanego mosiądzu, dzięki czemu był on odporny na rdzę. Ciekawym eksponatem jest także stos stopionych ze sobą zegarków kieszonkowych. Czasomierze te oczekiwały na serwis zegarmistrzowski i zostały zniszczone w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi w Kanto w 1923 roku. Firma Seiko ofiarowała wszystkim poszkodowanym klientom zupełnie nowy zegarek kieszonkowy, również tym, którzy nie posiadali pokwitowań. Zaledwie rok po tej wielkiej tragedii, w 1924, firmie udało się odbudować swoje warsztaty i wprowadzić na rynek zegarek, który po raz pierwszy sygnowany był marką własną - “Seiko”. Model ten można również podziwiać na poziomie F2.

Nowe Muzeum Seiko Ginza – odwiedź już dziś (wirtualnie!)

Nowe Muzeum Seiko Ginza – odwiedź już dziś (wirtualnie!)

Kolejne piętro - F3 zostało poświęcone historii czasu, zegarów i zegarków. Hasło przypisane do tego poziomu brzmi: “Od czasu wskazanego przez naturę do czasu stworzonego przez człowieka”.

Można poznać w tym miejscu historię najstarszych zegarów, które znane były w starożytnym Egipcie już 5000 lat p.n.e., poznać kierunki, w których ewoluowały pod kątem sposobu działania, dokładności pomiaru, rozmiaru, czy możliwości transportu. Duża część wystawy została poświęcona również japońskiej myśli technicznej dotyczącej tej dziedziny. Znaleźć można tutaj niezwykłe eksponaty, takie jak zegar równikowy z XVIII w., zegar wieżowy z żelazną ramą datowany na ok 1500 rok, ciekawy “tajemniczy” zegar z około 1870 roku, ze statuą odlaną z brązu, w którym wahadło poruszane jest bez widocznego źródła zasilania.

Idąc jeszcze wyżej docieramy na poziom F4, gdzie odkryć można “Dokładny (Seiko) czas”. W tym miejscu wszystko skupia się wokół precyzji i dokładności. Pogoń za jej osiągnięciem rozpoczęła się od wyprodukowania pierwszego zegara ściennego przez Seikosha. Dzięki nieustannej pracy i ciągłym udoskonaleniom swoich koncepcji firma osiągała kolejne kamienie milowe, które można obejrzeć właśnie na tym poziomie.

Znajdziemy tutaj m.in. pierwszy japoński zegarek naręczny “Laurel” z 1913 roku, który dokładnie po 101 latach uzyskał certyfikat “Dziedzictwa Inżynierii Mechanicznej”. Niezwykłym eksponatem jest także pierwszy model Grand Seiko z 1960 roku, który powstał jako możliwie najdoskonalsze ucieleśnienie trzech podstawowych funkcji - dokładności, niezawodności i widoczności. Jeżeli mówimy o precyzji, to nie sposób wspomnieć o technologii kwarcowej i pierwszym zegarku naręcznym z tego typu mechanizmem - modelem Astron z 1969. On również znajduje się właśnie tutaj.

Nowe Muzeum Seiko Ginza – odwiedź już dziś (wirtualnie!)

Nowe Muzeum Seiko Ginza – odwiedź już dziś (wirtualnie!)

Ostatnie piętro - F5 - zostało poświęcone “Różnorodności czasu”. Zaprezentowano tutaj niezwykle szeroki wachlarz zegarów i zegarków stworzonych przez manufakturę Seiko. Znaleźć tu można pierwszy zegarek z innowacyjnym mechanizmem Spring Drive z 1999 roku, model Astron GPS Solar z 2012, wieczny zegar “Yukyu” z 2005 roku, w którym odtworzono wodny napęd znany z chińskich przyrządów astronomicznych sprzed 900 lat, zastępując go stalowymi kulkami. Po za tym, na poziomie F5 znajduje się również model Credor Node z 2009 łączący w sobie zmysł estetyczny z niezwykłymi umiejętnościami japońskich rzemieślników, kolekcja modeli biżuteryjnych oraz szereg zegarów różnej maści, również tych przeznaczonych dla najmłodszych.

W tym miejscu kończy się nasza interaktywna podróż po wnętrzach Muzeum Seiko Ginza. Choć samo zwiedzanie w ten sposób jest zaledwie namiastką prawdziwej wizyty w tym wyjątkowym miejscu, ta daje wiele frajdy i pozwala poznać bliżej historię marki. Seiko, jak żadna inna firma, potrafi umiejętnie połączyć tradycję z nowoczesnością, czego kolejnym dowodem jest właśnie wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań interaktywnych.

Nowe Muzeum Seiko Ginza – odwiedź już dziś (wirtualnie!)

Rozpocznij teraz wirtualny spacer – kliknij w obrazek wyżej lub w ten link:

ZWIEDZANIE MUZEUM SEIKO w GINZA


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - SEIKO

Paweł Zgiep


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Pomoc państwa dla branży jubilerski...
Pomoc państwa dla branży jubilerski...
29.12.2020
OMEGA świętuje oficjalny rekord świ...
OMEGA świętuje oficjalny rekord świ...
06.01.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco