• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”


Powrót do kategorii

Marka Bulova już wielokrotnie pokazała oraz udowodniła, że bardzo zręcznie i skutecznie korzysta ze swoich zegarowych archiwów. Takie sięganie do historycznych dokonań jest w branży w pełni „na czasie”, a w mojej ocenie jest także bardzo korzystne, bo modele z dawnych kolekcji, szczególnie te z sprzed lat 80. XX wieku, są często świetne pod względem wyglądu. Dodatkowo „ładunek” nostalgiczny jest bardzo pozytywny.

Bulova ma na podorędziu sporo zegarowych ciekawostek wykonanych na przestrzeni dziesiątków lat działalności, z których już skorzystała. Teraz, w 2002 roku, do serii Archive, która skupia reedycje historycznych modeli dołączy kolejny sportowy zegarek.

Mowa o modelu Bulova Chronograph A „Surfboard”, czyli deska surfingowa.

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Ten ciekawy przydomek to pokłosie stylistyki tarczy. Zegarek jest wyposażony w stoper, a rozmieszczone na tarczy w układzie bi-compax subtarcze są otoczone polem o kontrastowej w stosunku do pozostałej części tarczy barwie, zależnie od wersji. Taki zabieg stylistyczny pozwolił na uzyskanie eliptycznej powierzchni o kształcie przywodzącym na myśl właśnie deskę surfingową. Marka Bulova prezentując nowy model namawia: „złap nową falę”.

Historyczny model, który był inspiracją do powstania naszego dzisiejszego bohatera, pochodzi z lat 70. XX wieku, co jest dla każdego miłośnika zegarków dość łatwe do rozpoznania ze względu na charakterystyczną dla tamtego okresu stylistykę.

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Tak jak w przypadku współczesnej wersji zegarka Bulova „Devil Diver”, także w tym wypadku firma przygotowała i oferuje nowy model w dwóch wariantach.

Pierwsza wersja Chronograph A „Surfboard” Edition jest jak najbliższa pierwowzorowi, a dostępna jest w limitowanej serii do 350 sztuk. Stalowa koperta o beczułkowatym kształcie ma 38,5 mm średnicy. Ząbkowanej lunecie nadano czerwono niebieski kolor, a biała tarcza ma charakterystyczne, eliptyczne pole w kolorze niebieskim. Wygląd rasowego, sportowego zegarka ze stoperem w stylu vintage połączono z zastosowaniem mechanizmu z automatycznym naciągiem. Tę wersję wyceniono na 2 950 USD.

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Przygotowano także - dostępne już w Polsce - wersje zegarka Bulova Chrono A w nielimitowanej edycji, które różnią się nieco od opisanego powyżej modelu.

Po pierwsze są one wyposażone w kwarcowe „serce” – dzięki czemu mogą być o wiele bardziej popularne ze względu na cenę. W pełni zachowana jest stylistyka modelu z lat 70., choć nieco uwspółcześniono średnicę kopert tych zegarków. Wersje kwarcowe są nadal relatywnie niewielkie, ale mają koperty o średnicy nie 38,5 mm a 40,5 mm.

Zegarek oczywiście nadal wygląda jakby pochodził wprost z tamtych kolorowych czasów. Zastosowany mechnizm to Miyota 6S21-00A. Sprawdzony, trwały i pewny.

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Beczułkowata koperta, mimo, że nieco większa, jest pod względem kształtu identyczna jak obudowa w archiwalnym zegarku. Świetnie oddaje klimat sportowych zegarków tamtych czasów, podobnie z resztą jak inne zastosowane detale.

Tarcza w jasnej, srebrzystej wersji ma szczotkowaną pionowo strukturę powierzchni i lekko kremowy odcień. Górne powierzchnie koperty oraz uszy są również szczotkowane. Bardzo charakterystyczna jest luneta - relatywnie wąska. Nie ma wkładki a jest pojedynczym, pełnym elementem. Ząbkowana krawędź jest zabarwiona tak jak cała górna powierzchnia. To jeden z głównych, obok kształtu koperty, elementów nadających stylu retro temu modelowi. Także „centrum sterowania”, czyli przyciski do obsługi stopera widoczne po prawej stronie koperty, oddaje ducha lat 70. XX wieku.

Ząbkowana koronka i przyciski do obsługi stopera z grzybkowatymi zakończeniami to kwintesencja wizerunku tego typu zegarków.

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Patrząc na tarczę od razu zwracamy uwagę na pole od którego wywodzi się przydomek modelu „Surfboard”. Wkomponowane w tym obszarze są dwie tarcze z których jedna odpowiada za zliczanie minut stopera a druga jest małym sekundnikiem.

Główny zestaw wskazówek jest w stylu dopasowanym do epoki z jaką kojarzony jest od strony wizualnej ten zegarek. Proste ramiona, wyglądające jak dwa szerokie odcinki linii prostej z zakończeniem mającym po dwóch stronach pomarańczowe linie a między nimi masę świecącą. Również sekundnik jest typowy dla zegarków ze stoperem z epoki, a jego obecność podkreślono pomarańczowym kolorem. Świetny wygląd i świetny klimat.

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Warto też zwrócić uwagę na nakładane indeksy godzinowe z paskami masy świecącej po środku a na zewnątrz od nich nadrukowano okrąg z podziałką minutową do wewnątrz i skalą tachymetru na zewnątrz. Efekt – bardzo atrakcyjny wizualnie zegarek.
Tarczę chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe.

Wersje kolorystyczne wersji nielimitowanej są następujące: ciemnoniebieska „deska surfingowa” na tarczy i niebiesko pomarańczowy kolor lunety, to wersja oferowana na pomarańczowym pasku. Czarna lub czarno czerwona deska - wersje na czarnym pasku.

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Przedstawiamy: BULOVA Chronograph A „Surfboard”

Jest jeszcze wersja z granatową tarczą, srebrzystą deską, czerwono niebieskim pierścieniem oraz niebieskim paskiem. W tej wersji srebrzyste eliptyczne pole ma drobnoziarnistą strukturę a część granatowa jest gładka. W tej wersji pomarańcz na wskazówkach zastąpiono czerwienią. Paski są silikonowe i zapinane na klamry typu motylkowego.

Wszystkie opisane i zaprezentowane wersje kwarcowe są dostępne w Polsce.

Cena modelu BULOVA Chronograph A „Surfboard” Edition to 2 520 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Bulova znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – BULOVA.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

TISSOT T-Touch Expert Solar II Swis...
TISSOT T-Touch Expert Solar II Swis...
31.03.2020
Carl F. Bucherer - Manero AutoDate ...
Carl F. Bucherer - Manero AutoDate ...
03.04.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco