• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Ball

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro


Powrót do kategorii

Model Grandcliff 1004 Royal Retro to sportowy zegarek, który na pierwszy rzut wydaje się być inspirowany zegarkami tego typu z lat 70. XX wieku. Producentem jest firma Pierre DeRoche - marka działająca od 2004 roku, założona przez Pierre i Carol Dubois. Opisywany zegarek prezentuje styl lubiany i ostatnio bardzo modny w branży. Po przyjrzeniu mu się dokładniej okazuje się, że projektanci zastosowali sporo detali o nowoczesnym charakterze, jak chociażby dokręcane osłonki koronki o wielopłaszczyznowym kształcie, skośnie podcięte od spodu uszy czy ceramiczna wkładka pierścienia. Jednak ogólny charakter tego modelu to udane nawiązanie do wspomnianego wcześniej okresu z minionego wieku.

Zegarek ma kopertę w kształcie elipsy, ze szczotkowaniem obfitych górnych powierzchni. Patrząc od góry widzimy jeszcze jeden ciekawy zabieg stylistyczny. Szczotkowany obszar ma w górnej i dolnej części na obu bokach delikatne wcięcia i obniżenia, których powierzchnia jest polerowana. Tym samym kształt szczotkowanej części przypomina układ uszu nazywany potocznie „krabem”. Jest to nawiązanie do innych modeli oferowanych w ramach linii GrandCliff tej marki, które właśnie mają taki kształt uszu.

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Masywność obudowy zegarka podkreślają koronka i jej duże osłonki. Umieszczona na godzinie 3 wkręcana koronka jest duża, jeśli chodzi o średnicę, ale i wysokość. Powierzchnia boczna jest moletowana głęboko, co daje pewny chwyt, ale i atrakcyjny wygląd.

Obrotowa luneta ze skalą nurkową i podkreślenie podziałką co minutę pierwszych 20 minut ma na bocznej krawędzi dwa rzędy moletowania o wzorze takim, jak widoczny na koronce, co również przyczynia się do pewnego chwytu i podnosi wizualnie atrakcyjność.

Wymieniona skala jest wygrawerowana na ceramicznym czarnym pierścieniu. Dekiel jest przeszklony dzięki czemu możemy obserwować atrakcyjnie zdobiony i ciekawy mechanizm o którym więcej napiszę w dalszej części artykułu.

Obudowa wykonana została z tytanu - to materiał znany z korzystnych cech, takich jak antyalergiczność, miłe uczucie w dotyku, ale co najważniejsze niska waga. Wodoodporność całości ustalono na poziomie do 100 m.

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Tarcza zegarka jest w kolorze czarnym i ma wyraziste, mieszane indeksy wykonane z masy luminescencyjnej. Znaczniki te są w postaci cyfr arabskich i kresek w miejscu godzin: 3, 5, 7, 9, 11, oraz 1. Indeksu godziny 6 nie ma, ponieważ dokładnie w jego miejscu zastosowano datownik wskazujący dzień miesiąca na czarnym tle.

Czas wskazują nowoczesne, szerokie wskazówki. Minutowa podzielona jest na dwa wypełnione masą świecąca SuperLuminova sektory. Oba są podłużne i przedzielone niejako mostkiem w kształcie litery V. Ramię wskazówki godzinowej ma również podział, przy czym swoistym grotem jest kwadrat ułożony skośnie. Pod godziną 12 nadrukowano nazwę firmy i miejsce jej siedziby - Val De Joux. Tarczę chroni szkło szafirowe o lekko wypukłym kształcie i z obustronną powłoką antyrefleksyjną.

Dopasowany do kształtu koperty pasek jest jasnoszary i wykonano go z wytrzymałego materiału, jakim jest Cordura. Zapięcie to tytanowa klamra.

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Wszystko wskazywałoby na świetnie wykonany, sportowy zegarek inspirowany latami 70.  XX wieku. Niby zegarek jakich wiele. Ale jest coś jeszcze, co również frapuje od początku.

Na tarczy widać sześć wąskich wskazówek w kolorze czerwonym, z cieniutkimi paskami masy świecącej. Wydają się być ułożone „bez ładu i składu”. Każda pod innym kątem, choć zakotwiczone symetrycznie wokół środka tarczy. Także podziałka będąca zwykle wspólną dla minut i sekund okazuje się jakaś nietypowa, dość dziwna. Znaczniki są pogrupowane bliżej siebie, skupione przy indeksach w postaci kresek, a nieproporcjonalnie oddalone od indeksów w postaci cyfr arabskich.

Okazuje się, że w modelu Grandcliff 1004 Royal Retro mamy do czynienia z bardzo ciekawą i spektakularną komplikacją konstrukcji mechanizmu - to sekundniki retograde x 6.

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Na tarczy pracuje sześć wskazówek sekundowych.

Każda pracuje na opisanej wcześniej podziałce. Kiedy dochodzi do jej końca rusza następny sekundnik ułożony wobec kończącego drogę po stronie zgodnej z ruchem wskazówek zegara, a ta kończąca natychmiastowo wraca na początek swojej skali.

Bardzo ciekawie to wygląda. Jak to działa w praktyce pokazuje film:


W zasadzie trudno racjonalnie tłumaczyć zastosowania tego typu rozwiązania, bo takie wskazania sekundowe są niepraktyczne, ale przecież kochamy zegarki mechaniczne nie za to, że są najbardziej praktyczne. Kochamy je właśnie za to, że w świat mikromechaniki stale implementują nowe, pomysłowe rozwiązania.

Takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe, bardzo odmienne i pokazuje jak można wykorzystać mikromechanikę do fundowania naszym oczom ciekawego, niepowtarzalnego spektaklu.

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Taka forma wskazań jest możliwa do realizacji dzięki modułom w jakie wyposażony został mechanizm bazowy wykorzystany w tym zegarku. Modułowa budowa i skupianie się na dodatkowych, niejako dołączanych komplikacjach jest wizytówką marki Pierre DeRoche.  

Mechanizm ma naciąg automatyczny. W przypadku naszego bohatera dodatkowy moduł dla marki Pierre DeRoche skonstruowany został przez Dubois Depraz, co daje nam opisaną wcześniej funkcję sześciosektorowego, powracającego sekundnika.

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Mechanizm jest łożyskowany na 58 kamieniach i pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę. Rezerwa chodu jest na poziomie 44 godzin. Od strony wizualnej mechanizm został udekorowany pasami genewskimi na wahniku, fazowaniem krawędzi płyt i mostków oraz ma wykończenie powierzchni poprzez perłowanie. Bazę stanowią zegarkowe „serca” firmy Eta z rodziny 289X.

Powracające wskazówki sekundników poruszane są za pomocą kół zębatych, a nie krzywek, i rozmieszczone zostały wokół osi wskazówek. Napęd pochodzi z centralnego koła sekundowego i po przejściu przez „zębaty łuk” będący wycinkiem koła, płaska, pasowa sprężyna wymusza powrót wskazówki to początku skali.

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Pierre DeRoche – Grandcliff 1004 Royal Retro

Jak wspomniałem, użyteczność tej komplikacji konstrukcji jest w sumie znikoma, ale jej spektakularne działanie to wizualna uczta dla miłośników mechanicznego zegarmistrzostwa. W postaci tego zegarka otrzymujemy możliwość obcowania z modnym stylem lat 70. XX wieku, „oprawionym” w kopertę o średnicy 43,5 mm wykonaną z tytanu, z czytelnymi wskazaniami godzin i minut. Te cechy pozwalają traktować ten zegarek jak codzienne narzędzie, ale i niepowtarzalną możliwość podziwiania nietuzinkowej komplikacji zegarmistrzowskiej widocznej na jego tarczy, kiedy tylko chcemy.
 
Powstanie tylko 201 egzemplarzy opisywanego modelu.

Cena Pierre DeRoche Grandcliff 1004 Royal Retro wynosi około 60 000 PLN.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Prezentujemy: CERTINA DS-1 Big Date...
Prezentujemy: CERTINA DS-1 Big Date...
09.10.2019
GRAND SEIKO Godzilla 65th Anniversa...
GRAND SEIKO Godzilla 65th Anniversa...
11.10.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco