• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020


Frederique Constant to szwajcarska marka zegarmistrzowska, która ma swoją siedzibę w Genewie. Firma została założona w 1988 roku przez niezależnych przedsiębiorców, Alettę i Petera Stasów, z założeniem, że będą oferować wysokiej jakości szwajcarskie zegarki po konkurencyjnych cenach, tak aby zegarki luksusowe z bardzo drogimi dotąd rozwiązaniami technicznymi były o wiele szerzej dostępne. Zgodnie z tymi założeniami Frederique Constant tworzy, rozwija, montuje, kontroluje i oferuje jednocześnie szeroką gamę zegarków mechanicznych oraz kwarcowych w ramach produkcji prowadzonej w swojej fabryce o  powierzchni 6200 m2 w Plan-les-Ouates. Do dziś marka Frederique Constant zaprojektowała 29 własnych mechanizmów, czyli tzw. „in-house”, w tym skomplikowane technicznie modele, takie jak Tourbillon, Perpetual Calendar i Flyback Chronograph.

W 2015 roku firma Frederique Constant wprowadziła na rynek zegarek Horological Smartwatch, pierwszy szwajcarski zegarek określany jako „smart”, ale chrakteryzujący się tradycyjnym wyglądem. W 2018 roku firma zaprezentowała zegarek 3.0, który mieliśmy okazję testować, czyli Classic Hybrid Manufacture. Zegarek ten wzbudził niemal sensację, bo mechanizm był połączniem tradycyjnego mechanicznego zegarmistrzostwa z elektronicznym modułem pozwalającym na korzystanie z inteligentnych funkcji, ale jednocześnie pełniąc funkcje niejako analizatora mechanizmu. Po nim pojawiła się linia Smartwatch Vitality w 2020 roku, którą opisujemy w magazynie Zegarki i Pasja nr 14. Zegarki z funkcjami smart są wyposażone we wbudowany czujnik tętna nowej generacji, posiadają również klasyczną tarczę połączoną z cyfrowym wyświetlaczem, który pojawia się na żądanie.

Zegarki, jakie zaprezentujemy w niniejszym artykule są efektem swego rodzaju kooperacji, która zaowocowała stworzeniem dwóch specjalnych czasomierzy - to limitowane modele wyprodukowane we współpracy z RedBar Group.

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

Po niedawnej premierze najnowszej kolekcji Highlife 2020 marka Frederique Constant prezentuje dwa dodatkowe modele: Highlife Automatic COSC i Highlife Perpetual Calendar Manufacture - specjalnie zaprojektowane we współpracy z RedBar Group. Oba modele z limitowanej edycji zostały zaprezentowane podczas wirtualnego webinaru, którego gospodarzem była firma Frederique Constant i RedBar Group we wrześniu 2020 roku.

Założona w 2007 roku z pasji do zegarmistrzostwa, mająca za główną misję łączenie miłośników zegarków w lokalnych społecznościach na całym świecie, grupa RedBar stała się największą na świecie społecznością kolekcjonerów zegarków jako niezależna, rodzinna firma w sercu szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego w Genewie. Grupa RedBar założona została przez Adama Craniotesa i Kathleen McGivney  w celu wspierania rozwoju istniejących społeczności kolekcjonerskich na całym świecie, pomagania innym entuzjastom w nawiązywaniu kontaktów i organizowana spotkań.

To tytułem wyjaśnienia czym zajmuje się RedBar Group.

Przejdźmy więc do opisu zegarków.

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

Model RedBar Highlife Automatic COSC jest certyfikowany właśnie przez Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, czyli niezależny szwajcarski instytut zajmujący się certyfikacją chronometrów. Koperta o średnicy 41-milimetrów jest wykonana ze stali nierdzewnej i zosała poddana polerowaniu oraz szczotkowaniu. Ma kształt inspirowany sportowymi zegarkami z lat 70. XX wieku. Cechą charakterystyczną są zintegrowane uszy oraz także zintegrowane bransolety lub paski, nadające całości bardzo harmonijny i rozpoznawalny styl.

„Sercem” zegarka jest mechanizm kaliber FC-303, który pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę i ma rezerwę chodu 38 godzin. Mechanizm można podziwiać przez dekiel przeszklony szafirowym szkłem ozdobionym kultowym logo Grupy RedBar. Zegarkowa twarz, czyli tarcza jest atrakcyjna.

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

Okala ją polerowana, wąska luneta. Na tarczy zastosowano nakładane indeksy godzinowe, o dość pokaźnej długości. Pomiędzy nimi nadrukowano podziałkę minutową i precyzyjną sekundową. Centralną część tarczy zajmuje odciśnięty wzór siatki geograficznej, a na nim nadrukowano pod godziną 12 nazwę firmy i po przeciwnej stronie informację o certyfikacie chronometru i rodzaju naciągu sprężyny napędowej. Zastosowane wskazówki są proste, ręcznie polerowane oraz mają nałożoną białą warstwę masy luminescencyjnej. Jako kontrastowy element, wskazówka sekundowa w tym zestawie jest wyrazisto czerwona.

Frederique Constant RedBar Highlife Automatic COSC jest limitowany do 100 sztuk.

Drugi zegarek to Frederique Constant RedBar Highlife Perpetual Calendar Manufacture.

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

Model, który pod względem technicznym jest zdecydowanie bardziej zaawansowaną propozycją. Posiada on mechanizm kaliber FC-775 z komplikacją konstrukcji w postaci wiecznego kalendarza. Mechanizm jest zdobiony za pomocą  dookólnie szlifowanych Côtes de Genève, czyli pasów genewskich. Niżej widoczne powierzchnie są perełkowane.

Mechanizm ma również rezerwę chodu na poziomie 38 godzin i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego  modelu, koperta RedBar Highlife Perpetual Calendar Manufacture także ma 41 mm średnicy i jest wykonana ze stali nierdzewnej polerowanej na bokach i szlifowanej na górnych powierzchniach. Koncepcja koperty i mocowania do nadgarstka jest taka sama.

Także tarcza jest utrzymana w podobny stylu, z uwzględnieniem większej liczby wskazań. Taka sama kolorystycznie, czyli ciemnoszara tarcza zawiera dekorację w postaci kuli ziemskiej jako wizerunku siatki geograficznej odciśniętej na powierzchni, ręcznie polerowane wskazówki z białą powłoką luminescencyjną, nakładane indeksy i nadrukowane skale.

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

Dodatkowo, na cyferblacie umieszczono trzy małe tarcze na godzinie 9, 12 i 3 oraz na 6 charakterystyczne wycięcie dla wskazania faz Księżyca. Mniej charakterystyczna, bo nietypowa, jest kolorystyka tego wskazania, gdzie zwykle Księżyc i gwiazdy prezentowane są jako elementy żółte, złociste czy białe. Tutaj, by podkreślić powiązanie z Red Bar, Księżyc i gwiazdy są w niespotykanym czerwonym kolorze. Subtarcza po lewej stronie wskazuje nam dni tygodnia, a ta po prawej odpowiada za wskazanie dni miesiąca, natomiast subtarcza umieszczona pod godziną 12 pokazuje miesiące roku oraz 4 lata z zaznaczeniem roku przestępnego. Logo grupy RedBar pojawia się jak w przypadku prostszego modelu RedBar Highlife Automatic COSC także na deklu z szafirowego szkła.

Liczba sztuk zegarka z wiecznym  kalendarzem RedBar Highlife jest limitowana do 10.

Oba modele są dostarczane w ekskluzywnym etui kolekcjonerskim oprawionym w skórę, które zawiera jako zestaw zegarek z oryginalną, zintegrowaną stalową bransoletą i alternatywnym szarym skórzanym paskiem z czerwonymi przeszyciami. Pasek oraz bransoleta mają zaimplementowane rozwiązanie umożliwiające szybką zmianę przy pomocy jednego kliknięcia przycisku.

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020

Podsumowując, zegarki z kolekcji Highlife pojawiły się w ofercie Frederique Coinstant jako odpowiedź na pojawiającą się modę na zegarki sportowe wzorowane na tych z lat 70. XX wieku, gdzie prym wiodły rozwiązania związane z projektami Geralda Genty i inne o podobnej koncepcji. Mimo, że marka nie ma możliwości wzorowania się na własnych rozwiązaniach z tamtych czasów, ponieważ wówczas nie istniała, to trzeba przyznać, że propozycja Frederique Constant z jednej strony jest wyraźnie powiązana z tamtą stylistyką, a z drugiej strony ma własny, szczególny charakter.

Zaprezentowane wyżej wersje wykonane we współpracy z Red Bar mają dodatkowy motyw i swego rodzaju „pazur” w postaci czerwonych detali.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – FREDERIQUE CONSTANT.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO Astron Kintaro Hattori Limite...
SEIKO Astron Kintaro Hattori Limite...
30.11.2020
AUDEMARS PIGUET Royal Oak Concept F...
AUDEMARS PIGUET Royal Oak Concept F...
04.12.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco