• Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Polska jest krajem, którego historia jest zawiła i pełna trudnych chwil. Nasze geopolityczne położenie i regularnie niszczące od wewnątrz spory powodowały, że wiele razy byliśmy -delikatnie mówiąc - w tarapatach. Potrafimy dokonać zrywów jak mało kto, walczyć do ostatniej kropli krwi i z szablą pędzić na czołgi. Odniesienia narodowe i patriotyczne są u nas eksploatowane dość często, zapewne w wielu przypadkach. Także w branży zegarmistrzowskiej. Ja takie odniesienia lubię i cenię, z zaznaczeniem, by były w miarę subtelne, eleganckie i ze smakiem.

Tak działa firma Polpora, którą darzę szacunkiem także za to, że stała się pionierem w odradzaniu wytwarzania zegarków w naszym kraju. Podziwiam ją natomiast ze względu na fakt, że są tak pewni swego, przekonani, że oferują ponadprzeciętnie wykonane i atrakcyjne zegarki, że nie mają obaw by cenowo klasyfikować je dość wysoko, co wśród naszych rodzimych miłośników zegarków jest wyrazem odwagi. Mając jednak do czynienia z wieloma modelami polskiej firmy w pełni potwierdzam, że pewność ta ma solidne fundamenty w postaci każdego zegarków noszących logo tej zielonogórskiej marki.

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

W ubiegłym roku Polpora zaproponowała zegarek inspirowany patriotycznymi odniesieniami związanymi ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Postanowiła zaznaczyć swój wkład i uczcić ten ważny dla nas wszystkich moment specjalnym zegarkiem. Znając dotychczasowe dokonania firmy, jak również podejście założycieli oraz dzisiejszych właścicieli, już na wstępie możemy mieć pewność, że pod względem jakościowym to uczczenie będzie godne. W pełni potwierdzam to osobiście, ponieważ podczas ubiegłorocznej prezentacji nowości jednym z prezentowanych modeli był właśnie ten zegarek rocznicowy.

Warto zaznaczyć, że limitowany jubileuszowy zegarek reprezentuje kolekcję firmy na okres 2018/2019. Należy o tym przypomnieć, bo zapewne coraz trudniej jest stać się jego posiadaczem. Zegarek nosi nazwę Polpora 1918. Zgodnie z informacjami od producenta zostało obecnie raptem kilka ostatnich egzemplarzy ze 100 wyprodukowanych sztuk.

Liczba limitacji odnosiła się oczywiście do 100 lat niepodległości.  

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

Koperta rocznicowego modelu ma okrągły, uniwersalny kształt z płynnie wypuszczonymi uszami. To dla mnie taki maksymalnie bezpieczny zegarkowy kanon. To zarazem kształt lubiany, ceniony ponieważ zapewnia wszechstronny charakter prawie niezależnie od projektu tarczy. Przy umiejętnym podejściu do projektowania wizerunku może pełnić rolę zegarka formalnego, ale i sportowy charakter będzie z tym kształtem doskonale współgrał.

W tym wypadku, mimo całkiem poważnej i wyjątkowo dla Polaków istotnej inspiracji jaką jest świętowanie niepodległości, udało się zegarek zaprojektować tak, że może być ozdobą witryny, spoczywając w świetnie wykonanym pudełku za szkłem, wystawiony do podziwiania, jak i na ręku przy swobodnej stylizacji.

Powierzchnie boczne koperty są szczotkowane bardzo precyzyjnym szlifem, a krawędzie są równe, ostre i wyraziste. Jakość wykonania koperty jest na zdecydowanie ponadprzeciętnym poziomie. Ja na takie detale zwracam szczególną uwagę.

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

Niestety, często zdarza się, że ich dokładna analiza przynosi zawód.

W wypadku zegarków Polpory jest to poziom do pozazdroszczenia. Odstąpiono przy tym modelu od nadmiernego rozrostu wymiarów koperty. Koperta modelu Polpora 1918 ma 40,5 mm średnicy. Zadowoli to osoby o szczupłych nadgarstkach i nie będzie problemem dla wielu z tych, które dysponują solidniejszym przegubem. Tym bardziej, że luneta jest wąska, co powoduje optyczne powiększenie zegarka z racji dużej powierzchni tarczy.

Model 1918 bazuje na kolorystyce barw narodowych, biało-czerwone akcenty widoczne są w pierwszej kolejności na tarczy. Jest ona dość surowa i atrakcyjnie minimalistyczna, choć zastosowano precyzyjne techniki zdobnicze. Na jej zewnętrznej części widoczny jest pierścień w białym kolorze ustawiony lekko pod kątem o sporej szerokości. Naniesiono na nim podziałkę minutową z zaakcentowaniem co 5 minut na wysokości nałożonych zaraz za pierścieniem indeksów godzinowych. Górna połowa pierścienia ma poprowadzoną na samym zewnętrznym brzegu czerwoną linię, która właśnie daje takie poczucie odniesienia do barw narodowych. Ten zabieg stylistyczny powoduje że pierścień układa się wraz górną, białą częścią w półkoliście ułożoną flagę Polski nadając w nienachlany sposób właściwy, oczekiwany klimat. Wspomniane indeksy godzinowe nakładane są na kolejnym okręgu wydzielonym na tarczy poprzez dookólne giloszowaniem.

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

Centralną cześć tarczy zajmuje powierzchnia z bardzo atrakcyjnym giloszowanym wzorem, co wygląda dostojnie i elegancko na białej tarczy. Pomiędzy indeksem godziny 6-tej a osią wskazówek umieszczono tarczę małego sekundnika, a symetrycznie po drugiej stronie nad osią wskazówek, na wydzielonym prostokątnym polu nadrukowano nazwę firmy, logo w postaci krzyża Mieszka I oraz informację o rodzaju naciągu.

Po prawej i po lewej stronie mamy kolejne odniesienia do barw narodowych i symboliki wydarzenia jakiemu oddaje hołd ten zegarek. Przed indeksem godziny 3-ciej znajduje się okienko datownika z dniami miesiąca nadrukowanymi na białym tle czerwonym kolorem, wiec znów biało-czerwono, a po drugiej stronie jest także ramka imitująca okienko z wpisanym na białym tle rokiem 1918 oczywiście czerwonym lakierem.

Mimo tego, że na tarczy jest sporo elementów stylistycznych, to jednak cały projekt udało się utrzymać w dostojnym i eleganckim charakterze ze względu na jasną kolorystykę i stonowane szare wskazówki. Kolejnych akcentów narodowych, bardzo subtelnych możemy doszukać się na pasku. Czarny skórzany pasek jest przeszyty biała nicią, a wykończenia przy krawędziach mocowanych do koperty są w kolorze biało czerwonym.

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

Sercem zegarka jest mechanizm Sellita SW 260-1 z automatycznym naciągiem sprężyny. To mechanizm łożyskowany na 31 kamieniach, pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Komplikacja konstrukcji w formie małej sekundy jest odniesieniem do klasycznych tradycji zegarmistrzowskich, gdzie kiedyś normą było oddzielanie wskazania sekund i prezentowanie go na dodatkowej tarczy.

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

W tym projekcie takie rozwiązanie sprawdza się świetnie.

Mechanizm można obserwować przez przeszklenie w stalowym szczotkowanym deklu.  

POLPORA model 1918 Automatic (zdjęcia live)

Widać perłowane powierzchnie, niebieskie śrubki i charakterystyczny dla firmy głęboko czarny wahnik z wypełnionym złocista farba grawerem z logo i miejscem siedziby firmy.

Tarczę zegarka chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Uzupełnienie zegarka stanowi ręcznie wykonane opakowanie z mahoniu i barwionego płótna, także z rocznicowym odniesieniem. Dla zapewnienia komfortu użytkowania wodoodporność ustalono na przyzwoitym poziomie dla tego typu zegarka, do 50 metrów.  

Cena detaliczna zegarka POLPORA model 1918 Automatic wynosi 4 980 PLN.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Polpora znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: POLPORA.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN ZIP NR 19 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

OMEGA Speedmaster Apollo 11 50th An...
OMEGA Speedmaster Apollo 11 50th An...
27.08.2019
Prezentujemy: Victorinox I.N.O.X Pr...
Prezentujemy: Victorinox I.N.O.X Pr...
29.08.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco