Frederique Constant to szwajcarska marka zegarmistrzowska, która ma swoją siedzibę w Genewie. Firma została założona w 1988 roku przez niezależnych przedsiębiorców, Alettę i Petera Stasów, z założeniem, że będą oferować wysokiej jakości szwajcarskie zegarki po konkurencyjnych cenach, tak aby zegarki luksusowe z bardzo drogimi dotąd rozwiązaniami technicznymi były o wiele szerzej dostępne. Zgodnie z tymi założeniami Frederique Constant tworzy, rozwija, montuje, kontroluje i oferuje jednocześnie szeroką gamę zegarków mechanicznych oraz kwarcowych w ramach produkcji prowadzonej w swojej fabryce o powierzchni 6200 m2 w Plan-les-Ouates. Do dziś marka Frederique Constant zaprojektowała 29 własnych mechanizmów, czyli tzw. „in-house”, w tym skomplikowane technicznie modele, takie jak Tourbillon, Perpetual Calendar i Flyback Chronograph.
W 2015 roku firma Frederique Constant wprowadziła na rynek zegarek Horological Smartwatch, pierwszy szwajcarski zegarek określany jako „smart”, ale chrakteryzujący się tradycyjnym wyglądem. W 2018 roku firma zaprezentowała zegarek 3.0, który mieliśmy okazję testować, czyli Classic Hybrid Manufacture. Zegarek ten wzbudził niemal sensację, bo mechanizm był połączniem tradycyjnego mechanicznego zegarmistrzostwa z elektronicznym modułem pozwalającym na korzystanie z inteligentnych funkcji, ale jednocześnie pełniąc funkcje niejako analizatora mechanizmu. Po nim pojawiła się linia Smartwatch Vitality w 2020 roku, którą opisujemy w magazynie Zegarki i Pasja nr 14. Zegarki z funkcjami smart są wyposażone we wbudowany czujnik tętna nowej generacji, posiadają również klasyczną tarczę połączoną z cyfrowym wyświetlaczem, który pojawia się na żądanie.
Zegarki, jakie zaprezentujemy w niniejszym artykule są efektem swego rodzaju kooperacji, która zaowocowała stworzeniem dwóch specjalnych czasomierzy - to limitowane modele wyprodukowane we współpracy z RedBar Group.
Po niedawnej premierze najnowszej kolekcji Highlife 2020 marka Frederique Constant prezentuje dwa dodatkowe modele: Highlife Automatic COSC i Highlife Perpetual Calendar Manufacture - specjalnie zaprojektowane we współpracy z RedBar Group. Oba modele z limitowanej edycji zostały zaprezentowane podczas wirtualnego webinaru, którego gospodarzem była firma Frederique Constant i RedBar Group we wrześniu 2020 roku.
Założona w 2007 roku z pasji do zegarmistrzostwa, mająca za główną misję łączenie miłośników zegarków w lokalnych społecznościach na całym świecie, grupa RedBar stała się największą na świecie społecznością kolekcjonerów zegarków jako niezależna, rodzinna firma w sercu szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego w Genewie. Grupa RedBar założona została przez Adama Craniotesa i Kathleen McGivney w celu wspierania rozwoju istniejących społeczności kolekcjonerskich na całym świecie, pomagania innym entuzjastom w nawiązywaniu kontaktów i organizowana spotkań.
To tytułem wyjaśnienia czym zajmuje się RedBar Group.
Przejdźmy więc do opisu zegarków.
Model RedBar Highlife Automatic COSC jest certyfikowany właśnie przez Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, czyli niezależny szwajcarski instytut zajmujący się certyfikacją chronometrów. Koperta o średnicy 41-milimetrów jest wykonana ze stali nierdzewnej i zosała poddana polerowaniu oraz szczotkowaniu. Ma kształt inspirowany sportowymi zegarkami z lat 70. XX wieku. Cechą charakterystyczną są zintegrowane uszy oraz także zintegrowane bransolety lub paski, nadające całości bardzo harmonijny i rozpoznawalny styl.
„Sercem” zegarka jest mechanizm kaliber FC-303, który pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę i ma rezerwę chodu 38 godzin. Mechanizm można podziwiać przez dekiel przeszklony szafirowym szkłem ozdobionym kultowym logo Grupy RedBar. Zegarkowa twarz, czyli tarcza jest atrakcyjna.
Okala ją polerowana, wąska luneta. Na tarczy zastosowano nakładane indeksy godzinowe, o dość pokaźnej długości. Pomiędzy nimi nadrukowano podziałkę minutową i precyzyjną sekundową. Centralną część tarczy zajmuje odciśnięty wzór siatki geograficznej, a na nim nadrukowano pod godziną 12 nazwę firmy i po przeciwnej stronie informację o certyfikacie chronometru i rodzaju naciągu sprężyny napędowej. Zastosowane wskazówki są proste, ręcznie polerowane oraz mają nałożoną białą warstwę masy luminescencyjnej. Jako kontrastowy element, wskazówka sekundowa w tym zestawie jest wyrazisto czerwona.
Frederique Constant RedBar Highlife Automatic COSC jest limitowany do 100 sztuk.
Drugi zegarek to Frederique Constant RedBar Highlife Perpetual Calendar Manufacture.
Model, który pod względem technicznym jest zdecydowanie bardziej zaawansowaną propozycją. Posiada on mechanizm kaliber FC-775 z komplikacją konstrukcji w postaci wiecznego kalendarza. Mechanizm jest zdobiony za pomocą dookólnie szlifowanych Côtes de Genève, czyli pasów genewskich. Niżej widoczne powierzchnie są perełkowane.
Mechanizm ma również rezerwę chodu na poziomie 38 godzin i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego modelu, koperta RedBar Highlife Perpetual Calendar Manufacture także ma 41 mm średnicy i jest wykonana ze stali nierdzewnej polerowanej na bokach i szlifowanej na górnych powierzchniach. Koncepcja koperty i mocowania do nadgarstka jest taka sama.
Także tarcza jest utrzymana w podobny stylu, z uwzględnieniem większej liczby wskazań. Taka sama kolorystycznie, czyli ciemnoszara tarcza zawiera dekorację w postaci kuli ziemskiej jako wizerunku siatki geograficznej odciśniętej na powierzchni, ręcznie polerowane wskazówki z białą powłoką luminescencyjną, nakładane indeksy i nadrukowane skale.
Dodatkowo, na cyferblacie umieszczono trzy małe tarcze na godzinie 9, 12 i 3 oraz na 6 charakterystyczne wycięcie dla wskazania faz Księżyca. Mniej charakterystyczna, bo nietypowa, jest kolorystyka tego wskazania, gdzie zwykle Księżyc i gwiazdy prezentowane są jako elementy żółte, złociste czy białe. Tutaj, by podkreślić powiązanie z Red Bar, Księżyc i gwiazdy są w niespotykanym czerwonym kolorze. Subtarcza po lewej stronie wskazuje nam dni tygodnia, a ta po prawej odpowiada za wskazanie dni miesiąca, natomiast subtarcza umieszczona pod godziną 12 pokazuje miesiące roku oraz 4 lata z zaznaczeniem roku przestępnego. Logo grupy RedBar pojawia się jak w przypadku prostszego modelu RedBar Highlife Automatic COSC także na deklu z szafirowego szkła.
Liczba sztuk zegarka z wiecznym kalendarzem RedBar Highlife jest limitowana do 10.
Oba modele są dostarczane w ekskluzywnym etui kolekcjonerskim oprawionym w skórę, które zawiera jako zestaw zegarek z oryginalną, zintegrowaną stalową bransoletą i alternatywnym szarym skórzanym paskiem z czerwonymi przeszyciami. Pasek oraz bransoleta mają zaimplementowane rozwiązanie umożliwiające szybką zmianę przy pomocy jednego kliknięcia przycisku.
Podsumowując, zegarki z kolekcji Highlife pojawiły się w ofercie Frederique Coinstant jako odpowiedź na pojawiającą się modę na zegarki sportowe wzorowane na tych z lat 70. XX wieku, gdzie prym wiodły rozwiązania związane z projektami Geralda Genty i inne o podobnej koncepcji. Mimo, że marka nie ma możliwości wzorowania się na własnych rozwiązaniach z tamtych czasów, ponieważ wówczas nie istniała, to trzeba przyznać, że propozycja Frederique Constant z jednej strony jest wyraźnie powiązana z tamtą stylistyką, a z drugiej strony ma własny, szczególny charakter.
Zaprezentowane wyżej wersje wykonane we współpracy z Red Bar mają dodatkowy motyw i swego rodzaju „pazur” w postaci czerwonych detali.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – FREDERIQUE CONSTANT.
Adrian Szewczyk
10:46 03.12.2020Zegarki
FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki automatycznezegarki sportowezegarki męskie klasycznezegarki męskie mechaniczneluksusowe zegarkiprestiżowe zegarkizegarki szwajcarskie

REKLAMA

VICTORINOX FieldForce Sport Chrono „Black Ice”
Przyznaj – widzisz Victorinox, myślisz scyzoryk. Trudno o bardziej zdefiniowaną globalną markę. Firma założona w 1884 roku zawojowała świat słynącymi z niezawodności noża ...

FREDERIQUE CONSTANT - Classic Worldtimer Manufacture
Przygotowanie zegarka typu Worldtimer to zawsze spore wyzwanie dla projektantów, nie tylko pod kątem designu, ale także użyteczności. Tego typu modele powinny zachować mo ...

Andreas Strehler - Sauterelle Lune Exacte
Wskazanie fazy Księżyca to dość szczególna komplikacja konstrukcji mechanizmu zegarka. Gdyby sporządzić listę wszystkich spotykanych komplikacji konstrukcji i ułożyć je p ...

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic
Raketa Big Zero - to był cieszący się wielką sympatią, być może nawet kultowy radziecki zegarek. Do dziś egzemplarze vintage w dobrym stanie, a zdarzają się nawet w stani ...

Meccaniche Veneziane – wyłącznie mechaniczne, włoskie zegarki!
Meccaniche Veneziane to włoska marka zegarkowa, która od samego początku zaistnienia w branży zegarmistrzowskiej zrobiła spore wrażenie. Firma powstała w maju 2017 roku, ...

Alpina Startimer Pilot Automatic 40mm – nowy rozmiar, nowa seria
Startimer to zegarek dla pilotów z oferty szwajcarskiej marki Alpina. Marki, która funkcjonuje jako producent zegarków sportowych obok siostrzanej marki Frederique Consta ...

Certyfikacja w świecie zegarków. Trzy odmienne przykłady.
Bezawaryjne i dokładne działanie, oraz precyzja wskazań to kluczowe wymagania w stosunku do urządzeń odmierzających czas. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku zegarków ...

Video recenzja: SQUALE Matic 60 Atmos
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Matic 60 Atmos marki Squale. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczne ...

Andreas Strehler - Sauterelle Lune Exacte
Wskazanie fazy Księżyca to dość szczególna komplikacja konstrukcji mechanizmu zegarka. Gdyby sporządzić listę wszystkich spotykanych komplikacji konstrukcji i ułożyć je p ...